Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam użytkowników U24.

Przymierzam się do kupna tego kotła. Przeczytałem cały wątek i mam kilka pytań.

Jak sądzicie czy na 160-170 metrów (17 grzejnków) wystarczy kocioł 16 KW. Dom kostka nieocieplony ( w wakacje mam zamiar ocieplic styropianem 12 cm). Mam kocioł gazowy kondensacyjny DeDietrich który aktualnie ogrzewa dom i wode (do ogrzewania wody pozostanie ten kocioł).

Ile przy mocy nominalnej zużywa poliwa na dobe przy ostrych mrozach? Najlepiej jeżeli wypowiedziałby się ktoś kto ma powierzchnie zbliżoną do mojej.

Czy te kotły mają duże wymagania co do ciągu kominowego?

Posiadam komin z wkładem kwasoodpornym 10 metrów średnica 14 cm.

Aktulnie mam też kocioł węglowy per eko 18 kw. zasyp starcza na około 4 godziny , torchę dymi przez drzwiczki zasypowe podczas dokładania paliwa

Po przeczytaniu całego postu już sam nie wiem czy jesteście zadowoleni z tego kotła czy nie.

Jaki węgiel najlepiej wam służy do palenia w tym kotle.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Opublikowano

Witaj,postaram się podać informację jak się sprawuje ten piec u mnie .Dom wolnostojący 120m kw ocieplony dach-płaski styropian 15cm orac ściany 10cm okna 10letnie plastyki grzejniki 1 żeliwny 15 żeberek oraz 10 blaszaków w tym połowa o długosci powyzej 1m.Temperatura w mieszkaniu od 21 do 23,5 st a najczęściej to około 22 st.Kocioł pracuje na około 35-50 proc mocy -to wnioski po iłości żuzytego opału.Minusy kotła-brudzącz się komora załadowania-smolenie i pomimo najlepszej jakosci wegla dostepnego na składach-Ziemowit w cenie 730 za tone,Plusy to bezproblemowe szyszczenie tzw komory spalania bez wygaszania pieca ,miarkownik utrzymuje zadana temperature na kotle,poza pompa nie potrzebuje energi el,Moje zuzycie opalu prz temp.zewn-10st to okolo36kg na dobe,średnia za Styczen b.r. to 30 kg -24h.Raz w tygodniu czyszczę kocioł tzn komorę spalania raz w miesiacu komin i wybieram 2 węglarki sadzy komin suchy .Porównujac go do starego kotła tzw smieciucha firmy no name to zużywam podobną ilość opału lecz droższego ,o wiele mniej dymi ,stabilna temp w mieszkaniu no i mam nadzieje,że wytrzyma co najmniej 20 lat /ten stary był w domu 35 lat/ Często czytam na forum jak to ich piece spalają 10 może 12 kg wegla na dobę do tego cwu 200lprzy porównywalnych metrach do ogrzania-może tylko przy jakiej temp w pomieszczeniach.Ja praktycznie nie wygaszam pieca od czasu rozpalenia jesienią ,temp na piecu od 45 do 70 st z przewagą 50st.Czy ponownie wybrałbym ten kocioł -raczej tak.Do kotła dokładam średnio co 7-8 h z tym ,ę na noc ostatni raz około 20 i nast dnia okolo 5,6,lub7 godz ,nie zdarzylo się abym musiał ponownie rozpalać z powodu braku żaru .Na koniec temp czopucha to okolo 80 st a przy rozpalaniu na krótkim obiegu max jaką wskazał termometr to 240 st..Dodam,że kocioł posiada dodatkowo wężownicę schładzającą -pracuje w ukł zamkniętym ,naczynie wyrównawcze i 2 zawory bezpieczeństwa a komin prostokatny 20x15cm wysokość 10m z regulatorem ciągu kominowego a czopuch niczym nie dławiony.

Opublikowano

mirosław7 Dziękuję za odpowiedz.

 

Twój komin jest o wiele większej średnicy niż mój i martwię się czy fi14 poradzi sobie z odprowadzeniem spalin z tego kociołka. Spalanie 35 kg to byłby dla mnie bardzo dobry wynik zwłaszacza przy temp. -10 C. Bardziej martwi mnie to smolenie komory. Aktualnie w moim kotle nie ma żadnego smolenia mimo że palę opałem różnych gatunków a na kotle staram się utrzymywac temperaturę 60-65 C.

