Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Kotłowni.


wodkan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

 Zamierzam przerobić inst. co. przy okazji wymiany kotła.

Obecnie jest inst.co. z miedzi,  system zamknięty. Układ zasobnika i grzejników pracuje na grawitacji w razie braku prądu, a na co dzień wspomagany jest pompką.

Jest również ogrzewanie podłogowe bez mieszacza- trochę w stopy piecze temperatura.

Chciałbym to uporządkować.

Nowy kocioł skam p plus ma dwa wyjścia zasilające i dwa powroty. Po wielu godzinach czytania forum postanowiłem stworzyć projekt. Proszę o sugestie i uwagi.

Grzejniki posiadają termostaty. Producent kotła nie wymaga zabezpieczenia odpowiedniej temperatury powrotu kotła- ale czy dla żywotności kotła i komina nie jest to wskazane?

 

post-74827-0-94402500-1507135112_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być. Zawór 3d na grzejniki nie jest konieczny jeśli są termostaty chyba że nie chcesz aby na grzejniki szła woda o temp kotła. Możliwe że CWU nie będzie działać grawitacyjnie i może być potrzebna pompa. Ochrona powrotu dobrze jak by była ale jak nie ma wymogu w DTR to Twoja wola. Jeśli tak to kolejna pompa do obiegu kotłowego. Ewentualnie ochrona powrotu pompą CWU ale wtedy brak kontroli nad temp CWU- temp zasobnika zbliżona do temp kotła

P.S. brawa za odrobienie lekcji- większość tu takich co się nie wysila żeby coś samemu poszukać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik bedzie stał na tym samym poziomie co kocioł,więc pompa pewnie wymagana będzie. A co do pompy kotłowej to wpiąć ją do zasilania na grzejniki czy do zasilania na ogrzewanie podłogowe? i czy również z zaworem trójdrożnym? A może ewentualnie zabezpieczenie kotła pompą cwu. i na wyjściu ciepłej wody z zasobnika dać zawór mieszający?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spinasz zasilanie z powrotem zaraz za kotłem i dajesz pompę bez zaworu 3d. Przed pompą tylko zawór grzybkowy lub zasuwa do wyregulowania przepływu

 

Można też tak jak piszesz- ochrona przez CWU a na wyjściu TZM 35-60st

post-2974-0-60431000-1507138514_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sterownik kotła ma opcję obsługi pompy kotłowej to bym zrobił właśnie tak. Jeżeli nie to pompę trzeba podłączyć na stałe do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak bo pompa będzie pracować ze zbyt dużym wydatkiem. Chyba że zamontujesz pompę z płynną regulacją wydatku ale to już większy koszt niż zwykła pompa+zawór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być dwufunkcyjny który odprowadzi gorąca wodę z kotła i jednocześnie doprowadzi do niego zimną z sieci więc DVB 1 może być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój schemat nie jest zły, ale schemat @hajtalera jest lepszy. Wszystkie powroty zepnij w jeden przy kotle. Ochrona powrotu przez cwu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ja mam w ten sposób u siebie i sobie chwalę. Termostaty na grzejnikach wystarczą, nie ma co pchać się w dodatkowe koszta z mieszaczem na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i za :-)

Chociaż nie wiem czy ma to znaczenie- nie jestem pewien ale chyba można go umiejscowić przed pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.