Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec+zawór4d+bufor, a wszystko w układzie otwartym


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ mam zamiar podłączyć bufor 1000L bez wężownicy do swojego pieca pracującego w układzie otwartym w którym obecnie jest podłączony teplomix do ochrony powrotu. Który niestety nie spełniał swojej funkcji i wyciągnąłem z niego wkładkę. Ale to nie problem bo i tak przy zadanej 65 na powrocie mam 62. Natomiast przy podłączeniu tak dużego bufora ochronę powrotu muszę mieć zapewniona bo powrót długo będzie zimny. 

Pytanie brzmi czy mogę zastosować zawór 4d z siłownikiem który i tak mi leży na półce zamiast tego teplomixa?

Obawiam się że podczas wygaszenia pieca i automatycznego zamknięcia zaworu odetnę w ten sposób i zasilanie i powrót bufora od naczynia wyrównawczego. 

W skutek temp. powiększona objętość wody nie będzie miała się gdzie podziać. A podczas stygnięcia może zassać powietrze z automatycznych odpowietrzników. 

Jeśli się mylę to proszę mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d nie nadaje się do tej roli. Przy buforze chodzi on byc ładowany odrazy wysoka temperatura.

Lepiej kup zwykły zawór 3d termostatyczny np z wkładką 60* a będziesz zadowolony. Lub też labdomat i wymienić wkładkę na 70* ale on jest znacznie droższy od zaworu 3D.

U siebie mam z zaworem termostycznym 60* gdzie jego max otwarcie jest dopiero przy ok 65*. Kotłem 16kW bufor 1000l ładowany jest przez ok 5h do 65-67*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d z siłownikiem mam nówkę i leży mi na półce więc myślałem że go zamienię i będzie lepszy od 3d. Teraz mam zamontowany zawór 3d termostatyczny Herz teplomix który powinien się zacząć otwierać przy 61 a całkowicie otworzyć przy 63 ale mój nawet przy 80 i wyżej się nie otwiera. Dlatego musiałem wyjąć z niego wkładkę bo inaczej bym czekał na zagotowanie. Sprawdzałem wkładkę w szklance z wrzątkiem i działa, więc nie wiem o co tam chodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi się zawór 3d otworzyć chyba że nie masz albo masz pompę kotłową jest w niewłaściwym miejscu. Ona winna być między zaworem 3d a powrotem kotła.
A może zawór 3d został zainstalowany odwrotnie. U mnie hydraulik przez przypadek też tak zainstalował ten zawór. Zauważyłem zanim wszystko złożył że jest odwrotnie.
Daj zdjęcie instalacji tego zaworu wraz z oznaczeniami gdzie opis AB winno być skierowane w stronę powrotu kotła.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja ładowania bojlera to ma gdzieś zawory zwrotne? Bo jak nie ma to woda gania wodę z pominięciem kotła w efekcie woda może się zagotować a na zaworze zimno.
Na schemacie zawór 3D wygląda dobrze pytanie czy jest tak faktycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tego obecnego sprzęgła chcę wstawić bufor. Teraz przez sprzęgło idzie ładny powrót nawet bez wkładki termostatycznej z teplomixa, ale jak będzie bufor to powrót będzie cały czas zimny.

To jest w uproszczeniu narysowane. Oczywiście jest zawór zwrotny na powrocie. I faktycznie tak jest zainstalowane.

 

Dokładnieej to tak.

IMG_20230305_222500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.