Opublikowano

Witajcie ,komora zasypowa zasmołowana ,typowe dla dolniaków,natomiast komorę wymiennikową ,czyszczę raz na 1/2 tygodnie szczotką do butelek, zgarniam szarą /mąkę/. Przyznam się ,że komina jeszcze po podłaczeniu kociołka nie czyściłem,jedynie wybieram raz w miesiącu z wyczystki kominowej bardzo jasną ,jaśniejsze jak z kociołka,niewiem jak to nazwać sadza ,pył,przy wcześniejszych kotłach byla ciemnego, wprost czarnego koloru.Komorę zasypową wypalam suchym drewnem na krótkim obiegu .Uważam że wadą jest mała pojemnośc komory załadunkowej, to mój pierwszy kociołek w którym węgiel spalam bez jakiegokolwiek dymu pary itp z komina.

Opublikowano

mirosław7 Dziękuję za odpowiedz.

 

Twój komin jest o wiele większej średnicy niż mój i martwię się czy fi14 poradzi sobie z odprowadzeniem spalin z tego kociołka. Spalanie 35 kg to byłby dla mnie bardzo dobry wynik zwłaszacza przy temp. -10 C. Bardziej martwi mnie to smolenie komory. Aktualnie w moim kotle nie ma żadnego smolenia mimo że palę opałem różnych gatunków a na kotle staram się utrzymywac temperaturę 60-65 C.

Masz za mały komin. Miałeś powyżej przykład, dwie węglarki sadzy po miesiącu, to raczej antyreklama dla kotła. Przy takiej średnicy jak ty masz, nie będziesz w stanie palić po tygodniu, a dymu co się nawdychasz tego nikt nie przewidzi. Zrób coś z kominem, potem myśl o nowym kotle albo szukaj producent który zapewni ci prawidłową pracę przy takiej średnicy.
Opublikowano

Witam noel Przeczytałem co tylko było możliwe i sprawdziłem kilka rodzajów kotłow.Co do viadrusów wogóle kotłów zeliwnych to u24 byłby najlepszy.Jednak przy oględzinach mam wrażenie że wtym temacie jest więcej reklamy jak prawdy Pepiki poszli na skróty i niedołozyli zby wiele starań. 1/zbyt niski zasyp ato = się stałopalność.Co wymagać od przestrzeni 40cm.odejmując 15cm.palnik i na zasyp

węgla pozostanie 25 cm warstwa paliwaco niestarcza nawet na 4 godz. U24 zbudowany powinien być w takiej konstrukcji kanały ciągu po obustronach kotła i przejści konwekcyjne w tylnym segmencie i

do 50cm wyższy. Wowczas można bt mówić o prawdziym wykożystaniu paliwa do czennika grzewczego i wysokiej sprawności. Niebyłby wówczas ogrzewany komin bo przecież oto nie chodzi.

Poprosiłem brata z angli o przysłanie prospektu angielskich kotłów bo tam są tylko kotły żeliwne.Są to kotły składane z członów w górę z kilkoma szczeinami.Tak jak viadrus tylko do góry w zależności od mocy kotła.Zmagazynem skośnym po którem zsuwa się opał z automatycznym wygarniaczem popiołu rencznie czy elektr. z miarkownikiem cią gu i wetylatorem.nad ostatnim członem jest zainstalowany regulator podciśnienia ze stałą szczeliną który wyczyla się w czasi załaczenia się dmuchawy czy miarkownika. w kżdym kotle są dwa zasilania i dwa powroty do podłączenia pompki i grawitacji dla bojlera. tyle uwag z mojej strony. jeszcze jedno kotły powinne być konstruowane z wysokością zaspu 1/WARMET 2/HEF 3/ HYDROTECH. pozdrawiam NOEL.

Opublikowano

Wystarczyło zrobić zasyp od góry i dużo więcej paliwa by się zmieściło, ale to pewnie wiązalo by sie z dużo wyższa ceną za kociol wiec pepicy sobie odpuścili.

Opublikowano

Witam Noel Posłałem maila do producenta w czechach dostałem odpowidz że większe człony niemieszczą się w formie odlewniczej i to cała odpowiedz na mój długi post.

pozdrawiam Noel Mam dwa wyjścia zasypowy kocioł z chydrotechu stałopalność minimum 16h i to każdym opałem albo PONAR Żywiez palnik brucer II każdy opał od 0-35mm można powiedzieć kocioł

dla osób w podeszłym wieku i łatwa obsluga dla kobiet z dodatkowem rusztem na óży i grubszej granulacii opal a t mnie interesuje.

