Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Użytkowaniu Kotła Zgoda 15Kw


sarbi1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Szukam pomocy i mam nadzieje że tu ją znajdę nie będąc wyśmianym:) Jestem kompletnie nowym użytkownikiem pieca dolnego spalania ZGODA 15KW. Zaznaczę, że wcześniej nie miałem za dużego kontaktu z piecami. Piec posiada strownik, dmuchawę oraz ruchomy ruszt. Piec ogrzewa dwa mieszkania w kamienicy o łacznej powierzchni około 120m2. Opał: węgiel groszek. Z powodu braku doświadnaczenia mam wiele obaw w codziennym użytkowaniu. Proszę o parę porad i mam nadzieję że zostanę potraktowany: " nie ma głupich pytań - są tylko głupie odpowiedzi":)

 

1) pierwsze co zaobserwowałem to problem ze zbyt wysoką wg mnie temteraturą. Ustawianie początkowe założyłem: temp zadana 50 stopni, moc went. 3, czas przedm. 10sek i przerwa przed. 5minut. Takie chyba były zresztą ustalnia fabryczne. Przy takich ustawieniach tem. podchodzi nawet do 75 stopni. Przy zmianie czas przedm, na 5sek ci przerwy na 5 min. sytuacja podobna. Czy podane ustawiania są błędne? Jesli tak to proszę o pomoc co korygować.

2) drugi temat wynika z mojej niewiedzy w temacie palenia w takim kotle. Skoro zasypując pare łyżek wegla temperatura podchodzi mi do 75 stopni to w jaki sposób mam zasypać całą komorę? ( która powinna starzyć na kilkanaście godzin palenia). 

3) czy ustawienie przymkniecia czopucha wpływa na temperaturę w piecu?

 

Z góry dziękuję za pomoc w temacie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenieś swój problem do działu o kotłach zasypowych,możesz podpiąć się do tematu:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18588-ksgw-zgoda-11kw-problemy-i-modyfikacje/page-11

 

Na pewno otrzymasz jakieś wskazówki i pomoc od użytkowników tych kotłów ale wszyscy palą w wersji z miarkownikiem i otworami PW po bokach kotła.

Nie potrzebnie kupowałeś ten nie najgorszy kocioł DS w wersji z dmuchawą.

Dmuchawa to nie synonim nowoczesności w kotłach zasypowych tylko utrapienia i marnowania opału.

Na początek spróbuj ustawić przedmuchy 10s co 10min i jak będzie trochę lepiej zmniejszyć moc dmuchawy na 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wasz wysokiego komina z ciągiem 2 razy większym niż wymagany nie baw się klapka do komina.

No biorąc taki z elektronika trochę się skazales u mnie na Miarkownik jest stała temp pewnie ci dmuchawa rozpala zasyp, pobaw się ustawieniami żeby jak najrzadziej się wlaczala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ma się u Ciebie (twojego kotła) szczelina nad wiszącym wymiennikiem? Może pali Ci się na  dwie strony dzięki dmuchawie. Spróbuj szczelinę (tą u góry sklepienia komory) dobrze uszczelnić aby nie rozpalało całego zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować tak:

-histereza na 5

-dmuchawa na min. czyli2

-wyrzuć nakrętki z klapki dmuchawy(chyba ,że masz super komin)-daje to ciągły dopływ PG i nie ma kiszenia

-jak się piec rozgrzeje,przymykaj czopuch (z wyczuciem!!)

-jeśli przekroje rur pozwalają, jedź na grawitacji (pompka na mrozy)

-przedmuchy jak najrzadziej (chyba że będziesz palił lichym paliwem)

-w ustawieniach instalatora ustaw obroty dmuchawy min. i max. -jak najmniejsze,(u mnie 10% i 30% ponieważ  wpa120 nie rusza poniżej 9%)

Życzę owocnych prób w paleniu i nabieraj doświadczenia (trening czyni mistrza) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można używać klapki czopucha z głową (jeżeli dzień jest wietrzny, jeżeli palisz ostro drewnem i komin się już dobrze wygrzał itp), ale można też powykładać wymiennik "przeszkadzajkami" - zawirowacze i takie tam - jeżeli ciąg jest zbyt duży już "od startu".

 

Ważne, żeby czopuch miał zapewniony przelot - spalina musi być w ruchu - dla dobra kotła i dla dobra jego użytkownika. Swoją klapkę czopucha sprawdź najpierw na zimnym kotle - zamknij, poświeć latarką, obejrzyj czy konstrukcja po zamknięciu zostawia pewien przekrój odsłonięty, weź poprawkę, że w tym przelocie "coś" się mogło nagromadzić-  sadze popioły. Poruszaj, popatrz, ustal sobie jakąś rozsądną granicę maksymalnego przymknięcia, wg mnie nie można zamykać na amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arti61

"histereza na 5" chyba nie chodzi tobie o skok temperatury po ilu ma sie włączyć wentylator. Bo jeżeli tak to jest to jakieś nieporozumienie.

Kolejne sprzeczności o których piszest to przedmuchy jak najczęście a z drugiej strony po co przedmuchy jak każesz ściągać nakrętke z klapki wentylatora by cały czas dopływ PG.

Przy takim ustawieniu jak podałeś to powoduje takie rozbujanie pieca, że go potem nie opanuje.

Przy klapce uchylającej się w strone popielnika nie jest tak prost ją ustawić by nie otwierał jej ciąg kominowy bo raz jest on mocniejszy raz słabszy i bardzo trudno jest znaleźć kompromis między ciągiem kominowy a odpowiednim jej obciążeniem. Jednego dnia może się okazać, że jest dobrze obciążona a innego, że będzie gotwać wodę.

Musisz po prostu potestować.

Rozpocząć ustawianie od któregoś momentu np badzo obicążona klapka i otwarte do komina całkowicie oraz częste a krótkie przedmuchy lub drugi wariant nie obciążona klapka, przymknięte do komina na kąt 45stopni i żadkie przedmuchy.

 

Jednak z mojego doświadczenie (bo paliłem na wentylatorze przez 9 lat) to na węglu jeszcze da się palić jednak na drzewie to jest porażka sadza szklista tworzy się w kominie w zastraszającym tempie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pigeon

-pisałem,że przedmuchy jak najrzadziej,a histereza np. na 5 aby wentylator wcześniej zaczął zwalniać.

-jeżeli przeciąga temperaturę ,to można ustawić na 45 stopni sterownik i niech się ustabilizuje na 50.U mnie tak robi i w niczym to nie przeszkadza ale mój kocioł nie jest przewymiarowany.Też palę 9 lat na sterowniku komfort. Mam zawirowywacze z szamotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.