Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kilka Pytan... Na Temat Obsługi Kotła Z Podajnikiem


tablo888

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
 
Pare słów o budynku 200m nieocieplony dom z lat 70 sciany 45cm z lanego żużla(aszki) instalacja stara, grube rury kaloryfery zeliwne w tym pare nowych oraz okna plastkiki.
W lipcu tego roku w zwiazku z remontem został zamontowany piec z podajnikiem slimakowym od jednego z Pleszewskich zakładów o mocy 25kw. Piec posiada sterownik ognik pid 2.
Instalacja w tej chwili wyglada tak,że musze zakrecic 3 zawory aby woda szła tylko na CWU( z tego co zrozumiałem to jest pare powrotów dlatego dodatkowy zawór poniewaz jak był jeden to cofało sie powrotem gorąco w całym domu ) Do tej pory palone było czeskim ekogroszkiem 500zł tona miesiecznie na samo Cwu schodził zasobnik 140kg temperatura zadana 52C. Zakupiłem teraz groszek 900zł tona 30KJ tak twierdzi sprzedajacy. Po zasypaniu worka tego dobrego temperatura zadana 52C a dochodzi do 65C piec bardzo długo nie podaje paliwa a kopiec na retorze sie zapada do samego dołu:/ Przy czeskim nie było czegos takiego kopiec ładny.
 
1 pytanie czy taki zapadniety kopczyk moze cos uszkodzic np slimak .
2 Dlaczego skrapla sie woda w podajniku u góry (groszek bardzo suchy)
3 W sterowniku ognik pid 2 rozumiem,że ustawiam tylko temperature jest jeszcze cos takiego jak ni.3 i to jest od 1do 10 co powinno byc ustawione?
4 Czy przesłona na wentylatorze powinna byc otwrta na max?
5 Podczas pracy pompki słychac bulgotanie w instalacji po zakreceniu zaworów na grzejniki przez jakis dzień  wszystko ustepuje :/
Przepraszam za tak obszerny opis ale chciałem podac jak najwiecej szczegołów.
 
Pozdrawiam Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi wg mnie to 

1. na 100% jest niekorzystnie dla ślimaka 

2. groszek mimo wszystko masz wilgotny choćby tylko wynikało to z różnicy temp. pomiędzy przechowywaniem-składowaniem a temp. w zasobniku.

3. nie orientuję się więc nie wypowiadam się - zostawiam bardziej dokształconym w tym temacie.

4. może być ale lepiej gdy ją przysłonisz - o ile to najlepiej pytaj użytkowników takiego samego pieca posiadających doświadczenie

5. najprawdopodobniej (graniczące z pewnością) zapowietrzenie instalacji - prawidłowo i skutecznie odpowietrzyć (może być i tak jak podajesz kilkakrotnie nawet przez parę dni i póżniej będzie OK Ale rada aby chociaż jeden grzejnik chodził ew. puścić ciepło na CWU.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 pytanie czy taki zapadniety kopczyk moze cos uszkodzic np slimak .
2 Dlaczego skrapla sie woda w podajniku u góry (groszek bardzo suchy)
3 W sterowniku ognik pid 2 rozumiem,że ustawiam tylko temperature jest jeszcze cos takiego jak ni.3 i to jest od 1do 10 co powinno byc ustawione?
4 Czy przesłona na wentylatorze powinna byc otwrta na max?
5 Podczas pracy pompki słychac bulgotanie w instalacji po zakreceniu zaworów na grzejniki przez jakis dzień  wszystko ustepuje :/

 

 

1. Tak

2. hektoras już napisał a ja potwierdzam

3. to zostaw, jeśli kupiłeś węgiel z małą ilością popiołu to niestety tak będzie

4. tak

5. hektoras już napisał a ja potwierdzam

 

30 KJ ma Marcel, ale by się spiekał, więc pewnie masz Wesołą 29,5 MJ/kg tyle, że ona też się spieka - dopytaj sprzedawcy co to za węgiel konkretnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wszystkie informacje nurtuje Mnie jeszczcze jedno. Wczoraj wieczorem ustawilem temperature 52stopnie CWU na kotle 67,5C ustawione to ni.3 oraz temperatura zadana i rano kopca wogole nie było żar cofał sie w kierunku podajnika. Rano zmieniłem na ni.4 i dodałem 9sek tylko tyle idzie podawania wrociłem z pracy o 13 i kopczyk ładny a temperatura 58. Nierozumiem tego sterownika:/ Sterownik wyposazony jest w funkcje FBS

 

Sterowniki wyposażone w tą opcję mogą poprawnie spalać opał o kaloryczności różniącej się o 20% od nastawionej.
Oznacza to, że zmiana kaloryczności opału w r
ozsądnych granicach nie
wymaga
kor
ekcji dawki lub zmiany nastawy wentylatora
. Ogień nie cofa się do kielicha ani nie występuje
zjawisko wysypywania niedopalonego opału do popielnika.
 
