sambor Opublikowano 4 Listopada 2016 #26 Opublikowano 4 Listopada 2016 Określenie "jakiś bardzo duży grzejnik" jest pojęciem względnym i subiektywnym - daj konkretne granice wielkości.
odpowietrznik Opublikowano 4 Listopada 2016 #27 Opublikowano 4 Listopada 2016 W dziale Instrukcje.DTR,programy jest bardzo przydatne narzędzie do doboru średnic rur Program doboru średnic rur podany przez kol.Sambora
qqde23 Opublikowano 4 Listopada 2016 Autor #28 Opublikowano 4 Listopada 2016 Dziękuję za odpowiedzi. Zaraz sprawdzę ten program. Czyli tak.Oczywiście od rozdzielacza do grzejników PEX 17 chyba że byłby jakiś bardzo duży grzejnik to do niego PEX20 Czy to znaczy, że od pompy nr 3 do rozdzielaczy powinienem poprowadzić miedź czy tez PEX? Jeśli miedz to średnicę 28? Ewentualnie jakie konkretne modele rozdzielaczy użyć? Mógłbym prosić o link?
papasmurfek Opublikowano 4 Listopada 2016 #29 Opublikowano 4 Listopada 2016 Rozdzielacze możesz wybrać dowolne do grzejników. Możesz wziąć z zaworami odcinającymi poszczególne obiegi, chociaż równie dobrze może ich nie być. Co do pionów to nie ma znaczenia co użyjesz. Jeśli będziesz rury kładł w posadzce to bezpieczniej użyć Pex aby uniknąć łączeń.
qqde23 Opublikowano 5 Listopada 2016 Autor #30 Opublikowano 5 Listopada 2016 Wielkie dzięki. Obie rozdzielnice moge sobie założyć w kotłowni na podobnym poziomie (przy ziemi) czy rozdzielnica dla poddasza powinna być zamontowana w kotłowni jakos wyżej np pod sufitem (lub nawet na samym poddaszu)? Jeżeli chodzi o wymagany sprzet, jakie najlepiej podzespoły kupić? Jakich firm jakie modele? Jeśli chodzi o pompy to chciałem kupić 3x Alpha 2 z autoadaptem. Nie wiem niestety jaki powinien być zawór 3-d oraz reszta rzeczy ze schematu. Jeśli chodzi o PEXy to TECE Flex są dość drogie. Czy istnieje jakaś sensowna alternatywa (fachowiec będzie zgrzewal rury)?
MikiQ Opublikowano 5 Listopada 2016 #31 Opublikowano 5 Listopada 2016 Rozdzielacz dla poddasza załóż na poddaszu. Przecież o to chodzi żeby nie ciągnąć rurek do każdego grzejnika z dołu tylko dwie grubsze na górę i dopiero potem do grzejników
odpowietrznik Opublikowano 5 Listopada 2016 #32 Opublikowano 5 Listopada 2016 Wielkie dzięki. Obie rozdzielnice moge sobie założyć w kotłowni na podobnym poziomie (przy ziemi) czy rozdzielnica dla poddasza powinna być zamontowana w kotłowni jakos wyżej np pod sufitem (lub nawet na samym poddaszu)? Jeżeli chodzi o wymagany sprzet, jakie najlepiej podzespoły kupić? Jakich firm jakie modele? Jeśli chodzi o pompy to chciałem kupić 3x Alpha 2 z autoadaptem. Nie wiem niestety jaki powinien być zawór 3-d oraz reszta rzeczy ze schematu. Jeśli chodzi o PEXy to TECE Flex są dość drogie. Czy istnieje jakaś sensowna alternatywa (fachowiec będzie zgrzewal rury)? Pompy nr 1 i nr 2 bez autoadapt np.Grundfos Alpha 2L 25-40( do obiegu kotłowego i zasobnika zbytaczna funkcja autoadapt )tylko pójście w koszty.Za zaworem 3D pompa Grundfos alpha 2 25-40 bez literki L to jest z autoadapt i zostawić jeden grzejnik np.drabinkę w łazience bez zaworu termostatycznego niby jest autoadapt ale przy zamknięciu się wszystkich termostatów na grzejnikach chyba jakiś minimalny przepływ powinien być?)Ja polecam rurę PEX Pipe Life nie jest na zakładkę tylko łączona laserowo Cena rury fi.16 to ok 2,50zł/1mb i o jakim zgrzewaniu Ty mówisz?)Rury PEX muszą być łączone przez zaprasowywanie Fachowiec musi dysponować odpowiednim sprzetem do tego celu to taka zabawka za 5tyś zł :) Oczywiscie szczęki od tej prasy muszą pasowac do kształtek danego producenta.Do łączenia rur do rozdzielacza stosuje się odpowiednie złączki skręcane PEX 16x3/4" Same rozdzielacze umiescisz sobie w szafkach do tego przeznaczonych czy to podtynkowych czy nadtynkowych.Zawór 3D np.ESBE VRG 130 do tego siłownik ESBE 3-punktowy ARA600 Wielkość samego zaworu tak na oko 1" o bardziej precyzyjny dobór mozna się pokusić znając moc instalacji oraz delta t(różnicy temp.pomiedzy zasilaniem i powrotem)A co do współpracy zaworu 3D z zaworami termostatycznymi czy nie dubluje się tu sterowanie?)Byłem świadkiem dyskusji tu na forum w tej kwestii Jedni mówią że 3D zbyteczny drudzy że dzięki 3D nie ma dużych wahań temp.-stabilniejsza praca.
