Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik CiepŁa (opinia)


hydromonter

Rekomendowane odpowiedzi

Naczynie wzbiorcze lepiej wpiąć przed pompą. Brak regulacji temperatury na c.o. Poza tym w porządku po stronie kotła na paliwo stałe. Natomiast po drugiej stronie, jeśli kocioł gazowy ma własną pompę to o.k. Tylko te strzałki na powrocie kotła gazowego w drugą stronę. No i czy przełączanie trybu kocioł gazowy , kocioł węglowy odbywa się ręcznie czy ma być automatyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ będzie działał bez problemu z uwagami jak przedmówca. Blokowanie kotła gazowego w czasie pracy kotła węglowego też nie jest problemem. Z reguły można wykorzystać styk pętli zabezpieczeń lub termostatu pokojowego kotła gazowego. Odejście do naczynia przelewowego należy wykonać z powrotu kotła węglowego a nie z zasilania, również pompę należy zastosować na powrocie. Ważne aby odejście do naczynia było od za pompą od strony instalacji ( na ssaniu pompy). I jedna uwaga praktyczna do samego montażu, należy dobrze zaplanować odpowietrzenie instalacji poprzez najprościej zawór kulowy na zasilaniu w najwyższej częsci instalacji. inaczej nie wypchniesz powietrza z układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak zgadza sie naczynie oczywiście przed pompą zapomniałem narysować a to nad to odpowietrznik kocioł jest wiszący ma własną pompe wbudowaną załonczanie obydwu pomp ma być załanczane za pomocą sterownika po stronie kotła na paliwo stałe myślałem zastosować zawór 4D. kocioł gazowy będzie załonczany tylko czasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie mogły by. Często stosuje się układy pracujące z kilkoma kotłami. Tylko wtedy sterowanie jest od temperatury zadanej na wylocie kotła, zwłaszcza przy bardzo dużych różnicach w zapotrzebowaniu na ciepło. Np. lato c.w.u. pracuje jeden mały kocioł. jesień okres przejściowy pracuje jeden kocioł większy. Zima pracuje jeden lu więcej kotłów w zależności od zapotrzebowania na ciepło. W tych przypadkach każdy kocioł pracuje niezależnie wspólna jest sieć czy instalacja grzewcza, a całość stanowi źródło ciepła (patrz ciepłownie). Ale wtedy trzeba wyregulować przepływ przez każdy kocioł aby ciepło było odbierane od każdego źródła ciepła w zależności od mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależny od możliwości odpowietrzenia układu i zależny już konkretnie jak przebiega instalacja kotła węglowego. Prawdopodobnie w twoim przypadku układ odpowietrza się do zbiornika przelewowego który masz zamontowany na zasilaniu pewnie w najwyższym punkcie instalacji.

Odejście do naczynia przeponowego jednak powinno się znajdować na powrocie przy pompie z dwóch względów: pierwsze to grawitacyjne przekazywanie energii do naczynia przelewowego w przypadku zasilania masz na pewno wyższą temperaturę wody w naczyniu a więc niepotrzebnie większe straty jak i też szybsze parowanie wody.

a po drugie w przypadku tak zamontowanego naczynia na "pchaniu pompy" może dochodzić do sytuacji iż pompa jest w stanie przerzucać wodę w naczyniu przelewowym co jednak zależny od wielu względów ( umiejscowienia naczynia, wydajności pompy i oporów). Choć sądzę ze nikt tego nie liczył. Działą to ok, ale mogło by nie działać i była by przeróbka. Nie wiem tez jakie masz ubytki wody w związku z tym bo może nie jest źle ale nie wiesz o tym że mogło by być lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie na powrocie zbiornik służy również do odpowietrzania instalacji , jak w starych instalacjach grawitacyjnych. Ten układ ma te przewagę nad poprzednim , że nie potrzeba odpowietrznika oraz przy mało prawdopodobnym zagotowaniu się wody w kotle para wodna powędruje bezpośrednio do naczynia nie napotykając po drodze żadnych przeszkód (pompa), oraz jest zabezpieczona pompa przed wpływem nadmiernej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w takim układzie będą mogły te dwa kotły pracować jednocześnie czy nie bedą sie w jakiś sposób blokować ? Przerobiłem nieco ten schemat tak mam w planie to wykonać . tylko nie wiem czy sie nie poblokuja ?

