Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Estyma Igneo Slim, Opinie, Problemy, Lista Życzeń I Co Jest Dobre.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jeżeli kocioł nie posiada sondy lambda to najlepiej jest wykonać analizę spalin dla mocy max i dla mocy min. Tylko w ten sposób masz pewność o poprawności spalania pelletu - ale niestety tylko w chwili pomiaru. Analiza zmienia się dla różnych wartości ciągu kominowego który również zależy od wielu innych czynników np pogodowych. Ale po takim pomiarze jesteś bliżej właściwych ustawień. Czy warto - pewnie tak. Można ustawić na oko - po kolorze płomienia. Jeżeli jest odpowiednia dawka tlenu to kolor płomienia jest jasno-żółty (ale nie biały!!) Oczywiście przy modulacji wartości się zmieniają i teoria się mało sprawdza. Twoje pytanie - jak najlepiej ustawić moc wentylatora to chyba jedno z trudniejszych pytań na tym forum. Teraz tak po chłopsku - tak aby nie tworzyło się spieki z gorszej jakości pelletu - najczęściej pomaga zmniejszenie powietrza - ale wtedy jest ryzyko że kocioł w trybie modulacji nie przejdzie progu różnicy temperatur pomiędy nastawą temp. kotła a temperaturą spalin. Dla naprawdę złego pelletu jest tylko jedna rada - ZMIENIĆ PELLET :)

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to odpisali ci to samo, co ja kilka dni temu.

 

Nieprawda. Ustawiając moc, ustawiasz podawanie. Serio dalej tego nie rozumiesz?

Oprogramowanie jest wykonywane dla danego producenta kotłów - to on daje wytyczne dla np Estymy i oni wykonują soft. Jednak sam algorytm działanie się nie zmienia. W slimie ustawiając dawkę dla mocy max zmienia się statystyczna wartość mocy kotła (oczywiście po uwzględnieniu wydajności godzinowej palnika oraz wartości opałowej pelletu). W wersji dla defro zmieniając moc robimy to samo tylko od drugiej strony. Automatyka wylicza inną dawkę w zależności jaką moc ustawisz. Ty ustawiasz dawkę mocą a w slimie dawką moc. Generalnie chodzi o to samo. 100% zgoda z Ozi80 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak po chłopsku - tak aby nie tworzyło się spieki z gorszej jakości pelletu - najczęściej pomaga zmniejszenie powietrza - ale wtedy jest ryzyko że kocioł w trybie modulacji nie przejdzie progu różnicy temperatur pomiędy nastawą temp. kotła a temperaturą spalin.

 

To ja wam coś pokażę.

Nie mam systemu samoczyszczenia, więc co trzy dni czyszczę palnik ręcznie. Zrobiłem taki test. Co trzy dni zmieniałem poziom nadmuchu i nagrywałem efekty podczas czyszczenia. Doda, że pelet mam cały czas ten sam.

 

Tak wyglądał palnik po trzech dniach na nadmuchu min 55% i max 70%:

 

Tak po trzech dniach na nadmuchu min 30% i max 40%:

 

A tak po trzech dniach na nadmuchu min 10% i max 20%:

 

Wnioski są odwrotne do tego, co napisałeś. Wychodzi na to, że im większy nadmuch, tym mniejsze spieki.

Tylko, że każdy kij ma dwa końce, bo przy większym nadmuchu temperatura spalin jest wyższa (u mnie różnica między najmniejszym, a największym nadmuchem sięgała około 40-50 stopni), więc i teoretycznie większe straty ciepła.

Patrząc jednak na moje spalanie podczas tego testu, to ja różnicy o dziwo żadnej nie zauważyłem. Tylko wiadomo, że dzień dniowi nie równy. Raz jest cieplej na zewnątrz, innym razem zimno i wieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku jest dokładnie odwrotnie. Napisałem że najczęściej a to oznacza nie zawsze. Trzeba testować. Równie ważna jest nastawa godzinowa wydajności podajnika. Dobrej jakości pellet nie tworzy spieku - to wypełniacze, kleje itp. Samo drewno się nie topi. Możemy korygować ale nie wyeliminujemy do końca.  

Edytowane przez pawelek123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest wielka i widoczna. Przy nadmuchu 10-20 jeszcze jeden dzień bez czyszczenia i by mogło się nie rozpalić. Przy 55-70 jeszcze ze trzy dni bez czyszczenia by pochodził.

Pochwalcie się waszymi palnikami po trzech dniach bez czyszczenia. Chętnie porównam. Ale nie ci, co mają systemy samoczyszczenia.

Miałem na próbę parę worków podobno najlepszego peletu Olczyk. Syfu było mniej, to fakt. Ale był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Znalazłem filmik z 17 grudnia. Nagrany po spaleniu trzech worków Olczyka (45 kg; jego tona kosztuje u nas 950 zł bez dowozu). Nadmuch miałem wtedy wg notatek min 20%, max 30%. Jak widać syf jest, ale już nie tak twardy, jak przy moim obecnym pelecie.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam akurat tego palnika. Ale wydaje mi się że jest zatkana przestrzeń pomiędzy dolną częścią rury palnika a górna- chodzi mi o tą przestrzeń przez którą przedostaje się tlen. Zobacz do DTR palnika i rozbierz go. Oczywiście mogę się mylić, ale przy okazji wyczyscisz dokładnie palnik. Pozdrawiam.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lecie wyciągałem ruszt i dokładnie czyściłem. Po prostu nie mam systemu samoczyszczenia. Czekam aż ktoś się odezwie, kto też nie ma i pokaże swój palnik po trzech dniach (u mnie w tym czasie pali ok.120 kg, czyli ok.40 kg na dzień).

