Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zestawienie Kotłów Z Podajnikiem Klasy 5 Według Normy Pn-En 303-5:2012


Animus

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, palę od góry ale bez KPW. Jedynie w drzwiczkach zasypowych wywierciłem otwory dla PW.

 

W tym kotle z Zywca bardziej myślałem o wstawieniu palnika na pellet w dolnych drzwiach, wyjęciu rusztu żeliwnego i wspawaniu dwóch kątowników w ogromną komorę spalania dla rusztu żeliwnego służącego jako deflektor i dopalacz spalin. Nie wiem jednak czy opłaci się taka przeróbka, Z innego punktu widzenia - czy wstawienie palnika, który ma sprawność spalania ok. 90% podniesie sprawność ogólną kotła (tak do < 70%)  czy też nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Panowie jako ze moda oraz mus .dotacje inne bajery też o wymianie niespełna 2 sezony pieca na podajnik owiec 5 klasy tylko nie znając tego rodzaju kotłów brać mocowo na styk tak jak dobiera się zasypowce czy można z leksza kupić większy np potrzeba 10 kw a ja biorę 14km bo być może lub nie zwiększe powierzchnię np zabudowa strychu . Czy te kotły sobie radzą z przewymiarowaniem w rozsądnych granicach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że możesz przewymiarować. Kto bogatemu zabroni ....Z drugiej strony pytanie po co? Jeżeli masz zapotrzebowanie domu 10 KW i ogrzewasz jeszcze CWU to potrzebujesz (10 + 3 = 13 KW) kotła od 12 do 15 KW ze wskazaniem na 12. Chyba, że masz zamiar dobudować lub zaadoptować istniejące już pomieszczenia i je w przyszłości ogrzewać to powinieneś jeszcze dodać ok. 60 W/m2 zapotrzebowania na energię i sensownie docieplić pozyskaną powierzchnię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego berthold61 kocioł na zwykłym opale osiąga mniejsza moc niż na opale na którym był badany. Na miale z moich doświadczeń to nawet dwa razy mniejszą moc. Dlatego bierz coś ok 15 KW i powinno być dobrze, będziesz palił tym co jest dostępne na rynku a na większe mrozy zgromadź nie duży zapas lepszego groszku np Piekary. 

Nie wiem czy mając sprawny kocioł zasypowy w dzisiejszych czasach zdecydował bym się na wymianę na podajnik , wszystko się bardzo szybko zmienia trzeba śledzić przepisy również projekty uchwal dla danego regionu aby na tym nie stracić. 

Tak na marginesie to 10 lat wstecz też zastanawiałem się czy wymienić kocioł zasypowy (sprawny ale 13 letni) na podajnik i teraz po 9 sezonach jestem z tej decyzji zadowolony i oby mi ten kocioł służył do momentu aż przepisy wyeliminują go z możliwości dalszego użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Busch jak masz zadbany, zdrowy kocioł możesz mu wstawić palnik pelletowy. Sporo tego typu dopasowan ma na swoim koncie palnik Ecomat jest parowany z ustawionym poprawnie wyjściowo przez producenta sterem RK2006. Chyba dwa lata temu testowałem i tylko jedną drobną korekcję musiałem wprowadzić.

 

Możesz zaoszczędzić na zbiorniku do pelletu- kup sobie zwykły największy plastikowy kosz na śmieci. Na dole otwór, ramka stalowa i wsadzasz mechanizm pobierający pellety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kotle z Zywca bardziej myślałem o wstawieniu palnika na pellet w dolnych drzwiach, wyjęciu rusztu żeliwnego i wspawaniu dwóch kątowników w ogromną komorę spalania dla rusztu żeliwnego służącego jako deflektor i dopalacz spalin.

Tak myślałem trochę co w tym temacie jeszcze można zdziałać. Jest jeszcze tańsza opcja można kupić elektrofiltr  ST-360[/size]

cena fi-150  od 1899.00 PLN.

 

https://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/st-360/

ST-360_Elektrofiltr.png

schematy_elektrofilt.png

Firma Tech produkuje elektrofiltry montowane za czopuchem na wejściu do komina.

ST-360.png

Po prawidłowym montażu elektrofiltru mamy skuteczność ograniczenia emisji pyłu w spalinach do 80%

 

Elektrofiltr ST-361 dla urządzeń grzewczych - fi 150 mm z układem czyszczącym

2949.00 PLN

b649250f2110b0cf11b8f60a34c512c7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem trochę co w tym temacie jeszcze można zdziałać. Jest jeszcze tańsza opcja można kupić elektrofiltr  ST-360

.

 

https://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/st-360/

ST-360_Elektrofiltr.png

schematy_elektrofilt.png

Firma Tech produkuje elektrofiltry montowane za czopuchem na wejściu do komina.

