Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mój Bufor - Wykonanie I Koszty.


tomtomek

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też mam z cwu - z bufora grzane są bojlery 2 x 120l jeden z płaszczem, a drugi z wężownicą. Zużywamy 11-12 m3 wody miesięcznie, nie wiem ile z tego ciepłej, ale np. pralkę też mam podpiętą pod ciepłą wodę.

Z tym, że znajomy teraz paliłby co drugi dzień wnioskuje tyko po ilości zużywanego węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku tylko zmniejszenie zapotrzebowania domu może da efekt jaki chcesz uzyskać, czyli palenie co drugi, trzeci dzień. Wtedy ma sens bardziej ocieplić bufor by strata była jak najmniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli u mnie jest sens szukania "dziury w całym " czy poprostu mój dom ma takie zapotrzebowanie i tego nie poprawie ?...

Wg obliczeń jakie podałeś mamy podobne zapotrzebowanie na ciepło. Policz orientacyjnie ile energii magazynujesz w buforze wg tego jak w poście #40. 1.35 to pojemność bufora w m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to ile spalasz węgla, tylko ile energii magazynujesz tzn. do jakiej  przeciętnie średniej  temperatury (z całego bufora) grzejesz i do jakiej rozładowujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kol byry007

Mam podobną powierzchnie do ogrzania domu co Ty, około 100m2.

Palę też codziennie , bufor ma lekko ponad 1000l + 50 m wężownicy do cwu.

Jak było na dworze około 10 stopni , to paliłem co 3 dni z czego na CO dawałem tylko w nocy. Teraz przy obecnych tem. w nocy około 0 , w dzien około 5 , palę zawsze na wieczór , ładuję bufor do konca czyli około 95 st.na całej wysokości ,

przeważnie rozładowuje się po 24godz do temp dół 30/30/60 na górze.

Dom mam z lat 70 pustak 24+12 +10cm styropian,poddasze mam nieużytkowe , oraz strop nieocieplony i tu jest najwiękasza bolączka , bo dużo ciepła ucieka przez niego.

Co do spalania , to palę tylko węglem orzechem , poniewaz mam niezsezonowane drzewo , i idzie mi go worek na 2 dni , czyli poł worka (25kg) na dzień 

Pompka od CO już chodzi ponad 2 tyg, nie wyłączana (elektroniczna pyka na 1 biegu), na grzejnikach termostatyki , ustawione na 21,5 /22 stopnie, i taka temp. utrzymuje sie w domu cały czas, z tego komfortu jestem bardzo zadowolony , szczególnie żona , że nie musi się spieszyć z pracy i rozpalać w piecu jak mnie nie ma , żeby w domu było ciepło ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czyli mam coś źle zrobione na max tylko ciekawe co .

 

Do wentylacji masz gruntowy wymiennik? Ile godz. na dobę chodzi wentylacja, na którym biegu? Jaką masz temperaturę nawiewu? Masz cyrkulacje cwu? Gdzie masz zamontowany bufor - ciepło "uciekające" przez izolację zostaje w domu? Ile bufor trzyma jak nie pobierasz ciepła - sprawdzałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam grupowy wymiennik ciepła , wentylacja chodzi 24 h na 50 % nie mam cyrkulacji cwu , mam kotłownie z boku domu , nawiewa teraz pewnie chlodne powietrze bo ggwc uruchamia sie dopieor jak jest 0C na dworze , nie jestem w stanie teraz tego sprawdzić ma małe dzieci i nie chce wyłączyć ogrzewania na mały tydzień , dziś sprawdź do ilu dokładnie naladuje bufor .

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno doszukiwałbym się dużych strat w wentylacji. Nie wiem jaki masz rekuperator i jaka jest jego sprawność, jednak wydaje mi się, że tak wentylacja chodząca 24h to duża i niepotrzebna strata zarówno na cieple jak i na prądzie zużywanym przez wentylatory. U kolegi, o którym wcześniej wspominałem, a pomagałem mu robić wentylacje rozwiązałem to w ten sposób, że w obwód zasilania rekuperatora wpięty jest zwykły mechaniczny wyłącznik czasowy, a w domu dodatkowo włącznik. W czasie, gdy nie ma nikogo w domu, a także w nocy wentylacja włącza się co określony czas, a na czas gotowania obiadu, wieczorem (kąpiel itd) chodzi ciągle. Dodatkowo w każdej chwili wentylacje można włączyć włącznikiem w domu w razie potrzeby. Nie wiem dokładnie jak teraz ma ustawione, ale raczej nie chodzi więcej niż 12 h. Moc ustawioną ma chyba na 2/5, a w domu zawsze jest świeżo i przyjemnie :)

