Skocz do zawartości
IGNOROWANY

piec kostrzewy warmet SDS ceramik


a-w

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!!!

Bardzo dużo pomogło mi przedmiotowe forum. Mam ceramika 18KW już drugi sezon i jakoś nie powala mnie ekonomiczność tego pieca. Aczkolwiek mogę mieć złe ustawienia sterownika. W chwili obecnej dom o pow. 120m2 + garaż ok. 30 m2 w którym jest standardowo jeden mały grzejnik. W całym domu mam podłogówkę, dom dobrze ocieplony, parterowy, bez piwnicy. Rozpalam drewnem a potem dorzucam dobrego węgla, tj. Orzech II. Pomóżcie mi proszę z ustawieniami- niezbyt dokładnie są one opisane na forum. W chwili obecnej temperatura zadana pieca to 65 st.C, histereza 1,tryb pracy- ZIMA, zadana temp.CWO 40 st.C, histereza 2 st.C, priorytet- NIE, temp. zadana kotła CWO 65 st.C, przedmuchy co 15min. czas pracy przedmuchów 70s, moc dmuchawy przedmuchów na 20, max. temp.przedmuchów 75st.C, pompy- temp. załączenia- 40 st. C, praca pomp przy PCW- 10minut, postój pomp przy PCW- 10 minut, moc dmuchawy max.20, min.10 z modulacją na 5.

W ogóle nie wiem co to i za co odpowiadają te ustawienia; praca pomp przy PCW- 10minut, postój pomp przy PCW- 10 minut.

Ponadto zauważyłem, że nie mogę do końca zamknąć tej regulowanej śrubą klapki, która znajduje się na tych przednich drzwiczkach do popielnika, ponieważ jak ją zamknę to spada mi temperatura na piecu i w żaden sposób ( chodzi tu o różne kombinację z ustawieniami sterownika, częstością podawanego powietrza itp, itd.) nie mogę go "doregulować". Tak więc jest ona cały czas otwarta na jakieś 5 minimetrów- tak ma być? Czy piec powinien być szczelnie zamknięty? Preferuję spalanie dolne ( tak mi się przynajmniej wydaje)- tą pierwszą wajchę mam w poziomie a drugą odciągniętą. Jeżeli nie powinno tak być to proszę o poradę. Wyjście do czopucha oczywiście otwarte. Przy tych ustawieniach i obecnych temperaturach pełen zasyp, tj. ok. 30kg ( minusując oczywiście jakąś godzinkę na rozpalenie) wystarcza mi na jakieś 6-7 godzin. Czy to jest normalne- przecież piszecie, że osiągacie spokojnie powyżej 12 h i to w o wiele gorsze mrozy.

Pomóżcie proszę!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam warmeta 25.5 i nie ma tam klapki na drzwiach a kocioł mam zamknięty szczelnie.Przy temperaturze ok. 0 st 30 kg węgla powinno wystarczyć na ok.24 godz ale węgiel jest różny ja po testach z kilkoma rodzajami węgla palę orzechem II z Wesołej no i jeszcze jak w domu masz 30 st to może być takie spalanie.Koledzy na forum pisali że w 18.5 na ruszcie jest połówka cegły i pomaga zmiana na całą cegłę (trzeba dociąć ). Pcw to jest jak palisz na priorytecie Cwu to załącza pompę Co np. co 10 min na 10 min aby nie wychłodzić domu.Przy paleniu dolnym obydwie klapki w kotle powinny być zamknięte Ustawienia masz podobne do moich ja mam temperaturę kotła 60 st ,max dmuchawy 28 min. dmuchawy 18 , histereza 6, przedmuchy co 20 min. Palę bez wygaszania zawór 4d z siłownikiem ,sterowanie pogodowe+pokojowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Xawer!

Ja nie mam niestety zaworu 4D a jedynie 3D i bez sterowania pogodowego i pokojowego ( chociaż noszę się z zamiarem założenia pokojowego). Piszesz, że klapki muszą być zamknięte- ale jak domknę tą przednią to zaraz spada mi temperatura na piecu. Kombinowałem już różne ustawienia przedmuchów, które niestety nic nie pomagają. Wychodziłoby na to, że wentylator musiałby chodzić non stop aby utrzymać zadaną temperaturę na kotle a to bije po kieszeni pod kątem zużytej energii. Co robić???

Rozwiń proszę jakoś dokładniej ( czytaj; czytelniej dla mnie :) ) te swoje ustawienia- temp. kotła 60st- to rozumiem ale nie kumam tego; ,max dmuchawy 28 min. dmuchawy 18. Histerezę kumam, przedmuchy też- ale z jaką mocą te przedmuchy???

