Ozi80 Opublikowano 4 Lutego 2018 #526 Opublikowano 4 Lutego 2018 Spalanie ostatni tydzień: 28 stycznia - 28,1 kg 29 stycznia - 31,9 kg 30 stycznia - 30,0 kg 31 stycznia - 27,3 kg 1 lutego - 29,2 kg 2 lutego - 34,7 kg 3 lutego - 25,4 kg Podawanie: 2,8 sek. Cytuj
HardyDemon Opublikowano 4 Lutego 2018 #527 Opublikowano 4 Lutego 2018 Tak z tego co gość mówił to chyba tak z liściastego... Mam Draco BIO 15. Płomień... hmm... ciężko powiedzieć bo muszę mieć duży nadmuch bo inaczej zostają boby. Teraz aktualnie jeszcze robię jeden test... zobaczymy. OZI u Ciebie widać ewidentnie różnice... U mnie ciągle tak samo... 23-25 dziennie. Czy ciepło czy zimno.... Pellet lepszy czy gorszy... Dziwne to co? Co o tym myślicie? Cytuj
HardyDemon Opublikowano 4 Lutego 2018 #528 Opublikowano 4 Lutego 2018 Jak dałem nadmuch jak powiedział OZI 10/20 ogień jest piękny. Spokojny, równy, żółty, bez iskier i nie poszarpany. Ale całe czarne knoty pelletu spadają do popielnika... Dopiero 85/55 dopala pellet. Jest dużo pyłu i są sporadyczne zgorzele. I ogień z iskrami itd. Cytuj
Kriss12 Opublikowano 4 Lutego 2018 #529 Opublikowano 4 Lutego 2018 (edytowane) Żeby sprawdzić płomień wystarczy otworzyć drzwiczki w kotle ;) Teraz palę liściastym notabene twardy jak kamień dlatego musiałem zmienić ustawienia .....podawanie z 2.8 na 2.0 wiatr max do 29 max ( wiatr ze względu na duży ciąg kominowy pomimo zainstalowanego rck ......rck ustawione na 10 Pa ale cały czas otwarty ) Rck u mnie w wyczystce założenie to kwestia godziny Pellet z liściastego Wiatr 10/20 ??? czyli max 20 minimum 10 ?? Edytowane 4 Lutego 2018 przez Kriss12 Cytuj
Piotr0000 Opublikowano 4 Lutego 2018 #530 Opublikowano 4 Lutego 2018 (edytowane) Piotr ja mam wrażenie że dalej wszystko mylisz :) A te 59, które ci wylicza w trybie auto, to obstawiam, że nie z powodu CO, tylko CWU. Ile masz zadane na bojler i ile wynoszą obie delty? Czarny dobrze pisze, że zadana na kotle powinna oscylować pomiędzy 60, a 70. Więc żeby to osiągnąć trzeba albo wybrać tryb auto i dowalić mu zadaną na CO na 60-70, albo wybrać tryb ciągły i ustawić mu zadaną na kotle te 60-70. Wybranie trybu auto i ustawienie mu zadanej na 50 stopni wg mnie to bezsens. Czarny świadomie pomija połowę automatyki, jaką daje mu sterownik. Olewa współczynnik korekcji, olewa stałą pompę, olewa komfort cieplny jaki może mu zagwarantować sterownik. Woli żeby było taniej. U mnie taniej przy takich ustawieniach nie było, więc ja niczego z tego nie olewam. Bardzo zaciekawiło mnie to, co napisał Piotr, że jemu w domu spada temperatura o 0,5 stopnia, a w tym czasie kocioł wychładza się o 3-4 stopnie. Szok. Jaki to okres czasu? Ozi myli Cię Twoje wrażenie, cześć już rozumiem:) o CWU jeszcze nie rozmawialiśmy:) CWU mam na komfortowa 45 stopni, jako ze pompę mam tylko do CO to bojler trzyma cały czas Ok 55stopni. Program mam na wyłącz, histereze 5 stopni, delta źródła 10stopni, delta min temperatury 5 Ja mam na piecu cały czas 59 stopni wyliczoną, rozpala się teraz do ok 60 kilku zanim się podniesie temperatura do zadanej 22,5. Do 55-54 spada w Ok. Godzinę i 40 min. Włącza się pompa spada momentalnie do Ok 50 i odpala się palnik. Cały cykl trwa ok 3h. Co do komfortu cieplnego to powiem Ci szczerze, ze przy histereze w domu 0,5 stopnia i 0,1 stopnia nie widzę większej różnicy. A jak ustawie w domu 23 i histereze 0,5 zamiast 22,5 i histereze 0,1 to nawet uważam, ze jest przyjemniej. Patrząc na mój przypadek współczynnik korekcji o tak przy stałych temperaturach na dworze tak jak teraz nie działa. A co do pomijania automatyki to jestem za jeśli to ma zmniejszyć kosztu utrzymania instalacji. Edytowane 4 Lutego 2018 przez Piotr0000 Cytuj
