Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Przy mrozach teraz spalał ok. 18 - 20 kg/ dobę, z tym że w oknach uszczelki okazały się już nie za bardzo no i troszkę ciepła ucieka także nie jest źle. Temp w domu 23-24 stopnie bo żonka marznie i ja nie lubię zasuwać w swetrach:) Kociołek chodzi różnie , ale przerwy przy -10 - 15 stopni 1 - 1,5 godziny, teraz jest ponad 2 godziny, a jak jest 5 stopni i więcej to i 4 godziny potrafi nie odpalać. 

 

Test paliwa robisz tak: załączasz podajnik na np. 10 min. później ważysz to i mnożysz razy 6, wynik wpisujesz w test paliwa, trzeba zaokrąglić bo różnie wychodzi:) Wartość opalową mam 4,9 bo tak podaje producent na opakowaniu. 

 

Co do ustawień przy CO to mnie nie dotyczą bo nie mam regulatora pokojowego ani pogodówki tylko termostaty na kaloryferach, wtedy ta funkcja nie działa. 

 

RCK nie mam, ale zagości razem z termometrem spalin na następny sezon:) 

 

Moje ustawienia są w poście 67:) 

Edytowane przez Timiq
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Teklę Draco Bio 12 (z osobnym zasobnikiem), mam ten piec już drugi sezon, jestem bardzo zadowolony, spalanie przy tych największych mrozach dochodziło do 25 kg z tym że do ogrzania mam 200m, temp komfortowa 21 a w nocy ekonomiczna 19. Zużycie liczone z faktycznie wsypanych worków, wskazania na piecu są bardzo niedokładne, mimo dokładnego testu paliwa, faktyczne zużycie jest zawsze wyższe niż podawane na piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi znów pokazuje więcej niż spalam faktycznie:) No ale podałem to co spala wg. worków nie wskazań. 

 

Czarny38 czy ty nie jesteś słynny Jurek Yarvik czasem?? 

 

Jak byś mógł pochwal się swoimi ustawieniami w kociołku:) 

 

Wielkie dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy słynny to nie wiem, ale ten Yarvik z youtube to tak :)

moje ustawienia nieco ewoluowały od zeszłego roku, palę Lavą, testowałem tańsze nawet nieźle się spalały tzn bez spieków ale zawsze szło więcej niż lavy

obecnie mam:

podawanie 3,9 celowo nieco zaniżone, z ważenia wychodzi że 13,8kw (nominalna) osiąga przy podawaniu 4,8

dmuchawa min 20% max 50% (o dziwo w zeszłym roku miałem min10 i max30 i wcale nie spalałem mniej, a teraz lepiej się spala i mniej czyszczenia kotła)

temperatura kotła w automacie, zależna od temperatury na zewnątrz, mam krzywą grzewczą [+10- 58st] [0-58st] [-20-68st] ( ze względu na ochronę powrotu nie mogę zejść poniżej 58)

histereza kotła 0

mam za to zrobioną histerezę na temperaturze pokojowej 0,8st (przeróbka własnej konstrukcji, oryginalnie nie ma histerezy na temp pokojowej)

próg foto 25 (musiałem podnieś bo zdarzyły się błędy wygaszania, za długo palnik widział ogień)

ochrona powrotu zawór 3D zawór otwiera się po przekroczeniu 55 stopni, zimna woda powracająca z instalacji jest mieszana z tą z kotła i ma co najmniej 55 stopni.

czujniki temperatury na zewnątrz, w salonie, co, kotła (brakujące czujniki kupiłem w elektroniku za kilka zł i sam sobie dorobiłem kabelki i zacisnąłem w tulejki)

kociołek utrzymuje temperaturę w salonie wg harmonogramu czasowego dzień 21' a noc i kiedy nie ma domowników 19'

do zasobnika 240 dcm wchodzi 10 worków, wystarcza czasami 3 tygodnie, czasem tydzień a max to zjadł mi 12 worków w tydzień

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie słynny jak nawet serwisanci Tekli na montażu wspominają :) Miło poznać :)

 

Sam kierowałem się Twoimi ustawieniami i właśnie z małym nadmuchem zdarzały się błędy wygaszania. teraz mam min. 20 max 37 i jest lepiej, jak miałem 45 to wydawało mi się że jakoś czopuch za gorący był i ciepło uciekało w komin, no ale tak jak mówisz z drugiej strony nie spalało więcej, podawanie miałem 2.6 teraz różnie bo jak mrozy były to zwiększałem do 2.9. 