qqde23 Opublikowano 5 Listopada 2016 Autor #33 Opublikowano 5 Listopada 2016 Wielkie dzięki za odpowiedzi. Pompy nr 1 i nr 2 bez autoadapt np.Grundfos Alpha 2L 25-40( do obiegu kotłowego i zasobnika zbytaczna funkcja autoadapt )tylko pójście w koszty.Za zaworem 3D pompa Grundfos alpha 2 25-40 bez literki L to jest z autoadapt i zostawić jeden grzejnik np.drabinkę w łazience bez zaworu termostatycznego niby jest autoadapt ale przy zamknięciu się wszystkich termostatów na grzejnikach chyba jakiś minimalny przepływ powinien być?)Ja polecam rurę PEX Pipe Life nie jest na zakładkę tylko łączona laserowo Cena rury fi.16 to ok 2,50zł/1mb i o jakim zgrzewaniu Ty mówisz?)Rury PEX muszą być łączone przez zaprasowywanie Fachowiec musi dysponować odpowiednim sprzetem do tego celu to taka zabawka za 5tyś zł :) Oczywiscie szczęki od tej prasy muszą pasowac do kształtek danego producenta.Do łączenia rur do rozdzielacza stosuje się odpowiednie złączki skręcane PEX 16x3/4" Same rozdzielacze umiescisz sobie w szafkach do tego przeznaczonych czy to podtynkowych czy nadtynkowych.Zawór 3D np.ESBE VRG 130 do tego siłownik ESBE 3-punktowy ARA600 Wielkość samego zaworu tak na oko 1" o bardziej precyzyjny dobór mozna się pokusić znając moc instalacji oraz delta t(różnicy temp.pomiedzy zasilaniem i powrotem)A co do współpracy zaworu 3D z zaworami termostatycznymi czy nie dubluje się tu sterowanie?)Byłem świadkiem dyskusji tu na forum w tej kwestii Jedni mówią że 3D zbyteczny drudzy że dzięki 3D nie ma dużych wahań temp.-stabilniejsza praca. Oczywiście miałem na myśli zaprasowywanie. Rury łączone laserowo na etapie wytarzania są wytrzymalsze, tak? Rozdzielacz dla poddasza załóż na poddaszu. Przecież o to chodzi żeby nie ciągnąć rurek do każdego grzejnika z dołu tylko dwie grubsze na górę i dopiero potem do grzejników Jeżeli chodzi jeszcze o rozdzielacze rozumiem, że na parterze rozdzielacz może być w kotłowni. W poście #21 wrzuciłem rzuty domu i teraz pytanie gdzie najlepiej taką rozdzielnie zamontować na poddaszu? Powinna być w pokoju nad kotłownią? Czy lepiej w łazience na poddaszu, tyle że wtedy tej PEXy miedzy rozdzielaczem a kotłownią byłoby z 15 metrów.
odpowietrznik Opublikowano 5 Listopada 2016 #34 Opublikowano 5 Listopada 2016 Myślę że laserowa technologia wykorzystywana w produkcji rur jest lepsza niż na zakładkę. Co do lokalizacji rozdzielacza na poddaszu najlepiej oczywiscie aby rury szły w pionie ale też się liczy efekt wizualny,jakby taka szafka z rozdzielaczem miała zeszpecić Ci pokój to lepiej znaleźć dla niej dogodniejszą lokalizację.Przy ogrzewaniu podłogowym rozdzielacz powinien być ustytuowany najlepiej centralnie ale przy grzejnikach nie powinno mieć większego znaczenia.Będzie wiekszy koszt rur komunikacji do rozdzielacza z kotłowni.Oczywiście rury zarówno powrót+zasilanie jak i do samych grzejników należy puścić w otulinie
qqde23 Opublikowano 6 Listopada 2016 Autor #35 Opublikowano 6 Listopada 2016 Świetnie, dziękuję za pomoc. Dam rozdzielnice w pokoju nad kotłownią. Mam tam taką wnękę, myślę, że będzie pasowało. Mam jeszcze jedno pytanie co do rysunku. Czy od pompy do rozdzielaczy dać PEX 25x2,5 czy może coś innego? Jeszcze kwestia termostatow. W innym wątku czytałem że warto kilka grzejników dac bez. Czy w moim przypadku warto odpuścić termostat w kotłowni i łazience na dole oraz w garderobie oraz łazience na poddaszu?
odpowietrznik Opublikowano 6 Listopada 2016 #36 Opublikowano 6 Listopada 2016 Nie powiem Ci jaka powinna być średnica rury do rozdzielaczy bo nie wiem jaka jest sumaryczna moc grzejników podłączonych do rozdzielaczy oraz jaka będzie temp.zasilania i powrotu(ale o tym już wspominałem) Do pierwszego rozdzielacza powinna iść grubsza rura bo musi dostarczyć czynnik grzewczy do dwóch rozdzielaczy potem trójnik przy pierwszym rozdzielaczu i już cieńsze rury do każdego z rozdzielaczy. Przy pompie z autoadapt wystarczy jak zostawisz jeden grzejnik bez głowicy termostatycznej,najlepiej drabinka w łazience bo w łazience ciepła nigdy nie za wiele,niech sobie grzeje na full
papasmurfek Opublikowano 6 Listopada 2016 #37 Opublikowano 6 Listopada 2016 Podpowiem jedno rozwiązanie. Jak sterownik kotła na to pozwala to pompa grzejnikową możesz sterować za pomocą termostatu pokojowego. Nie będziesz miał problemu z przegrzewaniem pomieszczeń na których nie masz termostatów. Ustawiasz wtedy na termostacie pokojowym np. 24 st. i problem z głowy. Znam ten problem z autopsji. ;-)
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.