HardyDemon Opublikowano 4 Lutego 2018 #531 Opublikowano 4 Lutego 2018 Jutro wrzucę swoje zdjęcia. Popiół oraz pellet. pozdrawiam i dzięki za wsparcie. Cytuj
Ozi80 Opublikowano 4 Lutego 2018 #532 Opublikowano 4 Lutego 2018 Piotr masz współczynnik korekcji na 10, program CWU wyłączony, tryb kotła auto, a na kotle cały czas wyliczona temperatura na 59? Czy tylko mi coś tu nie pasuje? Ile masz zadaną na CO? Cytuj
Piotr0000 Opublikowano 5 Lutego 2018 #533 Opublikowano 5 Lutego 2018 Dokładnie tak. Temperatura zadana ręcznie dla trybu auto 50 stopni. Temperatura kotła jaka została po trybie stalym 65 ale ona nie bierze udziału przy auto. Cytuj
Ozi80 Opublikowano 5 Lutego 2018 #534 Opublikowano 5 Lutego 2018 Przy zadanej na CO 50 stopni i przy współczynniku korekcji 10 stopni, żeby w trybie auto sterownik wyliczył 59 stopni dla kotła, musiałbyś mieć w domu cały czas o 0,9 stopnia mniej, niż zadana pokojowa. Albo jakimś cudem faktycznie tak jest, albo masz coś spierdzielone, albo ja o czymś zapomniałem. Czarny? Cytuj
Piotr0000 Opublikowano 5 Lutego 2018 #535 Opublikowano 5 Lutego 2018 Histereza w mieskzaniu pokazuje Ok. Spada o 0,5 stopnia i zaczyna pompować na dom, podbija do 22,5 i się wyłącza. Cytuj
Ozi80 Opublikowano 5 Lutego 2018 #536 Opublikowano 5 Lutego 2018 (edytowane) No to czary. Chyba, że ten twój sterownik nie ma minimalnej zadanej na kocioł 50, tylko 59... Dziwna liczba. Przy histerezie pokojowej 0,5 stopnia powinna ci się wahać zadana na kocioł od 50 do 55. Oczywiście zakładając, że nie przekracza zadanej pokojowej i nie spada poniżej histerezy pokojowej. Edytowane 5 Lutego 2018 przez Ozi80 Cytuj
Gość czarny38 Opublikowano 5 Lutego 2018 #537 Opublikowano 5 Lutego 2018 Może Piotr ma inaczej napisany soft, w końcu to inny sterownik. Jak wrócę do domu to zmienię u siebie na TCO60+WK10 zostawię tak jakiś czas, potem wrzucę odczyt z videnet-a do porównania cykle obecne i te zmienione, przy okazji poobserwuję o ile będzie się zmieniać w trakcie dochodzenia do zadanej pokojowej. Cytuj
Piotr0000 Opublikowano 5 Lutego 2018 #538 Opublikowano 5 Lutego 2018 (edytowane) Cuda Panie cuda :) tak jest, histereza chodzi dokładnie. Mam zastrzeżenia do wyświetlanego stanu w kotle. Widze ze kocioł chodzi od dłuższego czasu na 60 % a na wykresie płasko 20%. Dziwnie się zachowuje Edytowane 5 Lutego 2018 przez Piotr0000 Cytuj
besix Opublikowano 5 Lutego 2018 #539 Opublikowano 5 Lutego 2018 A co ty masz Piotrze za czujnik pokojowy ? Czy ty porównujesz wskazania pokojowego z wyświetlacza w pokoju, czy ze wskazań sterownika ? Cytuj
Piotr0000 Opublikowano 5 Lutego 2018 #540 Opublikowano 5 Lutego 2018 Czujnik mam ctp-01. Odczyty ze sterownika Cytuj
besix Opublikowano 5 Lutego 2018 #541 Opublikowano 5 Lutego 2018 A jak zmienisz współczynnik z 10 na np 5 to ile będzie wyliczał ? Sprawdź Cytuj
Piotr0000 Opublikowano 5 Lutego 2018 #542 Opublikowano 5 Lutego 2018 Nadal pokazuje wyliczona na 59 stopni. Cytuj
Gość czarny38 Opublikowano 5 Lutego 2018 #543 Opublikowano 5 Lutego 2018 Poniżej wklejam zrzuty z videneta TCO60+WK10 : 1) na pierwszym widać jak zmieniała się wynikowa w stosunku do wzrostu temperatury (w czerwonych kółkach), z czego najwięcej czasu w cyklu temperatura nie wzrasta w ogóle, a jak już ruszy to dzieje się to tak szybko że nie kocioł nie zdążył zredukować temperatury (zielone kółka) i już zaczęło się wygaszanie 2) na drugim zrzucie porównanie dwóch cykli, po lewej TCO70+WK0 a po prawej TCO60+WK10 widać co prawda że zaczął wyhamowywać ale temperatura znacząco nie spadła Stąd moje wnioski że przy grzaniu w AUTO z stałą pompą na NIE na 0,5* histerezy pokojowej różnice są niezauważalne, oba cykle trwały podobnie Cytuj
