Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Układ Otwarty Z Układem Zamkniętym


KubaSko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po dłuższej nieobecności na forum.Chciałem zaprosić forumowiczów do małej wymiany zdań. Ostatnio nurtuje mnie podejście do instalacji układów mieszanych - otwarty z zamkniętym. Wszyscy producenci wymienników, kotłów gazowych, kominków z płaszczem wodnym, kotłów na paliwa stałe w schematach podają taki sposób montażu że zawsze kocioł gazowy i grzejniki są po stronie układu zamkniętego a kocioł na paliwo stałe jest po stronie układu otwartego. Teraz do rzeczy:

1) kocioł w ukł. otwartym --> wymiennik --> grzejniki, kocioł gazowy - w takiej konfiguracji jeśli zabraknie prądu gotowanie w kotle mamy murowane, bezwładność układu kotła na paliwo stałe jest żadna, gotowanie następuje natychmiast, niszczy kocioł, odkłada kamień itp.

Czy nie lepiej byłoby instalować tak:

2) kocioł gazowy --> wymiennik --> kocioł na paliwo stałe, grzejniki

W tej konfiguracji jeśli mamy instalację grzejnikową z możliwością pracy w grawitacji nawet przy braku prądu nie zmarzniemy, kolejny plus to większa bezwładność układu i dzięki tym dwóm plusom mamy nieporównywalnie lepsze zabezpieczenie kotła niż jakiś zawór dbv czy chłodnica.

Minus to pewne straty generowane przez wymiennik co może się przyczynić do troszkę większego zużycia gazu. Ale czy to zużycie będzie aż tak odczuwalne przy prawidłowo dobranym wymienniku ? 

Zachęcam do rozmowy. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej szukanie kompromisów z różnych dziedzin. Temat ciekawy jednak do tej pory nikt ci nie odpisał. 

Sam zauważyłeś, że kotły gazowe są na bez wymiennika ze względu na zużycie, ale nie tylko: 

1 . W tedy instalacja jest w układzie zamkniętym a) większość kotłów gazowych nie może pracować na układach otwartych - czujnik min. ciśnienia. b) materiały stosowane w instalacjach - dokładnie korozja - rozwijając tę myśl łatwiej panować nad tym zjawiskiem w układzie zamkniętym niż otwartym, szczególnie kiedy mamy grzejniki aluminiowe, cześć instalacji miedzianej i jeszcze z innych materiałów. c) hydraulika w chwili obecnej instalacje wykonywane są w różnych konfiguracjach i nie zawsze jest możliwość umieszczania NW wyżej niż najwyżej położony odbiornik.

Pozostawiłby do dyskusji czy łatwiej jest odpowietrzyć np. instalację podłogówki w układzie otwartym czy zamkniętym?

2. W obecnych czasach można zapewnić zasilanie awaryjne i w ten sposób chronić układ nie tylko przed przegrzaniem ale też zapewnić ciepło  w określonym czasie gdy nie ma prądu ( szczególnie przydatne w niskich temperaturach).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Czyli bardziej by się tu kłaniały kwestie finansowe. Najtaniej by było połączyć taką instalację w układzie otwartym. Znaleźć kocioł gazowy zdolny do pracy w ukł. otwartym i mamy potanioną instalację. Sambor nie rozumiem twojej odpowiedzi. W obu przypadkach jest wymiennik więc nie ma tu kompromisu zrezygnowania z wymiennika na rzecz przetwornicy. No chyba żeby zamknąć cały układ ale taniej wyjdzie go otworzyć. Co do korozji to właśnie materiały których teraz używamy (pex, rury miedziane, inhibitory) sprawiają że raczej nam ona nie grozi. Pozdrawiam, znudzony postami nt. niegrzejących podłogówek i źle podpiętych naczyń wzbiorczych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.