Nie mam pogodówki, zastanawiałem się nad nią, ale teraz to już sam nie wiem. Kociołek mam w manualu, bo w automacie wariował przez CWU i po nagrzaniu wygaszał kocioł. 

Próg foto mam 20

Temp Kotła 62

 

Powiedz jak masz ustawione załączanie pomp na grzejniki i na kotle?? 

I czy kociołek w środku lekko się błyszczy ze smoły?? z tym że to naprawdę nie jest oblepione tylko jest cieniutka warstwa i nie powiększa się, bo nie wiem czy z powrotem coś zdziałać.  

Kociołek często się odpala?? Jak długie ma postoje?? 

 

Kurczę 10 worków na 3 tygodnie to raczej nie osiągalne u mnie:) chyba że na zewnątrz 10 - 15 stopni:) no ale temp w domu kiedyś miałem 22 a teraz 24 to też swoje robi. 

 

Dużo pytań, no ale w końcu jest ktoś kto dłużej użytkuje kociołek:) 

Edytowane przez Timiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawy szczególnie te związane z nadmuchem nie muszą być podobne w obu kotłach, miedzy nimi jest znaczna różnica w budowie i inny wymiennik w mojej tekli jest dwa razy dłuższa droga spalin do komina i wymiennik pionowy.

Start pompy mam na 50 st, kociołek w środku mam idealnie czysty zero smoły, matowo szary, na drzwiach biały nalot, popiół proszek żadnych spieków.

Wiadomo że te zużycie zasobnika na trzy tygodnie to tylko jak są temperatury dodatnie, piszę że to najlepszy wynik.

Na oryginalnym oprogramowaniu bez histerezy na temp. pokojowej pogodówka nie ma sensu. Piec osiągnął temperaturę, zaczął się wygaszać nie zdążył się dobrze wygasić temperatura spadła o 0,1 st i już rozpalał się na nowo.

Jak mam przerobione na histerezę 0,8 st to stoi nawet 5 godzin w cieplejsze dni w mrozach stał ok 2godzin, mniej więcej tyle czasu potrzeba aż temp. spadnie o 0,8st. Podobno najnowszy soft estymy ma mieć histerezę na pokojowej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, kiedy wypuszczą soft, trzeba będzie się zainteresować na przyszły sezon bo jednak troszkę brakuje w ustawieniach. 

Jak dla mnie to modulacja palnika i ustawienia histerezy do poprawki, nie wspominając o reakcji po zagrzaniu CWU w automacie. 

 

Co do sterownika pokojowego to właśnie serwisant polecał z pogodówką, ale sprzedawca mówił żeby zostawić na termostatach przy kaloryferach i będzie ok i chyba miał rację bo widać bez przeróbek różnie może być. 

 

Szkoda że lava taka droga bo jednak paliła się najlepiej. Ja zamówiłem pellet ze wszystkimi możliwymi certyfikatami i spieki się robią, co nie miało miejsca nawet przy pellecie od lokalnych dostawców. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką mieliście max jasność płomienia ? U mnie max to ok 110 więcej nigdy nie było. Podawanie 2,5, powietrze min 20 max 37 . Pelet od lokalnego dostawcy.

U mnie jasność dochodzi do 200 ale czesto mimo jasnego dużego ognia na wyświetlaczu spada poniżej 100, faktycznie czasami dziwnie to wygląda. Sprawdzałem nawet czy fotokomórka nie jest zabrudzona ale była czyściutka. Edytowane przez czarny38
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak palnik czysty to dochodzi nawet do 220, później pokazuje normalnie 150-180, ale jak pali się kilka godzin non stop to potrafi spaść nawet do 30:) a płomień ładny na palniku.