Piotr0000 Opublikowano 5 Lutego 2018 #544 Opublikowano 5 Lutego 2018 Faktycznie różnice niewielkie ale są, u mnie stoi temperatura wyliczona na debowo:) Generalnie teraz sprawdzam na trybie stałym zadana 60 histereza 10 stopni ale wydaje mi się, ze generalnie różnice są niewielkie jeśli w ogóle zauważalne. Jedno co sprawdziłem i uznaje za dobre dla mnie rozwiązanie to histereza w domu 0,5stopnia zamiast 0,1 ustawionej na początku testów , nie widzę różnicy w poczuciu ciepła a piec się rzadziej włącza w ciągu doby. Najlepiej było jak nie było czujnika pokojowego, chodził na 55 stopni non stop, komfort cieplny super, tylko spalanie kilka kg większe i palnik chodził cały czas ma 3Kw a to chyba średnio zdrowe. Poza tym jak sie temperatura podniesie na plus to się ugotuje bez zaworu:) Cytuj
Gość czarny38 Opublikowano 5 Lutego 2018 #545 Opublikowano 5 Lutego 2018 Piotr wygląda na to że Twój sterownik w ogóle nie bierze WK pod uwagę,może to jakaś okrojona wersja oprogramowania, pisałeś wcześniej że nie masz możliwości stałej pompy na TAK. Wygląda to dziwnie ;) Cytuj
HardyDemon Opublikowano 5 Lutego 2018 #546 Opublikowano 5 Lutego 2018 Dzisiaj podczas kiedy byłem w pracy dostałem info, że kocioł osiągnął temperaturę 85*C. Czy to jest niebezpieczne dla kotła? Temperatura stała 60st. Tryb pracy pogodowy. Grzanie czasowe. Dawkowanie 2,2 powietrze min 53 max 78- dopiero przy tak wysokim powietrzu popiół wygląda w miarę tzn nie ma w nim niespalonego popiołu. Natomiast jest bardzo dużo pyłu. Nawet widać to poza kotłem.... np. drzwiczkach... Poranny wykres 1. http://s5.ifotos.pl/img/1jpg_qnhsqps.jpg 2. http://s2.ifotos.pl/img/2jpg_qnhsqpa.jpg Wysoka temperatura: http://s2.ifotos.pl/img/temperatu_qnhsqhh.jpg Zdjęcie pelletu 6mm bo ktoś kiedyś o to pytał... http://s2.ifotos.pl/img/IMAG0992j_qnhsqhp.jpg Co o tym sądzicie? Pozdrawiam Cytuj
Ozi80 Opublikowano 5 Lutego 2018 #547 Opublikowano 5 Lutego 2018 Piotr wygląda na to że Twój sterownik w ogóle nie bierze WK pod uwagę,może to jakaś okrojona wersja oprogramowania, pisałeś wcześniej że nie masz możliwości stałej pompy na TAK. Wygląda to dziwnie ;) Nie tylko WK nie bierze pod uwagi, ale i zadanej na CO chyba też. No bo przecież ma zadane 50, a wylicza mu 59.Piotr a jak zmienisz zadaną na CO np. na 55, to wyliczona na kocioł dalej będzie 59 czy proporcjonalnie dodaje 9 i wychodzi 64? Cytuj
Piotr0000 Opublikowano 5 Lutego 2018 #548 Opublikowano 5 Lutego 2018 (edytowane) Piotr wygląda na to że Twój sterownik w ogóle nie bierze WK pod uwagę,może to jakaś okrojona wersja oprogramowania, pisałeś wcześniej że nie masz możliwości stałej pompy na TAK. Wygląda to dziwnie ;) Nie mogę bo mam wyłączona opcje czujnik CO bo go nie mam. Jak włączę czujnik CO to mogę włączyć pompę. Jakoś liczy to WK bo jak zadana podnoszę to wylicza wyżej. Fakt dziwnie się zachowuje. Edytowane 5 Lutego 2018 przez Piotr0000 Cytuj
Ozi80 Opublikowano 5 Lutego 2018 #549 Opublikowano 5 Lutego 2018 (edytowane) Jakoś liczy to WK bo jak zadana podnoszę to wylicza wyżej. O 18:04 napisałeś coś zgoła innego. Edytowane 5 Lutego 2018 przez Ozi80 Cytuj
Piotr0000 Opublikowano 5 Lutego 2018 #550 Opublikowano 5 Lutego 2018 Nie, o 18:04 pisałem, że jak zmieniam WK to się wyliczona nie zmienia. A o 19:33 napisałem ze jak zmieniam temperaturę zadana ręcznie to się wyliczona zmienia. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.