Jeśli kotłownia jest z boku domu ciepło bufora "ogrzewa sąsiada" to zainwestuj w ocieplenie. Nie mam czasu teraz szukać, ale wcześniej chyba o tym pisałem, że gdy miałem na części nieskończone ocieplenie to bufor bardzo szybko się wystudzał (znalazłem post #58  :)  )

 

PS Idę zapalić w piecu. Dziś na próbę kupiłem orzech z "Janiny" - zobaczę jak się będzie palić i jaka wyjdzie cena za GJ, bo węgiel ma 22MJ i jest po 680 zł/t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy z bok chodziło mi nie jest to żadna dobudowka czy coś w tym rodzaju tylko to jest w tej samej bryle co cześć mieszkalna ale z boku domu z zewnętrznym wejściem, bufor jest w rogu I jedna ścian to jest od salonu a druga zewnętrzna . Ja jak nie raz skrece WM na 0 % i zapomnę o tym to w nocy ma duchote, wentylacja u mnie chodzi już od 4 lat cały czas a latem chodzi 100%. Według termometru na podczerwień do badania temp dzieci nawiewa mi 20 C a na dworze jest 4.5 C

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu masz pewnie trochę cieplej, więc nadmuch jest kilka stopni zimniejszy niż temp. w domu :) Nie wiem ile m3/h powietrza wymienia ta wentylacja, ale pewnie sporo. Jeśli możesz płynnie regulować obroty wentylatorów to spróbuj na noc zmniejszyć może na 5% w dzień na 15% a tylko gdy jest potrzeba gotowanie, kąpiel itp zwiększ na 50% - zobacz czy coś się zmieni w poborze ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.19x1(objętość m3)x54(t2-t1)=226.26MJ x 0.27778 = 62.85kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko weź pod uwagę, że 2,1 kw to dla średniej dobowej 1,8*C. Licząc w ten sposób to u mnie wychodzi 36 godz. Przy obecnych temp. wytrzymuje co najmniej 2 razy dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem nigdy styczności z takimi instalacjami, czy można z tego zrobić "czyste i bezobsługowe" rozwiązanie gdzieś gdzie nie ma gazu ziemnego, czyli np. na wsi? Taki bufor z jakąś grzałką elektryczną w nocnej taryfie - to się sprawdza, czy to takie forumowe kombinacje? Jak takie rozwiązanie wychodzi finansowo? W miarę komfortowa kotłownia na ekogroszek to jakieś 15k, taka z buforem i grzałką wyjdzie pewnie koło 5k. Sporo oszczędza się na starcie, a jak z eksploatacją? Macie jakieś tabelki? Pytam tutaj bo bywa w tym temacie pewnie sporo osób znających te zagadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grzałką elektryczną jak najbardziej można zrobić. Proponuję, abyś zapoznał się dokładnie z tematem. Chyba największa baza wiedzy znajduje się tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=7332583#post7332583

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no można tak zrobić na wsi i tak się robi u świadomych klientów ,a koszty no jesli bedzie w drugiej taryfie tylko to wyjdzie dokładnie tak samo jak gaz z rury  ,natomiast żeby było tylko w drugiej taryfie to trzeba mieć spora moc w domu min te 16-20kW na przyłaczu co w dzisiejszych czasach wszędzie w Polsce można zrealizować poza RWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś skończyłem korzystac z energi w buforze wytrzymał mi 43 godz ale rozładowałem go do

Góra 44 C

Środek 28 C

Gół 27 C

Jeszcze by wytrzymał kilka godz ale bym musiał zacząć palić około 21 i czekać znów 4- 5 h żeby naładować. Mailem w domu 23 do 23.5 C teraz zejde w domu 22.5 znów dziś ładuje wysoko . Zastanawiam się nad solarami ma ktoś podłączony bufor ?

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam. Tylko wtedy gdy będziesz liczył na energię ze słońca do doładowania bufora to musisz pamiętać o tym by bufora nie ładować do samego dołu, tam gdzie jest wężownica z solarów, bo wtedy wężownica solarna nie będzie mogła oddać ciepła ze solarów. Musi być różnica temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.