Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nagła Sprawa! Kocioł Potrzebny Od Zaraz!


lesiu681

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drodzy forumowicze i proszę o pomoc. Zakładam post w imieniu mojej siostry, u której w ostatnim tygodniu totalnie rozciekł się piec, stary zasypowiec chyba marki Ogniwo. Do starego zasypowca trzeba było co jakiś czas schodzić krętymi schodami do piwnicy więc poradziłem jej wymianę na kocioł z podajnikiem . Budżet mocno napięty i maksymalnie może wynieść 6 tyś. i nic więcej. Jest szansa w tej cenie kupić jakiś sensowny kociołek? Dodam, że dom piętrowy, podpiwniczony, z lat 80-tych nieocieplony, nowe okna, metraż około 120m².

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie FIREECO typ Fargo. Można się dogadać z producentem co do palnika, motoreduktora, sterownika, grubości blachy i koloru. Przywożą z wielkopolski na adres bez dodatkowych opłat. Płatność przy odbiorze. Kupiłem w kwietniu, puki co, po okiełznaniu sterownika wszystko w porządku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie FIREECO typ Fargo. Można się dogadać z producentem co do palnika, motoreduktora, sterownika, grubości blachy i koloru. Przywożą z wielkopolski na adres bez dodatkowych opłat. Płatność przy odbiorze. Kupiłem w kwietniu, puki co, po okiełznaniu sterownika wszystko w porządku. 

 

W tej cenie FIREECO typ Fargo. Można się dogadać z producentem co do palnika, motoreduktora, sterownika, grubości blachy i koloru. Przywożą z wielkopolski na adres bez dodatkowych opłat. Płatność przy odbiorze. Kupiłem w kwietniu, puki co, po okiełznaniu sterownika wszystko w porządku. 

Dzięki za zainteresowanie. Co do "Witkowskiego" to mieści się na styk w budżecie ale ma sterownik "Titanic", który obsługuje tylko 2 pompy a zapomniałem napisać, że musi mieć możliwość obsługi przynajmniej 3-ech a także powinien obsługiwać zawór 4D. Zadzwonię jutro odnośnie tego Fireecco i dopytam ile kosztuje ten lepszy sterownik bo w standardzie S-18 też zdaje się nie obsługuje więcej niż 2 pompy.

Może jeszcze jakieś sugestie? Chciałbym mieć możliwie jak najwięcej pieców do porównania a czas nagli a noce coraz chłodniejsze :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak troszkę klasy zabraknie.  A jeśli siostra nie jest w tym biegła to pasowałoby by piec działał dość bezproblemowo dlatego poszukaj na forum o tych piecach. Wg mnie to prawdopodobnie trzeba celować w piec o mocy tak ok. 15kW. Na pewno ocieplenie będzie dużo dawało ale jak nie ma to trzeba rozważyć różne możliwości.  Poczytaj a na pewno temat sam ci się rozświetli i już będziesz miał jakieś własne przemyślenia/ zdania  w tej materii.  Ale powyższe rady również nie ignoruj bo "koniec języka za przewodnika"  w tym przypadku na drodze do wymiany i wyboru pieca.  Powodzenia

Czym ma być palone w tym piecu  (ale to po lekturze forum sobie odpowiedz) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to dopłata do Techa St-580 z PID wynosiła 200 zł i on obsługuje 4 pompy i jeden zawór 4 drogowy z siłownikiem. Dom jeżeli nie jest ocieplony to chyba trzeba sprawdzić na stronie "cieplowlaściwie.pl"  jakiej mocy kocioł da radę ogrzać te metry przy najniższych temperaturach zimą. Kolega wyżej już sugeruje 12 kW na 120 metrów ale warto sprawdzić czy on podoła zadaniu. No i jeszcze jedno, FIREECO nie produkuje kotłów w 5 klasie tak że o dofinansowaniu nie ma mowy. Jeżeli zaś ma to być kocioł podlegający dofinansowaniu, to w naszym rejonie( Rybnik, Wodzisław, Jastrzębie) ciężko będzie kupić poniżej 10000 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lesiu zobacz w mojej stopce jaką pow. ogrzewam,mam również dom nie docieplony z połowy lat 80-tych.

Z mojego 5 letniego doświadczenia wynika,że wystarczyłby u mnie spokojnie kocioł 15kW,zamiast 25.

Największą moc jaką potrzebowałem żeby ogrzać swoje 140m2 przy ponad 20*mrozie z CWU to 12-13kW.

Wynikało to ze spalanego opału rzędu 50-55kg węgla/doba o kal. 25-26MJ/kg,najczęściej dobrego miału lub mieszanki.

Moim zdaniem siostrze12kW w zupełności wystarczy,a zawsze jest leciutki nadmiar mocy w zależności od palnika.

