Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spalanie Pelletu W Retorcie, Ekonomia, Osady I Zapach ?


Kessel

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie jak ma się u Was spalanie pelletu w palniku z podajnikiem retortowym gdyż tak po obserwacji u szwagra to widzę , że wymiennik osmolił się smołą i sadzą a w trakcie postoju lekko dymi na siwo. Padła już niejedna flacha a dalej ten sam problem. Pali się dość dobrym jasnym płomieniem a i tak jest kicha. Patrzyłem u różnych producentów na wykonane kotły do węgla i pelletu i są one wyposażone w ten sam palnik retortowy. Czy robić mieszanki ? Jak rozwiązujecie podobne problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy jesteście w stanie przekazać wszystkie zaobserwowane wady, problemy przy spalaniu peletu w palnikach retortowych. Chciałbym pozbierać wszelkie obserwacje w jedną całość i przesłać do NT w Katowicach by zajęli się tym problemem. Proszę nie pisać nazw producentów i palników a jedynie podawać jaki kształt ma palnik i ewentualnie jaki jest wymiennik (poziomy, pionowy itp.) . Pytanie jest też jakiej grubości używany jest pellet w typowych palnikach do węgla ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę dopiero drugą dobę, więc problem zapychającego się ślimaka, zgorzeliny w retorcie czy zrywanych zawleczek mnie nie dotyczy, ale mam nieustanny problem ze smołą i siwym dymem w komorze spalania... Palnik prostokątny, jak na zdjęciu.

post-62205-0-32737900-1511534829_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy spalanie pelletu na retorcie? Po pierwsze to nieekonomiczme po drugie niebezpieczne (płomień moze cofnąć się do kosza). Do pelletu to jedynie odpowiedni palnik np.kipi,pellas etc.

Na retorcie możecie spalić jedynie pellet zmieszany z ekogroszkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym pozbierać wszelkie obserwacje w jedną całość i przesłać do NT w Katowicach by zajęli się tym problemem.

 

A co to za darmozjady, to NT Katowice żeby im wysyłać opinię o pellecie spalanym w retorcie.

Sami nie mogą zrobić sobie badań i dać "mądre zdanie w sprawie" ??

A może wychodzisz przed szereg i jakąś pracę piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja obecnie kończę testowe palnie mieszanki: groszko-miał z pelletem, proporcja 110kg węgla do 45kg pelletu, paliło się równo 8 dni. Pale na małym batorym i wszystko było by dobrze gdyby nie smoła na wymienniku. Próbowałem z różnymi temperaturami na kotle: od 58 do 65-67C, powrót 60C. Kocioł ustawiony aby  odstawiał się jak najmniej (5 minut)  a potem od 2 do 4 godzin pracy inaczej już nie mogłem bo ciepło na zewnątrz. Dmuchawę też już miałem podciągniętą tak że węgiel zaczynał się spiekać minimalnie a smoły pozbyć się nie mogłem. Nawet jak wyskrobałem to na drugi dzień to samo. Spaliny w zależności od ustawień miałem 80C-140C. Zjawisko smoły nie występowało jak paliłem tylko węglem. W dodatku przy wybieraniu popiołu zauważyłem niespalone wydmuchnięte drobinki pelletu, pewnie ślimak jak podawał opał to było mielenie na trociny część pelletu.

 

Podsumowując gdyby nie smoła na ściankach to chętnie bym palił taką mieszanką bo ilościowo zużycie było bardzo podobne a węgiel dopalał się lepiej, lepszy popiół

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retorta na węgiel nie jest do peletu drzewnego choćby nie wiem co producent danej retorty wypisywał.

 

Do retorty na ekogroszek jest paliwo o nazwie Varmo Home Premium to pelet węglowy wg nowej receptury. Bardzo ładnie się to pali i jest suche jak pieprz, wymiennik czysty, szary, niewiele popiołu. Tyle, że z peletu ma jedną złą cechę- jest lekki zatem objętościowo ta sama waga zajmuje znacznie więcej miejsca.

