Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec Do Budynku Ocieplonego O Powierzchni 160M2


cisowianka

Rekomendowane odpowiedzi

Radzę tobie iść na zdrowy rozsądek i zasobność portfela bo jak widzisz tutaj "każda matka swoje pisklę chwali" masz kilku doradców i tyleż samo opinii - jedno jest pewne że 12/15 kw to chyba max na jaki powinieneś się zdecydować  ze wskazaniem na 12 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brałbym kgsw 11 kw, mniejsze modele nie maja ruchomego rusztu,zębiec odpada, dałby rade 200 nieocieplonym metrom

11 KW?  na stronie producenta według tabeli inaczej podają:

 

119pls2.jpg

 

Powierzchnia ocieplona 150 metrów - 15 KW

Powierzchnia ocieplona 190 metrów - 20 KW

 

Moja powierzchnia to 160 m2 + 300 litrów bojler+ogrzewanie podłogowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to z tabeli wynika ze te kotły maja niska sprawnosć jak do domu dobrze ocieplonego podają 15kW na 150m2 ,gdzie twój budynek wg tego co napisałes nie porzebuje wiecej niz 40W/m2 w trzaskających mrozach no chyba ze nie masz wentylacji tylko kominy to 60W/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zakup 15 KW będzie dobrym wyborem? zależy mi też żeby trochę tego węgla weszło do pieca  czy drzewa.

 

To jest podstawowy błąd w wyobrażaniu sobie jak taki kocioł działa.

 

Im mniej paliwa w kotle, tym mniej problemów z użytkowaniem takiego kotła, nawet jeżeli mówimy kotle dolnospalającym.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nie patrz na te tabele , producenci podają na wyrost, te 15 kw ogrzeje 200 metrów,sam kupiłem według tabeli Zębca kwkd 22Kw na 220 nieocieplonych metrów  iii , musiałem go zmniejszyć szamotem w srodku , ogrzałby 2 takie chałupy jak moja, chcesz powielić mój błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest podstawowy błąd w wyobrażaniu sobie jak taki kocioł działa.

 

Im mniej paliwa w kotle, tym mniej problemów z użytkowaniem takiego kotła, nawet jeżeli mówimy kotle dolnospalającym.  

Czyli co doradzacie 15KW ? czy 11KW

Chciałem też zapytać dlaczego w tym kotle jest złym rozwiązaniem nawiew i sterownik?  i czy jest potem możliwość zdemontowania tego i założenia miar­kow­ni­ka ciągu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy kocioł to większe spalanie a 15 kw to samobójstwo( za duży), 11 kw podejrzewam ze tez , ale skutki nie będą tak drastyczne, Poczytaj sobie stronę czyste ogrzewanie, dmuchawa jest dobra tylko do miału, powoduje zwiększenie spalania , zdymiania opału, na naturalnym ciągu wszystko śmiga, nie trzeba bajerów, producenci pchaja je na potrzeby marketingu a laicy lecą na świecidełka. Sterownik tylko do pompki. Widziałeś kiedyś komin  podczas pracy dmuchawy?kup wersję z miarkownikiem , będzie taniej i nie będziesz rozczarowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel najlepiej spalisz na miarkowniku,nadmuch to zbedny wydatek.Sterownik możesz kupić osobno dostosowany do potrzeb ,aby obsługiwał pompki,zawór jakie masz w instalacji.Moc doradzałbym 11kw,raz że tabelki na wyrost ,dwa że do tem. na zewnątrz -20C ,co zdaża sie kilka dni w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem ksgw Zgoda 15 kW na 170 m średnio ocieplonego domu, plus cwu i już po trzech dniach palenia żałowałem, że posłuchałem "fachowca". Kociołek jako taki bardzo fajny ale przewymiarowany i to mocno. Myślę, że 8 kW było by w sam raz. Teraz kombinuję z szamotami na ruszcie, obniżaniem przegrody itp. żeby go wyhamować. W przyszłym sezonie  żeby było ok. chcę zainstalować bufor.

I nie kupuj z dmuchawą bo sobie tylko tym krzywdę zrobisz.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel najlepiej spalisz na miarkowniku,nadmuch to zbedny wydatek.Sterownik możesz kupić osobno dostosowany do potrzeb ,aby obsługiwał pompki,zawór jakie masz w instalacji.Moc doradzałbym 11kw,raz że tabelki na wyrost ,dwa że do tem. na zewnątrz -20C ,co zdaża sie kilka dni w roku.

Zapotrzebowanie na moc w dobrze ocieplonym budnyku jest rzędu 50W/m2. Przy podłogowym jeszcze mniejsze. Zapas na CWU i nielaboratoryjne warunki pracy kotła ( sadza, kamień kotłowy, gorsza jakosc paliwa itd) czyli wychodzi max 15kW.

