Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła Z Klimatyzatora 5Kw


manitougalanz

Rekomendowane odpowiedzi

Halo, halo!
Grzejecie?
Ja już nie
Przychodzę 3 dni temu do domu a tu niespodzianka, woda w PG na podłodze, układ nie pracuje, pompka rozdzielacza jakby na sucho... Co jest.
Niestety wymiennik powiedział papa - rozszczelnił się wewnątrz i ciśnienie układu chłodniczego poszło na układ wodny - wyrzuciło nadmiar zaworem bezpieczeństwa.
Niestety woda poszła na sprężarkę a że ta jest hermetyczna to też już po niej.
Na dworzec -1, brak ogrzewania, złom na ścianie i za ścianą.
Kupiłem podgrzewacz wody (terma 6kw) i podłączyłem bo nie miałem wyjścia.
Klima na złom pójdzie. Szkoda.
Nie udało się oszukać systemu - dlaczego?
Albo kiepskie opomiarowanie, albo podczas spawania przygrzal się za mocno wymiennik i naruszył lamele aż w końcu puściło, albo sam wymiennik był wadliwy.
Teraz już za późno by szukać nowego zestawu. Jestem "parę groszy" do tyłu więc już nie eksperymentuje i kupię oryginalną pompę jak nazbieram pieniędzy.
Wesołych Świąt!

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badyl 18 przykra sprawa.Dobrze,że masz kominek.Może tak jak wcześniej wspominał jedlica do zgonu wymiennika przyczyniły się defrosy i brak glikolu po stronie cieplnej?

Dlatego ciekawym rozwiązaniem wydaje się wymiennik rura w rurze opisany strona wcześniej.

Ps.To rurki po stronie gazowej na sztywno się spawa  do wymiennika?

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki do wymiennika lutuje się na twardo do wymiennika.

Badyl18

Coś poszło nie tak. 

Rurki do wymiennika powinno się lutować na twardo palnikiem propan butan plus tlen a topnik to lut srebrowy 45.

Wymiennik podczas lutowania powinien leżeć na płasko i powinien być zalany wodą po stronie co ( aby odprowadzał nadmiar ciepła), niektórzy także wkładają cały wymiennik do wody ( tak by był zanurzony do 3/4 w wodzie). 

U mnie wymiennik był lutowany w pionie ( na swoim miejscu) lecz od strony co była już woda i włączona pompa co dla schłodzenia lamelek.

Jaki konkretnie miałeś wymiennik (powinien być do 45 barów nominał i 60 barów testowo). 

Defrosty nie powinny rozsadzić wymiennika jak chodzi pompa co ( to ona wtedy ogrzewa zziębnięty czynnik chłodniczy. . U mnie już taka pc chodzi drugi rok (minimalna temperatura na dworze -18 i wszystko ok).

Czy pompa na co chodzi cały czas. Może ona stanęła i wymiennik zamarzł.  Kurcze muszę u siebie zrobić zabezpieczenie (wymiennik bimetaliczny) jak temperatura by się pokazała bliska zeru na wejściu wymiennika od strony co ( np awaria pompy) to pc staje i już. 

Jak wymiennik na gwarancji to reklamuj. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia czy rozdzielacz który ma Badyl18 nie przyczynił się do tej awarii.Jeszcze nie zrozumiałem do końca działania tego rozdzielacza,ale wydaje mi się,że on nie nadaje do pompy ciepła.Pompa obiegowa może chodzi cały czas.Ale czy w pewnych sytuacjach RTL odetnie zasilanie z wymiennika i pompa będzie tylko mielić wodę w ogrzewaniu podłogowym z pominięciem wymiennika?

imageproxy.jpg.28d9db2ac39805599ce92f0ac77f048a.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!
Kominkiem paliłem raz niestety przez brak czasu.
Hmmm... Zdecydowanie coś poszło nie tak.
W załączniku informacje o wymienniku.
Co do lutowania to podczas lutowania układ co pracował i teoretycznie schładzal wymiennik - być może nie wystarczająco.
Nie pamiętam jakich dokładnie materiałów użył Chlodniarz do lutowania.
Myślę że będę reklamował wymiennik bo teoretycznie wszystko było ok.
Uważam że bimetal na wymienniku to dobry pomysł by zabezpieczyć układ przed ewentualnym zatrzymaniem pompy. U mnie ta sytuacja byłaby niemożliwa bo wieczorem wychodząc z domu (jeszcze nie mieszkam), załączyłem też pompę co Cwu - czyli musialyby obie pompy stanąć, a działają póki co.http://cloud.tapatalk.com/s/5c1643145f9d4/189936.pdf

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja cież , ja o jakichś dropsach a tu jak sie wydaje temat idealny , też chciałbym ogrzać kawalerke ok 30m2 takim klimatyzatorem , wiem że będę robił ogrzewanie podłogowe bo to zimny parter a nic lepszego od podłogówki nie ma no i na tym kończą sie pomysły moje a zaczynaja pytania, kupno splita jak model ? nowy używany ? bojler z wężownicami czy wystarczy przepływowy ? moc splita pewnie nie mniejsza niz 3,5kw co ? woda dla dwoje ludków do prysznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadek Badyl18 to wypadek przy pracy. Nie można uogólniać.

