Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Instalacją, Zimny Powrót I Duże Spalanie


robert922a

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Zgłaszam się tu do was z prośbą pomocy co do mojej instalacji. Mam z nią problem dotyczący zimnego powrotu, dużego spalania i niestabilnej pracy pieca a znalazłoby się jeszcze kilka problemów.

A więc tak, do ogrzania mam 140m2 budynek z cegły lata 70. Grubość murów 50 cm nieocieplonych. Dach ocieplony wełną 15cm. Piec jaki posiadam to Domino 25KW. Instalacja w miedzi. Grzejniki stalowe diamond. W instalacji jest zawór 4D 5/4. Bojler grzeje grawitacyjnie. Chiałbym ustabilizować prace pieca a tkaże i spalania. Bo popiół też jest nieciekawy. Piec pracuje praktycznie cały czas na pełnej mocy. Ustawiony jest na 59 stopni. Jak już dojdzie to max do 60 stopni a spada do 51. Może pokaże na zdjęciach jak u mnie wygląda to.

post-57748-0-47025900-1485373606_thumb.jpg

post-57748-0-78339600-1485373610_thumb.jpg

post-57748-0-28413700-1485373615_thumb.jpg

post-57748-0-26419100-1485373638_thumb.jpg

post-57748-0-41182400-1485373652_thumb.jpg

Opublikowano

Po pierwsze - czy ten kocioł może pracować w układzie zamkniętym? Jezeli masz instalację zrobioną w układzie otwartym ,to jest zrobiona nieprawidłowo. Jest niebezpieczna.

Po drugie masz za duzy kocioł - o spalaniu i ustawieniach pracy kotła to się wypowiedzą koledzy.

Po trzecie temperaturę powrotu mozesz podnieś w prosty sposób- wystarczy podnieś temperaturę na zasilaniu - do takiej wartości aż  tem. powrotu będzie przez ciebie akceptowalna.

Po czwarte - jezeli masz komin ceglany ,to musisz o niego zadbać - musisz utrzymywać wyższą temperaturę spalin .aby ci komin nie zamókł.

Opublikowano

Aby była szansa na właściwą temp.powrotu sam zawór 4D jak i rury w obiegu kotłowym powinny  być o rozmiarze jak wyjście z kotła  zeby obieg kotłowy działał grawitacyjnie.U Ciebie w obiegu kotłowym są za małe średnice rur a i mozliwe ze przy tej mocy kotła wyjścia są większe niż 5/4".Sytuację moze uzdrowić dołożenie pompy kotłowej(pomiedzy zaworem 4D a powrotem do kotła)i coś musi sterować tą pompą najlepiej jak Twój sterownik ma taką funkcję.Czujnik temp.powrotu powinien być zamocowany przy samym kotle.

Opublikowano

Autorowi watku moze chodzilo nie tyle o podniesienie samej temperatury powrotu co zmniejszenie dT temperatury powrotu i zasilania tym samym aby zredukowac ilosc spalanego ekogroszku?

 

Osobisice wydaje mi sie, ze aktualnie w kotle jest slabe mieszanie sie wody powrotu z woda na kotle powodowane slaba cyrkulacja na obiegu kotlowym. Jak widac maly obieg dziala na grawitacji przy tej srednicy rurek i ilosci kolanek tylko bardzo wysoka temp. kotla moze wymusic jako takie krazenie grawitacyjne a i tak szalu nie bedzie. 

 

Pomoglaby tu pompka kotlowa, Z racji, ze w tym ukladzie nie ma pompki CWU to nie ma mozliwosci w zaden sposob wymusic lepszego obiegu kotlowego.

 

 

-----

 

w sumie zauważyłem, ze tu nie ma naczynia wyrównawczego i jak kol. henryk1953 pisze uklad wyglada na zamkniety. Co sie stanie jezeli dojdzie do zapowietrzenia albo zagotowania wody?

Opublikowano

Po pierwsze kocioł masz za mały, ogrzewasz 140m2 budynek z czerwonej cegły mur o grubości 0,5 metra niestety do ogrzewania najgorsze co może być.

Nadmuch spróbuj ,mniejszyć i to dość mocno ponieważ 12 bieg na 12 możliwych to tylko komin będzie gorący, zgaduję daj na 4. Po jakimś czasie sprawdž jak kocioł uzyskuje temperaturę oraz jak wygląda popiół.

Na tyle mogę spróbować ci pomóc, w tym temacie.

Opublikowano

Zbiorniczka nie ma na zdjęciu bo jest na poddaszu. Wiec spokojnie. Uklad jest otwarty. Piec ma wyjscia 2". A dmuchawa na sterowniku jest ustawiona tylko na 30% na max obrotach. Bo sterownik sam nia reguluje. Mam jedno miejsce co mógłbym założyć pompe kotłowa. Ale po pierwsze jaka musi być. A po drugie czy moznabyloby ja założyć np na bojlerze na zasilaniu bo tam najmniej pracy bym z tym mial. Czujnik powrotu wczoraj wieczorem założyłem przy samym piecu na kolanku.

Opublikowano

Kolego - właśnie niespokojnie - po drodze do tego zbiorniczka jak to mówisz nie ma prawa być żadnego zaworu ,ani przewężenia mniejszego od 1cal. Do tego naczynia w twoim przypadku musi iść rura DN25 bezpośrednio z kotła.Dobrze by bylo też na kotle zamontować zawór bezpieczeństwa-masz na to miejsce.Tym bardziej ze prawdopodobnie poddasze masz nie ogrzewane..

Opublikowano

Z tego co kojarzę to idzie rura 25 właśnie do zbiorniczka. A w którym miejscu jest podlaczona to nie mam pojęcia. Ale napewno ma jakieś zawory przed soba. A co do pompy to ta kotlowa dałaby cos? Czy Poprostu trzeba by było wymienić maly obieg na rury 2"? Poddasze ogrzewane jest normalnie mieszkalne.

Opublikowano

Narysuj schemat bo obecnie to po omacku dociekamy gdzie co może być.

Opublikowano

Wszystko dokładnie tak jak opisał kolega odpowietrznik. I pomogłoby to troche uspokoić pieć?? Żeby pracował stabilniej? i mniej palił?? A kotłowa mogłaby być troche wcześniej?? Tu gdzie jest włożony czujnik??  Czy poprostu pompa musi być w orientacji pionowej?

Opublikowano

Czujnik powrotu winien być przy samym powrocie kotła na dole zaraz przy śrubunku. Pompę możesz zainstalować w poziomie tu gdzie obecnie masz czujnik.

Opublikowano

No właśnie tu chciałem zamontować ja bo mam miejsce. A czujnik tylko na zdjęciu jest tam. Bo później przełożyłem go na kolanko ktore jest zaraz przy samym powrocie przy piecu. To latem musze pomyśleć o kotłowej.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.