Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Głowice Termostatyczne Programowalne


gilal

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj producent pisze wyraźnie i zrozumiale chyba dla wszystkich

 

Głowice termostatyczne firmy Danfoss utrzymują stałą, wymaganą temperaturę oddzielnie dla każdego pomieszczenia. Pozwalają zredukować zużycie energii - średnio o 20%. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu innych źródeł ciepła i utrzymaniu stałej temperatury w pomieszczeniu.

 

Kolega Jojoro zauważył u siebie w domu, że  po zainstalowaniu takich programowalnych głowic termostatycznych jego zużycie opału zmniejszyło się o 70 %

 

 

Gilal szukasz oszczędności to musisz poznać tajniki życia od podszewki.

 

Ja proponuje Ci zakup wielopunktowego systemu pomiaru temperatury z rejestracją : http://sklep.avt.pl/avt5420.html

Założysz czujniki w pomieszczeniach, podregulujesz ręcznie głowicami zaworów i w tabeli czy też wykresie zobaczysz efekty symulacji takich zaworów programowanych automatycznie.

Mam na myśli tutaj właściwości budynku poprawnie zaizolowanego cieplnie.

 

Co do regulacji temperatury oddzielnej dla każdego pomieszczenia.

Jeżeli przestrzegasz zasad w domu, że każde pomieszczenie jest "odseparowane" od pozostałych, to taka regulacja będzie miała prawdopodobnie miejsce.

Musisz jednak pamiętać, że w tych "odseparowanych" pomieszczeniach przebywają ludzie i potrzebują świeżego powietrza, więc w zależności od systemu wentylacji ta regulacja może się dziwnie zachowywać.

nie aż tak chodzi o oszczędność, jak komfort cieplny w pomieszczeniach. Teraz mam sterowanie pogodowe mieszaczem 3D na grzejniki + panel pokojowy, zadana temp. w pomieszczeniu 22,5 , a i tak jest ponad 24. Krzywa grzewcza tak jak dla podłogówki (0.9), a i tak jest cieplej. Myślałem ustawić krzywą wyżej (dla grzejników), a systemem danfoss w miarę to wyregulować w całym domu. I tu się boję czy jeszcze gorzej nie namieszam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z kolei polecam coś takiego

http://allegro.pl/sterownik-silownikow-termoelektr-st-2807-tech-i4749778725.html

sprawdza się przy otwartych przestrzeniach, chyba, że w każdym z pokoi zamontujemy taki termostat i przypiszemy mu konkretną głowice ale to już zwiększa koszty (5 pokoi-5 termostatów)

mam 11 grzejników to na pewno wyjdzie drożej :( Przy danfoss jest możliwość zainstalowania do 50 urządzeń(chyba,  że źle zrozumiałem). Ale czy to dobrze pracuje i tak jak pisał kolega wcześniej JOJORO, czy "możliwość włączenia płynnej regulacji przejścia między temperaturami".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie aż tak chodzi o oszczędność, jak komfort cieplny w pomieszczeniach. Teraz mam sterowanie pogodowe mieszaczem 3D na grzejniki + panel pokojowy, zadana temp. w pomieszczeniu 22,5 , a i tak jest ponad 24. ,,,,

 

Najprostsze co można zrobić w tej chwili i to za darmo, to obniżyć temperaturę zadaną np. 20 *C.

Wyregulować przepływy w grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam sterownik iryd pid fl z czujnikiem spalin i do niego panel pokojowy "pilot G" . Tam zmieniam temp. zadaną ale nie ma to wpływu na mieszacz 3D, temperatura jest dobierana z pogodówki. Wcześniej miałem panel pokojowy ecoster 200 z plum-a, to tam pięknie przesuwał krzywą grzewczą jak była zbyt wysoka temp. w pomieszczeniu. Tutaj w tym panelu G tego nie ma (albo tego nie zauważyłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam sterownik iryd pid fl z czujnikiem spalin i do niego panel pokojowy "pilot G" . Tam zmieniam temp. zadaną ale nie ma to wpływu na mieszacz 3D, temperatura jest dobierana z pogodówki. ,,,,

 

Nie mam w tej chwili czasu by szukać i zagłębiać się w instrukcję sterownika, ale znalazłem coś takiego :

 

,,,, - temperatura obiegu mieszacza może być sterowana czasowo, pogodowo, skorygowana przez czujnik temperatury pomieszczenia ,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, czasowo załącza pompę i na jakiś czas (ustawiamy sami) wyłączy. Coś takiego

Bardzo dziękuję za pomoc i przepraszam jak zmarnowałem czas. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powiedzcie mi jak działa taka zwykła głowica termostatyczna.