Opublikowano

Witaj noel nie wiem co chcesz tu nam udowodnić ,naprawdę nikt Cię na namawia na zakup tego kotła. Kocioł z hydrotechu jest napewno fajny ,tylko zastanawiam się jak bedziesz czyścił pionowe wymiennki?Prawda jest taka że, jeden woli Maryśkę drugi Kaśkę,pozdrawiam.

Opublikowano

Witam noel Postaram sie odnależdz oryginał i wówczas postaram się ją przesłać ale na maila bo niewiem jak to jest z tą tajemnicą.Mam ją zahowaną tylko muszę ją przygotować.Póżniej poproszę zięcia żeby niekóre frgmenty wysłał bo ja niejestem za bardzo oblatany z tecniką internetoą skanowanie i presyłka niezawsze mi się udaje mam 82l

Opublikowano

Witam ,spalam drewno w viadrusie u24 w ten sposób ,stawiam drewno pionowo 1-3 kawałki obsyypuję lub zasypuję węglem ,pali się bardzo dlugo jestem zaskoczony że drewno wypala się równo z węglem od dołu ,może się mylę ale mam wrażenie że węgiel podgrzewa drewno i następuje jego odgazowywanie, byłem przekonany że drewno wypali się szybciej zostanie po nim dziura ,ale jest inaczej i przy dzisiejszych temp.polecam -j.ważne tylko pionowo.

Opublikowano

Witaj noel nie wiem co chcesz tu nam udowodnić ,naprawdę nikt Cię na namawia na zakup tego kotła. Kocioł z hydrotechu jest napewno fajny ,tylko zastanawiam się jak bedziesz czyścił pionowe wymiennki?Prawda jest taka że, jeden woli Maryśkę drugi Kaśkę,pozdrawiam.

Witaj Janjan niechcę nic powuedzieć tylko szukam dobrego kotła na przyszłosć nie dlamnie tylko dla młodszej generacji dla kobiet.Ja do różnch kotłów mam swoje przekonania. Mój 1-szy kocioł SK Tczew w roku 1965 wytrzymał tylko dwa sezny grzewcze.kotły robione przez rzemieslnika tesz dolnego spalania jeden 15lat drugi 18lat.obecny 4-ty kocioł to górniak i ztym kotłym nikt nie radzi sobie

albo jest 30 albo 100 stopni. Najbardziej odpowiadalby U24 tylko jedna przeszkoda niski zasyp a ci co są do palenia w kotle sa poza domem min. 12h. Dlatego tak skrupulatnie oglądałem te kotły i nawet napisałem do producenta. A jeżeli chodzi o u22-26 to dlamnie tesz nieodpowiada znam kłopoty z cyszczeniemb żięc go posiada. Pozdrawiam Noel.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Witam

Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów ma podłączonego Viadrusa U 24 do bufora akumulacyjnego (np.Noel) .Jak to się sprawuje? Ewentualnie co sądzicie o takim rozwiązaniu?

pozdrawiam

Opublikowano

Poszukaj na forum wypowiedzi A-W jest dość obszerna

Opublikowano

Witajcie ,komora zasypowa zasmołowana ,typowe dla dolniaków,natomiast komorę wymiennikową ,czyszczę raz na 1/2 tygodnie szczotką do butelek, zgarniam szarą /mąkę/. Przyznam się ,że komina jeszcze po podłaczeniu kociołka nie czyściłem,jedynie wybieram raz w miesiącu z wyczystki kominowej bardzo jasną ,jaśniejsze jak z kociołka,niewiem jak to nazwać sadza ,pył,przy wcześniejszych kotłach byla ciemnego, wprost czarnego koloru.Komorę zasypową wypalam suchym drewnem na krótkim obiegu .Uważam że wadą jest mała pojemnośc komory załadunkowej, to mój pierwszy kociołek w którym węgiel spalam bez jakiegokolwiek dymu pary itp z komina.

