Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła - Dwie Koncepcje - Proszę O Radę!!


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!!

 

Mamy wybudowany dom o powierzchni użytkowej 380m2 z ogrzewaniem podłogowym z wyłączeniem garażu, który posiada ogrzewanie przy pomocy kaloryferów.

Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła. Mamy dwie koncepcje techniczne. Jedną opracowaną przez firmę Hibernatus i drugą w oparciu o wytyczne firmy FrankoES CO. Pierwsza nie przewiduje sprzęgła hydraulicznego i mieści się w kotłowni o powierzchni 8m2, druga wymaga sprzęgła hydraulicznego buforu o pojemności 1000l, a co za tym idzie - większej kotłowni. Ponadto pierwsza przewiduje zbiornik wody użytkowej o pojemności 300l, druga tylko o pojemności ! 50l. Obie firmy otrzymały identyczne wytyczne projektowe. W, związku z różnymi koncepcjami technicznymi prosimy o wskazanie właściwej koncepcji.

 

Z góry dziekuje za wszystkie rady,

Agata Ch.

Opublikowano

witam.

zastosowanie zbiornika buforowego pozwoli wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi włączeniami i wyłączeniami pompy ciepła (pompą będzie mogła korzystać dłużej z tańszej tayfy energetycznej = tańsze ogrzewanie)

zbiornik na wodę musi być większy niż 50L, ale nad 300L bym się zastanowił czy jest aż tak duży potrzebny. To zależy od liczby mieszkańców

Pozdrawiam :)

Sebastian Jóźwiak

Opublikowano

Zgadzam się z przedmówcą w kwestii bufora. Co do kwestii pojemności zbiornika na CWU, do pomp ciepła dobiera się zasobniki z uwzględnieniem mocy jaką musi przekazać pompa. Zasobnik musi być odpowiednio duży aby móc odebrać moc grzewczą przekazywaną do budynku rzez jednostkę. Jeśli będzie miał zbyt małą powierzchnię wężownicy, zaczną się błędy w pracy. Wyjściem z tej sytuacji jest albo zbiornik odpowiednio dobrany objętościowo i tu wcale mnie nie dziwi że ma 300l (często jest to więcej, przy układach opartych o pojedyńczą sprężarkę) albo zbiornik z płaszczem wodnym, który przy mniejszej pojemności wodnej ma odpowiednią zdolność przekazywania ciepła.

Wracając do bufora. Bufor o pojemności 1000l to naprawdę bardzo duży bufor. Sądzę że patrząc na jego koszt i ilość potrzebnego miejsca kontra korzyści z ewentualnego zwiększenia procentowego wykorzystania drugiej taryfy, mimo wszystko może być kontrowersyjna ale to po prostu powinno się policzyć. Przy takiej ilości podłogówek, sama ilość wody tym układzie, powinna zapewnić minimalny czas pracy sprężarek.

Proszę też pamiętać, że tak duży bufor znacząco zwiększa bezwładność całego układu! Coraz częściej przy zastosowaniu 100% podłogówki całkowicie rezygnuje się ze zbiornika buforowego.

Co do sprzęgła hydraulicznego, to nie jest to koncepcja pozbawiona sensu. Wszystko zależy od ilości obiegów grzewczych i sposobu sterowania nimi. Sam bufor, odpowiednio podłączony, może świetnie spełniać tą funkcję.

Moim zdaniem trochę zbyt mało wiadomo aby ocenić jednoznacznie obie koncepcje, choć moje pytania wzbudza pojemność bufora i zasobnika w drugiej z wersji. Zasobnik 50l a bufor 1000?

Czy czasami nie jest to typowy zasobnik wielofunkcyjny gdzie mamy zbiornik w zbiorniku? To by ew. mogło tłumaczyć, jak sądzę, małą pojemność zasobnika CWU.

Dodatkowo w pierwszej wersjii zainteresowałbym się sposobem sterowania temperaturą pomieszczeń i ustalił czy w przypadku zamknięcia się wszystkich termostatów pokojowych (o ile takie są przewidziane) coś wyłączy pompę obiegową lub ją wysprzęgli? Bo jeśli nie to błąd wysokiego ciśnienia albo różnicy temp. zasilania i powrotu gwarantowany.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.