Ps. Ja nie palę non stop- poszedłbym z torbami... :( Rozpalam około południa. Już nawet kombinowłem pół na pół z drzewem układając je " na kanapkę"- też niewiele pomogło.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak paląc robisz z niego pseudo górniaka - jakąś hybrydę, jest niby opcja spalania od góry jednak ty pewnie rozpalasz od dołu...

dwie klapki muszą być zamknięte - może masz coś z instalacją skopane ??.. Ja swojego rozpalm na jesień i gaszę na wiosnę i musi palić.

 

..sprawdź jeszcze jak wygląda gardziel - czy nie jest zasypana popiołem, w jakim stanie jest wymiennik i jego wyczystka, a może szamot się przwrócił i blokuje przejście - obejrzyj sobie dokładnie to wszystko i daj znać jak sprawy wygladają

 

pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak już pisałem posiadacze18 mający podobne problemiy piszą że pomaga wymiana cegły stojącej na ruszcie z połówki na całą (jest to zwykła cegła szamotowa dostępna w sklepie budowlanym za 4-5 zł).Połówka jest zbyt wąska i powietrze z wentylatora zamiast dmuchać w żar ucieka za cegłą i schładza wymiennik. Sprawdz też uwagi kol. kaczy. Max.28 to największa moc dmuchawy .Min.18 to najmniejsza moc dmuchawy.

Przedmuchy u Ciebie jeśli kocioł nie osiąga temperatury są mało istotne ja mam moc dmuchawy 30 przez 50 sekund co 20 min. U mnie w czasie pracy dmuchawa chodzi ok.20 -30 min. do osiągnięci zadanej na kotle 60 st.Przy 61 st dmuchawa wyłącza się a temperatura bezwładnością skoczy jeszcze od zadanych do 65-67 st. Dmuchawa stoi ok.20-30 min temperatura na kotle spada do 59 st. i cykl sie powtarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaczy,

u mnie wszystko jest wyglancowane na błysk, ponieważ muszę praktycznie co drugi dzień otwierać cały piec i go szorować- nic nie blokuje ale strasznie zachdzi tym syfem. Niestety nie ma możliwości rozpalania od góry- sam kiedyś próbowałem a nawet dzwoniłem do Kostrzewy, który również powiedział, że nidy rydy od góru. I tak jak już pisałem- jak zamknę piec na szczelnie to ta dmuchawa musiała by chodzić non top. Ale piszesz, że tak paląc to robię z niego jakąś hybrydę- to powiedz proszę jak mam w nim palić??? Każda pomoc mile widziana.

 

Ale kolega Xawer poddał pewien pomysł- muszę wymienić na pełną tą stojącą na rusztach cegłę- moja nie dość, że jest pęknięta to faktycznie zasłania lekko ponad połowę wymiennika.

Xawer, Kaczy- dzięki!

Tak więc spróbuję jeszcze z tym powalczyć.

 

Dziękuję Wam za pomoc- dam znać co i jak.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kaczy pisząc o hybrydzie miał na myśli prawdopodobnie codzienne rozpalanie bo tak pali się w kotłach górnego spalania .U mnie szczelina za stojącą cegłą do wumiannika to ok.4-5cm.Patrząc od góry po usunięciu pokrywy wyczystki (na górze kotła)cegła stojąca licuje z tą wiszącą na dole wymiennika a może nawet jest trochę schowana. A i jeszcze wbrew logice jak wyczyszcze kocioł to więcej spala czyli takie glancowanie nie zawsze jest dobre:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xawer,

u mnie za tą pierwszą cegłą, która jest oparta o ruszta jest jakieś 3 cm, natomiast za drugą, która stoi nad nią jest ok. 1 cm a za trzecią stojącą na drugiej jest tylko ok. 3-4 mm. I nie da rady zwiększyć tych odległości, ponieważ trzymają ją te wspawane haki- ograniczniki.

