Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Sterownika Tech St 431


Syfon208

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Na wstępie chciałbym pogratulować olbrzymiej wiedzy i doświadczenia a przy okazji skorzystać z niej i poprosić o radę.

Od ok miesiąca mieszkam w szeregówce pod Wrocławiem - segment środkowy (sąsiedzi z dwóch ścian) - dom wybudowany z silikatu, docieplenie styropian 15 cm, powierzchnia budynku ok 120 m (w tym garaż). Budynek wybudowany w ubiegłym roku, na wiosnę odbieraliśmy klucze więc przez zimę dogrzewany był tyle o ile - byle by mnie zamarzło w rurach.

Do doraźnego dogrzewania się do tej pory używałem kominka ale w ostatnich dniach temperatury są już na tyle nieprzyjemne, że musiałem odpalić piec, który został już zainstalowany przez dewelopera.

Centralne ogrzewanie to piec na ekogroszek z podajnikiem Equation 16KW z Leoy Merlin (tak, wiem że to ochłapy dolnej półki ale na pierwsze kilka lat musi wystarczyć), sterownik Tech 80, zawór 4D, sterownik zaworu Tech St431. W sieci CO 4 grzejniki na parterze (wiatrołap, korytarz + 2 w saolnie), 3 grzejniki na piętrze (sypialnie) oraz zestaw grzejnik + podłogówka w łazienkach. Wszystkie grzejniki z termostatami. No i zbiornik na wodę 120L.

O ile samo ustawienie kotła wydaje mi się, że w miarę rozumiem o tyle, mam problem z ustawieniem sterownika zaworu.

Na ten moment moje ustawienia to:

- temperatura zadana na kotle - 60 st

- podawanie 10 sek (nie da się mniej)

- przestój 95 sek

- wentylator na 3 (skala od 1 do 10)

- przesłona otwarta minimalnie - może na 15%

- otwarcie pompy CO - 40 st (tak ustawione zarówno w sterowniku kotła, jak i w sterowniku zaworu)

- temperatura zadana w obiegu CO na mieszaczu- 45 st (przy rozpalaniu dałem 50 stopni, jakieś 2 godziny temu zmniejszyłem)

 

I teraz pytanie -w opcjach instalatora mam możliwość załączenie ochrony powrotu. Czy załączać tę funkcję (zakładam, że tak), a jeśli tak, to jaką temperaturę ustawić (fabrycznie było 35st ale to chyba za mało).

Aha, palę na razie ruskim ekogroszkiem 25 KJ (ojciec ma do ogrzewania obiekt ok 600 metrów i po 3 latach palenia stwierdza, że po wypróbowaniu kilkudziesięciu różnych rodzajów groszku, ten jest najlepszy pod względem cena/jakość/kaloryczność :))

I drugie pytanie - od jakiś 2 godzin kocioł nie może dobić do tych 60 stopni - temperatura na kotle utrzymywała się przez jakąś godzinę na poziomie 52 stopni, aktualnie jest 57 stopni ale idzie to bardzo powoli, patrząc na to, ze zadana na mieszaczu to 45 stopni a temperatura za zaworem aktualnie 52 stopnie (zmniejszyłem temperaturę zadaną na CO z 50 stopni na 45 stopni)

Wybaczcie, jeśli popełniam jakieś błędy logiczne lub oczywiste głupoty - jestem początkującym palaczem i mimo, iż czytam forum, to nadmiar informacji, przy mojej bardzo skromnej i nie usystematyzowanej wiedzy bardziej mnie przytłacza, niż pozwala uzyskać odpowiedzi na moje pytania.A na pomoc ze strony dewelopera nie mam co liczyć ;/.

Z tego też względu z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi i sugestie jak ugryźć moją instalację CO.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tam temperature powrotu i ochrony kotła. Ja u siebie mam powrót na 50 a ochronę na 90. W menu instalatora masz opcje czasu pomiaru temperatury to ustaw na 1 sek, jednostkowy skok na 5% i wsp proporcjonalne to zwiększ ten parametr będzie szybciej reagował. Zresztą gdzieś na stronie techa jest pdf to poczytaj. Jest rozpisana każda funkcja

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Instrukcję oczywiście mam i czytałem ale właśnie zastanawiało mnie to ustalenie temperatury powrotu (aktualnie mam wyłączoną, bo sąsiedzi tez tak mają i u nich wszystko hula aż miło, ale to pewnie dla tego, że mają podłogówkę i temperaturę zadaną na obieg 35 stopni). Czy mamy tutaj w miarę dowolność ustawienia czy jest jakaś prawidłowość / wzór - np, temperatura powrotu nie niższa niż np. 10 stopni od temperatury zadanej? Czy po prostu ustawić sobie bezpiecznie te 50 stopni i tak zostawić, nawet kiedy w czasie mrozów będę musiał podnieść temperaturę na kotle do jakiś 65 stopni i temperaturę zadaną na sterowniku mieszacza do powiedzmy 55 stopni?