Wiadomo że przymyka się i otwiera w zależności od osiągniętej temp. w pomieszczeniu,  ale

czy ona zamyka obieg wody w całym układzie od rozdzielacza do grzejnika,  czy tylko zameka na grzejnik a ta woda sobie krąży w rurkach od grzejnika do do pieca.

 

Chodzi mi o to, czy jak wszystkie głowice załóżmy zamkną się,  to piec w sumie na darmo grzeje tą wodę która sobie krąży a nic z tego w sumie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Przy termostatach warto miec gdzies pod koniec instalacji grzejnik bez termostatu. W przedpokoju na ten przyklad i odpowiednio go wyregulowac. Termostat z tego co mi sie wydaje nie pracuje dwustanowo lecz plynnie. I tez z jakas tam odchylka +/-.W przypadku podomykania termostatow jakis tam przeplyw minimalny jest. A glowica termostatyczna w przypadku calkowitego zamkniecia nie odcina ukladu a tylko dany grzejnik. Grzejniki sa podlaczone rownolegle a nie szeregowo. Gdyby bylo szeregowo to jeden grzejnik odcialby reszte obiegu. Szeregowo moze byc podlaczony ewentualnie ostani grzejnik obiegu. Moim zdaniem warto zeby pompa w przypadku uzyskania pokojowki pracowala pomimo to. Tu sprawdzi sie pompa adaptacyjna. Gdy pompka bedzie miala sie wylaczac, mocno schladza sie woda w obiegu. Gdy cykl grzania sie powtarza to duzy zlad schlodzonej wody wraca do kotla i dzieje sie to co czesto userzy opisuja. Pomimo pracy kotla mocno spada na nim temperatura. Przy stalej pracy pompki najlepiej sprawdzi sie jakis mieszacz 4D z przemyslanym jego sterowaniem. Dziala to wtedy najlepiej. Jakis pogodowy sterownik zaworu 4D najlepiej polaczyc ze sterownikiem pokojowym. W przypadku dogrzania pokojowki ustawic domykanie zaworu nie do konca. Tzn. ustawic stale minimalne otwarcie zaworu na jakies 10 do 20% i nie aktywowac wylaczania pompki. Woda na obieg grzejnikowy bedzie miala powiedzmy 30°C. Tak dlugo az pojawi sie sygnal o potrzebie pononego dogrzania. Wtedy zawor sie otwiera i puszcza juz normalna, ustawiona temp na grzejniki. Czy to stala czy wedlug pogodowki np. Odbior ciepla z kotla jest duzo plyniejszy i stabilniejszy. A co do kotla to nie grzeje on niepotrzebnie niczego. Uzyska swoja zadana i sie odstawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) ustawic stale minimalne otwarcie zaworu na jakies 10 do 20% i nie aktywowac wylaczania pompki. Woda na obieg grzejnikowy bedzie miala powiedzmy 30°C. Tak dlugo az pojawi sie sygnal o potrzebie pononego dogrzania. Wtedy zawor sie otwiera i puszcza juz normalna, ustawiona temp na grzejniki. Czy to stala czy wedlug pogodowki np. Odbior ciepla z kotla jest duzo plyniejszy i stabilniejszy. A co do kotla to nie grzeje on niepotrzebnie niczego. Uzyska swoja zadana i sie odstawi.

 

Przeglądałem ustawienia,   oryginalnie było tam domknięcie 5%.   Zmienie na 10 może 15% tak jak mówisz.  Pompka chodzi cały czas bo mam grzejniczek w łazience odkręcony. Pozostałe zblokowane głowicami i właczają się jak się otworzą. Wszystko to ustawione jeszcze do pogody na zewnątrz.  Z tym że mam problem z odcinką przy dogrzanym pomieszczeniu,  bo sterownik pokojowy mam na parterze,  i  może zgłosić tylko dogrzanie parteru.  A poddasze na głowicach termostatycznych.

Jak myślisz  można to tak już zostawić na zimę ? Czy jeszcze pokusić się o inne ustawienie ewentualnie przenieść sterowniki na poddasze ?

Chodzi mi żeby w miare to poustawiać ekonomicznie i wykorzystać sterowniki, siłowniki i zawory 4D wraz z czujnikiem zew. i sterownikiem pokojowym, do tego dochodzą głowice termostatyczne.

także jest w miare skoplikowany układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze zapytać o jedną rzecz, bo nigdzie nie mogę znaleść informacji na ten temat.

 

Mam wszędzie jednakowe głowice termostatyczne na kaloryferach.