 

Witam,w końcu "ogarnąłem"jak nalęży palić w w tym kotle,szkoda,że za naukę zapłaciłem spaleniem nadprogramowych blisko 2 ton węgla.Moje obecne spalanie to przy temp -2,+3 stopnie to około 30 kg na dobę.Może to jeszcze nie rewelacja lecz jak na temperaturę non stop 23st w całym domu to chyba dobry wynik,spróbuję obniżyć ją o 1 st ,obecnie na wyjściu z kotła mam ciągle 45st z małymi wahaniami +,-3st.Komora załadunkowa sucha ,zero smołowania,palniki nadal szyszczę pędzelkiem i oczywiście szczotką.Zero dymienia ,także przy dokładaniu opału, już nie otwieram kanał krótkiego obiegu,delikatne dymienie pojawia się tylko jak zaczyna się kończyć opał w komorze załadunkowej i widać płomień.Dym z komina to tylko przy rozpalaniu wygaszonego kotła lub pojawia się bardzo delikatny jak się kończy opał.Obecnie spróbuję wydłużyć czas spalania poprzez możliwość zwiększenia pojemności komory zasypowej o jakieś 6 kg.Planuje jutro przesłonić ten okrągły kanał do czopucha-oczywiście nie zasłonię go szczelnie lecz wykorzystam do tego blachę nierdzewkę z bębna pralki automatycznej tak więc nie będę musiał robić żadnych dodatkowych otworów dla powietrza,dzięki temu będzie można dosypać w/w wspomniane około 6kg opału ,a ten utrzyma się w komorze załadunkowej i nie będzie jak obecnie wpadał do kanału i blokował klapki.Wracając do opału to faktycznie najlepiej jest zasypywać komorę na zmianę warstwami orzecha i mniejszego sortu to pozwala uszczelnić komorę zasypową a w efekcie po otwarciu drzwiczek brak jakiegokolwiek dymienia w kotłowni jak i komina.Najważniejszą sprawą w U24 jest szczelna przesłona klapki krótkiego obiegu i odpowiedni węgiel -już niewielkie nieszczelności powodują smołowanie,dymienie i znaczący wzrost spalania.

Opublikowano

Witam

Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów ma podłączonego Viadrusa U 24 do bufora akumulacyjnego (np.Noel) .Jak to się sprawuje? Ewentualnie co sądzicie o takim rozwiązaniu?

pozdrawiam

WITAJ ,jest to kocioł , który lubi pracować nom stop,dlaczego,bo po wygaszeniu i wychłodzeniu kotła długo osiaga zadaną temp, a palanie na wysokich obrotach powoduje ze temp.spalin potrafi sięgnąc 350 *,

dlatego palenie łagodne i spokojne daje dobre efekty.Tak jest w moim przypadku.

Opublikowano

Miroslaw jak pozbyłes się smołowania komory zaladunkowej,mnie to czasmi już wkurza, a jaką utrzymujesz temp.na kotle.?pozdrawiam

Opublikowano

Odpowiedż na większośc Twoich pytań jest w 12 poście powyżej tego i myślę,że go nie przeczytałeś lecz jeśli jest u ciebie wszystko ok z tą klapką to może napisz mi na pw nr telefonu to szybciej omówimy Twój problem z smołującą się komorą.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam wszystkich :D

Mam zamiar nabyć u24 18kw.

Dom z 1985 :

-Parter to piwnice

-Piętro ma 98m.kw

-Poddasze nie użytkowe

-ściany około 35-40cm nie ocieplone

-oka plastikowe

 

Styknie ten kocioł na te 98m.kw i na dogrzanie jeszcze dwóch piwnic ??

Opublikowano

Może mi ktoś powiedzieć czym się różni U24 od U22 bo nie wiem który wybrać a różnica w cenie jest znaczna. Spalał bym głownie węgiel, a latem drewno "na wodę". Dom to ok. 220m, nieocieplony... Czy 25kW wystarczy na taki dom?

Opublikowano

Witam wszystkich :D

Mam zamiar nabyć u24 18kw.

Dom z 1985 :

-Parter to piwnice

-Piętro ma 98m.kw

-Poddasze nie użytkowe

-ściany około 35-40cm nie ocieplone

-oka plastikowe

 

Styknie ten kocioł na te 98m.kw i na dogrzanie jeszcze dwóch piwnic ??

Oczywiście,że wystarczy,ja mam co prawda 130m ocieplone ściany i dach ,szczelne nowe okna,a piec i tak pracował na pół gwizdka nawet w największe mrozy.

Opublikowano

Może mi ktoś powiedzieć czym się różni U24 od U22 bo nie wiem który wybrać a różnica w cenie jest znaczna. Spalał bym głownie węgiel, a latem drewno "na wodę". Dom to ok. 220m, nieocieplony... Czy 25kW wystarczy na taki dom?

Wydaje mi się ,że na pewno moc grzewcza kotła nie będzie za mała,lecz na pewno U24 nie nadaje się do ekonomicznego spalania drewna w tym kotle,dla upartych pod warunkiem mieszania z węglem i częstego pobytu w kotłowni.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.