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko mam w profilu napisane.

A to ma wpływ na syf w palniku? :) Bo o tym teraz piszemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie zauważyłem w twoim profilu (nie mogę w tapatalk tego znaleźć). Oczywiście nie ma to wpływu na spieki. Dane o ilości spalanego pelletu do wielkości domu i info o jego izolacji zbieram do własnych statystyk.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane w załączniku.

post-69617-0-58057700-1517070858_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ponownie :) Tym razem kosmetyczne już pytanie... Nowy pellet, droższy, certyfikowany widać, że wyższa jakość. 

W popielniku widoczne niedopalone kawałki pelletu. Co zmienić poza dawką- bo tę opcje już zmniejszyłem... Ustawienia nadmuchów itp nie zmieniane nigdy i są ustawione fabrycznie. 

Które parametry zmienić i ile dać wg Was?

 

Pellet nie dopalony. popiół zdecydowanie bardziej czarny i co jeszcze zauważyłem to w palniku jest dużo więcej palącego się pelletu, że dochodzi do tego, że następna porcja wypycha tlący się jeszcze pellet.

 

A macie może jakiś poradnik gdzie jest opisane co jak kiedy zmieniać przy jakich objawach? 

 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest pelet niedopalony, to znaczy że jest za duże podawanie. Jak nie możesz zmniejszyć podawania bo będzie za mała moc żeby ogrzać dom, to spróbuj zmniejszyć nadmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko który nadmuch? Nie wiem o ile obniżać. Zasugerujcie coś...

Powietrze MIN (20%)             55 

Powietrze MAX (100%)          80

Podawanie MAX (100%)        2,7 (więc tu mam dość nisko chyba, ile Wy macie?)

Modulacja                              FL2

 

Proszę o sugestie.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam takiego, co ma podawanie poniżej 2 sekund. Wszystko zależy od tego, czy moc ci wystarcza do ogrzania domu/bojlera. A powietrze od tego jak wygląda twój płomień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku tego forum Ozi80 pisałeś o igneo.pl. Nie mam pomysłu na to jak zmusić Estymę do zmiany swojej polityki. Przez igneo nie da się niczego sensownego poprawić/ustawić. Musimy stworzyć chyba nowy temat np "Sugestie do firmy Estyma" lub coś w tym stylu. Gdyby było odpowiednie poparcie może coś by się zmieniło. Nie wiem ile osób korzysta z igneo.pl (tzn ile osób zrezygnowało przez brak możliwości realnego wpływu na pracę kotła) Każdy ma kocioł z innej firmy, ale mamy wspólną automatykę. Jeżeli nie do Estymy to do producenta naszych kotłów - w ich interesie jest usprawnianie swoich produktów. Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Estyma na początku popełniła błąd, że zrobiła sterownik, który można aktualizować tylko poprzez odkręcenie go od kotła i zawiezienie do serwisu. Przy nowym sterowniku Igneo Touch tego błędu już nie popełniła - jego można aktualizować zdalnie. Cała rzesza ludzi posiadających jednak starsze sterowniki, które nadal są przecież w sprzedaży i które z obserwacji nadal chyba większość kupuje, została trochę na lodzie. Estyma podchodzi bardzo ostrożnie do aktualizacji softu, obawiając się wpadki. Poza sterowaniem jest jednak warstwa prezentacji poprzez portal igneo.pl, która nie może niczego przecież zepsuć. Estyma chwali się, że na igneo.pl przechowuje tysiące informacji na temat naszego kotła, przez co nie jest w stanie przechowywać danych starszych niż 4 miesiące. Tymczasem na wykresach prezentuje zaledwie część z nich. I tego nie jestem w stanie pojąć, dlaczego nie daje możliwości wyświetlenia wszystkich.

Wierzę jednak w to, że Estyma czyta to forum i zdaje sobie sprawę, że wielu forumowiczów też czyta i w czasach boomu na ekologiczne źródła ciepła, fajnych dotacji i piętnowania "kopciuchów" zdaje sobie sprawę z tego, że ci potencjalni nabywcy ich produktów świadomie analizują i porównują kotły i sterowniki poprzez opinie innych użytkowników. I na tej podstawie podejmuje decyzje o zakupie. Wierzę więc w to, że jako firma rozwojowa i myśląca o przyszłości bierze pod uwagę feedback ze strony użytkowników i realnie na niego reaguje.

Jeśli więc pojawi się coś nowego na igneo.pl z miłą chęcią poinformuję wszystkich potencjalnych kupców sterownika Estyma. Póki co mam dostęp do tego serwisu od listopada 2016, kiedy to kupiłem VideNeta i nie zmieniło się nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa to zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.