Skocz do zawartości
IGNOROWANY

CiŚnienie - A UkŁad Cwu


JarekLub

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu ze wzrostem ciśnienia w moim układzie CWU podczas podgrzewania wody w zasobniku B)

Do tej pory korzystałem z wężownicy wmontowanej w kocioł niestety z uwagi na słabą wydajność zmuszony zostałem uruchomić bojler/zasobnik.

Niestety przy nagrzewaniu wody następował wzrost ciśnienia i zawór bezpieczeństwa zalewa mi kotłownie (nie "kap-kap", tylko ciuuuuurkiem :) )

Mój pan Hydraulik przyjechał zamontował dwa ograniczniki ciśnienia (dopływ wężownica kotła i dopływ na zasobniku), ustawił i dalej zawór bezpieczeństwa zadziała a ciśnienie na miernikach rosło z 3, do 6 ;) Druga wizyta kolejne ustawienia ograniczników tym razem na 2,5, a podczas podgrzewania wody wzrasta do ponad 5 i znowu zawór cieknie. Myślałem, że przyczyną jest zbyt wysoka temp. wody w zasobniku 55*C, ale nie!!! Po spuszczeniu ciepłej wody i ładowaniu od nowa zasobnika, ciśnienie błyskawicznie rośnie. Hydraulik zaczyna coś mówić o naczyniu przeponowym??

Dodam, że na wejściu do budynku faktycznie mam ponadnormatywne (chyba) ciśnienie około 6.

Kocioł 23kW, zasobnik z wężownicą 140l.

Help.......

 

pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zamontowane dwa regulatory na wodzie użytkowej ustawione na 2,5 (jak się używa ciepłej wody w dwóch wylewkach robi się strumyczek zamiast normalnego ciśnienia) - nie chce już więcej zmniejszać, i ak chyba jest za mało.

2. zawór bezpieczeństwa -6, ale zaczyna kapać powyżej 4

3. .... i chyba w tym kierunku idziemy :) - znowu koszty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam czy grupa bezpieczeństwa CWU na bojlerze jest niezbędna ??

 

tzn. mam obecnie wymiennik ciepła CWU z płaszczem, poziomy i miałem podobny problem jak kolega tzn nowy zawór zwrotny bezpieczeństwa 0,6 MPa i kapał, myślałem że ciśnienie z sieci miejskiej jest za wysokie, ale okazało się, że po prostu zawór był walnięty i puszczał już przy 0,2 MPa, wymiana w pełni pomogła.

 

co do grupy bezpieczeństwa pytam bo widziałem takie rozwiązania jednak przecież wzrost ciśnienia pow. 0.6 MPa zredukuje zawór bezpieczeństwa no i np. nigdy nie widziałem takiej grupy w bojlerach elektrycznych.

 

czy zastosowanie grupy ma za zadanie raczej tylko utrzymanie dla dużego komfortu równego ciśnienia w układzie ciepłej wody??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

??

no komfort to jedno ale to jest akurat sprawa uboczna te grupy bezpieczenstwa montuje sie głownie gdy

-klient nie lubi jak woda mu kapie bo to kosztuje

-nie lubi ze mu kapie na nowe płytki i ma mokro w kotłowni

-dla swietego spokoju instalatora aby nie mał głupich telefonów ze cos instalacja przecieka o 10 w nocy (kapiacy zawór bezpieczenstwa )

-obowiazkowo mointuje sie przy wiekszych zasobnikach ok 300 i wecej litrów

-dla zabezpieczenia sieci przy duzych poborach aby niwelowac udezenie złaszcza przy usytkowaniu wody za pomoca zaworów kulowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam czy grupa bezpieczeństwa CWU na bojlerze jest niezbędna ??

 

tzn. mam obecnie wymiennik ciepła CWU z płaszczem, poziomy i miałem podobny problem jak kolega tzn nowy zawór zwrotny bezpieczeństwa 0,6 MPa i kapał, myślałem że ciśnienie z sieci miejskiej jest za wysokie, ale okazało się, że po prostu zawór był walnięty i puszczał już przy 0,2 MPa, wymiana w pełni pomogła.

 

co do grupy bezpieczeństwa pytam bo widziałem takie rozwiązania jednak przecież wzrost ciśnienia pow. 0.6 MPa zredukuje zawór bezpieczeństwa no i np. nigdy nie widziałem takiej grupy w bojlerach elektrycznych.

 

czy zastosowanie grupy ma za zadanie raczej tylko utrzymanie dla dużego komfortu równego ciśnienia w układzie ciepłej wody??

 

Wszystko ładnie pięknie. Czekam na montaż naczynia przeponowego, ALE........