 

Uświadomcie mnie gdzie ta fotokomórka się znajduje, bo nie wiem czy dobrze myślę czy to jest to kółeczko obok ślimaka czy jest to gdzieś głębiej schowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby dostać się do fotokomórki musisz odkręcić i podnieś pokrywę palnika, patrząc od tyłu, po prawej stronie jest prostokątna wyczystka, odkręcasz dwie nakrętki, tam znajdziesz czujke, wygląda trochę jak żarówka choinkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O a ja ostatnio czyściłem, ale z lewej strony:) Przy okazji tam zajrzę, tyle że tam jest czyściutko, jedynie co czyszczę to ściągam wkładkę palnika od przodu, bo potrafi się tam sporo nazbierać. I szczelinki potrafią się też przytkać leciutko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

wtrącę się nieco do rozmowy

Timiq a co być poprawił w modulacji i cwu?

z tym podwyższenie na kotle podczas grzania cwu to jest jak najbardziej ok, bo jeśli być miał na kotle 50 stopni i wodę ustawione na 50 to ci jej szybko nie zagrzeje.Nie wiem jak twoja żona ,ale moja by za chwilę krzyczała,jakby nie było wody goracę do kompania:) a przy małym zbiorniku i kilku osobowej rodzinie to się może zdażyć :)

Ps. zawsze możesz zmniejszyć podbicie temp cwu podczas grzania i wyłączyć piorytet grzania i po problemie :)

zgadza się nowy soft ma taką histerezę.

pozdrawiam

Grzechotnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanie jeszcze jakie macie przekroje komina ? U mnie to jest fi180 wkład Schiedel ceramiczny. Tak się zastanawiam czy czasem za dużo ciepła nie ucieka kominem przez zbyt duży ciąg kominowy i myśle o montaży regulatora ciągu kominowego.

Tylko zastawiam się nad regulatorem Darco lub takim ze strony polmar.net.pl

Edytowane przez Speedstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam fi 180 niedawno mierzyłem,a byłem święcie przekonany że mam mniejszą średnicę. Jeszcze jest ważna wysokość komina.wysokość u mnie koło 9 metrów.Od niedawna mam mechaniczny regulator zamontowany w kominie nad kotłem.Przy większych mrozach i wiatrach jest praktycznie cały czas uchylony.Przy normalnej pracy tylko przy mocy 100% leciutko się odchyla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

wtrącę się nieco do rozmowy

Timiq a co być poprawił w modulacji i cwu?

z tym podwyższenie na kotle podczas grzania cwu to jest jak najbardziej ok, bo jeśli być miał na kotle 50 stopni i wodę ustawione na 50 to ci jej szybko nie zagrzeje.Nie wiem jak twoja żona ,ale moja by za chwilę krzyczała,jakby nie było wody goracę do kompania:) a przy małym zbiorniku i kilku osobowej rodzinie to się może zdażyć :)

Ps. zawsze możesz zmniejszyć podbicie temp cwu podczas grzania i wyłączyć piorytet grzania i po problemie :)

zgadza się nowy soft ma taką histerezę.

pozdrawiam

Grzechotnik

 

 

Priorytetu grzania nie mam, kocioł automatycznie podnosi temp. Teraz mam ustawione na kotle ponad 60 stopni bo mniejsza temp. raczej niewskazana i chodzi w manualu. Jak dla mnie różnicy w pracy kotła brak.

 

W modulacji jest do poprawienia na pewno szybsza reakcja palnika przed dochodzeniem do temp. zadanej. Palnik za późno reaguje i wygasza kocioł zbyt wcześnie. Sporo osób ma ten sam problem w kotłach Kostrzewy z tym sterownikiem. Jest tam lista zmian które by się przydały, i oni takowe będą mieć na następny sezon. Ciekawe co z nami. 

Histereza też, mogłaby być większa niż marne 20 stopni. Bo inaczej trzeba nastawiać wcześniejsze wyłączanie pomp, co powoduje straty bo woda zamiast iść w obieg kisi się w kotle. 

 

Grzechotnik a ty czasem w Tekli nie pracujesz?? :)

Edytowane przez Timiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że mam kocioł koło 2 lat i niedawno zakupiłem moduł internetowy i mam nowy soft i widzę jakie są zmiany.A że dużo czasu spędzam w piwnicy koło kotła, nie żebym chował się przed żona ;) to nie znaczy że od razu pracuje w tej firmie ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam problem z moim compactem. Po załączeniu się pompy temp na kotle spada cały czas dopóki pompa nie stanie. Kociołek nie jest w stanie dogrzewać jak pompa pracuje.

moje ust.