U Mnie własnie wystepuje zjawisko cofania sie ognia do kielicha. Czy przyczyna moze byc,że było palone marnym opałem a teraz jak jest taki dobry to sterownik musi sie jakos skalibrowac?
Moze ktos posiada taki sterownik z pidem i Mi wyjasni jak to ustawic:/ Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Mnie własnie wystepuje zjawisko cofania sie ognia do kielicha. Czy przyczyna moze byc

Przyczyny :

Złe nastawy powietrze/opał w trakcie spalania

Złe nastawy powietrze/opał w trakcie podtrzymania 

Zbyt duży ciąg kominowy (brak RCK lub terminatora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dziekuje za odpowiedzi.

 

Mam pytanie Animus do ciebie bo wydaje Mi sie,że nastawy sa dobre koryguje tylko pida w zaleznosci od tego jak sie wypala.Np w tej chwili piec jest w podtrzymaniu grzeje tylko cwu dmuchawa nie chodzi a tam sie pali pelna parą normalnie słychac ciag w kominie:/ a co za tym idzie to zar cofa sie do retory bo pid nie podaje opału bo temperatura jest dobra. Na czopuchu nie mam zadnej regulacji sa tylko 2nakretki do sciagniecia zaslepki do ewentualnego czyszczenia.W tej chwili wydaje Mi sie,ze cale ciepło ucieka w komin :/ piec ma Ciezko uzyskac temperature 52stopni winny zapewne jest ekogroszek czeski rowniez, ale znajomi pala i osiagaja zadana temperature a tu jest ciezko. Czy taki regulator ciagu kominowego dałby jakis rezultat?? No i pytanie odnosnie terminatora co to jest:) Mam tez pytanie czy takie ciagłe palenie jest bardziej efektywne niz przepalanie w domu? Mam tylko zawory odcinajace obieg na kaloryfery gdy je otworze to w domu jest naprawde gorąco 26stopni piec cały czas podaje paliwo i nie przechodzi w stan podtrzymania tylko działa non stop a co za tym idzie zużycie groszku jest około 60kg na dzien :/ Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobimy test czy bardzo  potrzeba RCK.

Jeżeli masz gdzieś  za piecem  na dole komina w tym kanale dymnym  wyczystkę do wyciągania sadzy  to otwórz ją i podeprzyj czymś żeby się samoczynnie nie zamknęła .

