hamis Opublikowano 5 Września 2017 #1 Opublikowano 5 Września 2017 Witam. Potrzebuję zrobić wentylację w łazience, w której nie ma komina. Biorę pod uwagę raczej wentylator z czujnikiem wilgotności, gdyż na grawitację w tym przypadku nie mam co liczyć. Wentylator będzie w suficie. Odległość do komina z wolnym kanałem to ok 6,5m w poziomie. Dwa rozwiązania: 1) sztywny kanał plastikowy fi 100 lub 125, ułożony w poziomie nad sufitem podwieszanym i podłączony do komina (czy wentylator przepchnie powietrze przez te 6,5m?) 2) przebicie się przez ścianę i wyrzutnia na zewnątrz (kanał ok. 1,5m) Które rozwiązanie będzie lepsze? Wolałbym pierwsze, ale czy wentylator da sobie radę przy tak długim poziomym kanale?
Gość jacek61 Opublikowano 5 Września 2017 #2 Opublikowano 5 Września 2017 Przez ścianę nie przebijaj się, to jest złe rozwiązanie. Wentylator kanałowy powinien dać radę w łazience a jak nie da to są wentylatory kanałowe o większym sprężu. Poszukaj specjalistycznej firmy jak choćby ta http://wentylatory.istore.pl/pl/wentylatory-kanalowe może coś doradzą.
Andrzej_M_ Opublikowano 5 Września 2017 #3 Opublikowano 5 Września 2017 Odpowiadając w temacie postu obu kolegom jednocześnie, chciałem zaznaczyć, że w budynkach w których zainstalowano urządzenia grzewcze z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
sambor Opublikowano 6 Września 2017 #4 Opublikowano 6 Września 2017 Andrzeju podaj źródło tego przepisu, gdyż moje WT stanowią trochę inaczej: np § 150 Warunków Technicznych stanowi : 9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze dospalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznejwentylacji wyciągowej jest zabronione. § 141. Zabrania się stosowania:3) indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spali-nowych.
Gość jacek61 Opublikowano 6 Września 2017 #5 Opublikowano 6 Września 2017 Ja w pierwszym poście nie widzę nic na temat źródła ciepła do cwu , nie wszystkie one muszą znajdować się w łazience np popularny bojler. Może autor tematu napisze coś na ten temat.
Przemyslaw85 Opublikowano 6 Września 2017 #6 Opublikowano 6 Września 2017 Hmm w swoim domu mam założone wentylatory w obu łazienkach (WC na dole: wentylator z timerem, łazienka u góry: czujnik wilgotności i timer). Efekt uboczny to taki że jak działa wentylator to skądś trzeba uzupełnić braki powietrza. Wiec jak okna są pozamykane to ciągnie z pozostałych kratek wentylacyjnych. A że 2 są kratki wentylacyjne są blisko spalinowego to może zaciągać zapaszki z pieca. Problem znika gdy doprowadzi się dopływ powietrza z zewnątrz np poprzez GWC które mam w domu.
papasmurfek Opublikowano 6 Września 2017 #7 Opublikowano 6 Września 2017 gdyż na grawitację w tym przypadku nie mam co liczyć. Ja bym nie był taki pewny. Wszystko zależy od przekroju i długości tego kanału. Aczkolwiek wentylacja grawitacyjna bywa "kapryśna" i zazwyczaj nie działa tak jak byśmy sobie tego życzyli. Tym bardziej w pomieszczeni takim jak łazienka warto wspomóc ją mechanicznie. czy wentylator da sobie radę przy tak długim poziomym kanale? Dla wentylatora to "wsio rabno" gdzie tłoczy pobrane powietrze. Jak kanał nie będzie zbyt wąski to da radę. Poniżej fi 110 bym nie schodził. 1) sztywny kanał plastikowy fi 100 lub 125, ułożony w poziomie nad sufitem podwieszanym i podłączony do komina (czy wentylator przepchnie powietrze przez te 6,5m?) 2) przebicie się przez ścianę i wyrzutnia na zewnątrz (kanał ok. 1,5m) Opcja 1 była by lepsza, aczkolwiek w sytuacjach trudnych można się pokusić o rozwiązanie pierwsze.
hamis Opublikowano 7 Września 2017 Autor #8 Opublikowano 7 Września 2017 Już odpowiadam. Woda grzana prądem i kotlem na paliwo stałe, znajdującym się w kotłowni. W łazience kotła brak. Kotłownia wentylację ma:-) Najbardziej pasowalaby mi właśnie opcja podpięcia do komina rurami. Martwila mnie tylko ta odległość. Obecnie jest zrobione tak sprytnie, że kanały są poprowadzone rurami spiro. Od łazienki do kuchni, tam się łączą, za połączeniem jest wentylator kanałowy i idą do komina. W tym przypadku rura z łazienki ma w sumie 15 metrów... A i wentylator działa tylko jak się go włączy w kuchni... Dlatego chciałbym odciąć łazienkę od tego systemu i zrobić osobno. Kanał wentylacyjny w kominie ma wymiar 35x20cm :-) Tylkk wtedy kuchnie i łazienkę musiałbym podpiąć do jednego kanału...
szakallo Opublikowano 31 Października 2017 #9 Opublikowano 31 Października 2017 Kotłownia na paliwo stałe powinna mieć "zetkę" W przypadku kominków pobierających powietrze z domu osobiście uważam że nie powinno się stosować wentylacji wyciągowej w innych pomieszczeniach zwłaszcza przy dzisiejszych szczelnych oknach, chyba że mają nawietrzaki. .
hamis Opublikowano 1 Listopada 2017 Autor #10 Opublikowano 1 Listopada 2017 Wejście do kotłowni jest z dworu, po schodach w dół. W drzwiach wejściowych zamontowana kratka 40x40, dodatkowo milion innych nieszczelności, więc powietrza absolutnie nie brakuje. Zetka w tym przypadku jest zbędna. Poza tym kotłownia ma oczywiście swój kanał wentylacyjny, nie połączony z resztą domu.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.