Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam , proszę o pomoc a chodzi o sterownik ognik PID brat kupił kocioł na eko-groszek i był przy nim sterowni multi ster nie chcąc sie bawić z ustawieniami kupił ognik PID przy tym sterowniku bardzo wzrosło złużycie ekogroszku i przy tym sterowniku chodzi dmuchawa cały czas i teraz z powrotem zmienił na stary. za wszelką pomoc dziękuję

Opublikowano
Witam , proszę o pomoc a chodzi o sterownik ognik PID brat kupił kocioł na eko-groszek i był przy nim sterowni multi ster nie chcąc sie bawić z ustawieniami kupił ognik PID przy tym sterowniku bardzo wzrosło złużycie ekogroszku i przy tym sterowniku chodzi dmuchawa cały czas i teraz z powrotem zmienił na stary. za wszelką pomoc dziękuję

na dzien dzisiejszy nic nie bedzie lepsze jak ludzkie oko codo płomienia i wizyta co jakis czas w kotłowni ,

Opublikowano
ognik PID przy tym sterowniku bardzo wzrosło złużycie ekogroszku i przy tym sterowniku chodzi dmuchawa cały czas i teraz z powrotem zmienił na stary

Taka idea działania, by wentylator działał cały czas - tj. powietrze było podawane ciągle choć w różnej ilości. Co za tym idzie wzrasta też zużycie opału, ale i stabilność temp. Niestety algorytmy automatycznej optymalizacji parametrów PID nie są nigdy najwyższych lotów co powoduje, że i sam kocioł pracuje nie do końca optymalnie. Od doboru ustawień w sterowniku nie da się uciec kupując droższy sterownik, trzeba dużo czasu przesiedzieć w kotłowni żeby dobrać jak najlepsze parametry.

Opublikowano

Nie mam doświadczenia z tym sterownikiem PID ale generalnie idea sterownika jest taka, że stan ustalony czyli zakończenie regulacji odbywa się i jest w zasadzie możliwa tylko w warunkach idealnych i w idealnych obiektach regulacji.

W przypadku regulacji c.o. takich warunków nie da się jak na razie osiągnąć (o ile to wogóle możliwe w warunkach rzeczywistych dla c.o.) dlatego taki sterownik będzie pracował cały czas robiąc regulację i zmieniając nastawy regulowanych elementów - w przypadku c.o. opał i powietrze. Dlatego nie ma możliwości aby sterownik był mocno "ekonomiczny" - chociaż w dużym przybliżeniu w danej chwili dobierze najlepszy stosunek opału i powietrza do uzyskania zadanej temperatury (algorytm dochodzenia do temp. ma zasadnicze znaczenie, czy chodzi np. o najszybsze dojście do temp, itp.).

 

Pozdrawiam,

Opublikowano

O PID było głośno przed sezonem grzewczym teraz już nie. Na dzień dzisiejszy oceniam, że powinno się iść w kierunku ograniczenia ilości i zakresu regulacji parametrów pracy kotła w sterownikach tradycyjnych. Sterownik powinien mieć zadane parametry w zależności od rodzaju stosowanego paliwa i możliwość pewnej ich korekty przez użytkownika. Obecnie można z powodzeniem ustawić na przykład czas podawania na 4 sekundy co 180 sekund co nie ma raczej żadnego sensu. Stąd kotły gasnące, spalające 80kg na dobę itd. Pozdrawiam.

Opublikowano
ale generalnie idea sterownika jest taka, że stan ustalony czyli zakończenie regulacji odbywa się i jest w zasadzie możliwa tylko w warunkach idealnych i w idealnych obiektach regulacji.

Ogólnie rzecz biorąc masz rację. W zasadzie najczęściej instalacja c.o. traktowana jest jako układ inercyjny I lub II rzędu. Dla takiego obiektu jest możliwe określenie parametrów regulatora PID dla których regulacja będzie ok. Niemniej określa się to na podstawie odpowiedzi skokowej układu - czegoś niezbyt wykonalnego w domowej instalacji c.o. a tym bardziej prawidłowo interpretowalnej przez sterownik. Nie chcę wnikać w dziedzinę automatyki - są tu z pewnością ludzie bardziej obeznani z tematem. Jeśli chodzi o temat - sprawdziłbym jaką najmniejszą moc dmuchawy można ustawić i tym się pobawił.

Opublikowano

To piękne podejście Neo do tzw. eliminowania "głupoty" użytkownika co w ogólnej praktyce ma rzeczywiście wielki sens i tu się również w pełni zgadzam. Tryb użytkownika powinien mieć możliwość zmiany minimalnej ilości parametrów ale jeśli ktoś wie co robi to powinien mieć też możliwość wejścia w tryb rozszerzony (jakkolwiek go nie nazwiemy) ponieważ spalanie w szczególności węgla nie jest tak przewidywalne jak np. gazu.

Co do wyboru metody sterowania i implementacji tego w urządzeniach typu sterowniki to już oddzielna sprawa. Teoria sterowania jest dość złożona a implementacja algorytmów sterowania do układów rzeczywistych.....jeszcze bardziej co za tym idzie doskonałość sterowania także bywa różna.

 

Pozdrawiam,

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Witam, mam pytanie czy mogę podłączyć sterownik od kotła na ekogroszek do zwykłego z górnym paleniskiem żeby chodziła pompa co i dmuchawa czy będzie dobrze działał i czy się nie uszkodzi sterownik -sterownik to multi ster

 

proszę może ktoś by odpowiedział znający się na rzeczy-pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.