ST-360.png

Po prawidłowym montażu elektrofiltru mamy skuteczność ograniczenia emisji pyłu w spalinach do 80%

A kogo bedzie stać dać za ten wynalazek 4590.00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym usprawnieniu mojego kotła chodzi o to , aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: uprościć obsługę do minimum oraz tak spalać paliwo aby było "ekonomicznie i ekologicznie" 

 

@Animus obyś nie był prorokiem ...

 

Coś mi się wydaje, że ogrzewanie domów węglem po  2023 roku w kotłach klasy poniżej 5 będzie dozwolone pod warunkiem zainstalowania takich elektrofiltrów jakie przedstawiłeś powyżej. Ciekaw jestem jaka jest żywotność takich filtrów i co ile lat należało by je wymieniać lub regenerować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://kotly.com.pl/kategoria-elektofiltry-278.html?l=pl

 

W tym usprawnieniu mojego kotła chodzi o to , aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: uprościć obsługę do minimum oraz tak spalać paliwo aby było "ekonomicznie i ekologicznie" 
 
@Animus obyś nie był prorokiem ...
 
Coś mi się wydaje, że ogrzewanie domów węglem po  2023 roku w kotłach klasy poniżej 5 będzie dozwolone pod warunkiem zainstalowania takich elektrofiltrów jakie przedstawiłeś powyżej. Ciekaw jestem jaka jest żywotność takich filtrów i co ile lat należało by je wymieniać lub regenerować?

Żywotność elektrofiltru długa, bo tam jest tylko jeden pręt umocowany w izolatorze, który "wali piorunami" w pył i go wytrąca. 
Pył jest przewodnikiem. 
Jak jesteś kumaty i potrafisz szlifierką kątową operować coś pospawać itd.. to sam byś sobie podajnik  wbudował w kocioł.
Swój kociołek choć był z podajnikiem przebudowałem, dorabiałem mu komorę szamotową i po 5 latach ciągłej eksploatacji zima/lato jestem zadowolony z tych zmian w nim, z pracy kotła. 
Jest nad wyraz oszczędny w spalaniu węgla i bezobsługowy, nie licząc sypania i wynoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Napalalem się ze zalapie się na dopłaty wymiany kotła ale zapomniałem że przeprowadziłem się z woj śląskiego do opolskiego a opolskie stoi 15 lat za śląskim .bylem w gminie zapytać o jakąkolwiek dopłatę a oni patrzą na mnie jak na jakiegoś *** i pytają a o co panu chodzi. No coment

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jako ze moda oraz mus .dotacje inne bajery też o wymianie niespełna 2 sezony pieca na podajnik owiec 5 klasy tylko nie znając tego rodzaju kotłów brać mocowo na styk tak jak dobiera się zasypowce czy można z leksza kupić większy np potrzeba 10 kw a ja biorę 14km bo być może lub nie zwiększe powierzchnię np zabudowa strychu . Czy te kotły sobie radzą z przewymiarowaniem w rozsądnych granicach .

 

5 klasę to musisz przewymiarować, a nie możesz bo te kotły nie mają zapasu mocy i np. Skam-PV 20 należy traktować jak kocioł podajnikowy 3 klasy o mocy 15-16 kW.

 

Pamiętaj też, że do 5 klasy musisz mieć wkład w kominie bo zwykły komin z cegieł zajedziesz niskimi temperaturami spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No toś mnie pocieszył z tym kominem , ja mam komin z cegły i średnicy coś około 27x27 czy 30x30 taki kolos w środku i cug jak diabli , a jak musiałby być to wkład ? , tylko mam obawy że ja nie doczekam się jakiejkolwiek dopłaty bo mieszkam teraz w Opolskim i w tej gminie nie za bardzo interesują się takimi bzdetami jak smog

pytam o moc bo obecnie ogrzewam sam parter 110m2 a z ciepłowłaściwe wynika że niby potrzebna moc to taka że najmniejszy kocioł to obskoczy , no ale bawię się na strychu z wełną i karton gipsami i powoli przybywa pomieszczeń chociaż nie wiem czy tam ktoś kiedyś będzie mieszkał , jedynie dzieci bardzo ale to bardzo okazjonalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj też, że do 5 klasy musisz mieć wkład w kominie bo zwykły komin z cegieł zajedziesz niskimi temperaturami spalin.

To się nie potwierdza, sąsiad drugi sezon pali i nic się nie dzieje sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 klasę to musisz przewymiarować, a nie możesz bo te kotły nie mają zapasu mocy i np. Skam-PV 20 należy traktować jak kocioł podajnikowy 3 klasy o mocy 15-16 kW.

 

Nie sądzisz, że to, co napisałeś, jest bez sensu?