 

Jak ktoś jednak chce peletem, to ten jest stworzony do retort węglowych, ma 27-30Mj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pellet węglowy to też ryzyko. Kolega @minertu na forum muratora pisze:

"Na to paliwo radzę uważać. Mój klient mało co a wylądował by w szpitalu. Oparzona twarz i ręka. Podczas postoju kotła zrobiła się cofka na tyle , paliło się prawie pod zbiornikiem. Jak klient otworzył zbiornik zapalił się gaz."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech zgadnę- jeżeli gaz palny, to możliwe, że w sporym procencie z czadem ?

 

Nie ma nic bardziej bezsensownego, jak tzw. postój w spalaniu...

To nie tak, Panowie od palników retortowych, nie tak!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pellet węglowy to też ryzyko. Kolega @minertu na forum muratora pisze:

"Na to paliwo radzę uważać. Mój klient mało co a wylądował by w szpitalu. Oparzona twarz i ręka. Podczas postoju kotła zrobiła się cofka na tyle , paliło się prawie pod zbiornikiem. Jak klient otworzył zbiornik zapalił się gaz."

 

On pisał o starym Varmo ze starej receptury, dodatkowo na sterownikach ecoal/bruli, jak to chodzi tam w grupowym to na koniec przed odstawieniem jest cykl dopalania grupy, możliwe,że on też się dołożył do cofki. Owszem z peletem jak już to trzeba z głowa i jeszcze raz powtórzę, ten drzewny nie jest do retort, jak już to taki węglowy.

 

Tu możesz poczytac o nowym nieco więcej

https://www.varmo.com.pl/aktualnosci.php

"Z przyjemnością informujemy Państwa, że od dnia 04.09.2017 została wznowiona produkcja i sprzedaż peletu węglowego VARMO.

Nasze nowe VARMO PREMIUM..."

 

Tak to wygląda u mnie na instalacji domowej.

Film z pierwszej doby normalnego palenia na małej mocy, lampa trochę zaburzyła sprawę, bo było widać, króciutki płomyczek wystający z palnika i świeciło się to na czerwono.

[VIDEO]

[/VIDEO]

Druga doba to już w trybie pracy i mocniejszego grzania

[VIDEO]

[/VIDEO]

post-1687-0-24767600-1511603397_thumb.jpg

post-1687-0-57666100-1511603407_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VARMO - jak już pisałem - może na SV200 się sprawdza - ale na żeliwnym już nie - może z PIDem by jeszcze dał rady...

1. Łatwo się kruszy - przez co trzeba go dmuchnąć minimalnie mocniej (u mnie tak z 25-30%) żeby druga strona palnika (ze zmielonym opałem się paliła)
2. Jak już mamy taki miał to przy każdym obrocie ślimaka i podmuchu w górę wylatuje masa syfu - to nie jest węgiel, to jest sprasowany proszek - więc jeśli wróci do konsystencji proszku to mamy go w całym piecu. 

Plusy: 
Suche to...
Popiołu jest w miarę niewiele

Minusy
U mnie nic tak nie zasyfiło kotła jak ten VARMO
Duża objętość worka
Cena
Nie zauważyłem tego kopa w kaloryczności...

Reasumując - można wziąć na próbę - jak ktoś ma PIDa i jakiś rusztodeflektor od którego mogą się odbić niedopały nie trafiając wyżej do pieca - to jeszcze jest szansa. Trzeba pamiętać że bliżej temu do miału niż do węgla... 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shogun

 

Ja to jeszcze wrzuciłem do znajomego, 3worki, pracuje to u niego na Irydzie PID, palnik żeliwny obrotowy Ardeo Iron R

Dmuchawę musiał obniżyć, dzisiaj miałem go właśnie pytać jak to wygląda na wymienniku, u mnie gitara jak widzisz

 

Na stanowisku wczoraj spalilismy trochę na próbę, na sv200n było trochę niestabilnie, tlen od 5 do 11-12%, lekko falujące emisje, w ryzach Vki da się go jednak pewnie utrzymać, tyle,że te wałeczki nie zawsze odpowiednio zakrywaja otwory (stąd tak tlen tańczył), próba była na kotle 12kW i moc bez problemu osiągał.