Kocioł 62

podawanie 2,5

powietrze min 18

powietrze max 40

temp załączenia pompy 45

 

CWU jeszcze nie podłączone CO tylko podłogówka parteru. Co prawda dopiero ją wygrzewam. W pierwszej dobie zjadł mi ok 45kg pelletu. 

 

Proszę o pomoc co mogę zmienić w ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może powiesz coś więcej o domu ?powierzchnia,ocieplenie, zawór 4 drogowy z siłownikiem masz? napewno możesz zwiększyć podawanie do 3,0 ,moc min palnika jaka masz ? poza tym pierwsze odpalenia wygrzewania to niestety ale mocno ubywa z zasobnika :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szybkie pytanie, czym może być spowodowane to, że kocioł nie osiąga zadanej temperatury tylko wciąż się wygasza? Zadana jest 60 w manualu, grzeje powiedzmy do 43-44 i wygasza się. I tak w kółko. W ten sposób nie dogrzewa nawet CWU, podłoga stygnie robi się w domu zimniej??? Macie pomysł? Kocioł TEKLA DRACO BIO 12kW. Dzięki z góry, pozdr. J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś więcej?? Jest sterownik pokojowy?? Jakie ustawienia??

Żadnych alarmów nie ma??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gitarr

 

U mnie też pompa po pierwszym załączeniu z reguły się raz wyłączy ale za kilka minut kociołek dogrzeje i później chodzi ciągle. 

Jak nie masz zaworu 4d to kociołek dostaje sporą porcję zimnej wody co skutecznie go wychładza, a ma w sobie 65l więc o to nie trudno.  

 

Napisz coś więcej o domu, co ogrzewasz bo podawanie masz troszkę małe i kociołek chodzi na 7-8kw. 

Edytowane przez Timiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś więcej?? Jest sterownik pokojowy?? Jakie ustawienia??

Żadnych alarmów nie ma??

Alarmów brak, sterownik pokojowy bezprzewodowy ctp-2.

 

Ustawienia wszystko:

 

PALNIK

 

Powietrze MIN (20%)      - 30

Powietrze MAX (100%)     - 50

Podawanie MAX (100%)     - 2.8

MOC MIN (FL2)            - 50

MOC MAX (FL2)            - 100

Typ Modulacji            - FL2

Próg FOTO                - 12

ILOŚĆ PALIWA TEST        - 16

Wartość Opałowa Paliwa   - 5.0

LAMBDA                   - TAK

Tlen MIN (20%)           - 14

Tlen MAX (100%)          - 8.0

Dawka startowa paliwa    - 18

 

 

KOCIOŁ

 

Temp min pomp            - 30°C

Tryb Pracy               - Stały

Histereza                - 5°C

Min temp powrotu         - 35°C

Czas mieszacza powrotu   - 120S

 

 

CWU (150L, dwupłaszcz)

 

Delta źródła             - 15°C

Temp MAX                 - 75°C

Delta Min Temp           - 50°C

 

 

CO1 (grzejniki 3 sztuki)

 

MAX Tzewn pomp komf      - 15°C

MAX Tzewn pomp eko       - 10°C

MIN TCo pomp             - 30°C

Temp MAX                 - 70°C

Czas mieszacza           - 120s

Priorytet CWU            - NIE

 

CO2 (podłogówka 170m2)

 

MAX Tzewn pomp komf      - 15°C

MAX Tzewn pomp eko       - 10°C

MIN TCo pomp             - 20°C

Temp MAX                 - 50°C

Czas mieszacza           - 60s

Priorytet CWU            - NIE

Temp CO dla -20°C        - 42°C

Temp CO dla 0°C          - 35°C

Temp CO dla 10°C         - 30°C

Współczynnik korekcji    - 10°C

Tryb pracy               - Pogodowy

TCO zadana ręcznie       - 45°C

Czujnik pokojowy         - CTP2

Stała pompa              - TAK

 

Zawór 4D + siłownik podpięty pod sterownik.

Podłogówka zawór 3D + siłownik (narazie w trybie MANUAL ustawione na prawie max otwarcia)

Edytowane przez iacpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.