Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko 12Kw Wygasanie/wypychanie Żaru Z Retorty


ManiekZ

Rekomendowane odpowiedzi

Też mam kocioł z rusztem wodnym i nie mam z tym problemu.

Dodam jeszcze,że ustawiłem kocioł tak,żeby się nie odstawiał.

Temp. utrzymuje się tuż przed zadaną tj. 50*(47,5-49*),temp. spalin stabilna śr. 97*(wyszedłby niezły wykres)

Kocioł mam przewymiarowany 25kW i pracuje jak na razie poniżej 25% swojej mocy na 5-6kW.

Wygląda to tak:

                                                                  

 

Filmik nakręcony po 5 dobach od wyczyszczenia kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakręciłem filmik również przy dochodzeniu pieca do zadanej temperatury (to praca z wentylatorem na 100%)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurcze, ale patent z tymi łańcuchami przy deflektorze, dopali się wszystko zanim spadnie do tacki:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jeszcze filmik  menu pieca

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mexyk te łancuch pierwszy raz widze no z pidem bedzie ta dmuchawa inaczej sie zachowywala ja jak bym ustawil na 100% to chyba czopuch byl czerwony hehehe :).

Mi brakuje jeednego parametru czyli moc dmuchawy w podtrzymaniu i dalbym rade ustawic piec w taki sposób zeby podobnie pracowal jak pid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Panowie.....

Dzięki @audilhr za wsparcie bo już lekko odpadam, a w przypływie "nerwa" nawet zaczełem się zastanawiać na zmianą sterownika na PID.Faktycznie jestem chyba ciężki przypadek, zamiast z małżonką w łóżku siedzę sobie w kotłowni :-)

 

Jestem pod wrażeniem pracy i rozwiązań w waszych kotłowniach. Mam już obraz jak mniej więcej ma wygladać stałopalność kotła. No przecież musi się dać ustawić piec!

 

Czyli wracam do początku, faktycznie muszę "uspokoić" kocioł jak piszesz @audilhr. Mam cały czas otwarty zawór 4d na max (jak radzili do uruchomienia z serwisu Defro - swoją drogą jak na razie żadne z ich ustawień i zaleceń się nie sprawdziło..... Hmm.....), i wyłączony siłownik. Ustawię coby pilnował tych 40 stopni na powrocie do momentu aż warunki w domu trochę się ustabilizują. Pompkę też przestawię - teraz jest w trybie praca proporcjonalna górna - cokolwiek to znaczy :-)

 

Wieczorem relacja:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę ale gdyby moja dmuchawa tak pracowała w trybie pracy jak u @nexa1983 to by miała pewnie ustawione 25-26%........

Przy 100% to by pewnie wyleciała retorta przez komin .........:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opcjach PID wygląda to tak:

 

minimalny wentylator roboczy 13, max 25
minimalne obroty 900, max 1400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja.

Z testów niestety nici. Po rozpaleniu i rozchajcowaniu do 60 stopni na ustawieniach wg. @audilhr i przełaczeniu w tryb auto (mniej wahań tem. powrotu bo działa ochrona powrotu) po kilkunastu minutach retorta wygląda tak:

post-59087-0-87752200-1449190344_thumb.jpg

 

Zwiększenie dmuchawy nie powoduje dopalenia węgla, raczej efekt wydmuchania żaru z paleniska.... Przy zmniejszaniu dmuchawy palenie zamiera i przesypuje się węgiel.....

Zwiększanie przerwy jak na razie nic nie poprawiło - a doszedłem już z 35 s do 45.....

 

A teraz z innej beczki (tylko się nie śmiejcie :-)

Przeglądając instrukcję pieca nurtuje mnie jedna sprawa. Otóż do pieca oprócz standardowych (ocynkowanych) akcesoriów do czyszczenia miałem dorzucony jeszcze ruszt, pokrywę retorty i dziwna długą szarą szufelkę. Dopatrzyłem się w instrukcji że służy do wybrania popiołu z kanału nawiewnego.

Rysunki poniżej:

post-59087-0-47772600-1449190737_thumb.png

post-59087-0-04682300-1449190757_thumb.png

 

Nie wiem czy czasem nie powinna być na stałe w kanale nawiewnym (zrzut instr.1 strzałka) bo jakoś tak z tego wynika....Dopiero w kolejnym kroku trzeba ją wyjąć. Może jej brak skutkuje zaburzeniami w dystrybucji powietrza? Sam już nie wiem.... A u was jak jest?

