Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Eko Komfort Pz K1Pv3 - Zasada Działania Turbinki


kurakk

Rekomendowane odpowiedzi

A sprawdzałeś w ustawieniach serwisowych? Bo takie testy w v3 ręcznie można zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale w serwisowym jest automatyczne sprawdzanie i sterownik sam takie testy wykonuje. I coś mi świta, że w v3 też powinno być. Choć mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno mam coś takiego w zwykłych ustawieniach. Jest test drożności kanału czy coś takiego i łożysk. Ale pytałem o to kiedyś w Techu, bo oczywiście u mnie wychodzi negatywnie :) i powiedzieli, że on przechodzi pozytywnie tylko jak jest pusty palnik, przynajmniej w tej wersji V3. Sprawdzę jeszcze wieczorem w menu serwisowym czy czegoś podobnego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeetam :) ja uruchamiamialem ręcznie i wyszło pozytywnie. Sprawdź w serwisowych. Jak będzie auto testy to je aktywuj i zobaczymy co będzie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tą opcję, możesz coś więcej napisać jak to działa? Siła nadmuchu, co ile się włącza i na jaki czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którą opcję? Przedmuchy w pracy czy automatyczny test dmuchawy?

Jak masz auto test dmuchawy to uaktywnij go i niech sobie sprawdza.

Jak masz opcję przedmuchy w pracy to już musisz sam dopasować do swojego palnika i opału. Co jaki czas ma dmuchnąć (najlepiej wyłapać jak już miał zatyka otwory) z jaką mocą (najlepiej stopniowo i obserwować) no i jak długo to tak samo jak wyżej.

Myślę, że jak były problemy tak po kilku dniach to na razie uaktywnił bym tylko auto test i zobaczyć co będzie. Przy auto test dmuchawa przez chwilę wbija się na spore obroty i to może już pomóc.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyczny test dmuchawy mam, uruchomię i zobaczymy. Na razie myślałem na wyłączonym halotronie nadmuchu i poobserwować turbinkę jak się kręci. Z kolei tak sobie myślę, czy nie musi to być włączone żeby sterownik wykonał poprawnie te testy, bo jak tak to dopiero w weekend będę się bawił na włączonej turbince.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być aktywowany halotron turbinki i aktywuj testy automatyczne. Może i to da radę. Śmiało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od przedwczoraj śmiga, popiół idealny, zobaczymy jak długo. Jednak już wczoraj wywalił komunikat że kanał nadmuchu niedrożny, i tak w kółko wyświetla dopóki sterownika nie wyłączę i nie włączę ponownie.Pewnie to efekt włączenia tego testu. Niby kanał niedrożny ale turbinka pracuje jak na razie prawidłowo, kręci się w lewo, a impulsy obrotów przeważnie oscylują około docelowych obrotów. Przestawiłem też parametry mocy na takie jak były czyli:

max czas podawania - 5

min czas podawania - 1 (jeszcze nie sprawdziłem na oryginalnym sofcie K1P jak było ale Tech w ostatnim mailu pisał że ma być jednak 1)

max przerwa podawania - 60

min przerwa podawania - 35

 

Grzeję bojler 200L i ok 140m podłogówki jak na razie ledwo ledwo i wchodzi mi jeszcze czasami w nadzory ale wisi mi to. Jak będzie większe zapotrzebowanie na ciepło będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ustaw jak powinno być i niech test sprawdza. Standardowo powinno być o 6.00 i 18.00 Chyba, że będzie miał zły odczyt to to powinien sprawdzać. Turbinkę masz standardowo zamontowaną (naklejką do środka dmuchawy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, naklejką do środka, turbinka na silikonie, szczelnie zamontowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,to ustaw jak podał TECH albo tak jak było na starcie. Zobaczymy co będzie z testami. A jak nie to dodasz jeszcze przedmuchy co kilka godzin. Jak będzie wywalać błąd przy testach to czyli już palnik się przytyka. To myślę można dać przedmuchy tak z 2-3 godziny przed testami. Przez parę sek. i z mocą np. 50%.

Będziesz musiał sam ocenić czy taki przedmuch wystarczy czy może zbyt długo lub za mocno.

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Komfort Eko Duo PZ 12kW. Sterownik K1Pv4 PZ. Podzielę się moimi doświadczeniami. Miałem problem z zapadającym się kopczykiem i spiekami tak dużymi że aż palnik przytykały ( formowały się w dużą kulę ). Wyłączyłem hallotron i od 3 dni kociołek śmiga na tych ustawieniach. Moc na 50% i w serwisowym:


min. czas podajnik: 1s


max. czas podajnik: 5s


min. czas przerwy: 35s


max. czas przerwy: 50s


korekta powietrza dolna -5


korekta powietrza górna 0


 


Najwięcej dało wyłączenie hallotronu. Na wyłączonym hallotronie wentylator dużo słabiej dmucha. Z hallotronem mimo korekty max w dół, to z paleniska syczało jak z palnika acetylenowego, płomień był krótki i wielkie spieki.


