Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Cwu A Zawór 4-Drogowy


JankoM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem na etapie wymiany wiszącego bojlera dwupłaszczowego 140 litrów który pracował w układzie grawitacyjnym na stojący 200 litrów i ten będzie musiał być wyposażony w pompę.

W związku z tym mam dwa pytania.

Po pierwsze jaką pompę kupić zwykłego Grundfosa czy Grundfosa Alpha 2 podobno oszczędna.

Po drugie -w instalacji mam zawór 4-drogowy i wymiennik płytowy ,chciałbym się podpiąć z pompą za zaworem oznaczonym czerwonym kółkiem tam był podłączony stary bojler.

Zastanawiam się czy w tym układzie to będzie dobrze pracowało,nie chciałbym zbyt mocno przerabiać instalacji.

post-38372-0-57176900-1507457324_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wymienniku płytowym zawór 4D jest do wywalenia.Pompa do zasobnika Grundfos Alpha 2L 25-40(bez Autoadapt)ta funkcja pompy przy zasobniku jest zbyteczna a sama pompa Grundfos Alpha 2(bez literki L )jest z Autoadapt i jest sporo drozsza od swojej siostry z literką ;) Obie pompy są energooszczędne od 5W. Zasobnik z wężownicą który powinien być podłączony po pierwotnej stronie wymiennika płytowego czyli w obiegu kocioł-wymiennik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do tego odpowietrzniki automatyczne po stronie ssawnej pompy ... Ich nie ma prawa tam być. Zrób tak jak koledzy radzą. Wywal 4D. Pompy wstaw tak aby woda do wymiennika była wtłaczana  po stronie pierwotnej i wtórnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest właśnie tak jak @Digitrax pisze.

A jedna pompka pcha w bojler i wymiennik.

Mieszacz mam za wymiennikiem do regulacji temperatury na podłogę.

Powrót mam niższy niż 50C tylko jak rozpalam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do tego odpowietrzniki automatyczne po stronie ssawnej pompy ... Ich nie ma prawa tam być. Zrób tak jak koledzy radzą. Wywal 4D. Pompy wstaw tak aby woda do wymiennika była wtłaczana  po stronie pierwotnej i wtórnej.

No nie wiem, niby u siebie mam pompę w obiegu pierwotnym na zasilaniu ale spotyka się schematy(załącznik #1) gdzie jest na powrocie i właściwie też tłoczy do wymiennika (po przejściu przez kocioł)(załącznik #2) wymiennik jest chroniony filtrem tuż przed nim, na zasilaniu. Czy rzeczywiście druga opcja jest błędna?)

post-32948-0-96849300-1507484268_thumb.jpg

post-32948-0-77281700-1507484405_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co w tym schemacie złego bo nie jestem z branży ale u siebie zrobiłem na zasilaniu bo miałem ograniczoną wysokość naczynia (pod sufitem w kotlowni) a nie wiedziałem na jakich parametrach podnoszenia będzie działać pompa, bo obliczenia to jedno a różnie mogło wyjść.

A na zasilaniu pompa zaczyna mi kawitować dopiero przy ok 75C na kotle wiec w miarę bezpiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega odpowietrznik  napisał "gdzie jest na powrocie i właściwie też tłoczy do wymiennika (po przejściu przez kocioł)" 

 to może dlatego tak rewelacyjnie podgrzewał wodę  bojler dwupłaszczowy że pompa przepychała jakby dodatkowo wodę grzewczą przez niego :huh: 

Co do odpowietrzników to racja nie powinno ich tam być ,z tym że nigdy nie zauważyłem aby pompy się zapowietrzały przez cały okres pracy -instalacja ma ponad 10 lat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od rana robię eksperymenty z zaworem 4 drogowym ustawiając go tak jak narysował kolega "odpowietrznik" czyli 10 na skali zaworu z tym że temperatura powrotu spadła o około 10 stopni od pozycji którą ja miałem czyli  7.5 (skala od 1-10),nie wiem jak to się odbije na ochronie kotła.

 

 

Druga sprawa to trafiłem na bojler Viessmanna w dość atrakcyjnej cenie ale ma odcięte gwinty na zasilaniu i powrocie tak jak na zdjęciu,zastanawiam się czy da się je dospawać bo rury (w tym miejscu jest stal zwykła) wchodzą w ocieplenie i pewnie ciepło z palnika je uszkodzi.

 

post-38372-0-31670100-1507539754_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D jest tam niepotrzebny jak już wspomniałem.Nie chciałeś go demontować więc zaproponowałem aby go "wyeliminować" ustawić go na połowę czyli w skali 1-10 na 5kę aby tyle samo puszczał na zasilanie co wraca powrotem.

Przy kotle na powrocie powinien być termometr aby wiedzieć jaka temp.czynnika grzewczego wraca do kotła i jeżeli temp.na powrocie jest za niska to należy zwiększyć bieg na pompie w obiegu pierwotnym (dotyczy wymiennika płyt.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa to trafiłem na bojler Viessmanna w dość atrakcyjnej cenie ale ma odcięte gwinty na zasilaniu i powrocie tak jak na zdjęciu,zastanawiam się czy da się je dospawać bo rury (w tym miejscu jest stal zwykła) wchodzą w ocieplenie i pewnie ciepło z palnika je uszkodzi.

Kolego odpowietrznik dziękuję za wszystkie rady na pewno wykorzystam,jeszcze jedna prośba o komentarz do bojlera firmy V z posta powyżej jakoś nikt nie wyraził swojej opinii czy poleciłbyś go mimo odciętych gwintów czy lepiej kupić jakiś emaliowany np.Kospel dwupłaszczowy 140 l??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Druga sprawa to trafiłem na bojler Viessmanna w dość atrakcyjnej cenie ale ma odcięte gwinty na zasilaniu i powrocie tak jak na zdjęciu,zastanawiam się czy da się je dospawać bo rury (w tym miejscu jest stal zwykła) wchodzą w ocieplenie i pewnie ciepło z palnika je uszkodzi.

 

W Niemczech to jak sprzęt RTV był niesprawny i szedł na wystawkę na schrot to przed wyrzuceniem właściciel obcinał mu kabel zasilający.

 

Teraz pewnie podobnie robią ze zbiornikami - jak stary, nie odpowiada normom, to dawaj diatza i ciach po rurkach.

Rurki oczywiście można dospawać , tylko co jakością bojlera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytałem fachowców co o tym sądzą ,po prostu miałem niedaleko odbiór więc się zastanawiałem nad kupnem ,dołożę  kilka stówek i kupię gdzie indziej. :D.

Zastanawiało mnie dlaczego odcięte są gwinty zasilana i i powrotu a pozostałe odcięte są za śrubunkami

Kupiłem na wiosnę bojler pewnej firmy wytrzymał 2 tygodnie drugi wymiana na gwarancji  po miesiącu rdzawa woda,trzeba przyznać że firma jest OK zwróciła pieniądze więc teraz tylko nierdzewka.

Tak wygląda środek po miesiącu.

post-38372-0-86279200-1507638250_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.