Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Kotła Ogniwo S6Wc 20 Kw Z Górnego Spalania Na Dolne Spalanie.


SebekKry

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzuć jakieś fotki swojej przeróbki to może coś się wymyśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja właśnie jestem po montażu mojego palnika. Na razie powiem tyle że zamontowany i jeszcze czeka mnie regulacja powietrzem na co teraz nie mam za bardzo czasu. A cha i jeszcze przerobiłem ruchomy ruszt aby działał w pełni. Jak wszystko dostroję to podzielę się informacjami.

Witam.

No i jak się sprawuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze. Kolejny sezon za mną na palniku Dikij.Peti.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozazdrościć udanej modernizacji 

 SebekKry  ;) 

Ja również zaczynam raczkować w temacie czystego spalania, ale drewna, Kocioł Hajnówka Podlasie 22KW 2002 r 

Dom do ogrzania to kostka piętrowa , 300m2  , instalacja miedź -nowa,zawór 3 drożny 240 żeberek aluminiowych plus 60m2 podłogówki, ocieplenie to pianka poliuretanowa w szczelinie w ścianie dwuwarstwowej 12cm i 24cm. CWU 150 litrów. Więc tak, przez całą zimę oraz latem z grzaniem wody idzie 45-50m3 drewna Olcha, brzoza, wierzba, co pod ręką ;) także dużo. Piec nie ma lekko, ale pracuje w temp 55-70cm stopni wcześniej na grubych rurach ledwo 45-50 dawało się wycisnać ale nie o temp chodzi. Spala się dosyć czysto, drewno leżakowane 12-24 miesiące. Po przeczytaniu forum spalanie od góry, ok, lecę spróbować. Nakładłem pełno drewna i co, dźwięk rakieta, temp ok 55-60 po godzinie, spalenie zasypu w 2 godziny. Przy rozpalaniu od dołu ok 1,5 godziny, mało.Kolejne pomysły może na DS. Wstawiłem cienką blachę od góry do dołu. nad rusztem szczelina 13x33 cm. Efekt: temperatura ok 45-65 (zależy ile się zapali na raz), spalanie uwaga prawie 3 godziny!! lecz dym przy rozpalaniu niemiłosierny, zimny ruszt wodny czasem powoduje samowygaszanie. Zakupiłem płyty szamotowe, ale spore wyzwanie i nerwy przede mną się zapowiadają...

link pieca, ja mam dwa rzędy rur bo mam starszy model tutaj jeden: http://www.moderator.com.pl/images/moderator/PRODUKTY/Kotly-Uniwersalne/UNICA_Sensor/Unica-Sensor_przekroj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, źe małe szanse na ds. Skoro palenie od góry 2 godz a od dolu 1,5 to pal od góry i nic tu wiecej nie wymyslisz. Pomysl tylko jak dostarczyc PW od gory. Ja mam źubra z hajnówki i przerobiłem na ds, ale komora ma 65 cm dłuhosci i do 1 opłomki jest ok 20 cm, sprawuje sie super na drewnie. Na 140m2 chaty poszło 16 mp dtewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomyśl o poziomym kanale dopalającym pod opłomkami z wlotem z boku komory załadowczej... Ale ogólnie to kocioł ciężki do przeróbki i raczej mała komora załadowcza do tak dużej powierzchni domu. No i dotychczasowe zużycie drewna jest b. duże.U mnie wychodzi podobnie jak u kolegi wyżej, czyli około jednego metra przestrzennego na 10 m/2 powierzchni domu o konstrukcji ścian podobnej do Twojej (marcinffff).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no spore zużycie spore, powietrza nie szkoduje przy paleniu, cały rok ogrzewam bojler z wodą... samą zimą 40m3 pójdzie. W domu temp 22-24 stopnie.

