Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawdzenie Prawidłowości Schematu Co


Sitepres

Rekomendowane odpowiedzi

Czy możecie mi sprawdzić schemat podłączenia zasilania grzejników? Link: http://zapodaj.net/images/5c3cefa0d203f.png czy dobrałem odpowiednie średnice? Dodatkowe pytanie czy w przypadku kiedy stosuję zawór mieszający puszczający temperaturę 45-55 stopni warto jest zastosować rurki PCV STABI czy wystarczą zwykłe PPR?

 

Na powyższym schemacie jest pokazany układ tylko grzejnikowy tu jest schemat przed rozdzielaczem grzejnikowym http://zapodaj.net/images/1f4af0096c94c.png. Dodatkowe pytanie do tego schematu. Czy prawidłowym rozwiązaniem było by usunięcie pompek z rozdzielaczy? W rozdzielaczach na podłogówkę zostały by zawory mieszający trójdrożne ustawiony na temp 35 stopni. Dał bym wtedy jedną pompkę bezpośrednio za buforem i zaworem mieszającym VTA570 który będzie sterowany automatycznie siłownikiem tak aby temperatura nie przekraczała 45 stopni. Jedna pompka obsługiwała by w tedy 3 rozdzielacze czyli miała by do przepchnięcia ok. 600mb rury pex 16mm + instalacja grzejnikowa. Pompka z funkcją AutoAdapt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury PCV są stosowane do kanalizacji  a do wody są PP

Ok

 

Zaw VTA 570 nie ma możliwości sterowania siłownikiem.

Zawór był dobrany to tej instalacji na schemacie ale oczywiście w przypadku zautomatyzowania go potrzeba wymiany na inny. Dla tego też zadałem zadałem pytanie czy jest możliwa zamiana 3 pomp obiegowych na jedną za zaworem mieszającym z siłownikiem i sterownikiem.

 

Oba schematy są złe,

 

To co zrobić by były dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba najpierw dać jakieś sensowne założenia - jaka temp zasilania grzejników, jaka podłogi.

Przecież jak dasz 40-45C na grzejniki to grzejnik będzie musiał być 3-4 razy większy niż dla zasilania 60C.

Za buforem wystarczą dwie pompy - jedna na całą podłogówkę - przy założeniu , że pętle nie większe niż 80-90m, wystarczy 25/40.

Druga na grzejniki 25/40 - bezpośrednio z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba najpierw dać jakieś sensowne założenia - jaka temp zasilania grzejników, jaka podłogi.

Wszystko zostało już policzone i dobrane odpowiednie grzejniki ścienne i podłogowe.

 

Zasilanie podłogówki 35C ale to i tak będzie za dużo.

 

Przecież jak dasz 40-45C na grzejniki to grzejnik będzie musiał być 3-4 razy większy niż dla zasilania 60C.

Grzejniki zostały dobrane do temperatury zasilania 45C

 

Za buforem wystarczą dwie pompy - jedna na całą podłogówkę - przy założeniu , że pętle nie większe niż 80-90m, wystarczy 25/40.

Druga na grzejniki 25/40 - bezpośrednio z bufora.

W sumie 10 pętli o długości 60-70m podzielone na dwa rozdzielacze.

 

Czyli jeśli dobrze to sobie wizualizuję to wstawić pompkę bezpośrednio przy rozdzielaczu grzejnikowym a drugą za buforem żeby pchała na rozdzielacze podłogowe?

W załączniku dwa schematy który jest lepszy?

post-64206-0-53930400-1441537593_thumb.png

post-64206-0-08874100-1441537598_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można dawać dwóch pomp w szereg,

Czyli schemat z załącznika?

 

Jedna powinna być na zasilanie podłogi , a druga  też z zaw 3-D np VTA 570 na zasilanie grzejników

A po co na zasilaniu grzejników skoro temperatura zasilania ich ma być na 45C to wg. mnie lepiej dać od razu za buforem zawór 3D z siłownikiem z nastawą na 45C.

post-64206-0-62696000-1441539145_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem że to jest ŹLE ! a ty nadal jakąś chorą ideę wymyślasz

 

To w takim wypadku czemu to jest dobrze https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19849-schemat-z-kotłem-na-paliwo-stałe-układ-otwarty-bufor-zbiornik-cwu/?p=221194 a moje jest źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest inny schemat niż u ciebie 

Wg. mnie różni się tylko zaworem mieszającym na zasilaniu grzejników.