 

I jeszcze pytanko - do czego może służyć imbusowa śruba wkręcona w spód kanału powietrznego?

post-59087-0-24005800-1449191006_thumb.jpg

 

 

BTW

jak myślicie co mogę jeszcze zrobić bo już odpadam.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łopatka nie powinna być na stałe w kanale. Ja też taka posiadam i trzymam ja obok pieca. Śruba imbusowa to miejsce w którym powinieneś mieć przewód dopowietrzajacy zasobnik paliwa

post-65332-0-95861000-1449244909_thumb.jpg

post-65332-0-73194400-1449244925_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku Masz źle ustawioną klapke wentylatora, powinna być otwarta na stałe, a Ty masz w pozycji zamkniętej. Prawidłowe ustawienie jest takie:

(nakrętkami do dołu)

post-65332-0-17163000-1449245905_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nex1983 dzięki zainteresowanie tematem.

Fajnie że temat łopatki mamy z głowy :-)

 

O przewodzie dopowietrzającym nie mam nigdzie informacji, zresztą nie ma nawet tego króćca w zbiorniku (pewnie tylko dla wersji z PID). Co do wentylatora - to szczelina przy nadmuchu 25% otwiera się w trakcie pracy i ma ok 2cm. Całkowicie otwarta jest tylko dla pieców z PID - tak przynajmniej wyczytałem z forum.

 

Z innej beczki - w kolejnym kroku potrzebuję porady odnośnie nastaw w podtrzymaniu - bo widzę że tu jest chyba podstawowy problem.

Dzisiaj zmieniłem kompletnie nastawy czasów w pracy: podawanie 8s, przerwa 70s, nadmuch 25 - piec ładnie doszedł do zadanej temperatury. Przez jakieś 2-3 godziny odstawiał się i po krótkiej chwili dopędzał znowu po  spadku temp.  - było w miarę ok. Choć kopczyk za wysoki - ok 4 cm. i trochę spieków.

Problem pojawił się znowu przy dłuższym czasie podtrzymania - nie był w stanie wstać do normalnej pracy - zbyt mało żaru, przysypywał się i wygasił.

Moje ustawienia podtrzymania: praca 10 s co 20 min, wentylator 10s co 15 min. Piec po prostu nie ma czym utrzymać żaru a dosypywany węgiel wypycha  go.

Trzeba by było jakoś zabezpieczyć żar na czas postoju by piec łatwo wstał do trybu pracy.

Co proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wyczytałem to dla pieców w trybie automatycznym klapka ma być na stałe otwarta, zamknięta ma być przy paleniu dodatkowym rusztem. Wczoraj dokładnie wykalibrowalem paliwo (100% = 100kg groszku). Zobacz na ile starcza 100 kg przy temperaturach na zewnątrz koło 0 stopni. Grzeje się drabinka w łazience na full otwarta, bojler 140l który zadane ma 50 stopni (histereza 5 stopni średnio co 4 godziny dogrzewa przy braku odbioru), no i podłogówka grzeje 92m2, na dole nieużytkowym 19.5 stopnia, góra użytkowa 22 stopnia.

post-65332-0-96096900-1449297802_thumb.jpg

post-65332-0-24940800-1449297835_thumb.jpg

post-65332-0-61032900-1449297851_thumb.jpg

post-65332-0-79896200-1449297862_thumb.jpg

post-65332-0-42952700-1449297874_thumb.jpg

post-65332-0-53986900-1449297887_thumb.jpg

post-65332-0-49243800-1449297929_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie dobra ja ta srube z imbusem ma tez zakreciną Kolega ma osuszanie groszku w zasobniku dlatego ma rure :) klapka ma byc zamknienta jak piec stoi to dwustan bez pid mi otwiera sie na 50% w trakcie pracy :)

Kolego ManiekZ podawanie w podtrzymaniu zostaw tak jak masz tylko bachnij np.45s wentylator w podtrzymaniu co 15 minut. i obserwój czy lepiej czy gorzej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klapka ma byc zamknienta jak piec stoi to dwustan bez pid mi otwiera sie na 50% w trakcie pracy :)

Jesteś niedoinformowany.

 

Klapka podczas palenia w trybie automatycznym (z podajnikiem) ma być na stałe otwarta.

Klapka podczas palenia na górnym ruszcie bez podajnika ma być normalnie zamknięta.

 

Nie szukaj swoich teorii tylko zadzwoń do defro jak mi nie wierzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie szukam tylko mam 2 piece na ekogroszek i tak jest a do defro to ja sobie moge dzwonic tyle samo mi powiedza co i ty ja mam doczynienia juz pare ładnych lat ty masz 2 miesiace wiec wiem co mówie.

Klapka ma sie zamknac gdy piec przechodzi w tryb podtrzymiania zamykajac dopływ powietrza.

W np. moim przypadku zostawiacjac otwarta klapke piec mi sie mocno zaczynał rozgrzewac w podtrzymaniu a patem ciezko startował.

Dlaczego a no dlatego ze zasysał powietrze wypalajac groszek i robiac tym samym krater Ja mam tak w defro i w krzaczku.

Nastepna sprawa to taka ze ManiekZ potrzebuje pomocy a ty zes sie uwalił ze swoim pidem podaj mu konkrety podpowiec co do ustawien a nie brak praktyki tylko teoria.