Ach te opłomki, w dodatku dwa rzędy ;/ ten dalszy jest tylko 10cm od rusztu a pierwszy chyba 13 cm... jesienią spróbujemy na DS ;) na razie od góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, przy spalaniu drewna w DS powietrze pierwotne podawać nad ruszt ?? już minimalne podawanie nad ruszt powoduje aż podgotowywanie wody bo syczy i dźwięk rakiety (mimo tych opłomek podwójnych) ,natomiast gdy dam pod ruszt, sytuacja jest odwrotna, oziębia się 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy paleniu drewnem PP podaję tylko nad ruszt. W ds ruszt za przegrodą musi być zaślepiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha i tu jest pies pogrzebany, dlatego mi wychładza nadmiernie żar.  A za przegrodą potrzebne powietrze jakieś?? czy i bez tego się obejdzie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za przegrodą moźesz w szamocie zrobić jakiś otwór lub kilka (1-4 cm2) i doświadczalnie zobaczyć. Nie jest to zawsze konieczne bo z PP wchodzić moźe wystarczająco powitrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

   Witam 

   Poszukuje  doswiadczonego forumowicza   z okolic  Bielska-Białej   który pomógł by mi przerobic 

kocioł Ogniwo na dolne spalanie  Ja z racji wieku  sam nie dam rady . aktulne palenie to  wizyta u kotła co 40 min

Pale weglem z Piasta  Pozdrawiam i czekam na pomoc  .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

jeśli tylko węglem to "palić od góry" nasypać do pełna węgla piec i rozpalić nad zasypem drewnem, i bez latania, bo ponad 8 godz węgiel się pali w ten sposób pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poszukuje doswiadczonego forumowicza z okolic Bielska-Białej który pomógł by mi przerobic

kocioł Ogniwo na dolne spalanie Ja z racji wieku sam nie dam rady . aktulne palenie to wizyta u kotła co 40 min

Pale weglem z Piasta Pozdrawiam i czekam na pomoc .

witam jestem z kent mam przerobione ogniwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał Ogniwo Clasic to tylko taka przeróbka jakiej dokonał SebekKry.Te kotły dają dobrą bazę wyjściową pod taką modernizację, starsze Ogniwa już nie bardzo.Poza tym palnik Dykij.Petii to wdzięczna konstrukcja i łatwo ją wykonać. Robiłem sam palnik i dobrze palił. Warto spróbować a Sebek wszystko przystępnie opisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 01 października 2016 roku rozpoczęty kolejny sezon grzewczy z palnikiem D.P. Ten sam odlew co w tamtym roku nawet nic nie przerabiany i modernizowany. Oby do wiosny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam 5-letni  piec Ogniwo o mocy 28kW , który po termomodernizacji domu ( wymiana stolarki , docieplenie ścian 10cm styropian , docieplenie skosów poddasza 25cm wełny ) okazał się mocno przewymiarowany. Palę w nim od góry po 4 latach kopcenia od dołu. Żeby zmniejszyć komorę spalania zrobiłem ścianki z tyłu na szerokość cegły 12cm i z boku na 6,5 po obu stronach. Zrobiłem też stelaż z kątowników żeby odsunąc ścianki z cegieł szamotowych od ruchomego rusztuJest lepiej , ale i tak spalam na sezon grzewczy 5-6 ton węgla typu orzech II z Piasta ( dawniej dochodziło do 9ton). Noszę się więc z zamiarem przerobienia tego pieca na DS. Wszystko co tutaj opisano wydaje się obiecujące , ale nie do końca zrozumiałe.W związku z tym pytania do kol.SebekKry.

Jak zrobiłeś formę do odlewu palnika - może jakieś rysunki ?

Z czego jest ten odlew - cement , glinka szamotowa albo jakaś mieszanka termowytrzymała; jakie spoiwo?

Za wyjaśnienia z góry dziękuję. Dzięki takim forum i takim ludziom jak Wy można się dowiedzieć i zrobić więcej niż dzięki poradom różnych pseudofachowców i handlowców .

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wszystko było już napisane trzeba więcej czytać.

Pierwsze co to OCZ i dawaj linka.

http://cieplowlasciwie.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być OZC czyli Obliczenia Zapotrzebowania na Ciepło budynku.

Możesz śmiało próbować zbudować w środku komorę do dopalania gazów (przeróbka na DS) bo i tak masz ponad 2x za duży kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.