 

Najpierw wywal z rozdzielaczy pompy i zaw 3-D, daj drugi układ przygotowania wody na podłogę bezpośrednio z bufora.

W rozdzielaczach nie ma pomp są na rysunkach rozdzielaczy ale podpisałem, że bez pomp. Pompy tylko te dwie oznaczone symbolami pomp.

 

 

Schemat poniżej. Czy o to chodziło? Oczywiście zasilanie podłogówki musi być poniżej zasilania grzejników z bufora.

post-64206-0-52491800-1441541807_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ostatni schemat z posta # 12 jest znowu zły, dobry jest ten z posta #11

O to mniej więcej, ale zasilanie daj z 1 rury, tu ma znaczenie aby wyjścia były jak najwyżej., oczywiście zawory zwrotne, filtry, zawory odcinające.

Naczynie przeponowe powinno być pomiędzy Ladomatem a kotłem i powinno mieć odpowiednią pojemność - to trzeba policzyć.

Jaki wymiar ma mieć ta wężownica do CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ostatni schemat z posta # 12 jest znowu zły, dobry jest ten z posta #11

OK. Wiesz co chodzi mi głównie o to aby był jeden zawór mieszający automatyczny na wyjściu z bufora. Bo teraz jak mają być dwa to muszę mieć dwa siłowniki i sterownik który obsłuży je oba. A tak to by był tylko jeden a zanim zwykły 3D bez automatu.  

 

O to mniej więcej, ale zasilanie daj z 1 rury, tu ma znaczenie aby wyjścia były jak najwyżej.

 

Czyli tak? http://zapodaj.net/images/300768c3cccba.png Pytanie czy powrót z podłogówki może się łączyć z powrotem z grzejników czy lepiej żeby zostało tak jak na schemacie?

 

 oczywiście zawory zwrotne, filtry, zawory odcinające.

Zaraz postaram się dodać do schematu. A średnica rurek do zasilania grzejników od rozdzielacza to jaka powinna być PPR (PN20) 16mm czy 20mm? Do rozdzielacza chce natomiast dać 25mm.

 

Naczynie przeponowe powinno być pomiędzy Ladomatem a kotłem i powinno mieć odpowiednią pojemność - to trzeba policzyć.

Postaram się policzyć.

 

Jaki wymiar ma mieć ta wężownica do CWU

Z tego co pamiętam to chyba 3m2.  Sprzedawca powiedział, że spokojnie wystarczy dla 4osb rodziny ale nie jestem pewien tego bo niektóre bufory mają po 4m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powroty możesz też połączyć razem, ale do napełniania musi być zaw antyskażeniowy, zaw automatycznego napełniania instalacji nie jest wskazany.

Zo do zaw 3-D to ten na podłogę można dać z siłownikiem i sterowaniem pogodowym a na grzejniki VTA 570 ze stałą nastawą 45C

Do rozdzielaczy daj PP 32, a do grzejników PP 20 - jeżeli są zasilane indywidualnie, a jak przelotowo to najpierw musi być PP 25 a następnie PP 20 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powroty możesz też połączyć razem, ale do napełniania musi być zaw antyskażeniowy, zaw automatycznego napełniania instalacji nie jest wskazany.

OK

Zo do zaw 3-D to ten na podłogę można dać z siłownikiem i sterowaniem pogodowym a na grzejniki VTA 570 ze stałą nastawą 45C

O dobre rozwiązanie ale wole bez pogodowego sam zwykły sterownik z nastawą temp. I tak w każdym pokoju będzie termostat podłączony do siłownika. Pytanie czy jeśli będą zamontowane pompki Autoadapt to czy dawać rozdzielacz z baypassem czy bez?