Dodam jeszcze, że pompy mam ustawione na II biegu- wszystkie i ten regulator przy tym ustrojstwie do podłogówki ( to ten na ostatnim zdjęciu zrobionym i wstawionym przez Maciej40, na stronie 6 tego forum, post 116) mam odkręcony na max.- czyli na 50. Może za bardzo? Aha, mój sterownik to Luksus 4- jeżeli to w czymś pomoże.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Passat coś żle się rozumiemy chodziło mi o to, że od tylnej ściany cegły stojącej na ruszcie do ściany wymiennika jest ok. 4 cm. Patrząc od góru tylna ściana cegły stojącej jest w jednej lini z przednią ścianą cegły wiszącej tej na dole wymiennika . Ja bym jednak zaczął od postawienia na ruszcie całej cegły tylko cała pewnie nie wejdzie i trzeba ją dociąć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xawer, rozumiem już o co chodzi. Faktycznie ta pierwsza stojąca na rusztach cegła jest w odległości ok. 4 cm od wymiennika ale ta druga nie jest w jednej linii z tą na dole- zachodzi na nią o połowę swojej grubości. I ta trzecia, na samej górze również zachodzi prawie połową na tą drugą. Tworzą coś w rodzaju schodków.

A co powiesz na temat tego regulatora podłogówki o którym pisałem wcześniej? Nie za mocno odkręcony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Niestety niewiele się zmieniło...

Cegły nic nie dały. Przestawiłem pompy na I bieg- zużycie opału spadło minimalnie ale spadła też temp. w domu na 20-21*C. Więc ponownie przestawiłem pompy na II bieg. Niestety kiedy znowy zamykam piec szczelnie to temperatura na piecu drastycznie spada a wentylator ledwo ją podnosi co skutkuje jego praktycznie ciągłą pracą. Tak więc muszę miec tą klapkę na pokrywie popielnika otwartą na ok. 1 cm.- wtedy jako tako trzyma tą temperaturę ale zasobnik nadal wystarcza na ok. 4 h.

Aha, ten zawór- regulator od podłogówki przestawiłem na 40. Ale nadal efekt ten sam; paliwo spala się po 4 h.

Dzwoniłem do Kostrzewy- kazali napisać emila- "formularz zgłoszeniowy naprawy"- więc napisałem. Ale w rozmowie telefonicznej z serwisantem wyczułem dziwną niechęć i raczej pomocy od nich nie będzie. Wychodziło na to, że piec jest ok- moje ustawienia są o bani. Coś czuję, że jak nawet przyjadą to będzie mnie to drogo kosztowało....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzwoniłem do Kostrzewy- kazali napisać emila- "formularz zgłoszeniowy naprawy"- więc napisałem. Ale w rozmowie telefonicznej z serwisantem wyczułem dziwną niechęć i raczej pomocy od nich nie będzie. Wychodziło na to, że piec jest ok- moje ustawienia są o bani. Coś czuję, że jak nawet przyjadą to będzie mnie to drogo kosztowało....

cała prawda o Kostrzewie poczytaj https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11429-korespondencja-z-serwisem-kostrzewa/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No to kicha czytałem na forach że zamiana płytki stojącej na ruszcie na całą cegłę pomaga a tyu nic.

Pisałeś o zaworze 3d na jaką wartość jest ustawiony? Sprawdz czy czujnik temperatury kotła przylega do ścianki kotła może się wysunął i kocioł ma jednak większą temperaturę. Jeśl w kotle jest już dobrze rozpalone to po podniesieniu klapy na kotle ogień powinien sięgać góry wymiennika a jeśli tak jest to powinien grzać. Może trzeba szukać jeszcze winy w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kaczy pisząc o hybrydzie miał na myśli prawdopodobnie codzienne rozpalanie bo tak pali się w kotłach górnego spalania .U mnie szczelina za stojącą cegłą do wumiannika to ok.4-5cm.Patrząc od góry po usunięciu pokrywy wyczystki (na górze kotła)cegła stojąca licuje z tą wiszącą na dole wymiennika a może nawet jest trochę schowana. A i jeszcze wbrew logice jak wyczyszcze kocioł to więcej spala czyli takie glancowanie nie zawsze jest dobre:)

Taki przypadek,że po wyczyszczeniu kocioł więcej spala,to jak 1:1000000.To tak samo,jakby samochód po OT-2 zaczął więcej palić.

 

Nie próbowałeś czasem zagrać w totka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Kabajo6,

W totka też gram ale bez skutku- żona chyba bardzo mnie kocha.

Xawer, mój zawór 3D jest elektryczny firmy Lineg i nawet nie wiem na czym i w jaki sposób działa. Nie ma na nim ani wyświetlacza ani żadnego pokrętła. Jest do niego podłączony prąd i tyle.

A zima nadal w pełni....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

kabajo6 na forum jest więcej stwierdzeń właścicieli warmeta o większym spalaniu po wyczyszczeniu kotła i jeśli wszyscy zagrają to wygrana może byś zbyt mała. Mniemam że posiadasz taki kocioł i poddajesz w wątpliwość to co napisałem na podstawie własnych obserwacji.

passat149222 ten zawór to pewnie masz do ogrzewania podłogowego i z nazwą coś chyba pokręciłeś bo google nic nie znalazło.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostrzewa ma małą wade konstrukcyjną z doprowadzeniem PW i po czyszczeniu za tymi cegłami idzie więcej powietrza na wentylację kotła i w komin.