Instalacja grawitacyjna czy pompka jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisales za piecem jest wyczystka do sadzy z komina w tej chwili została uchylona a nie zamknieta. Instalacja do tej pory byla grawitacyjna z nowym piecem zostało przerobione na pompke. Troszke denerwuje Mnie ten pid. Gdy grzeje samą CWU ustawienia wygladaja tak PP.0 D50 ni.3 pco.1 pid.1 temperatura zadana 52 stopnie trzyma ładnie piec wiekszosc czasu w podtrzymaniu zuzycie bardzo male kopczyk sie zapadaw głab retory:/ Gdyotworze zawory na instalacje to musze zmienic nastawy PP.-9 D50 ni.3 pco.1 pid.1 piec ciezko dochodzi do temeratury 52stopni lub wcale nie dochcodzi piec cay czas podaje nie przechodzi w stan podtrzymania w domu 26stopni zużycie bardzo duze.  obu przypadkach ekogroszek czeski bardzo suchy jednak mało kaloryczny. Po zasypaniu najbrawdopodobniej Marcela lub Wesolej 30kj temeratura ustawiona na 52 a piec dobija do 69 gdy jest cwu kopiec sie zapadaw  głab retory:/ Ja to sobie tlumacze tak piec wchodzi w podtrzymanie na cwu mniejsza ilosc wody do podgrzania długie podtrzymanie i chyba za duzy ciag kominowy powoduja że zar sie cofa w głab retory a pid nie podaje groszku bo temeratura jest taka jak zadana:/ 52 kazał ustawic sprzedajacy piec. Dmuchawa wpa 06 oslona otwarta na maxa gdy dokładam zapalke to ciagnie ogien do srodka ale nie gasnie gdy dokładam zapałke w wyczystce tam gdzie kazałes uchylic ciagnie i gasnie. Z tym nowym piecem wiecej siedze w kotłowni niz przy starym a miało byc lepiej heh Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pompa lfp epco w tej chwili ustawiona jest na 1 mrugajacy kwadracik. Dzisiaj został zasypany wysoko kaloryczny groszek 900zł tona temperatura na piecu 52 stopnie pompka 1bieg pid nie ruszany jedynie zmniejszony nadmuch na 50% przesłona otwarta na maxa. Z testu jednak wyszly nici siber sie domknoł samoczynnie teraz wsadziłem kawałek drewna jest uchylony. Czopucha nie idzie dotknac taki gorący 2sek nie mozna przytrzymac. Kociołek teraz cały czas jest w trybie praca podaje 15sek przerwy ma 90sek z stoperem sprawdzone i tak w kołko nie przechodzi w stan podtrzymania groszek rowno z retorą. Nie bede zamykał obiegu tylko zostawie otwarte kaloryfery i zobacze jak sie sytuacja rozwinie. Mam pytanie na stronie ciepło własciwe powpisywałem wszystkie dane jednak nie ma czegos takiego jak żuzel lany a z tego są wykonane sciany 45cm:/ są tylko pustaki żuzlowe a to chyba nie to samo. Troszke martwi Mnie to spalanie czy ekonomiczniej jest zostawic piec cały czas z otwartymi kaloryferami czy jednak zamykac i tylko przepalac? W starym piecu było tak do pełna z rana pare mrazy w ciagu dnia i w nocy wygasało i tak w kołko...Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja preferuję ciągłą pracę kotła ,po paru dniach jak wygrzeje się  dom to spalanie powinno zmaleć.Jak przegrzewa możesz te zawory przymykać a nie zamykać a temperaturę na kotle ustawić 50 *C a nawet do  45*C ,temp. jaką odczytuje czujnik nieraz jest niższa od tej w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeski ekogroszek  -17 do 19MJ

To co kupiłes jako 30MJ leży kompletnie po drugiej stronie biegunu.

 

Z opału lichego przeskoczyłeś na paliwo rakietowe

 

jedno i drugie nie jest właściwe dla Twojego domu i przy takim rozstrzale pid sie nie dostosuje

 

 

Trzymaj guzik + lub -  (nie pamiętam) do napisu CODE, następnie środkowy

wbijasz numer kodu 3111

zmieniasz tam tylko parametr z nazwa P.cyfra np. P.35 do takiego rakietowego zrób P.50 - P.60

przelatujesz środkowym do wyjścia z menu kodowego

 

Dalej w menu, które znasz...

PP.-5 pod PP.-7

d.82-85 dla dmuchaw WPa06/WPa120,WBS6aAL

ni.3

pid.1

 

 

Wymieszaj te opały ze sobą, aby obniżyć kaloryczność i spiekalność tego 30MJ

na przyszłość szukaj groszków 22-26MJ, nie słabsze i nie mocniejsze a będzie chodziło OK

 

aaaa i jeszcze jedno, jak masz pompę energooszczędną - PCo.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Temperaturę na kotle miałem ustawiona na 52 bo tak kazał sprzedawca pieca z Pleszewa.Powiedział,że tak jest bezpieczniej dla kotła dlatego nie obniżałem.Mam teraz wymieszany ekogroszek parametr P.35 zmieniłem na P.55 przewaga tego dobrego skończył się czeski reszta tak jak pisał Pieklorz. Mam pytanie odnośnie tego parametru P do czego on służy? No i pompkę mam ta epco czy mam ustawić PCo.0 oraz czy takie przymykanie zaworów w jakiś sposób nie zaszkodzi? Nie posiadam termostatów na grzejnikach jedyna regulacja to te zawory:/ Czy ten siber lepiej zamknąć bo teraz ma uchylony.Piec cały czas chodzi w trybie praca wogole nie przechodzi w podtrzymanie czy tak Ma byc jak jest ekonomiczniej? Sorki za pytania ale cały czas ucz się użytkowania tego kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Twojej pompy

PCo.1 - tutaj jak masz wyższą nastawę CWU od nastawy C.O., to zmieniany jest przepływ na klasycznej zwykłej, tradycyjnej pompie i reguluje to ognik.

