Skocz do zawartości

Przewymiarowany Kocioł Z Podajnikiem

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że normalny kocioł zasypowy może być przewymiarowany i wtedy spalanie jest wyższe niż powinno. A jak jest w przypadku kotłów z podajnikiem? Czy tu również istnieje pojęcie przewymiarowania? Czy może w jakiś sposób da się ograniczyć ich moc? Np. wymieniając jakąś tanią część.

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Kolego przede wszystkim budowa wymiennika, większa moc = więcej spalin i te spaliny muszą "przejść" przez wymiennik i oddać do niego ciepło a sprawność tego procesu zależy od wielu czynników między innymi od prędkości strugi gazu. Obrazowo: małe kotły mają małe "prześwity" (można wlać 150l wody do wanny i się wykąpać i można wlać 150l wody do basenu i nie zamoczyć nawet kostek, dodatkowo woda szybko ostygnie) czyli mogą przyjąć mniejszą dawkę spalin niż duże kotły. Z tego powodu wprowadzono normy i badania do nich aby określić optymalne parametry pracy mi. moc. Natomiast nie wszyscy badają kotły, bo to dość kosztowna procedura i badania ni jak mają się do rzeczywistej pracy kotła w naszej instalacji.

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do odpowiedzi

Nie zawsze kocioł pomimo danych producenta jest przewymiarowany świadczy o tym post  #69 z tematu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19634-opinie-na-temat-tekla-draco-bio-tekla-draco-bio-compact-12-kw/page-4

Ponoć u Kostrzewy też będzie podobnie - z powodu zbyt małego wymiennika niektóre kotły serii Twin Bio będą miały mniejsze moce znamionowe niż wynikałoby z typoszeregu.

Odnośnik do odpowiedzi

Wydaje mi się, że istotna jest też sprawa relacji moc nominalna kotła a moc nominalna palnika...

Mam u siebie palnik ekoenergia 15-25kW. Piec mam 2,2 m2,więc załóżmy że mam kocioł 22kW - moc pieca w zakresie mocy palnika, wszystko OK, choć pierwsze doświadczenia wskazują, że piec jest za duży do mojego domu (zeszłej zimy chodził na mocy średniej maksymalnie 9kW, jak wynika z przeliczenia węgla spalanego)

Co by się stało, gdybym wówczas zamówił mniejszy piec, np. 1,5 m2? Ano to, że dostałbym kocioł powiedzmy 15kW, ale panik byłby ten sam!

I teraz mamy sytuację teoretyczną, gdzie kocioł 1,5 m2 jako taki przewymiarowany nie jest (powiedzmy, że przyszły większe mrozy i spalanie wzrośnie do 55 kg węgla dobowo, mamy wówczas moc 15kW), ale przy 15kW palnik ledwie jest w deklarowanym zakresie pracy!! Zaś na codzień palnik raczej jest przewymiarowany w tym konkretnym przypadku.

Natomiast przewymiarowanie powierzchni wymiennika w stosunku do mocy palnika daje tyle, że można dopuścić do większego zabrudzenia wymiennika - z racji swej wielkości i tak nie wypuści całego ciepła w komin.

Odnośnik do odpowiedzi

Kotłów z podajnikiem nie powinno się kupować przewymiarowanych bo są przeznaczone do pracy ciągłej. I tak w moim przypadku kocioł 17 kw byłby wystarczający,  piszę to na podstawie 7 sezonów grzewczych. Jednocześnie kupując nowy kocioł z podajnikiem nie wiemy jak jego palnik będzie radził sobie z opałem trudniejszym, zwykle dostępnym na składach, na którym jego moc na pewno spadnie. Dlatego polecam aby kupować kotły które możemy zobaczyć w pracy u znajomych czy sąsiadów, wtedy kupujemy taki sam opał i mamy spokój.

Można to podsumować "każdy kij ma dwa końce" a przykłady tego znajdziesz na forum.

Edytowane przez jacek61
Odnośnik do odpowiedzi

A czy na budowie, na której stoi kocioł Dragon Duo 25 kW z podajnikiem jest sens go podpinać pod dwa grzejniki aluminiowe każdy 13 żeberek? Czy będzie tylko nonstop gotowanei wody. Oczywiście temperatura grzejników może być cały czas 80 stopni - nie przeszkadza.

Moc dla jednego członu rzędu: ^t = 60 ' C: 110 W, więc zaledwie 2,86 kW poboru wychodzi. Kocioł da radę czy się będzie gotował?

Edytowane przez fachowiecOd7Bolesci
Odnośnik do odpowiedzi