Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie odnośnie zbyt szybkiego obiegu wody CO i problemów z odpowietrzeniem


kaczo7

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam problem z drobnymi stukami w kilku kaloryferach (instalacja mieszana) ale pomimo instalacji separatora na wyjściu kotła gazowego nie udaje mi się wyeliminować tych bąbelków. Mam wrażenie, że też nie jestem w stanie odpowietrzyć finalnie do końca instalacji.

I tu zacząłem się zastanawiać nad zbyt szybkim obiegiem wody w instalacji. W pewnym momencie dodałem niezależnie pompę obiegową i zespół mieszający na podłogówkę - wyłączona pompa oczywiście nie blokuje dopływającego doń czynnika (nie ma przed nią sprzęgła) ale z pewnością ogranicza jego przepływ. To oznacza, że długość instalacji w praktyce zasilanej z kotła po częściowym oddzieleniu podłogówki zmniejszyła się minimum o połowę a pompa pcha nadal podobnie. Kaloryfery stały się głośniejsze itd.

Próbowałem podnieść ciśnienie oraz ograniczyć zawory powrotu na kaloryferacg (wyciszyło znacznie instalację) ale problem bąbelków (szczególnie po nocy z mniejszym grzaniem) nie znika. Co ciekawe powietrze nie odkłada się w tych kaloryferach, po prostu wydaje się, że sobie przepływa. Nie jestem specjalistą ale wydaje mi się, że po prostu obieg może być zbyt szybki by powietrze spokojnie mogło się odłożyć w pobliżu odpowietrzników (kaloryfery są naturalnie lekko przechylone) i może również zbyt szybki dla separatora powietrza? Gdy zakręcam separator to powietrze w nim znajduje się (o ile jest) wyłącznie gdy obieg wody się zatrzyma, w trakcie przepływu wody wygląda jakby się tam nie chciało odłożyć albo przynajmniej ujść.

Ten sam powód wydaje mi się w połączeniu z szybko zamykającymi się głowicami na kaloryferze (okolica 1-2 sekund na zejście ze 100% otwarcia do 0% mógłby dodatkowo powodować zasysanie powietrza przez odpowietrzniki.

Czy myślę dobrze? Czy może też przed zespołem mieszającym na podłogówkę założyć sprzęgło by woda mogła swobodniej przepływać i przyjąć część przepływu z pompy i dodatkowo odseparować od siebie dwie pompy obiegowe (podłogówki i kotła)? Ale nie wiem czy tak się robi.

 

Niestety mój De Dietrich MPX 28/33BIC nie pozwala na ręczną zmianę mocy pompy gdyż jest modulowana. O ile się orientuję to wymaga to połączenia do urządzenia instalatora.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.