A palic to sobie mozna na ruszcie z dmuchawa i bez uzywajac klapki w dzwiczkach jako naturalny ciag, i tyle na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego powiem Ci tyle że nie wyobrażam sobie palenia bez PID . Zagladasz do kotłowni raz na tydzień i smiejesz się z tych co palą 2x więcej bo żałują kilka stówek. Ja podpieram wszystko dowodami w postaci zdjęć, a Ty kolego póki co jesteś niewiarygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bede pisał dlaczego nie wstawiam zdjec bo juz pisałem. 2x wiecej tak pala przy 2 razy wiekszym mieszkaniu albo maja za duzo kasy i nie chce sie im ustawiac pieca ( jak mój sasiad ) :).

Ja ma 150m2 i pale około 12kg na dobe, coprawda mam przewymiarowany piec bo w zupełności 8 spokojnie by wystarczyła i jeszcze dało by sie zredukowac o spalanie.

Ale nie jest to nasz temat tylko MankaZ i to jemu trzeba pomóc bo chłopina sobie włosy przez zime wyrwie z nerwów :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nex1983 klapka w wentylatorze ma zapobiegać nadmiernemu przepływowi powietrza przez dmuchawę i kocioł w czasie podtrzymania (ciąg naturalny) oraz zapobiegać ciągowi wstecznemu (również podczas podtrzymania czyli wtedy kiedy nie pracuje dmuchawa))

te "śrubki" służą do regulacji siły potrzebnej do otwarcia klapki przez strumień powietrza wytworzony przez dmuchawę (jest to taki uproszczony rck)

 

 

 

wstawię  zdjęcie żeby być wiarygodnym :P

post-42299-0-22817800-1449343032_thumb.jpg
  
 
co do tematu i ustawień podtrzymania to większość użytkowników ustawia podawanie co jakieś 30~45 minut i przedmuch przy podaniu
jeśli piec długo stoi w podtrzymaniu to musisz podtrzymać żar (żeby nie wygasło)
jeśli krotko to podawanie w podtrzymaniu służy temu żeby kocioł szybko się "podniósł" i palnik był odpowiednio nawęglony przy przejściu w tryb "praca"
 
@ManiekZ musisz sprawdzić czy wygasa bo przesypuje palnik opalem (za dużo opalu w podtrzymaniu, za mało przedmuchów)
czy wygasa bo wypala się węgiel i piec nie ma z czego zastartować (za mało opalu, za często dmuchane, albo ciąg kominowy duży może klapka nie zamknięta )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie.

Niestety nadal ni mogę utrzymać stałopalności, chyba masz rację @audilhr że stracę wszystkie włosy ;-)

No ale się nie poddaję. Będziemy próbować dalej - chyba że mnie pozostawicie bez wsparcia.....

 

@leszkowaty

Piec nie wstał po podtrzymaniu bo wygasł żar i przesypał się potem weglem - chyba muszę zwiększyć ilość nawiewów - tylko nie wiem czy najpierw korygować częstotliwości czy długość nawiewu. Szkoda że nie ma w menu możliwości zmiany ustaw siły nadmuchu w podtrzymaniu. Może ograniczyć też podanie węgla?

Generalnie mam wrażenie że węgiel się słabo pali i żar w retorcie się sukcesywnie zmniejsza a zwiększanie nawiewu jakby wydmuchiwało resztę żaru.......

Ciąg kominowy mam bardzo duży (komin 11m, ceramika 200 mm) i chyba lekko go przymknę szybrem.....

 

Jeszcze kwestia stosunku czasu podawania do przerwy. Co sadzicie o "książkowych" ustawach z Defro gdzie zalecają dla mojej mocy 4s/70s czy 8s/140s:

post-59087-0-40490300-1449422541_thumb.jpg

 

A może to kwestia g.... węgla? Muszą jakoś zmęczyć ten zasobnik i zamówię inny.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela z mojej instrukcji do Defro 12 kW.

A 60 sekundowe przedmuchy co ile dać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapka przy paleniu z PID otwarta na stałe, z PID jak masz dobrze dobrany kocioł (nieprzewymiarowany = zbyt duża moc) to nie powinien wchodzić w nadzór, może masz straszny przeciąg w kotłowni;-) że wydmuchuje ci żar do komina;-)

Króciec od dołu (to jeszcze kanał bez dopowietrzania zasobnika) służy do spuszczania wody, jak się posiada system strażak, ale można ją wykorzystać i samemu zrobić dopowietrzanie zasobnika, wystarczy założyć kawałem przewodu i na zasobniku zamontować krócieć lub jeśli posiadasz drugii zaślepiony otwór to w niego zamontować króciec i już masz dopowietrzanie zasobnika, pozostaje jeszcze kwestia gorącej rury zasobnika ale to już inny temat (łatwo to naprawić/ zmodyfikować) :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.