Zapytaj Witkowskiego o inny ster,jaka będzie dopłata i poproś o rabat tym bardziej,że to byłby już drugi kocioł od niego kupiony.

Przemyśl to i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to dopłata do Techa St-580 z PID wynosiła 200 zł i on obsługuje 4 pompy i jeden zawór 4 drogowy z siłownikiem. Dom jeżeli nie jest ocieplony to chyba trzeba sprawdzić na stronie "cieplowlaściwie.pl"  jakiej mocy kocioł da radę ogrzać te metry przy najniższych temperaturach zimą. Kolega wyżej już sugeruje 12 kW na 120 metrów ale warto sprawdzić czy on podoła zadaniu. No i jeszcze jedno, FIREECO nie produkuje kotłów w 5 klasie tak że o dofinansowaniu nie ma mowy. Jeżeli zaś ma to być kocioł podlegający dofinansowaniu, to w naszym rejonie( Rybnik, Wodzisław, Jastrzębie) ciężko będzie kupić poniżej 10000 zł. 

Według "ciepłowłaściwe" wychodzi 14Kw, mówisz że aby otrzymać dofinanasowanie należy kupić kocioł w 5-tej klasie? Nie wiedziałem, dopytam ale z tego co wiem siostra ma podpisaną umowę z gminą już od jakiegoś czasu i tam nic na ten temat nie pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Witkowski przecież korzysta z sterownika Timel a tam 3 pompy i zawór jest w standardzie, dodatkowo poprawnie prowadzi palnik (po wstępnym ustawieniu) choć jak trafisz "zły" opał to będziesz (siostra) wszystko przeklinał.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według "ciepłowłaściwe" wychodzi 14Kw, mówisz że aby otrzymać dofinanasowanie należy kupić kocioł w 5-tej klasie? Nie wiedziałem, dopytam ale z tego co wiem siostra ma podpisaną umowę z gminą już od jakiegoś czasu i tam nic na ten temat nie pisze.

Myślę że na ten rok to już musztarda po biedzie jeśli w ogóle gmina miała jakiś program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według "ciepłowłaściwe" wychodzi 14Kw, mówisz że aby otrzymać dofinanasowanie należy kupić kocioł w 5-tej klasie? Nie wiedziałem, dopytam ale z tego co wiem siostra ma podpisaną umowę z gminą już od jakiegoś czasu i tam nic na ten temat nie pisze.

No niestety dopłatom podlegają już tylko kotły w 5 klasie bezpieczeństwa ekologicznego. Gminy nie wspominają o tym na swoich stronach internetowych i ci którzy nie dopytają w urzędzie dostają odmowy. Wiem bo też czytałem na stronie mojego urzędu, że kocioł musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa ekologicznego a w urzędzie kiedy pytałem jak przebiega procedura i czy są jeszcze środki na dopłaty, pani powiedziała że "oczywiście proszę występować z wnioskiem bo dopiero jeden kocioł kwalifikuje się do dopłaty w mieście ponieważ reszta zakupiła kotły w klasie niższej niż piąta". Mówię że nie ma takiej informacji na stronie urzędu na co pani z rozbrajającym spokojem że przepisy się zmieniają i nie nadążają z ich aktualizacją.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że na ten rok to już musztarda po biedzie jeśli w ogóle gmina miała jakiś program.

 

No niestety dopłatom podlegają już tylko kotły w 5 klasie bezpieczeństwa ekologicznego. Gminy nie wspominają o tym na swoich stronach internetowych i ci którzy nie dopytają w urzędzie dostają odmowy. Wiem bo też czytałem na stronie mojego urzędu, że kocioł musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa ekologicznego a w urzędzie kiedy pytałem jak przebiega procedura i czy są jeszcze środki na dopłaty, pani powiedziała że "oczywiście proszę występować z wnioskiem bo dopiero jeden kocioł kwalifikuje się do dopłaty w mieście ponieważ reszta zakupiła kotły w klasie niższej niż piąta". Mówię że nie ma takiej informacji na stronie urzędu na co pani z rozbrajającym spokojem że przepisy się zmieniają i nie nadążają z ich aktualizacją.  