Albo, może lepiej, wyjaśnij sens tego, co napisałeś. Bo ja go tu nie widzę. Tego sensu, znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No toś mnie pocieszył z tym kominem , ja mam komin z cegły i średnicy coś około 27x27 czy 30x30 taki kolos w środku i cug jak diabli , a jak musiałby być to wkład ? , tylko mam obawy że ja nie doczekam się jakiejkolwiek dopłaty bo mieszkam teraz w Opolskim i w tej gminie nie za bardzo interesują się takimi bzdetami jak smog

pytam o moc bo obecnie ogrzewam sam parter 110m2 a z ciepłowłaściwe wynika że niby potrzebna moc to taka że najmniejszy kocioł to obskoczy , no ale bawię się na strychu z wełną i karton gipsami i powoli przybywa pomieszczeń chociaż nie wiem czy tam ktoś kiedyś będzie mieszkał , jedynie dzieci bardzo ale to bardzo okazjonalnie

Ja co prawda mam teraz komin ceramiczny ale rzadko kiedy spaliny "wyskakują" mi powyżej 100 stopni, w kominie jak i w kotle jest sucho także jak pisze Animus nie jest to żadną regułą że kondensat się pojawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czym się pali [głównie wilgotność węgla], ale skoro producent w DTR-ce ma takie wymagania to o nich piszę, żeby potem mnie ktoś nie ścigał gdy mu komin "zakwitnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przeglądam ten temat i od dobrych kilku stron tylko się spieracie o rzeczy które zwykłego Kowalskiego naprawdę nie interesują . Nic tylko jakieś filozowiczne wywody ,,co by było gdyby? " Przecież nie zmienicie faktu ,że któryś kocioł jest w 5 klasie czy nie (choćby tylko na papierze).

A teraz już w temacie , proponuję dopisać do zestawienia kocioł którego jestem od niedawna użytkownikien czyli SEKO MAX LE. Ma on świadectwo ,że spełnia wymagania normy dla kotłów 5 klasy wydane przez Instytut w Łodzi z marca 2016 roku.

P.S.

I nie wyśmiewajcie się już z tego plastikowego worka na popiół , bo to naprawdę dobrze działa i jest bardzo wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A teraz już w temacie , proponuję dopisać do zestawienia kocioł którego jestem od niedawna użytkownikien czyli SEKO MAX LE. Ma on świadectwo ,że spełnia wymagania normy dla kotłów 5 klasy wydane przez Instytut w Łodzi z marca 2016 roku.

Ale w swoim profilu nadal piszesz kocioł  "węglowy śmieciuch"  - czyżby to było podsumowanie tego kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory . Od niedawna dopiero piszę tu posty . Moje niedopatrzenie - już poprawione .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od długiego czasu czytam wiele na tym forum. Jest tu bardzo dużo dobrych i bardzo przydatnych rad. Założyłem swój profil gdy poszukiwałem kotła dla siebie. Jest tu na forum też dużo kłótni i sporów oraz zgryźliwości która nie wnosi nic konkretnego do danego tematu , a ludzie którzy chcą się szybko czegoś dowiedzieć muszą to wszystko niestety przeczytać . Kolego Sambor wystarczyło zwrócić mi tylko uwagę bez zbędnych podtekstów . Ja nie zamierzam się tu z kimś kłócić ani udowadniać że kocioł który mam jest najlepszy na świecie. Opisuję go bo uważam ,że jest to dosyć ciekawa i cenowo atrakcyjna propozycja , a jak do tej pory na tym forum nie było można na temat tego kotła się niczego się dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czytałem. https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12290459/katalog/12381966#12381966  Nawet nie wiem od czego zacząć. :) Ustawa strasznie dziurawa i nie będzie karać tych co powinni tylko znów uczciwi zjadacze "kalafioru" dostaną po łapach :) W Rybniku ludzie pokupowali wiele pieców z podajnikiem w tamtym roku tylko że klasy 3 lub 4 bo były znaczniej tańsze. Nawet niektórzy dostali na to dotacje 2 lata temu. Ale teraz się okazuje że nici z tego bo za kilka lat będą musieli przejść na gaz. A to dlatego że mają przyłącza gazowe.. :(  W piątek byłem w dużym składzie. Śmieję się i pytam że już flotu i mułu nie będą sprzedawać. A oni się ze mnie śmieją i mówią tak.. mułu i flotu nie ale podsypkę do kostki brukowej tak... :) i tu mi uśmiech znikł z twarzy :((  W dodatku nie mają zielonego pojęcia jak te wszystkie wymiany sfinalizować. Z jednej strony dobrze, że się tym zajęli , ale z drugiej wykonania tej ustawy nie widzę w praktyce ... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.