 

Do rozdzielaczy daj PP 32, a do grzejników PP 20 - jeżeli są zasilane indywidualnie, a jak przelotowo to najpierw musi być PP 25 a następnie PP 20

Czyli od którego momentu dać PP20? http://zapodaj.net/i...3cefa0d203f.png

 

 

Pojemność użytkowa naczynia wyszła mi 19L to wziąć naczynie o pojemności 25L czy 35L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie daje się rozdzielaczy z bvpassem nawet dla zwykłych pomp, jak autoadapt to nic nie potrzeba.

Masz duże odległości do grzejników, i trzeba do tych 4 dać dwa obwody po 2 grzejniki i do pierwszego dajesz PP25 a drugiego PP20.

Jaką masz poj całego układu ? bufor+ kocioł + rury instalacyjne + grzejniki + podłoga

To naczynie wyszło dziwnie małe.

Jakie jest dop ciśnienie robocze kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz poj całego układu ? bufor+ kocioł + rury instalacyjne + grzejniki + podłoga

To naczynie wyszło dziwnie małe.

O widzisz zapomniałem dodać największego zbiornika czyli bufora. Teraz pojemność naczynia wychodzi 67L

 

Jakie jest dop ciśnienie robocze kotła?

Maksymalne nadciśnienie wody w kotle 250kPa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest pojemność tego bufora lub całego układu?

Jak liczysz naczynie?

 

Pojemność całego układu coś około 2m3

 

- 600m rurki PEX 16x2mm

- grzejniki pojemność 62L

- bufor 1500L

- kocioł 100L

- plus jakieś 100m zasilania i powrotu do grzejników

 

 

Nowy schemat do sprawdzenie http://zapodaj.net/images/289d85673e114.jpg

Pytanie czy ta jedna pompka poradzi sobie jeśli jest umieszczona blisko jednego rozdzielacza podłogowego a drugi jest jakieś 13m dalej?

 

 

Masz duże odległości do grzejników, i trzeba do tych 4 dać dwa obwody po 2 grzejniki i do pierwszego dajesz PP25 a drugiego PP20.

Czy o to chodziło? http://zapodaj.net/images/5c4d7d3b0f780.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To licz jeszcze raz -ostatnio liczyłem dla podobnego układu, tylko 2 x mniejszego i wyszło 140l, zainstalowałem 160l.

Możesz wprowadzić dane na stronie Reflexa- liczy w locie.

Wg. tego programiku wychodzi 250L

 

Nowy schemat do sprawdzenie http://zapodaj.net/images/289d85673e114.jpg

Pytanie czy ta jedna pompka poradzi sobie jeśli jest umieszczona blisko jednego rozdzielacza podłogowego a drugi jest jakieś 13m dalej?

 

 

Masz duże odległości do grzejników, i trzeba do tych 4 dać dwa obwody po 2 grzejniki i do pierwszego dajesz PP25 a drugiego PP20.

Czy o to chodziło? http://zapodaj.net/images/5c4d7d3b0f780.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie robiłeś błąd z naczyniem?

Korzystałem tylko z tego wzoru: Vu = 1,1 · V · ρ1 ·Δν ale nie obliczałem dodatkowo rezerwy na ubytki eksploatacyjne wody a to jest znaczna większość :) i teraz jak to uwzględnię to  wychodzi podobnie jak w programiku.

 

 

Schemat jest dobry, pompa sobie poradzi, ważne aby były do rozdzielaczy rury PP32.

Z tymi grzejnikami to to, tylko do grzejnika 800 i 1050W na początku dałbym PP25 - tam masz dod 3-ci grzejnik .

 

Nowy schemat całościowy ze wszystkimi średnicami rurek. Jeśli mógłbyś sprawdzić byłbym bardzo wdzięczny.

1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat całkiem, całkiem.

Ale czy nie pomyślałeś , że może być w buforze temp trochę wyższa, a wtedy rury przed zaworami 3-D mogą nie wytrzymać,

lepiej tam dać stal lub miedź Cu28.

Sam mam podobny układ z buforem 800l w układzie zamkniętym i bardzo często mam 95-99 C w górnej części bufora,

a do i z bufora mam rury miedziane 28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.