 

I dzisiaj rano zauważyłem kolejną dziwną dla mnie sprawę.

Na sterowniku zaworu miałem wyłączoną ochronę kotła, temperatura zadana na piecu 60 stopni (i nie mógł dojść do tej temperatury, prawie cały czas pracował), temperatura na CO zadana na sterowniku zaworu 46 stopni, temperatura za zaworem 52 stopnie. I zonk - myślałem, że zawór będzie dążył do ustabilizowania temperatury na poziomie tych zadanych 46 stopni.

Czy może to być związane z tym, że na siłowniku Afriso umieszczonym na zaworze mam ręcznie ustawiony na podziałce właśnie między 5 a 6? Kiedy było ustawione na między 4 a 5 to temperatura za zaworem nie chciała przekroczyć 40 stopni ;/ Czy można to jakoś wyregulować by wszystko działo się już automatycznie? Czy też ręcznie tym mieszając coś nieświadomie mogłem zepsuć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak zmieniasz ręcznie pozycje na zaworze tzn że nie pracuje on automatycznie. Nie ma na nim przelacznika do pracy automatycznej?

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc teraz na zdjęcie w necie jest taki przełącznik (na zasadzie przekręcenia wkrętakiem) i chyba był ustawiony na „automat”  (niestety nie mam jak tego teraz sprawdzić, bo siedzę w pracy) ale ja głupi i zrozpaczony, że w domu zimno, ręcznie zacząłem nim kręcić, chcąc coś zmienić, tym bardziej, że hydraulik, który podłączał mi latem grzałkę elektryczną do zbiornika z wodą, także coś tam przekręcał. Pytanie czy nic nie popsułem i jak to teraz ponownie ustawić by chodziło w automacie ;/ Wystarczy coś na sterowniku czy to jakaś większa i fachowa operacja związana z kalibracją tego zaworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij siłownik ustaw ręką pozycję zamknięta. Włącz sterownik ustawi zawór na 100% i wróci na 0. Potem przykrec siłownik i tyle. Jeśli ustawiasz manualnie to siłownik nie reguluje. Jeśli chodzi o temp powrotu to ustawiasz tyle żeby ochronić kocioł. Stała 50 będzie ok. Działa to tak że jak instalacja zimna to priorytetem jest ciepło w piecu a nie w domu. Przy nagrzanej instalacji będzie i tak dobrze

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu w tym sterowniku to porażka. Przynajmniej w starszej wersji softu (kupiłem 2 lata temu).

Jak się włączy to wachluje zaworem aż miło.

Temp powrotu w twoim przypadku reguluj podnosząc temp zadaną na kotle. U siebie mam 65C i poniżej 50C na powrocie nie schodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji za radą kolegi giecik ustawiłem zmiane zaworu na 1%, po szybkich testach gdzie kocioł nabijał lub obniżał temp CO wyszło iż niemal idealnie sterownik działa przy odczycie temp co 15s. Wielkie dzięki!

Dodam tylko, że czujnik mam zaraz za zaworem 4d a nie za pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie porady. A jeszcze jedno pytanie -siłownik był w pozycji pracy ręcznej (na szczęście). Czy teraz wystarczy przekręcić ponownie na pracę automatyczną i sterownik sam sobie już wszystko zrobi i ustawi, czy jednak trzeba jakoś ręcznie dać do jakiejś pozycji początkowej i dopiero przełączyć na automat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kilka pytań bo nie ogarniam. Mam dwa ST431 - do sterowania 3D dla OP, i do sterowania 4D dla CO

Powyższe mam spięte jak pod linkiem https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11043-krs-tech-aqua-duo-15-kw/page-92?do=findComment&comment=302405 tylko się troszkę rozjechało - sterownik od OP nie może się zgrać z CO tak jakby nie mogły upilnować ustawionych temperatur

