Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4 Drożny - Co Jest Nie Tak?! Problem Z Temperaturami


GraczykosOK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Panowie wcześniej paliłem gazem, a teraz przed sezonem grzewczym w garażu wolnostojącym 3 metry od domu wstawiłem piec na ekogorszek...

 

Sam piec hula pięknie, natomiast martwią mnie temperatury na zaworze 4 drożnym(Honewell V5442A).

Otóż piec jest podkręcony na 75st i taką temp trzyma, a na zaworze nie mogę za cholerę ustawić porządanego kompromisu.

Najlepszy kompromis jaki udało mi się ustawić to 43st za zaworem na grzejniki i 42st na powrocie do pieca.

Jeśli chcę  podnieśc temperaturę grzejników np na 48st to temperatura na powrocie spada do np 38st.

Dlaczego uzyskuje tak niskie temperatury? A gdzie ochrona powortu? 

Co będzie jeśli w zimie np przy -15st na zewnątrz będę chciał ustawić temperaturę za zaworem na grzejniki np. 50? Wtedy temperatura spadnie mi na powrocie zapewnie gdzie do 35-32st. 

Nie rozumiem dlaczego przy tak wysokiej temperaturze pieca na wyjściu mam takie niskie temp na powrocie? czy to normalne?

Zawór jeszcze chwilowo reguluje ręcznie, ale raczej sterowanie tego zaworu sterownikiem nie wiele pomoże skoro takie kiepskie tamperatury już teraz trzyma.

 

Patrzyłem w Instrukcję montażu jak i pieca, tak i zaworu i wynika z tego, że instalator nie popełnił rzadnego błędu.

 

Prosze o pomoc.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie ma za małą średnicę do pracy grawitacyjnej. Będzie potrzebna pompa kotłowa małego obiegu.

 

Opisz średnice małego obiegu kotła. Przyzwoita praca bez drugiej pompy, to minimum zawór 40 i taki sam rurarz plus sensowne jego wykonanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie co pomocy już znalazłem na forum w innych tematach:

zawory Honewell ponoć nie są szcześliwym rozwiązaniem - odwrócenie jego pokrętała o kąt 180st od zalecanego położenia producenta poprawia sprawę.

I teraz na piecu 70st, na powrocie do pieca 51st, a na zasilaniu grzejników 43st - już jest lepiej :)

a tutaj pomocny wątek:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4422-zimny-powrot-ling-combi-35-kw/

 

A jeśli to będzie za mało to trzeba wtedy zwiększyć średnicę rur w obiegu kotła:

pomocny wątek:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4340-zawor-4-drogowy/page-2

 

swoją drogą muszę sprawdzić jaki przekrój rur w obiegu kotła zaleca producent kotła a jaką wstawił instalator....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o średnicę rur pomiędzy kotłem a zaworem 4d to mam rury miedziane 28mm.

Coś mi się wydaje, że tutaj też po części leży problem...

W instrukcji kotła piszą tylko tyle: ,,przyłącze - 1,5 cala". Czy to znaczy, że właśnie taką rurą powinien być zrobiony ten krótki obieg do zaworu 4d?

Bo moje 28mm to  1 cal jak rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wychodzi, że miałes żle ustawiony zawór?

Trochę to doradzanie śmisznie wygląda, bo nie wiadomo czy masz pompy, ile pomp i gdzie umieszczone w obiegu. Jeśli są pompy, to może ich wydajność trzeba pozmieniać?

U mnie kocioł ma wyjścia 6/4 cala i obieg grawitacyjny mam na podobnych średnicach.  Z kolei, dobudowany kawałek obiegu do pracy wymuszonej pompami i krótki obieg kotła ma u mnie 1 cal lub 28mm miedź.  Działa jak powinien działać. Zawory: termostatyczny 60 stopni i 3D.  Więc u Ciebie też powinno bez problemu działać, o ile masz pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.