Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura zaworu wbudowanego


hajdusss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

posiadam piec Defro Eko Duo 20kW ze sterownikiem K1PV4. Jednym z parametrów wejściowych sterownika jest 'temperatura zaworu wbudowanego' razem z odczytem temperatury aktualnej z czujnika. Czujnik ten jest za zaworem czterodrogowym na 'wejściu na grzejniki'. 

Moje pytanie dla Was - jak ten parametr wejściowy ma się do sterowania kotłem i jakie znaczenie ma ustawienie tej temp. dla konkretnych trybów pieca czyli: pompy równoległe, priorytet bojlera, ogrzewanie domu.

Piec niekiedy bardzo ciężko się nagrzewa, a zdarza się również sytuacja, że osiąga temp 85st, czyli nie wypuszcza ciepła na dom w momencie przegrzania.

Prosiłbym o pomoc:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten parametr ma wpływ na temp zasilania obiegu grzewczego za zaworem mieszającym. W zasadzie nie ma wpływu na pracę kotła, jedynie tylko gdy zawór się mocniej otwiera następuje pobór ciepła z kotła i kocioł powinien nadrobić te straty i wejść na wyższą moc. Dla pracy pomp ma znaczenie jedynie dla pompy CO ,dla CWU innych nie. Zależnie od nastaw gdy sterowanie temp w chacie jest sterowane pogodówka i czujnikiem wewnętrznym i gdy za oknem jest powyżej temp nastawionej w sterowniku, i w chacie również przekroczona temp zadana, sterownik powinien wyłączyć ogrzewanie domu właśnie poprzez wyłączenie pompy CO i zamknięcie zaworu mieszającego aby na obiegi grzewcze nie szła temp która dogrzewał by pomieszczenia. Różnie jest to rozwiązane w różnych sterownikach. Generalnie lepiej jest jak temp w obiegi grzewcze idzie taka aby nie wystudzić pomieszczeń, a był odbiór ciepła z kotła choć minimalny. W każdym mądrzejszym sterowniku jest to różnie rozwiązane, i dobierając odpowiednie nastawy można uzyskać np zmniejszenie zużycia opału i pełen komfort w chacie. Temat rzeka. Jak znasz zasadę działania wszystko jest proste.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze byłoby widzieć kotłownie. Może masz jeszcze ogrzewanie podłogowe ( źle podpięte) i załączoną ochronę powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zbyszko125 

Dzięki za odpowiedź, czyli generalnie parametr ten nie powinien mieć znaczenia przy wyborze opcji priorytetu bojlera, jak również w momencie osiągnięcia w domu zadanej temperatury powinien ten parametr być ignorowany.

Mimo wszystko zauważyłem, że piec inaczej się zachowuje zależnie od ustawionej tam temperatury. 

Sterowanie ogrzewaniem domu odbywa się za pomocą czujnika wewnątrz domu i ustawienia temperatury docelowej większej lub mniejszej od aktualnej. 

@gersik 

Nie mam ogrzewania podłogowego, jedynie ogrzewanie grzejnikowe, a ochrona powrotu jest wyłączona w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł będzie reagował na zmianę temp za.mieszaczem, jeśli jest ona wyższa to kocioł będzie reagował w taki sposób że wejdzie na wyższą moc. Odbiera ciepło z kotla z obiegów powraca chłodniejsza woda i studzi kocioł wtedy kocioł musi to nadrobić. Ochrona powrotu jest ważna ,najlepiej gdy delta ( to różnica temp na wyjściu i powrotu kotła) jest jak najniższa. Wtedy kocioł pracuje sobie równo bez dużych skoków modulacji. Takie mocne "huśtanie" mocą powoduje większe zużycie opału i kilka innych problemów.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam podepnę się pod temat, mam defro bio pell 10kw sterowni apc adaptiv control mój instalator mnie denerwuje przyjechac nie chce a samemu się męczę, mam podlogowke i grzejniki w sypialniach reszta to podlogowka, mam zawor 3 drogowy afriso z siłownikiem temperatury ustawione 46 na zaworze pompę załączenia co ustawiona na 55 żeby nie pchała zimnej wody tak mi sie wydaje ale przy dużym poborze wody gdy termostaty w sypialniach soe otworzą i elektryczne siłowniki od podlogowki dość mocno spada temperatura kotła zawor się otwiera na maxa by poscic na grzejniki i podłogę i za chwilę wypierdzieli jiska temp powrotu piec mam 3 miesiące I przestawiam kombinuje nie mogę nigdzie znaleźć xaleznosci zawor a pompy krotkiego obiegu czy tam co. Już mnie szlak trafią.moz3 ktoś coś podpowie.

20211109_120631.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Więcej zdjęć instalacji w kotłowni. Kocioł wszystko zasłania. Masz zawór do ochrony powrotu?

