Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Iskra Zgoda 25kw-pomocy


cris86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, także chciałbym prosić kogoś o poradę. Ogrzewam piecem Iskra Zgoda 25kw dom piętrowy, gdzie mam 13 grzejników purmo różnej wielkości oraz bojler 150l.To wszystko jest podłączone szeregowo, mam starą instalację więc rury mam dość grube. Do grzejników dochodzą rury 1\2cala lub 3\4cala. Dom jest nieocieplony (tylko strych jest), ale mam grube mury 40cm. Do niedawna miałem duży problem aby piec w ogóle zagrzewał mi temperaturę, dochodziło mi np do 48 a po minucie utrzymania , temperatura spadała i piec znów dogrzewał ją chyba z 12 minut. Poczytałem to forum i ustawiłem piec tak:

 

temp zadana-46c

czas pracy podajnika- 1,45

czas przerwy podajnika- 45s

histereza - 1

czas wyłaczenia nadmuchu- 15s

czas zalaczenia podajnika - 15s

nadmuch - 3

wentylator otwarty 2cm

wajcha na podajniku jest na 1\2

pompka na 1

zawór na bojlerze przykręcony na 3\4

palę miałem 25 z piasta

 

 

Teraz piec chodzi dużo lepiej. Wcześniej miałem mały żar, piec nie mógł dogrzać temperatury, ponieważ nadmuch był na 7 a wentylator zamknięty całkiem i miałem grzanie komina (był piekielnie gorący) a nie wody w piecu. Teraz temperatura dochodzi mi do 46 "stoi" jakieś 5 minut i później znów dogrzewa około 8 minut. Czy jest możliwość podkręcenia pieca jeszcze bardziej aby dłużej był w spoczynku?. w domu mam około 22-21 C. W kilku pokojach gdzie nie spędzam za dnia dużo czasu (np sypialnia) mam zawory termostatyczne ustawione na 20C i praktycznie przez dzien się tam grzejniki nie grzeją.

 

Wczoraj zasypałem cały zbiornik do pełna (6wiader) i wytrzymało mi to 24h. Czyli spalanie jest na poziomie 60kg na dzień.

 

Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie podałeś podstawowej informacji: jaką powierzchnię domu ogrzewasz.

Zużycie 60 kg opału/dobę jest niby duże, ale trzeba wziąć pod uwagę niższą kaloryczność miału w stosunku do ekogroszku. Kolejną sprawą jest powierzchnia ogrzewanego mieszkania. Jeżeli wynosi u ciebie ponad 200 m kw.(bez izolacji cieplnej), to biorąc wszystko pod uwagę wynik 60 kg nie jest najgorszy. Z pewnością można jeszcze kilka kilogramów zaoszczędzić, ale nie napisałeś, czy podajnik tłokowy w ciągu nastawionego czasu (1,45) podaje jedną porcję paliwa, czy inaczej to wygląda. Nie wiadomo też, czy masz zainstalowany zawór 4 drożny?

Temperatura zadana jest moim zdaniem za niska. Lepsze spalanie (mniejsze osadzanie sadzy), bardziej ekonomiczne przebiega w wyższej temperaturze. Ja u siebie mam obecnie zadaną temp. 65 stopni. Nadmuch też możesz zmniejszyć na 2, czas wyłączenia nadmuchu do 10 sek bym spróbował. Każdą zmianę parametrów dokonuj pojedynczo i daj czas kotłowi na reakcję na nową nastawę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest wielkości 150m2. Czy zmniejszenie nadmuchu nie spowoduje że piec nie będzie mógł dogrzać temperatury? A mam pytanko jak duży powinien być żar w piecu? Niektórzy mi mówią że żar powinien być jak największy, aby tylko nie spadał do popielnika a inni znów że piec powinien grzać wodę tylko wtedy gdy pracuje i podaje miał i wystarczy jedynie mały żar, gdyż piec poda sobie miał zagrzeje i koniec i nie potrzeba dużego żaru. Nie mam zaworu czterodrożnego, szczerze mówiąc nawet nie wiem co to jest. Zwiększyłem mu czas pracy do 2min , czas przerwy do 30s i zobacze do jutra ile będzie spalał. Bardzo dalej proszę o rady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.