  1. Skok jednostkowy maksymalny skok jednorazowy (otwarcia lub przymknięcia), jaki zawór może wykonać podczas jednego próbkowania temperatury. dla zakresu temp. Jeśli jest blisko do temperatury zadanej, to skok ten jest obliczany na podstawie parametru WSP PROPORCJON. Im skok jednostkowy jest mniejszy, tym precyzyjniej można osiągnąć zadaną temperaturę, lecz zadana ustala się przez dłuższy czas. z moich obserwacji wynika iż mało istotny, gdyż w sterowaniu naszych systemów różnice pomiędzy zadaną o faktyczną są tam małe iż tu bardziej rolę odgrywa WSP PROPORCJ.
  2. Współczynnik proporcjonalności - używany do określania skoku zaworu. Im bliżej temperatury zadanej tym skok jest mniejszy. Jeżeli współczynnik ten będzie wysoki, zawór szybciej będzie osiągał zbliżone do odpowiedniego otwarcie, lecz mało precyzyjnie. Procent jednostkowego otwarcia jest obliczany na podstawie wzoru: (TEMP_ZADANA - TEMP_CZUJNIKA) * (WSP_PROPORCJON / 10) jak wyżej, przy różnicach temp. ZADANA-ZMIERZONA rzędu kilka stopni będzie przymykał o kilka lub jeden %
  3. Zauważyłem, iż dopiero przy histerezie rzędu 2 C (+ - zadana zmierzona) sterownik dopiero reaguje. Czy można to zmienić np. na 1C tak, by reagował od razu po przekroczeniu lub przy niedoborze temp.????
  4. Jakie są Wasze doświadczenia w zakresie czasów pomiędzy pomiarami - rzadko czy częściej ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was wszystkich ponownie. Na szczęście udało mi się rozwiązać problem z siłownikiem - problem tkwił w złym ustawieniu kierunku otwierania w sterowniku zaworu. Zmieniłem z lewy na prawy i sam się skalibrował i chodzi :)

W piecu palę od poniedziałku - do tego czasu wystarczyło mi przepalanie popołudniowe kominkiem by w chacie było wystarczająco ciepło - ok 21 stopni. Ale od poniedziałku mam chore dziecko, które z żoną siedzi w domu, w łazienkach zimno i ogólnie nieprzyjemnie więc musiałem już odpalić kocioł.

I teraz potrzebowałbym opinii na temat ustawienia parametrów spalania na piecu (przypomnę - piec z Leroy Merlin, 13-16 KW z podajnikiem). Moje nastawy na ten moment:

- temperatura zadana na kotle - 55 st C (bardziej nie chciałbym schodzić)

- podawanie 10 sek (nie da się mniej)

- przestój podawania 95 sek

- histereza kotła - 3 st C

- wentylator na 3 (skala od 1 do 10)

- przesłona otwarta minimalnie - może na 10 -15%

- otwarcie pompy CO - 40 st

- temperatura zadana w obiegu CO na mieszaczu- 45 st

 

Od poniedziałku próbowałem po kilka godzin różnych ustawień (np. takie ustawienia jak powyżej ale większy nadmuch bo na 6; potem podawanie na 80 sekund z nadmuchem na 3 i po kilku godzinach ze zmianą na 6; po kilku godzinach skrócenie czasu podawania nawet na 70 sek i otwarcie maksymalne przesłony i nadmuch na 6) ale po obserwacjach i skrupulatnym notowaniu czasów pracy kotła i czasów przestoju, te powyżej dają najszybsze nagrzewanie kotła i najdłuższe pozostawanie w trybie nadzoru (po ok 15/20 minut na dogrzanie do 55 st i potem spokój pieca przez mniej więcej taki sam czas). Niestety i tak mi schodzi worek ekogroszku na dobę, kiedy na dworze nie ma mrozów (bo w ciągu dnia nawet do 8/9 stopni C, nocą spada do + 2 st), grzejniki zimne bo termostaty je zamykają bo w domu ponad 22 stopnie a z boku izolują mnie sąsiedzi. Wychodzi więc, że takie spalanie to jakiś nieakceptowalny kosmos. Myślałem, że to piec jest żarłok ale u sąsiadów ze skrajnych segmentów schodzi maksymalnie pół worka groszku na dobę (tyle, że oni mają podłogówkę i na piecu poustawiane po 40 stopni, co z tego co wszędzie czytałem linia prosta do zabicia kotła więc tego chcę uniknąć). Tak jak pisałem - piec chodzi od poniedziałkowego poranka, specjalnie go nie wyłączam by rozbujać instalację i znaleźć jakieś sensowne ustawienia ale spalanie mnie przeraża - taniej by wyszło ogrzewanie gazowe. Palę ruskim groszkiem, suchym bo leży w kotłowni już ze 2 miesiące i sprawdzonym przez mojego ojca, który wypróbował przez ostatnie lata już wszystkie dostępne na rynku produkty i te jego zdaniem najlepsze. Dzisiaj wrzuciłem rano worek Retopala (niby kaloryczność 25).

Czy macie może jakieś pomysły jak zmienić ustawienia by spalanie spadło chociaż do właśnie ok pół worka na dobę?
Czy ktoś z Was ma jakieś pomysły? Czasu podawania nie zmniejszę już bardziej - mogę kombinować z czasem przestoju i nadmuchem ale kiedy zjadę z podawaniem do jakiś 60 sekund to zacznie pewnie niedopalać i przerzucać ;/

 

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.