 Badyl18 narysuj schemat twojej instalacji  - może tam jest przyczyna. Tak rozmyślam i dumam?  Mysle o zamrożeniu przy defroście jakby pompa co nie chodziła (dlaczego ?) ale na dworze nie ma mrozu dużego więc i defrost miał nie więcej niż kilka stopni na minusie.

berthold61

Daj splita  - najmniejszego 2,9 kw powietrze powietrze i styknie.

Jak chcesz meć ciepła podłogę to dobrze musisz ocieplić podłogę. Tu problem bo mała powierzchnia i pc taka mała nie ma eev i dupa. Minimum to chyba 5 kw a to za dużo na ta powierzchnię. Może maty elektryczne i 2 taryfa tylko aby troszke podgrzać aby nie było czyć zimniej podłogi. CWu  -- bolier i 2 taryfa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Poczytałem te tematy na elektrodzie i dało mi to do myślenia , jeden nawet chciał wyciąć w bojlerze dziure wstawić parownik do środka i zaspawać a dopiero z tego bojlera zasilać podłogówkę , podobno po dołozeniu rezystor da się nawet pilotem sterować , podłogówka w tak małym mieszkanku to pikuś styrodur 5 cm i ze 130-140 metrów pexa rozdzielacz 3 sekcje zalać anhydrytem i gitara , w domu mam też tylko 10cm styro zwykłego a grzeje 120m2 na 3-4kw w leciutkie mrozy więc w tej kawalerce dałoby radę mieć wodę ciepła i ogrzewanie na raz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Badyl18-  Przykra sprawa.

Czy można rozważyć taką sytuację: Klima odmraża się pełną parą i nagle brak prądu. Obiegówka staje a zimne gazy napływają jeszcze przez chwilę ( każdy kto ma klimę może sprawdzić to sam wyciągając  wtyczkę z prądu) Nawet nie koniecznie przy defroście bo gazy cofają się nawet jak klima jest na grzaniu i prąd nagle zaniknie. Masz mały wymiennik ( gabarytowo) więc sama pojemność cieplna wymiennika z wodą mała.

Druga sprawa, czy masz prąd 3 fazowy? PC masz na jedną fazę a obiegówkę  na drugą, zanik fazy na obiegówce przy defroście.

Trzecia sprawa to zwykły defrost, jak pisałem na poprzedniej stronie moc chłodnicza większa od mocy cieplnej.

Karol

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam, kolejny wątek o specyficznych cechach H2O. Nie prościej poczytać? 

Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Nie mam, ale robię przymiarkę do samoróbki. Co z wentylatorem ? Zwal wiatrak i zostaw podłączony, niech się kręci ? W jaką moc celujesz ? Ja potrzebuję ~6-7kW

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, shogunzlasa napisał:

,,,, ma ktoś działającą PC z wymiennikiem na klimatyzatorze GREE? ,,,,

Posiadam klimatyzator ścienny Gree Lomo Luxury o mocy znamionowej grzewczej 3,6 kW na czynniku chłodniczym R410A.
Nie pracuje w układzie CO, ale jako klimatyzator kanałowy.

 

8 godzin temu, shogunzlasa napisał:

,,,, Udało się oszukać wentylator? ,,,,

 

3 godziny temu, o6483256 napisał:

,,,, Zwal wiatrak i zostaw podłączony, niech się kręci ? ,,,,


W moim przypadku (nie wiem do końca czy nie ma dodatkowych zabezpieczeń) jednostka wewnętrzna ma pomiar temperatury powietrza wydalanego przez klimatyzator.
Wystarczy, że wymiana ciepła na wymienniku wewnętrznym jest zbyt mała (mały przepływ powietrza, zabrudzony filtr), to klimatyzator zaczyna "pulsować" i po czasie wyskakuje jakiś błąd (nie pamiętam jaki).

Poradziłem sobie w ten sposób, że wspomagam napływ powietrza do klimatyzatora dodatkowym wentylatorem o regulowanej ręcznie wydajności przepływu powietrza.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy jest jakiś niedrogi model koło 5kW który można łatwo zaadoptować (siódemki już są droższe).
Najlepiej by było kupić tylko jednostkę zewnętrzną.