Teraz kopczyk już nie jest zapadnięty, temperatura palnika to około 28-32oC. Węgiel się mniej spieka, ale jeszcze się zdarzają spieki ( może to wina węgla ). Wypale to co mam i spróbuję Bartex Silver. Spalanie jak na poniższych obrazkach.


 


Do zimy muszę coś z kominem zrobić, mam stary z cegły na zewnętrznej ścianie i zaczął mi się od góry pocić... 


 


Też palicie z wyłączonym hallotronem?


post-74458-0-57381700-1507533120_thumb.jpg

post-74458-0-81984600-1507533129_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl TECHa z turbinka do pomiaru przeplywu jest nie najgorszy. Brakuje natomiast w tej firmie dobrego mechanika ktory zwroci uwage na jej montaz oraz "wsteczny" przeplyw powietrza przy wzroscie cisnienia przez pracujacy wentylator. Bledy do ogarniecia we wlasnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie dorobilem takie cos jak na zdjeciach. Zastanawiam sie jeszcze nad czyms innym jak bede mial wiecej czasu to przerobie jeszcze inaczej.

 

1. Turbinka, ktora ma pelnic funkcje przeplywomierza musi byc odsunieta od wentylatora. Chodzi o zachowanie przeplywu laminarnego.

2. Zmniejszenie srednicy wlotowej wentylatora kryzą ma za zadanie nie dopuscic do cofniecia przeplywu powietrza podczas wzrostu cisnienia (przytkane otwory)

 

U ciebie kreci sie w prawo gdyz wytworzylo sie cisnienie powietrza na wyjsciu wentylatora ktore "mieli się" wewnątrz i powoduje obroty wsteczne turbinki. PS. sprawdz czy klapka domykajaca jest na stale otwarta! Dla pewnosci odkrec ten wentylator od kanalu i zagladnij do srodka!

 

Do ogarnięcia, czyli to o czym pisałeś wcześniej? Odsunięcie turbinki od dmuchawy oraz jej odwrócenie naklejką na zewnątrz? I będzie git?

 

U mnie też czasem widzę, że turbinka kręci się w prawo, czyli na odwrót. Myślałem że palnik przytkany i ustawiłem przedmuchy w pracy, ale za dużo to nie pomogło. Zastawiałem się czy montaż regulatora ciągu na kominie by nie pomógł? Ale to chyba ta turbinka ma niwelować zmienny ciąg?

 

Póki co palę z wyłączonym hallotronem i szukam rozwiązania na forum.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie palnik to rynna defro. Po zmodyfikowaniu nadmuchu (1. kryza z kartonu na wejściu, 2. odwrócenie turbinki naklejka na zewnątrz, 3. dystans od wentylatora) - nie miałem problemu z obrotami turbinki i spalaniem.

 

Koszt to 10zł i godzina zabawy. Później troche więcej czasu z ustawieniem paramterów PID'a Min. Obroty i Max. Obroty.oraz podawanie węgla. Od tamtego czasu spokój.

Na orginalnych ustawieniach PIDa modyfikacja nie zadziała gdyz zmienia sie ilosc powietrza i trzeba dobrać pod konkretny piec.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze tyle kasy na kocioł i jeszcze człowiek musi "poprawiać" fabrykę.  Wyjaśnij mi proszę jak ta kryza wygląda u Ciebie, w sumie jaki duży otwór w kryzie? Zamontowałeś ją między tym dystansem a turbinką?

 

Drugie pytanie to, czy w serwisowym trzeba coś zmieniać po obróceniu turbinki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja mam sigmę i też palnik rynnowy. Palę bez żadnych modyfikacji dmuchawy/turbinki czy zmian w serwisowym. Ładnie mi to się pali i jestem zadowolony. Oczywiście palę ekogroszkiem.

Ale coś mnie kusi sprzedać palnik z całym osprzętem i kupić zestaw biopell :)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że trzeba zmienić. Bez tego nie będzie efektów... ale to nie jest trudne :)

 

gilal: wrzuć prosze fotki Twojego palnika (najlepiej jak czysty i sie nie pali) moze cos pozmieniali (otwory, śrdenica, nadmuchy itd.) sigma to nowszy piec...

 

PS. tez chętnie spróbowałbym na pellecie!!! ba jak będę miał ze 2-3 dni wolnego to załaduje kilka worków i pozmieniam serwisowe... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj będzie problem z takim zdjęciem :) u mnie sezon otwarty :) Jak będę czyscił to postaram się fotki strzelić (jak nie zapomnę) :)

Jeżeli chodzi o pellet to myślałem o całym zestawie do pelletu jaki wystawiają w defro do sigmy. A mój razem palnik z zapalarką i wszystkim osprzętem sprzedać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że trzeba zmienić. Bez tego nie będzie efektów... ale to nie jest trudne :)

 

gilal: wrzuć prosze fotki Twojego palnika (najlepiej jak czysty i sie nie pali) moze cos pozmieniali (otwory, śrdenica, nadmuchy itd.) sigma to nowszy piec...