Wszystkie mają jednakowo wyskalowany zakres temperatur     *, 1,2,3,4,5.     Czyli to by odpowiadało temp. 8,12,16,20,24,28*C

Ale zauważyłem że to nie do konca się sprawdza.  Bo w jednym pomieszczeniu w którym jest 22*C  zameka sie głowica przy ustawieniu na 4 - czyli za wcześnie bo powinna dogrzać pomieszczenie do 24*C i dopiero zamknąć.

 

Zdemontowałem głowcę  i widzę że tam jest jeszcze taki pierścień plastikowy z numerkami   N,  1,2,3,4,5.   Może to jest jakaś regulacja dodatkowa przy instalacji tej głowicy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zdemontowałem głowcę  i widzę że tam jest jeszcze taki pierścień plastikowy z numerkami   N,  1,2,3,4,5.   Może to jest jakaś regulacja dodatkowa przy instalacji tej głowicy ??

To pierścień nastaw wstępnych zaworu - jak wszystko działa to nie ruszaj.

Natomiast nastawy na głowicach są orientacyjne i mogą się różnić wynikami temp w pomieszczeniu.

Temp w pom zależy też od lokalizacji grzejnika i lokalizacji głowicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

 

Jak myślisz  można to tak już zostawić na zimę ? Czy jeszcze pokusić się o inne ustawienie ewentualnie przenieść sterowniki na poddasze ?

 

Nie ma potrzeby przenoszenia pokojowego na poddasze. Wystarczy mu zadac wyzsza temp na parterze. I wyregulowac odpowiednio parter termostatami. Wtedy uklad nadal bedzie grzal poddasze a parter nie bedzie sie przegrzewal..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kolego, ale jak to przykładowo zrobić ?

 

Na dole mam podłogówkę i 2 grzejniki.   Z tego jeden w łazience - drabinka grzeje cały czas.  Drugi to rezerwowy i mam go zakręcony  założyłem go jedynie jakbym wczesną jesienią chciał podpalić trochę drewnem i puścić szybko ciepło na kaloryfer, nie czekając na podłogówkę.

 

A na górze mam podłogówkę tylko na korytarzyku,  i łazience ale tu mam zakręconą podłogówkę bo łazienka na górze nie wykonczona.

No i pozostałe pokoje kaloryfery.

 

Jak teraz to spróbować ustawić ?

Zadać na sterowniku pokojowym  24,5*C.     Jeśli przekroczy to..... 

Bo można ując  np. -10*C  na kaloryfery.   Tak było fabrycznie w sterowniku pieca.

ewentualnie jeszcze jakieś opcje ?

Podłogówkę też coś ujmować jak przekroczy na parterze zadaną ?

Troche mnie to nie przekonuje.. czy to się sprawdzi.

 

Póki co jade na pogodówce  ale ustawiłem wartości na tzw. "pałe"

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik pokojowy jest podłączony do dwóch sterowników ST-61,  te sterują 2 zaworami 4D z siłownikami.  Są 3 pompki, (trzecia do bojlera). 

No tak to mniej więcej wygląda.  Technicznie ciężko mi się wypowiedzieć bo jeszcze rok temu mieszkałem w blokach i nie miałem pojęcia o kotłowni. :D

 

Pompki chodzą cały czas, steruje wszystkim piec.  Jedynie jak temp. CO spadnie to wyłącza wszystko z wyjątkiem podłogówki.

 

Ogólnie mogę zrobić jeśli trzeba: obniżenie podłogówki, kaloryferów i CO,  jeśli  temperatura przekroczy zadaną na parterze.  Tylko ja to teraz wykorzystać skoro termometr od sterownika pokojowego jest na parterze.

Widziałem też że jest taka opcja,  tygodniówka,  obniża też temp. pieca w jakich chcemy  godzinach i dniach  tygodnia.  Ale nie wiem czy to się wykorzysta.  Wg mnie bez sensu trochę. No i jeszcze jest opcja z głowicami termostatycznymi. 

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Andrzej M czy w moim przypadku kiedy sterownik pokojowy podłączony jest pod pompę C.O czyli włączanie pieca i wyłączanie dodam ze instalacja stara grube średnice  rur dużo wody w instalacji byłoby lepsze tak jak piszesz ze najprościej ustawić na każdym grzejniku odpowiedni przepływ a pompę C.O włączyć na stałe...............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam zakupiłam głowice termostatyczne e-Q3  L , założyłam na grzejniki i mam problem . Ogrzewanie mam podłogowe i na kaloryfery , kiedy ustawiam na głowicy np 19C  a zwieksze ciśnienie temp na piecu to kaloryfery robią się też gorące tak jakby głowica nie blokowała zaworu.. może coś źle robię? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.