 

tak teraz jest oki dobrze moze tak byc zrobione ,tylko ze wysteruj jakims termostatem załaczenie kotła gazowego zeby dwa razem nie pracowały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM z ta pompą na powrocie to takie coś jak na rysunku ? ja osobiście nie mam dużego doświadczenia z takimi instalacjami z wymiennikiem natomiast w zwykłych instalacjach c.o. naczynie zawsze podłanczam w tem sposób i jakoś nigdy mnie nie zawiodło nie było problemu z powietrzem

 

pozdrawiam

post-5758-1236347799_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób tak jak było wczesniej ,albo wytłumacze jeszczejedną mozliwosc a ty narysuj

rura od pieca do zbirnika w pionie

od tego pionu w bok do wymiennika

z wyniennika w doł pompa do kotła

100% braku probiemów z powietrzem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zostane przy tym układzie z pompą na zasilaniu wydaje mi sie ze będzie najpewniejszy a i z powietrzem nie powinno być problemu ( piotrek czy o takie coś ci chodziło )?

 

 

tak idealnie teraz jest i brak problemu z powietrzem a i odpowietrzanie podczas gotowania wody jest rozwiazane

i pompa zabezpieczona przed przegrzaniem gdyby cos nie zadziałało i zagotowało wode

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zostane przy tym układzie z pompą na zasilaniu wydaje mi sie ze będzie najpewniejszy a i z powietrzem nie powinno być problemu ( piotrek czy o takie coś ci chodziło )?

Tak jak na rysunku jest poprawnie (w opisie masz błąd bo pompa ma być na powrocie). Ja ze swej strony polecam dodać zwykły zawór kulowy 1/2" z dużą rączką pomiędzy wyjście wymiennika. Będzie służył do regulacji temperatury na obiegu grzejnikowym (tak jak byś miał zawór czterodrogowy przy bezpośrednim połączeniu). Z innych detali to oczywiście po stronie kotła: zawór odcinający i filtr przed wymiennikiem, zawór odcinający za pompą. Po stronie obiegu grzejnikowego również filtr przed wymiennikiem i zawór przed filtrem (za pompą wystarczy zwrotny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM z ta pompą na powrocie to takie coś jak na rysunku ? ja osobiście nie mam dużego doświadczenia z takimi instalacjami z wymiennikiem natomiast w zwykłych instalacjach c.o. naczynie zawsze podłanczam w tem sposób i jakoś nigdy mnie nie zawiodło nie było problemu z powietrzem

 

pozdrawiam

 

Norma PN wyraźnie mówi, że przy pojedynczej rurze naczynie musi być wpięte do wylotu kotła (jak ma inaczej uciec para ?) i bez żadnej armatury po drodze (u ciebie jest pompa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a bym zapomniał o jednej rzeczy prponuje dac rure powrotną ze zbiornika do kotła i na niej zawór zrwotny to jest takie zabezpieczenie zeby było krazenie wody w razie braku pradu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zapomnisz zakrecic wody zasilajacej to bedzie przelewac tak długo jak bedziesz dolewal

a normalnie nie bedzie tylko ten zbiornik to zamontój jakis wielkszy ja prponuje ok 30-50l ale zaraz ktos powie ze 15l wystarczy jesli chodzi o normy to napewno ale jesli chodzi o jakies przypadkowe gotowanie wody iw dodatku niekontrolowane to wszyscy swieci nie pomoga i norma tez nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.