Do tego wymiennik PROMAGu (ciekawe czy daje w praktyce radę) bo cena jest niezła a niby ciśnienie pracy 45 bar.

I pytanie jeszcze ile ktoś weźmie za lutowanie wymiennika i nabicie układu.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko te 5kW w jakiej temperaturze będzie do osiągnięcia .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Andrzej_M_ napisał:

W moim przypadku (nie wiem do końca czy nie ma dodatkowych zabezpieczeń) jednostka wewnętrzna ma pomiar temperatury powietrza wydalanego przez klimatyzator.
Wystarczy, że wymiana ciepła na wymienniku wewnętrznym jest zbyt mała (mały przepływ powietrza, zabrudzony filtr), to klimatyzator zaczyna "pulsować" i po czasie wyskakuje jakiś błąd (nie pamiętam jaki).

Poradziłem sobie w ten sposób, że wspomagam napływ powietrza do klimatyzatora dodatkowym wentylatorem o regulowanej ręcznie wydajności przepływu powietrza.  

No, ale to jest realizowane zapewne czujnikiem temperatury który wypadałoby oszukać .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, o6483256 napisał:

Tylko te 5kW w jakiej temperaturze będzie do osiągnięcia .-)

Właśnie - pewnie koło zera to już koło 3kW patrząc realnie.

Pytanie czy to już nie skórka za wyprawkę. Z tego co wiem 7ki haiera przy -10 mają jeszcze z 5kW - to brzmi sensownie, ale taka zabawa to już z 9k wyjdzie...

Jedyna opcja to szukać fajnej używki o sensownej mocy...

Edytowane przez shogunzlasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie rozglądam się cały czas za używką w "normalnej" cenie. Póki co też nic nie widzę .-) Chciałem właśnie ok 7kW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

Rozumiem,że temp w każdym pomieszczeniu jest jednakowa?,,,,

Nie.
Przecież pomieszczenia mają różną objętość (powierzchnie), mają różne straty oraz zyski bytowe i słoneczne.
Można także regulować ilością przepływającego powietrza do poszczególnych pomieszczeń.

Na razie instalacja zainstalowana prowizorycznie (niedługo minie trzy lata), obserwuje i czasami jak mam chęci to coś zmieniam.

Godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

,,,,Dogrzewasz się w okresach przejściowych czy masz go tylko na lato?

Klimatyzator kupiłem i zainstalowałem z myślą o ogrzewaniu, ale delikatny chłód i osuszone powietrze w upalne lato tego tego roku bezcenne.
Ogrzewam około 140 m2 (kostka Gierkowska).W tej chwili klimatyzator obsługuje parter budynku, ale ciepło rozchodzi się korytarzem do pomieszczeń na piętrze (warunek otwarte drzwi).

Teraz  najważniejsze dla użytkowników tego forum, jakie mam temperatury w pomieszczeniach.
Na pewno nie w okolicach 24 *C, co na tym forum jest niejakim standardem. 
Do temperatury zewnętrznej 0 *C wystarcza, poniżej jest niekomfortowo ponieważ daje o sobie znać "nieogrzewana piwnica".

ps.1
Przy takim sposobie wymiany powietrza poprzez cyrkulacje w poszczególnych pomieszczeniach parteru mam przynajmniej jeden miesiąc w roku darmowego ogrzewania i chłodzenia (położenie budynku w stosunku do stron świata), nie licząc energii na wentylatory (około 8 W).   

ps.2
Charakterystyka klimatyzatora dla trybu grzania  Lomo Luxury 12.

185692700_CharakterystykadlatrybugrzaniadlaLomoLuxury12.jpg.a123ec8fdc115fb9fefa7538e4011f45.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, o6483256 napisał:

No, ale to jest realizowane zapewne czujnikiem temperatury który wypadałoby oszukać .-)

Co z tego jak oszukam czujnik temperatury przymocowany do rurki wymiennika, skoro poprzez opory instalacji powietrznej nie będzie odbioru ciepła z wymiennika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jak masz rozwiązany nawiew z jw do kanałów ? Dasz fotkę .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, o6483256 napisał:

,,,, Dasz fotkę .-)

NIE.
Wstydzę się pokazywać publicznie moje prowizorki.

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego.
Do ściany przymocowana jest płyta meblowa, do niej dopiero dokręcony jest klimatyzator. Całość obudowana płytą ze sklejki.
Komora nawiewna i wywiewna tej "skrzynki", odseparowane są od siebie elementami z styropianu i niskoprężnej pianki poliuretanowej oraz wyklejone folią albuminową.
Przednia część ściany  ściany "skrzynki" jest zdejmowana w celach serwisowych klimatyzatora (czyszczenie filtrów). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.