1. zawory redukują do 2,5 - tak

2. na miernikach ciśnienia (2szt) przy ładowaniu zasobnika ciśnienie expresem powyżej 6 - tak

3. rozumiem wzrost ciśnienia pod wpływem wzrostu temperatury, działa zawór bezpieczeństwa - tak

4. rozumiem, że przy redukcji do 2,5 na początku leci z wylewki "standardowy" strumień a później znacząco spada (teoretycznie około 2,5), praktycznie brak możliwości użytkowania dwóch kranów - tak

To wszystko piekne i logiczne - tak

ALE.... przedostatnie zdanie cytowane powyżej:

6. omawiany zasobnik 140l, posiada również grzałkę elektryczną, przy ładowaniu ta sama bajka ciśnienie 6 - tak

7. mam/miałem dwa zasobniki elektryczne (inne mieszkanie) 80/120l - tak

i:

1. żadnych reduktorów :angry:

2. żadnych mierników :blink:

3. czy tu nie działają prawa fizyki??? zawór jest, nigdy nie widziałęm żeby ciekł B)

4. strumień jest zawsze prawie równy i nie ma problemu z uzytkowania np. 2 wylewek ciśnienie w kranach spada niezauważalnie. <_<

6. takie samo napięcie w gniazdku :o

7. TO O CO CHODZI ????????????????? :D :blink: jak się wkurzę to wymontuję ten zasobnik i zamontuję w tym domu - nic innego mi nie przychodzi do głowy.

 

POMÓŻCIE. :D

 

Zrozpaczony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wlocie zimnej wody do zasobnika masz zapewne zamontowany zawór zwrotny. To on jest sprawcą tego. Więc albo go wyrzuć albo naczynie przeponowe do c.w.u. np. Refix. Inaczej problem nie zniknie. Zawór zwrotny przy zimnej wodzie wchodzącej do zbiornika wpuszcza jej tyle ile wejdzie, ale niestety działa on tylko w jedną stronę. Przy podgrzewaniu zwiększa się objętość a przestrzeń pozostaje ta sama. Naturalną więc koleją rzeczy jest przyrost ciśnienia. Przy wzroście powyżej działania zaworu bezpieczeństwa woda znajduje sobie ujście właśnie przez niego. Więc trzeba zrobić to co napisałem wcześniej. Niestety w zasobniku nie ma poduszki powietrznej która skompensowała by przyrost ciśnienia. jeśli zaś jest to instalacja wodna zasilana z hydroforu i nawet nie ma zaworu zwrotnego przed zbiornikiem to pozostaje zamontować naczynie wzbiorcze np. Refix, gdyż zbiornik hydroforowy może też mieć za małą poduszkę powietrzną aby skompensować przyrost objetości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając że woda zimna ma ok. 10 st. C, a po podgrzaniu 50 to różnica wynosi 40 st.C a więc z tabeli wynika , że każdy dm3 wody przyrośnie o 0,012 l mnożąc to przez pojemność zbiornika otrzymamy zwiększenie objętości wody. Np. zbiornik ma 120 l x 0,012= 1,5 l co przy nie zmienionej objętości wody daje wzrost ciśnienia i otwarcie zaworu bezpieczeństwa. Oczywiście przy cyrkulacji trzeba dodać jeszcze pojemność instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dokładnie przeczytałem Twój opis, zawór redukcyjny i owszem jeśli ciśnienie wodociągowe jest tak wysokie, redukcja tego ciśnienia do 5 bar, oraz naczynie wzbiorcze w celu likwidacji przyrostu ciśnienia.

Wystarczy naczynie o poj. 8 l refix. Mniejszych niestety nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przyponowe zainstalowane. Troszkę większe niż 8 nie wiem jakie, sorki. (kolor biały - żona się "zburzyła" czarne wzbiorcze, czerwone do układu zamkniętego, a teraz białe, hahaha :) )

Zawory redukcja na 4 i ani drgną nawet przy wzroście temp. z 20 do 65*C - noooo mówię ameryka.

Nic nie kapie - ameryka :lol: :) :lol: :lol:

W kranie woda płynie sobie równiutko, żadnych wzrostów i spadków - ameryka.

koszty około 150 zł

 

BARDZO WAM DZIĘKUJĘ ZA POMOC !!!!!!!!!!!!!!

Obym miał kiedyś okazję odwdzięczyć się za nią.

 

pozdro dla Wsztystkich.

Dzięki

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory redukcja na 4 i ani drgną nawet przy wzroście temp. z 20 do 65*C - noooo mówię ameryka.

Witam,

Możesz podać jaki zawór redukcyjny zastosowałeś? (jeżei w intrnecie, to gdzie go kupiłeś?)

Założyłeś go na wejściu zimnej wody do budynku?

 

pozdrawiam

BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.