 

PS. tez chętnie spróbowałbym na pellecie!!! ba jak będę miał ze 2-3 dni wolnego to załaduje kilka worków i pozmieniam serwisowe... :)

 

Nie zrozumieliśmy się, to że będę musiał dobrać obroty wentylatora, czasy podawania i przerw to wiem  :)  Pytałem, czy po obróceniu turbinki coś trzeba zmienić w serwisowym, aby sterownik nie zgłupiał. Ktoś wcześniej pisał o zmianie ilości impulsów na obrót wentylatora, a ja takiej opcji nie mam. 

 

Możesz mi podać co zwiększyłeś, a co zmniejszyłeś w serwisowym w stosunku do ustawień fabrycznych? Nie konkretne wartości, tylko na dobry początek czego mam dodać a czego ująć  :)  W weekend się z tym pobawię i podzielę się efektami  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie drugi tydzień śmiga na włączonym halotronie. Jak na razie nic nie przerabiałem, włączyłem tylko te automatyczne testy dmuchawy, bo przedmuchów w pracy nie mam ale najważniejsze wg mnie w przypadku mojego paliwa jest przegrzebanie paleniska raz na 2-3 dni. Obserwuje ekran producenta i jak widzę, że różnica pomiędzy obrotami docelowymi a impulsami obrotów dobija do 100, biorę pogrzebacz, przejeżdżam dookoła palnika po otworach nadmuchowych. Wtedy impulsy obrotów doganiają docelowe obroty, a nawet często są większe i wszystko działa jak należy. Korekty powietrza mam na 0, a w menu serwis jak chodzi o obroty to też domyślnie 80 i chyba 290 max. Jeszcze trochę mi się spieka i zastanawiam się czy nie zejść z korektą powietrza w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje jak otwory nadmuchowe sa nie przytkane to oryginal generalnie dziala (lepiej gorzej ale dziala). U mnie raz sie przytkalo i powiedzialem ze to jakas kpina z ta turbinka. Pozmienialem po swojemu i dziala od roku(nie ma opcji zeby turbinka stala lub krecila sie do tylu). Korekty powietrza robie drobne na bierzaco ale to wynika z roznego opalu. Czasem mam wrazenie ze kupilem mial i eko pol na pol. Generalnie to z weglem coraz gorzej.

 

Co do kryzy otwor wewnetrzny jest mniej wiecej srednicy wewnetrznej turbinki, moze ciut wiekszy. Odsuniecie to wiatraczek od komputera (mozna wyjac srodek).

 

Podawanie (jak chcesz) mozesz zostawic jak w oryginale. Aczkolwiek dla mnie zbyt duza nodulacja mocy jest trudna w ustawieniu i generalnie nie potrzebna. Wystarczy poobserwowac swoj budynek i piec i dobrac komkretnie pod siebie. Lepszy jest zakres mocy PIDa 3-9 kw niz np. 1.5-15kw.

 

Powietrze min obroty dobieram ustawiajac moc kotla na 25% i pale tak caly dzien robiac korekte co godzine obserwujac palenisko i popiol. Najlepiej jakby chodzil caly czas na 1%.

 

Max obroty dobieram dla 100% mocy mam na to 3 godziny bo piec zagrzeje cala instalacje i zwalnia.

 

Obecnie u mnie min obroty. 40, max obroty 110. Co odpowiada mocy ok. 3kw i ok. 9kw. Nie pisze ile podawanie i przerwa gdyz mozemy miec rozne slimaki, motoreduktory itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, dzięki wielkie za wskazówki   :)  w weekend będę działał z tym  :) Dziś wykonałem test nadmuchu i wypadł negatywnie, komunikat o niedrożności kanału nadmuchowego.  Pogrzebałem w palenisku, ale nadal test wypadł negatywnie. Spalanie na wyłączonym hallotronie przebiega jak najbardziej prawidłowo, prawie zero spieków.  Na ustawieniach o których pisałem wcześniej, kopczyk jednak był jeszcze za mały, prawie że na równi z koroną.

Zmieniłem:

min. czas podajnik: 1s zwiększyłem na 2s

max. czas podajnik: 5s

min. czas przerwy: 35s

max. czas przerwy: 50s zwiększyłem na 65s

korekta powietrza dolna -5

korekta powietrza górna 0

 

Co myślicie, nie za bogato?  Po tej zmianie kocioł, częściej przechodzi w nadzór, ale kopczyk ładny i duży płomień z niego. Wszystko ładnie się wypala. Czy lepiej pobawić się korektą powietrza?

Kociołek odpaliłem na początku miesiąca, do tej pory średnie spalanie wychodzi około 15-16 kg/dobę.

 

Martwi mnie ta niedrożność kanału nadmuchowego. Palenisko wygląda na dobrze i równomiernie napowietrzone, a jednak jest jakaś niedrożność. 

 

kurakk

Możesz podesłać fotkę jak wygląda u Ciebie kopczyk, po kliku godzinach pracy bez ruszania go pogrzebaczem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.