 

PCo.0 oznacza pracę interwałową na czas nabijania CWU na wyższą nastawę, to funkcja napisana dla pomp energooszczędnych z autoadaptem, one same z siebie modulują mocą, niewskazane jest dublowanie tej funkcji, można taką pompe uszkodzić.

 

wracając jeszcze do menu kodowego i napisu CODE

dawno z ognikiem nie pracowałem, ale wbij kod 1709 albo 1704, w jednym z nich jest coś takiego PnC.0 zmień to na PnC.1 (żadnych innych rzeczy w tym menu kodowym nie zmieniaj.). PnC.1 zamiennie na wyświetlaczu z temp. C.O., CWU pokaże Ci chwilowy wyliczany %mocy algorytmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Piec cały czas chodzi w trybie praca wogole nie przechodzi w podtrzymanie czy tak Ma byc jak jest ekonomiczniej? Sorki za pytania ale cały czas ucz się użytkowania tego kotła

 

Na tym polega idea pracy z PID-em, moduluje moc i stara się utrzymać w pracy ciągłej modyfikując pauzę i siłę nadmuchu

praca ciągła = niska emisja CO, każde odstawienie palnika to wysokie emisje CO....

 

jak włączysz podgląd mocy PnC.1 to będziesz widział jak to sterownik sobie zmienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam poustawiałem tak jak pisałes P.cyfra np. P.35 do takiego rakietowego zrób P.50 - P.60

przelatujesz środkowym do wyjścia z menu kodowego

 

Dalej w menu, które znasz...

PP.-5 pod PP.-7

d.82-85 dla dmuchaw WPa06/WPa120,WBS6aAL

ni.3

pid.1

 

to jednak przyniosło taki skutek ze ogień schodził do palnika i dym się pojawił w zasobniku:/

 

Troszkę jestem załamany spalaniem 2 doba mineła a Mi piec wciągnął 100kg:( czy to nie jest za duzo nie ma nawet temperatury minusowej.W tej chwili przymknąłem te zawory na polowe w kotłowni.Temperatura w domu 25 stopni. Czy taki sterownik pokojowy w jakis sposób kontrolował by temperaturę w domu  co do niego trzeba dołożyć w instalacji. Teraz mam jedynie kontrole tymi 3zaworami dopływ do grzejników na grzejnikach brak termostatów. Ja rozumiem,ze dom nie ocieplony ale ściany są grube 45cm/ wszędzie gdzie czytam to takie spalanie jest zadkoscia:/ Boje się minusowych temperatur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę jestem załamany spalaniem 2 doba mineła a Mi piec wciągnął 100kg:( czy to nie jest za duzo nie ma nawet temperatury minusowej.W tej chwili przymknąłem te zawory na polowe w kotłowni.Temperatura w domu 25 stopni. Czy taki sterownik pokojowy w jakis sposób kontrolował by temperaturę w domu  co do niego trzeba dołożyć w instalacji. Teraz mam jedynie kontrole tymi 3zaworami dopływ do grzejników na grzejnikach brak termostatów. Ja rozumiem,ze dom nie ocieplony ale ściany są grube 45cm/ wszędzie gdzie czytam to takie spalanie jest zadkoscia:/ Boje się minusowych temperatur

