Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Pompy Na Mocniejszą


MikiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę wymienić pompę co na elektroniczną żeby ograniczyć zużycie prądu. W całym domu mam ogrzewanie podłogowe więc pompa pracuje non stop. W tej chwili mam założoną 25/60 ale nie jestem w stanie uzyskać większych przepływów na górnym rozdzielaczu niż 1,2 - 1,5 litra. Ogrzewanie ogólnie działa i jest ok tylko jak już będę wymieniał to może wymienić na 25/80? Z ekonomicznego punktu widzenia się to nie opłaca bo i pompa droższa i zużycie większe. Może ktoś doradzić czy w ogóle warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy odczuwasz, że jakieś pomieszczenia są niedogrzane? Jeśli nie to ja bym nie brał większej. Twoje przepływy powinny w zupełności wystarczyć dla ogrzewania podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odczuwam. Sprawdzałem temperaturę w kilku pomieszczeniach jednocześnie i jest taka sama na dole jak i na górze a np. w dwóch pokojach mam panele podłogowe. A czy jeżeli np założę 80 z elektronicznym sterowaniem to czy zużycie prądu nie będzie takie samo jak przy 60 jak ona sama sobie steruje obrotami?

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się okaże przy większych mrozach.Czy aktualna pompa chodzi na maksimum?

Właściwie jak jest poprawnie wykonana instalacja OP to 60ka ma dać radę ale wystarczy że w instalacji pojawi się jedna pętla powiedzmy 100-120m to 60ka prawdopodobnie już nie podoła.Dlatego lepiej robić  krótsze pętle będzie ich oczywiście więcej co wiąże się z większym rozdzielaczem i wiadomo kosztami ale jak się chce uniknąc problemów.OP to nie grzejnik że idzie go wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa Grundfos 25/60 na pierwszym biegu zasila podłogówkę o powierzchni około 150 m2 wykonaną na 10 obwodach z rurki TECE 16 mm o sumarycznej długości 800 mb. Przepływy są w zakresie od 1 do 1,5 l/m. Pomieszczenia są dogrzane nic nie szumi. Wkurza mnie jedynie zużycie prądu przez tą pompę. Także zastawiam się nad jej wymianą na elektroniczną. Myślę, że jeżeli 60 wystarcza na 1 biegu to mogę pokusić się na 40, która sobie poradzi na biegu wyższym a i tak spadnie pobór prądu. Kiedyś ktoś tu pisał, że pompy z auto adaptacją nie można do podłogówki stosować... Prawda to czy fałsz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzamy Waszą czujność :D

A tak na serio to muszę swoje pompy wymienić bo za dużo mnie w sumie ich eksploatacja kosztuje.

Mam ich 4 sztuki: 3 x 25/40 i 1 x 25/60. Stanąłem przed dylematem w jaką firmę uderzyć hehe. Jak młody na forum co ma problem z zaworem 4D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zdecydowałem na LFP. Bazują na Grundfosie. W internetach bardzo pozytywnie użytkownicy wypowiadają sie o Wilo Yonos Para. Niestety trudno ją dostać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co takiego padło w tym Wilo @sambor? Jedyny przepadek, czy było ich więcej, bo mnie dotąd żadna Wilo nie zawiodła. Ogólnie to rzadko miewam kłopoty z pracą pompy o ile nie została potraktowana długotrwałym gotowaniem/parowaniem. Czasem zdarza się zastój wirnika po dłuższym postoju, ale to normalne i dziś już rozwiązane funkcją Antystop sterownika. Kondensatory też mają prawo wysiąść, jeżeli pompa jest prowadzona ON/OFF, ale wydatek 7 zł raz na kilka lat nikogo nie zrujnuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padła elektronika.
I to w najgorszym momencie - ładowanie bufora , pełna komora kotła i w pewnym momencie na kotle ponad 120C, aż się izolacja z szarej pianki potopiła.
Serwis stwierdził że padło sterowanie silnikiem ( falownik czy co tam siedzi), wymienili na nową, która pracuje od 3,5 roku.
Teoretycznie te pompy Wilo są lepsze dla instalatora i użytkownika - płynna regulacja daje dużo.
Ale nie mam do nich przekonania.
Ostatnio miało być tanio, tanio - poszły pompy Halm, klient chciał Ferro , ale po żądaniu na piśmie, że to jego decyzja , odpuścił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ogólnie poległo Twoje zaufanie. To jak widać najgorsza opcja dla producenta, ale plus, że gwarant wywiązał się z wymiany wadliwego produktu. Byłby większy plus, gdyby usunęli szkody wynikające z awarii. Tu skończyło się na stopionej izolacji i jej wymiana byłaby warta niewiele, ale zyskiem nieporównanie większym byłoby odzyskanie zaufania klienta.

 

Jak pisałem awaryjność pomp wynikająca z wad fabrycznych to wg mnie rzadkość. Mam u siebie starą LFP, pracującą od ok 15 lat i żal ją demontować. Stara prawda mówi, że zadowolony klient przyprowadzi do ciebie dwóch kolejnych klientów, ale jeden niezadowolony odstraszy dziesięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś kupuje tylko dla siebie - 2-3 pompy do własnej kotłowni to może kupić dowolne .

Ja czasem muszę kupić 5-6 pomp na miesiąc a wtedy najważniejszy dla mnie jest spokój a ten wynika z bezawaryjnej pracy np pomp.

Wiadomo, że taka pompa , zgodnie z zasadą złośliwości rzeczy martwych potrafi się sp....ć w najgorszym dla mnie momencie.

 

Stare pompy 3 biegowe i to niezależnie czy Wilo czy Grundfoss były ( i są) nie do zajechania, a obecne szkoda gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wymienić pompę co na elektroniczną żeby ograniczyć zużycie prądu. W całym domu mam ogrzewanie podłogowe więc pompa pracuje non stop. W tej chwili mam założoną 25/60 ale nie jestem w stanie uzyskać większych przepływów na górnym rozdzielaczu niż 1,2 - 1,5 litra. Ogrzewanie ogólnie działa i jest ok tylko jak już będę wymieniał to może wymienić na 25/80? Z ekonomicznego punktu widzenia się to nie opłaca bo i pompa droższa i zużycie większe. Może ktoś doradzić czy w ogóle warto?

to ile ty masz podłogówki 800m2????

pompą 25/60 spokojnie pogonisz do 400m2 wiec masz cos nie tak z mieszaczem albo regulatorem przepływu

pompa dla domku jednorodzinnego to max 25/60 i powinna pracowac max na 20-30W w przypadku elektronicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszaczem jest zawór 3d. Na dole nie ma problemu z przeplywami 2l. Nawet jak zakręce dolny rozdzielacz to na górze maks jest 1,5 litra. Ale sobie dań z tym spokój bo pomieszczenia są dogrzane i założę 25/60 tylko elektroniczna.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz główne rury biegnące od pompy podłogowej do rozdzielacza na dole i na górze ? Ja u siebie mam Cu 28 do rozdzielacza na parterze gdzie jest 7 pętli i Cu 22 do rozdzielacza na piętrze gdzie mam 3 pętle i na obu przepływy są identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę założyć pompę lfp 25/60 L, bo nie mogę znaleźć nigdzie bez autoadaptu?

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chyba i na dół i na górę 22. To za mało?

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A lepiej wybrać wilo czy lfp? W wilo jest ten system odpowietrzajacy.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie pompę lfp ePco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się lfp. Może ktoś jeszcze doradzić experia, epor czy epco?

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.