To co mam robić? Nie czyścić tam wcale?

A na tym zaworze jest napis tak jak podawałem- Lineg. Tyle tylko, że zamiast "i" to jest jakby taki kwiatuszek i myślę, że on symbolizuję właśnie tą literę.

Czujnik docisnąłem już dawno- nic się nie zmienia. Jak otworzę pokrywę to jest taj jak piszesz Xawer- ogień sięga pokrywy. Generalnie pali się ładnie ale dlaczego ma aż takie spalanie??? Np. na tą zimę zużyłęm 30 m3 drewna, ok. 300kg węgla, ok. 200kg brykietu drzewnego ( z drzewa liściastego oczywiście, ok. 18,oookj). Robiłem już różne kombinacje, mieszanki itp.itd. Ilość spalania MASAKRA!!! Mam nowy, dobrze ocieplony dom- co jest grane???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyścić tylko bez przesady raz na 1-1,5 miesiąca wystarczy.

Ja ubiegłej zimy spaliłem 5t orzecha II z Wesołej paląc bez wygaszania.Jak pamiętam to sterowanie na zimę włączyłem we wrześniu a wyłączyłem końcem kwietnia. Dom ok.200m nie ocieplony ,zasobnik Cwu 220l,temperatura w domu utrzymywana przaz pogodowy 20,5-21,5 st. W lecie też palę bez wygaszania na Cwu tylko opał to zrębka. Ja bym zszedł z temperaturą kotła na 60 st palił powiedzmy dobę- dwie bez wygaszania i sprawdzał dokładnie ilość opału , temperaturę w domu i zachowanie kotła..No i ta temperatura w domu piszesz wcześniej że spadła do 20 -21 st to ile jest normalnie ? Czytałem że podniesienie temperatury w domu o1 st to ok. 8% opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale dlaczego ma aż takie spalanie??? Np. na tą zimę zużyłęm 30 m3 drewna, ok. 300kg węgla, ok. 200kg brykietu drzewnego ( z drzewa liściastego oczywiście, ok. 18,oookj). Robiłem już różne kombinacje, mieszanki itp.itd. Ilość spalania MASAKRA!!! Mam nowy, dobrze ocieplony dom- co jest grane???

Zakładając, że sezon grzewczy trwa 6 miesięcy, czyli 180 dni, więc spaliłeś średnio dziennie 0.15 metra drewna (nie napisałeś jakiego), 1.5 kilograma węgla i około kilograma brykietów.

Uważasz, że to jest jakoś specjalnie dużo? Poza tym plączesz się w zeznaniach pisząc, że palisz drewnem i węglem, zasyp 30 kg wystarcza Ci ledwie na 7 godzin, a potem okazuje się, że spaliłeś na sezon 300 kg węgla. Jaja sobie robisz?

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPS, klikneło się :mellow: To był początek myśli Kol.passat miałem na myśli czyszczenie za tą cegłą leżącą na ruszcie. Proponował bym boczne szczeliny na ruszcie obok cegły zatkać np.10cm druty odpowiedniej średnicy a szczeliny pod cegłą małym teownikiem który możnaby przesuwać(regulować ilość PW).Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po lekturze całego wątku jednak nie znalazłem odpowiedzi na mój problem(takiej której bym już nie próbował) Więc tak posiadam waremta 25kW ogrzewa ponad 200m2(za rok będzie więcej)+ CWU 350l + trochę strat na przesył bo stoi w budynku gospodarczym około 15 m od domu. Jesienią bardzo mi smolił oraz zbierała się woda w tej wyczystce z tyłu. Trochę po popodnosiłem temperatury i zrobiło się sucho. Gdzieś na początku lutego znowu powróciła woda+ smoła. I nijak się tego pozbyć nie mogę. Pale głównie drewnem sezonowanym co najmniej 2 lata (mam jeszcze zapasu na kilka zim) Temperatury to teraz 80 tpk a powrót 60, próbowałem nawet na 66 stopni(ciężko było wtedy ogrzać dom) Zawór 4d też jest. Próbowałem tez z otworem w zaślepce wentylatora jednak często zdarzało się wtedy przegrzewanie kotła jeśli był wiatr a nawet jesli była poprawa to nie jakaś drastyczna. Co można z tym fantem zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.