Mam nadzieje, że jutro uda mi się skontaktować z kimś z Urzędu Gminy żeby zweryfikować opinie co do możliwości dopłat tylko do 5-tej klasy kotła Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzwoniłem do urzędu gminy i okazało się, że nie ma konieczności instalować kotła w 5-tej klasie, może być 4-ta i dotacja jest wtedy taka sama więc może jeszcze jakieś propozycje? Rozmawiałem już z dwiema osobami w sprawie kociołków ale cena była ponad budżet. Do końca tygodnia musimy podjąć decyzję. Dzięki I pozdrawiam.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja bym wolał to na piśmie, że kocioł X klasy 4 może być zainstalowany zgodnie z podpisaną umową.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wyżej siostra ma podpisaną umowę z gminą i tam nic nie pisze o klasach jaki powinien posiadać kocioł. Jedyne kryteria to takie,że pięć musi być wyposażony w automatyczny podajnik paliwa i musi posiadać certyfikat (atest) energetyczny, który przypisany jest typowo do tego modelu, nie może być certyfikat który przyznano innemu, starszemu modelowi nawet jeżeli konstrukcyjnie nic się nie zmieniło a na przykład zmieniła się tylko sama obudowa. Tyle mniej więcej dowiedziałem się z rozmowy z Panią ,która zajmuje się dotacjami w mojej gminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru się mądrzyć, ale skoro w całej najjaśniejszej RP dopłaca się tylko i wyłącznie do kotłów w klasie 5 to nie bardzo jest możliwe by jedna gmina w kraju robiła inaczej. To tak jakby na terenie jednej z gmin w kraju nie obowiązywały przepisy ruchu drogowego.  Z uwagi na to, że w moim mieście, w tym roku, kwota dopłaty wynosi całe 2000 zł próbowałem uzyskać dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i tam też zwracano szczególną uwagę by przed kupnem kotła upewnić się że posiada on 5 klasę bezpieczeństwa ekologicznego. Często bywa że pani Stasia czy Gienia w Urzędzie Gminy objęła swoje stanowisko na tej samej zasadzie co aptekarz w MON i ktoś potem za to musi zapłacić. Ale to tylko moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie poczytałem trochę na temat dotacji i nie ma czegoś takiego, że w całej Polsce dopłaca się tylko do 5-tej klasy, dopłaty do Ograniczenia niskiej emisji są różne w różnych gminach i są takie gminy, które nawet w ogóle nie mają dotacji do kotłów węglowych z podajnikiem.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska czy nawet Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska to inna bajka, jeżeli skorzystasz z ich dotacji (masz możliwość wyboru) to musisz wymienić piec na kocioł tylko i wyłącznie 5-ej klasy ale wtedy dotacja jest większa (WFOŚ Katowice przyznaje 4,500 zł) u mnie w gminie dotacja jest maksymalnie 3,000 zł.

Na stronie mojej gminy (Gmina Pawłowice śląskie.) jest o tym informacja, można sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to dopłata do Techa St-580 z PID wynosiła 200 zł i on obsługuje 4 pompy i jeden zawór 4 drogowy z siłownikiem. Dom jeżeli nie jest ocieplony to chyba trzeba sprawdzić na stronie "cieplowlaściwie.pl"  jakiej mocy kocioł da radę ogrzać te metry przy najniższych temperaturach zimą. Kolega wyżej już sugeruje 12 kW na 120 metrów ale warto sprawdzić czy on podoła zadaniu. No i jeszcze jedno, FIREECO nie produkuje kotłów w 5 klasie tak że o dofinansowaniu nie ma mowy. Jeżeli zaś ma to być kocioł podlegający dofinansowaniu, to w naszym rejonie( Rybnik, Wodzisław, Jastrzębie) ciężko będzie kupić poniżej 10000 zł. 

Z tego co wiem to np UM Jastrzębie Zdrój dopłaca również do kotłów IV klasy. No i w ofercie mam kotły w V klasie poniżej 10000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również znalazłem kilka kotłów w 5-tej klasie grubo poniżej 10 tyś. ale jak już wcześniej pisałem piec nie jest dla mnie tylko dla siostry i budżet to maks 6 tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za te kasę to nic specjalnego nie kupi.Jak dostanie dotacje to po zwrocie koszt końcowy może tyle wyjść. Jak byś wrzucił jakieś foto obecnej kotłowni to może jestem w stanie wycenić całkowity koszt,możliwe że ze zwrotem na całość wystarczy.Daleko też nie mam więc mogę podjechać zobaczyć jak to wygląda.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem siostra ma jakiegoś instalatora nagranego. Nie chciałbym niepotrzebnie Cię ciągnąć bo decyzja ostateczna co do pieca i fachowca nie należy do mnie. Jakby coś się zmieniło to będę pamiętał. Tak jak pisałem na piec może przeznaczyć maks 6 tyś. bo kotłownia i instalacja wodna jest do sporej przeróbki więc koszta będą sporo większe. Zdaje sobie sprawę, że w tej kwocie mercedesa wśród kotłów nie da się kupić ale wiem że jest trochę kotłów które kosztują 5-6 tyś. i ludzie je użytkują i są zadowoleni. Problem w tym żeby nie ustrzelić jakiegoś dziada przy którym siwych włosów można dostać.

I tak namówiłem siostrę i szwagra na droższy kocioł bo ów szwagier już chciał jechać po kociołek do Obi, taki za 3.800

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.