Musisz pewnie uszczelnić palnik ,przez "lewe"  powietrze  przelatujące przez wymiennik kocioł powoli osiąga temperatur zadaną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik nie był uszczelniony jak został założony piec. Po informacjach z tego forum uszczelniłem go silikonem do kominków 1500C jakieś dwa miesiące temu.Kocioł temperaturę zadana osiąga szybko na tym ekogroszku instalacja jest na starych grubych rurach i żeliwne kaloryfery w 4 pomieszczeniach ogólnie bardzo dużo wody do nagrzania.Nie posiadam żadnych termostatów na grzejnikach w tej chwili jestem zależny od pieca i przy temperaturze 52na kotle w domu mam 26. Czy zakładając taki termostat pokojowy w jakiś sposób można zaoszczędzić na opale.50KG na dobę to dużo zważając,że nie ma jeszcze zimy.Teraz przymknolem te zawory w kotłowni kocioł pracuje jak by stabilniej nie podaje tak często oraz nie huczy jak lokomotywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedzi ekogroszek wypala się bardzo ładnie zużycie spadło na 25kg dzień te zawory są otwarte w połowie to chyba dlatego spadło zużycie ponieważ nie cała woda idzie na kaloryfery, Problem jest taki ze jak je zamknę całkowicie tylko na cwu to żar się zapada w głąb a temperatura z zadanej 52 rośnie do 65.  W domu temperatura 26minimum :/ Czy montując taki zawór 4drogowy jestem w stanie jakoś wyregulować te kaloryfery. Chciałbym uzyskać taka temperaturę w domu coś około 22 bo w tej chwili jest za gorąco.Jaki jest Mniej więcej koszt takiej inwestycji? Najlepiej to by było założyć termostaty na grzejniki ale większość to stare żeliwne na grubych rurach no i z tego co rozmawiałem z gościem to mówił,że bardzo drogo to wyjdzie:( Na filmiku wyżej są 2 pompy a ja posiadam jedna czy jest to jakiś problem? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz termostatów na grzejnikach to lipa, jak bym miał 24 w domu to bym nie wytrzymał nie mówiąć o 26stC.

Daj na piecu mniej np 40-45,st i powinno być lepiej.

Wg mnie  zaawansowany sterownik jest i on pilnuje ustawien pieca a reszta instalacji nie jest przystosowana.

Kopczyk na palniku się zapada bo nie ma odboru ciepła i nie ma potrzeby podawania paliwa. Przymknij może dmuchawę to nie będzie tak zaciągało powietrza przez nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedzi ekogroszek wypala się bardzo ładnie zużycie spadło na 25kg dzień te zawory są otwarte w połowie to chyba dlatego spadło zużycie ponieważ nie cała woda idzie na kaloryfery, Problem jest taki ze jak je zamknę całkowicie tylko na cwu to żar się zapada w głąb a temperatura z zadanej 52 rośnie do 65.  W domu temperatura 26minimum :/ Czy montując taki zawór 4drogowy jestem w stanie jakoś wyregulować te kaloryfery. Chciałbym uzyskać taka temperaturę w domu coś około 22 bo w tej chwili jest za gorąco.Jaki jest Mniej więcej koszt takiej inwestycji? Najlepiej to by było założyć termostaty na grzejniki ale większość to stare żeliwne na grubych rurach no i z tego co rozmawiałem z gościem to mówił,że bardzo drogo to wyjdzie:( Na filmiku wyżej są 2 pompy a ja posiadam jedna czy jest to jakiś problem? Pozdrawiam

Jak zastosujesz zawór 4-drogowwy to zużycie jeszcze spadnie,koszt zaworu 4-d 5/4 to od 100-300 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czy taki zawór da rade obniżyć temperature na kaloryferach. Czyli np puszczam 40 stopni na instalacje kaloryfery a reszta na cwu lub powrót? Jestem umówiony na wizytę instalatora na założenie tego zaworu ale dopiero za tydzien:/ Na piecu nie chce obniżać poniżej 50 bo sprzedający piec mówił,że nie powinno się poniżej 52. W dodatku teraz gdy otwieram zasobnik dymi się w jak w lokomotywie i cały zasobnik od góry jest cały mokry woda płynie po ściankach:( Wegiel niby suchy trzymany w kotłowni w workach przepuszczających powietrze ze składu spod dachu. Wykończę się przy tym piecu same problemy:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tydzień ci piec nie padnie jak dasz mu 50C...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym polega idea pracy z PID-em, moduluje moc i stara się utrzymać w pracy ciągłej modyfikując pauzę i siłę nadmuchu

praca ciągła = niska emisja CO, każde odstawienie palnika to wysokie emisje CO....

 

jak włączysz podgląd mocy PnC.1 to będziesz widział jak to sterownik sobie zmienia

Co masz na myśli pisząc że odstawienie palnika to wysokie emisje CO, chodzi o czas kiedy piec jest w podtrzymaniu i dmuchawa nie dmucha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.