Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rbr-Ekouniwersal 12 Czy 17 Kw?


saphire

Rekomendowane odpowiedzi

Już miałem zamawiać kocioł, ale znajomy, który jakiś czas temu zmienił na Vento Eko od Moderator ostrzega mnie przed tym, że mając instalację grawitacyjną na grubych, stalowych rurach (cała piwnica i parter) może on nie być taki oszczędny jak donoszą posiadacze u których w instalacji jest znacznie mniej wody. Trochę się tym martwię, bo tylko piętro i poddasze masz zrobione w PEX. Co o tym myśleć? Czy to ma znaczenie przy doborze mocy kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma piernik do wiatraka?

To ile spalisz zależy tylko od tego jakie straty generuje Twój budynek a nie to ile wody jest w układzie.

Kocioł spali ni mniej ni więcej tyle ile ciepła "zgubi" Twój budynek, te traty trzeba pokryć.

Nikt o zdrowych zmysłach nie powinien Ci obiecywać że jak kupisz kocioł z podajnikiem RBR, Skam, Ogniwo, Defro czy jeszcze jakieś inne złomstwo zaraz będziesz  spalał o połowę mniej albo kocioł zamiast spalać węgiel zacznie Ci go produkować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już miałem zamawiać kocioł, ale znajomy, który jakiś czas temu zmienił na Vento Eko od Moderator ostrzega mnie przed tym, że mając instalację grawitacyjną na grubych, stalowych rurach (cała piwnica i parter) może on nie być taki oszczędny jak donoszą posiadacze u których w instalacji jest znacznie mniej wody. Trochę się tym martwię, bo tylko piętro i poddasze masz zrobione w PEX. Co o tym myśleć? Czy to ma znaczenie przy doborze mocy kotła?

Jak już wybierzesz kocioł to radzę Ci nie bierz tego co ma znajomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[..]znajomy,[...] ostrzega mnie przed tym, że mając instalację grawitacyjną na grubych, stalowych rurach (cała piwnica i parter) może on nie być taki oszczędny jak donoszą posiadacze u których w instalacji jest znacznie mniej wody

Ciekawe co by powiedzieli posiadacze buforów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym myśleć? Czy to ma znaczenie przy doborze mocy kotła?

To takie współczesne "urban legends"

Instalacja z mniejszym zladem wody jest latwiejsza w sterowaniu, ze względu na mniejszą bezwładność. Dla kotła na paliwa stałe nie jest to wada, a wręcz zaleta. Tym większa zaleta im mniej ocieplony budynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego janklos12, większy zład wody, to tylko gorsza sterowalność i duża bezwładność, reszta to fizyka z której kolega musi sie trochę podciągnąć  ;).

Przy paleniu ciągłym nie ma to żadnego znaczenia, a wręcz poprawia sprawność (bufor).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój problem polega na słabej izolacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bardzo ciekawa fizyka. utrzymywanie stałej temp. 60st.  w zładach wody np.400 i 100 litr pochłania te same ilości opału. 

 

Przy 100 litrach kocioł będzie krócej grzać do tych 60°C, ale za to częściej będzie zwiększać moc (załączać się), bo instalacja szybciej się wychłodzi, w przypadku 400 litrów odwrotnie, rzadziej będzie zwiększać moc, ale dłużej będzie dogrzewać do zadanej temperatury. Ostatecznie spalanie wyjdzie podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z @wojtekkowal i @papasmurfek oraz @h3nio.

Nawet śmiem twierdzić - może niesłusznie - ze spalenie węgla w instalacji z dużym zładem wody będzie stabilniejsze i przez to oszczędniejsze. Moim skromnym zdaniem szarpanie kotłem czyli szybkie zmiany zapotrzebowania prowadzą do zwiększonego zużycia paliwa.

Jesli sie mylę to najwyżej ktoś naprostuje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bardzo ciekawa fizyka. utrzymywanie stałej temp. 60st.  w zładach wody np.400 i 100 litr pochłania te same ilości opału. 

 

A co się z tym ciepłem dzieje - gdzie ucieka ?

 

Jeśli do domu i uzupełnia straty ogrzewając go to z czego ma wynikać różnica w spalaniu ?

 

Według mnie jest tak jak napisał krisgie:

 

"Nawet śmiem twierdzić - może niesłusznie - ze spalenie węgla w instalacji z dużym zładem wody będzie stabilniejsze i przez to oszczędniejsze. Moim skromnym zdaniem szarpanie kotłem czyli szybkie zmiany zapotrzebowania prowadzą do zwiększonego zużycia paliwa."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.