Lepiej podnieść na kotle temp do 75 st w duży mróz niż męczyć go na 45-50 st.C.

 

Parametry mojego domu:

 

vimixu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w tym, że małe kotły mają małą komorę zasypową. Nie wiem czym to jest spowodowane ale niestety tak jest i trzeba do niego dokładać zazwyczaj parę razy dziennie.

Jak nie chcesz dokładać to tylko kocioł z podajnikiem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Automatyk" w pierwszym poście napisał wszystko co powinieneś zrobić. Dalej niestety drążysz temat kotłów na węgiel co przy podłogówce niestety będzie upierdliwe w eksploatacji i sterowaniu. Niestety każdy kocioł na węgiel bedzie za duży do podłogówko a te o mocy poniżej 20kW będą za małe do podgrzania 300 l podgrzewacza cwu (pytaniem podstawowym jest czy napewno potrzebujesz tak duzego?). Czyli masz kwadraturę koła. Którykolwiek kocioł wybierzesz zrobisz..... źle. Jedyne rozsądne rozwiazanie przy podłogówce to gaz lub PC co oczywiscie Ci się nie spodoba. Brnięcie w węgiel to usilne szukanie kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety brnięcie w oszczędności przy ogrzewaniu obecnie budowanych domków 120-160 m2 które posiadają dobrą izolacje jest trochę niezrozumiałe.

 

Montowanie śmieciucha w takim domu pozwoli zaoszczędzić 500 do 800 zł rocznie względem gazu czy pompy ciepła.

 

Rodzi się pytanie czy warto... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rodzi się pytanie czy warto... ?

 

Nie krytykowałbym tak zdecydowanie wyboru kolegi odnośnie instalacji śmieciucha. Teraz może oszczędności faktycznie wynoszą 500-800zła rocznie względem gazu ale jak bedzie różnica za rok - pięć lat- dziesięć  tego nie wiemy. Może się okazać, że za 5lat ogrzewanie domu gazem będzie nieosiągalne dla przeciętnej rodziny już o prądzie nie wspomnę...

do tego 800zł drogą nie chodzi i jeżeli ktoś ma do wyboru kupić dziecku buty czy cieszyć się bezobsługowością to sami sobie odpowiedzcie.

 

Fakty są takie:

Gaz - bezobsługowość, czystość itp i tylko jedyna wada CENA (do tego co miesięczna opłata abonamentowa ~60złx12 = 720zł/rok)

Węgiel - brud, konieczność czyszczenia komina i kotła, popiół, miejsce na składowanie itp no i zalety CENA, możliwość kombinowania poprzez palenie tanim drewnem itp

Prąd - tego bym nie proponował nikomu o zdrowych zmysłach :) bo wystarczy jedna dobra zima lub większa wichura i będzie płacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale znowu czy warto budowac taką technologie  i gdzie tu ekonomia????

 

Jak chcesz wydłużyć stałopalność i zwiększyć moc kotła wstaw  bufor - nawet 500l będzie jakimś rozwiązaniem.

Wtedy mozna kupić kocioł 15kW a w nocy się wyspać, korzystając z ciepła zmagazynowanego w buforze.

 

Właściwie skłaniałbym się do 15 KW.  Boję się kupować 11KW żeby się nie okazało że będzie za słaby aby zagrzać bojler. A jak przyjdzie mróz -30? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Masz potężny akumulator ciepła w postaci podłogówki na który musi iśc niska temperatura.palenie ciągłe moze byc poważnie utrudnione,kocioł bedzie przechodził w stan jakby podtrzymania.Przez wiekszośc sezonu po kilkugodzinnym paleniu nie będzie miało co odbierać mocy i nawet przy wysokiej tem na kotle może wystapić kiszenie opału.

Może rozwazyć zakup górniaka i palenie cykliczne,ale czy chcesz i masz możliwość rozpalania codziennie?

Inne mozliwości czyli gaz ,bufor ,lub pellet podali koledzy

Kocioł na węgiel na pewno będzie najbardziej pracochłonny,nie wiadomo jakie masz preferencje czy lubisz "poszuflować"czy za troche drożej bezobsługowo(gaz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownię mam przystosowaną i do gazu i do pieca CO ale gaz odpada bo na pewno zdrożeje. Większość użytkowników poleciło piec ze spalaniem dolnym. Znalazłem już typ tylko rozchodzi sie o moc pieca. 11KW czy 15 KW  . Potrzebuję coś co będzie dobrane.

Bojler posiadam ten co poniżej: 300 litrów

2aie9ug.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.