48 minut temu, DamianT88 napisał:

mam zawor 3 drogowy afriso z siłownikiem

Gdzie ten siłownik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

16426753108799021120245318151394.jpg

16426753447521038289880694247560.jpg

16426753707448811858244996779964.jpg

16426753999326564641929877414610.jpg

1642675423578384276066337314226.jpg

16426754467072029116720702309038.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden pomysł żeby dokupić do listwy Salus asterownik do pompy żeby nie chodziła codziennie niby przy piecu jest możliwość w sterowniku takiej pompy ale nie wiem gdzie ona jest podłączona bo chodzi ciągle na 2 biegu szczerze nie wiem instalacją niby ładnie wykonana w sumie gwarant serwisowy Defro ma ten instalator co zakładał instalacje ale elektronika go pokonała tak myślę,  a teraz przy mrozach wykańczać piec żeby rozebrać ściankę gdzie jest podajnik i patrzenie co gdzie podłączone to tak nie bardzo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór 55* nie puści Ci zimnej wody do kotła. Na zdjęciu nr 4 wygląda wszystko ok. Kwestia tylko jest taka, że ta pompa na powrocie kotła  którą masz wpiętą jako pompa krótkiego obiegu, powinna w takim schemacie gonić cały czas a nie włączać się i wyłączać cyklicznie. Możesz spiąć ją razem z pompą zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no ona goni non stop, wyłączyła wyłączyła jak zauważyłem tylko raz gdy spadła temperatura bardzo nisko, próbowałem ja przełączyć i chodziła jako przewalowa gdzie ustawia się temperatury górna i dolna i było to samo, mowie chyba ze podłącze pompę od podlogowki zamiast pod piec gdzie nie wiem gdzie jest podlaczona bynajmniej wyłączenie jej z panelu pieca tak naprawdę jej nie wykańcza, kupię dostawkę do listwy i tylko przy otwarciu  odpowiedniego silownika na pętli podlogowki sobie zacznie chodzić, no i chyba na jednym połączeniu grzejniki z  podlogowka tez być nie może bym musiał założyć 2 zawor 3 drogowy typowo do niej sprzeglo jest na dwa a podłączyli mi na jednym, jeżeli moje ustawienia są dobre to ogólnie nie mam pojęcia, zobaczę czy da się ja przełączyć jako pompę zaworu ale gdzieś czytałem że pompy powinny jechać wszystkie od dołu jak najniżej żeby była ciągle stała temperatura nie nagle *** ciepła, ale tak zrobię to pali się pali i dociągnąć nie może do zadanej.

No i po zdjęciu krzywej pracy kotła widac jak to wszystko skacze nie ma takiej stabilizacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pobieżne obejrzenie zdjęć wskazuje na to, że instalacja jest żle wykonana.Zwraca uwagę podmieszanie zaworu 3D grzejników podłączone bezpośrednio z powrotu do sprzęgła.

Ze sprzęgła wychodzi jeden obieg. Zatem obieg podłogówki podłączony jest z obiegu grzejników ?? Spróbuj może naszkicować przebieg rur albo daj dokładne zdjęcia. Postaraj się je wkleić nieobrócone.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci ktoś zamontował te siłowniki to nie kocioł gazowy. Pościągaj siłowniki z rozdzielaczy, a temp. w pomieszczeniu ustaw regulując przepływy na pętlach.

Na sprzęgle widać już 80, jeszcze trochę i wywali Ci termik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo nie ma przepływu przez sprzęgło skoro pompa zaworu ATV włącza się od histerezy zamiast gonić cały czas 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co nie chce zapeszać ale chyba udało mi soe w miarę to ustabilizować, dodałem na zaworze do 50' zmniejszyłem histeze na kotle do 7 a miałem z 10 i zawor mieszajacy na podłogówce tak mniej więcej na połowę żeby powrót byl otwarty trochę a nie pompa pchała na podłogę skoro zawory od sterownikow w pomieszczeniach nie puszczały i mam ma podłogówce max 50 na zegarach zasilanie i tak z różnica 3 stopni powrót gdy zamknięte są siłowniki, nie będzie takiego spadku nagłego temperatury jak pójdzie zimna woda co jest w obiegu, ale przesyłam szkic jakiś taki jaki umiałem. No i jak będzie cieplej zobaczyć jak pompa jest od podlogowki podlaczona ze przy wyłączeniu grzania podłogowego ona s nie wyłącza albo kupić do listwy Salusa dokupić ta przystawkę żeby zalanczala się wtedy kiedy potrzeba gdy otworzy się któryś zawor.

16427800649948387265727919067163.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.b9ca6ef1eb9f1ddcdd7271b3f118d748.png

Tak jak przypuszczałem, masz żle podłączone zasilanie obiegu podłogowego.

Powinno być bezpośrednio ze sprzęgła, równolegle z obiegiem grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem właśnie tak też myślałem znaczy się bo teraz pompa pcha na grzejniki i podłogówkę gdzie jest druga pompa i można powiedzieć pompa pchała pompę a tym bardziej jak termostaty zamkną dopływ to jest bezsensowne pchanie na siłę po nie wiadomo co i zas przy otwarciu zbyt duży pobór cieplej wody i jest rezultat jedna wielka lipa, z ustawieniami nie idzie dojść itd. Dzięki wszystkim za pomoc, teraz bynajmniej nie poprawię tego poczekam do cieplejszego okresu gdzie jie trzeba grzać domu i będę przerabiał spróbuję się wykłócić z instalatorem pseudo serwisem defro gwarancyjnym żeby zrobił to po swoich kosztach żebym zapłacił tylko za towar bo ja mówiłem chce dobrze żeby to działało jak należy a jak mam probl nie odbiera albo jak raz odebrał nic mi nie pomógł i przyjechać tez nie przyjechał, wiecie ja mam doświadczenie z piecem gdzie był zawor jeden grzejniki albo grzejniki ciepła woda sterownik płomyk gdzie tylko sterowało się częstością przedmuchu i jego czasem. A tu się uczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.