Na retorcie sądzę,że tlen bardziej się rozjedzie, stawiam na widełki 9-16%, więc może być gorzej pod względem emisyjnym, sprawdzać jednak nie mam zamiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby się to tak nie kruszyło pewnie na żeliwniaku byłoby lepiej. Nie pracuje na PIDie (mam niby ADC w TALOSie, ale też mu nie pasowało - chyba tyrkne kiedyś po PIDowy soft...).
Z pidem pewnie byłoby lepiej - chodzi o to, żeby nie wygasło po drugiej stronie podajnika bo ciężko pózniej ten pył obudzić - takie moje wrażenie - poza tym gdy wstaje z podtrzymania strasznie rozbryzguje ten pył po kotle - miałem pełno czarniutkiego pyłu (nie szary jak sadza z innego węgla ale tak samo sypkie). Druga rzecz że mam też za duży ciąg który ten pył podciąga w górę (ciągle brak RCK)

Dopalałem resztkę jeszcze pod wieczór ale na zakupiony otworowany dodatkowy ruszt położyłem płytkę gresową 33x33cm (ok 35x35 mam miejsca w kotle) i jest dużo lepiej - co się iskrzy i leci w górę odbija się od płytki i nie syfi tak wymiennika.

Można to pewnie spalić przy odpowiedniej konfiguracji - pytanie czy za cenę 900-1000 zł/t opłaca się w to bawić.

Jeśli potrzebujesz czegoś suchego bo jedyne co masz to błoto w workach to pewnie tak bo szansa, że dostaniesz teraz suchy węgiel jest znikoma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarzuć na priva swojego maila, to Ci soft podrzucę, pewnie jutro, bo zaraz wychodzę.

 

Tyle,że on jest jeszcze z czujnikiem otwarcia klapy kosza. Zatem albo kupujesz kontraktony (na priva mogę Ci podać jakie) albo wkręcasz w kostkę stera w napis bodajże czujnik krańcowy zworkę imitująca zamknięty kosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U znajomego na Ardeo Iron z Iryd PID pelet Varmo wnioski są takie:

spalając wcześniej ekogroszek z tego źródła, co moja ostatnia dostawa miał czarno w kotle i z palnika wychodził praktycznie odlew paleniska (okrągły spiek w kształcie korony paleniska), który trzeba było co jakiś czas zbijać. Generalnioe jednak on zasypuje 8wiaderek po ok. 13,5kg, do kosza daje w granicy 105kg, co starcza na 4dni i popiołu sporo

 

Przy Varmo zasypał 3worki, popiół wypalony, rzadko jakis drobny spiek, generalnie na palniku drobny popiołek, mało odpadu, to 75kg starczyło na prawie 5dni palenia, średnio, popiołu mało.W kotle nie ma tak jasno jak u mnie na sv-200, ale jak mówił opał się sprawdził.

 

U mnie wczoraj po 4dniach palenia wyglądało to tak:

Czwarty dzień palenia peletem Varmo. Nie wywalam popiołu, wymiennik jak widać po 4dniach palenia.
Dosypałem wczoraj 3worki czyli 75kg, jest po klapę prawie, ciut zostało na dole kosza w leju i ślimaku.
Szacuję zatem że w 4doby zeszło ok. 80-85kg tego peletu.



Ps.  Sporo więcej popiołu miałem z ostatniej dostawy ekogroszku po 1dniu palenia,  już nie mówiąc o tym,  że w kotle było czarno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Dostałem od znajomego 80kg peletu ze słomy. Chce pokombinować, pomieszać z ekogroszkiem karlik. Jak już ktoś wcześniej wspomniał, pelet miałby być takim katalizatorem dla lepszego dopalania węgla. Może z peletu słomianego nie będzie w kotle uciążliwych osadów. 

Robił ktoś jeszcze próby z taką mieszanką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę przeczytaj post 7 w tym temacie. Co może mieć gorszy wpływ na kocioł, siarka czy chlor?

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/30892-mieszanka-ekogroszek-z-pelletem-drzewnym-lub-słomianym/?do=findComment&comment=487076

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.