Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Buforów 2X500L Do Kotła Logica 27Kw


pellastex2

Rekomendowane odpowiedzi

Ok czyli podlacze zasilanie na grzejniki do 1 bufora na daną górę. zasilanie bufora mam jak pisalem z kotła podłączone do pierwszego bufora na samą górę po lewej. Zasilanie nas grzejniki może być po przeciwległej czyli po prawej?

 

Napisz jeszcze jak z tymi powrotami.

Rozdzielic je czy spięte razem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rzeczywiście część już wiemy ale po konsultacji z jedną osobą nachodzi mi pytanie czy nie powinny jednak powroty być rozdzielone.

Powrót z buforów tam gdzie na tym schemacie jest zasilanie tylko na samym dole. Czyli w pierwszym buforze.

A powrót z grzejników przeciwnie do zasilania czyli drugi bufor na samym dole.

 

Nie wiem do końca co poeta miał na myśli. Śmiem jednak przypuszczać, że chce po raz kolejny popsuć dobrze już dopracowany schemat. Wrzuć na papier co masz na myśli (czytaj narysuj), wtedy ocenimy, ale z tego co mogę zrozumieć z opisu, to znowu chcesz namieszać. Masz na to tyle czasu i nerwów??? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam nie zauważyłem zasilanie na grzejniki oczywiście z pierwszego bufora na danej górze po prawej. W tym ostatnim chodził mi o powroty i ich rozdzielenie

To popraw raz jeszcze rysunek, a ja odniosę się do niego jutro, bo nadal nie wiem o co biega ;) 

Dobrej nocki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem i wiedziałem, że mepinga a nie mapinga. Przepraszam za to, ale to figiel palców jak się szybko pisze ;)

 

Kolego pellastex2, powiedz "jednej osobie", że nie można rozdzielać tych powrotów.

 

Za to bufory mogą być połączone razem ale nie 4 a 2 rurkami, w najwyższym i najniższym połączeniu (równolegle) lub tak jak narysował meping, czyli szeregowo.

 

Pytanie jest jeszcze czy wiesz jak tym sterować, żeby dobrze działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Ten schemat jest po mojemu bardzo dobry. O to mi właśnie chodziło. Jedyna uwaga jaką zasygnalizuję, to przeniesienie odejścia do naczynia przelewowo-wzbiorczego za wyjście z kotła a nie przy powrocie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna uwaga jaką zasygnalizuję, to przeniesienie odejścia do naczynia przelewowo-wzbiorczego za wyjście z kotła a nie przy powrocie. 

 

Dlaczego???

Na wyjściu z kotła panuje wyższa temp niż na powrocie, więc przepona w naczyniu będzie narażone na działanie wyższych temp.

Natomiast można dyskutować czy podłączenie NP przed lub za pompa.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu pojawia się pytanie, co poeta miał na myśli pisząc NPW. Czy to naczynie przelewowo wzbiorcze, czyli układ otwarty, tak jak to powinno być przy kotle na paliwo stałe, czy też naczynie przeponowe. Jeśli to drugie, to oczywiście masz rację. Jeśli to pierwsze, to chyba raczej po mojemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zrobię tak jak na tym schemacie.

Tylko napisz jeszcze proszę wszystkie rury w obrębie kotła i buforów 28 mogą być?

Czy będzie lepiej jak bym zrobił te połączenie pomiędzy buforami z schematu dołączonego do tego postu rura 6/4 czy 28 wystarczy?

wszytko ok tylko przeponnówkę przed pompę i bedzie dobrze ,natomiast roziwaznie połączenia buforów chyba nie jest najszczęśliwsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znów jedziemy od nowa;)

kolego automatyk zaproponuj inne rozwiązanie.

Naczynie pprzeponowe. Kociol może pracować w układzie zamkniętym bo ma fabryczna wezownice schładzającą.

I tak teoretycznie potrzeb naczyniem powinno być zamontowane naczynie schładzające ale tego z tego co wiem przy tej mocy nikt nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znów jedziemy od nowa;)

kolego automatyk zaproponuj inne rozwiązanie.

 

Nie my jedziemy od nowa, tylko Ty jedziesz od nowa.

Nie czytasz dokładnie co ludzie piszą. Kol. Automatyk pisze, że to jest słabe a Ty, bez dowodu, chcesz już tracić czas na analizę czegoś innego (innych rozwiązań jest dużo). Niech napisze, co się mu nie podoba, to może być cenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie dodać, że wiele rad kolegi Automatyka jest dla mnie co najmniej kontrowersyjnych, a w dodatku sprzecznych z obowiązującymi normami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tagi jak polecacie. Nie mniej jednak niech kolega automatyk nakresli o co mu chodzi będzie po prostu łatwiejsza dyskusja.

A powiedz rozumie ze rury w obrębie kociol bufor i bufor instalacja 28 mogą być.

Czy nie lepiej na połączenie bbuforów dac rurę 6/4 woda chyba łatwiej się będzie mieszać - pompa będzie miała łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie dodać, że wiele rad kolegi Automatyka jest dla mnie co najmniej kontrowersyjnych, a w dodatku sprzecznych z obowiązującymi normami.

o to ciekawe ,co piszesz ,zbiornik przeponowy zawsze i wszedzie daje sie przed pompą ,zakłądam że kocioł jest do instalacji zamkniętych ,,natomiast co do zbiorników jesli uwazasz że moje rady śa kontrowersyjne i sprzeczne z prawem to do wad tego połączenia będziesz musiał sie przyzwyczaić ...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem naczynie zawsze bezpośrednio przy kotle przed wszelkiej maści zawodami, pompami itd.

Co bys zmienił kolego w tym bo założyłem ten temat by powstało coś w miarę możliwości najlepszego.

Koszty materiałów są spore więc dobrze było by typ razem jeszcze dobrze połączyć.

Najbardziej by mnie interesowało by po uruchomieniu kotła grzałka się instalacja za zaworem 3d czy 4d a reszta energii szła przez bufor. potem jak już kociol się wygasi instalacja idzie z bufora.

ale o ile mam zawór 3d u 4d typ nam tylko 1 słownik i 1 sterownik choć mam też sterownik st402N z solarow który teoretycznie można by zaadoptowac Ale nie chciał bym już powiększać kosztów bo się spłukałem na to co mam więc raczej będę musiał zrobić jak radzi kolego meping.

Mimo wszystko wszystkim dziękuję za wszelkie uwagi i podpowiedzi,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może być 4D bo nie będzie dobrze działać.

Ma być 3D.

Ludzie, jak coś nie pasuje w tym połączeniu to piszcie konkretnie - co nie będzie w jakiej sytuacji działać albo przynajmniej wątpliwości ale konkretne.

Nie wiem skąd kolega meping wziął ten schemat, ale przyznaję, że jest niezły, nie widzę tu żadnych słabości i wszystko działa w automacie.

Tylko trzeba jeszcze tym odpowiednio zasterować, umieścić czujniki w odpowiednich miejscach i ustawić na sterownikach odpowiednie temperatury załączania.

 

Jak chodzi o wyższość połączenia szeregowego nad równoległym to rzeczywiście dostrzegam taką, ale dotyczy ona tylko prawdziwych buforów, których w Polsce jest niewiele.

Chodzi o to, że w buforze woda ma się cały czas kręcić, zgodnie z siłą Coriolisa (podczas rozładowywania, takich jest mało). Wtedy połączenie równoległe będzie zaburzać to kręcenie (źle!) a szeregowe nie ma na to wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie neguje tego schematu tylko martwię się ze będę musiał znów typ poprawiać.

Teraz się zabezpiecze na te ewentualność bo teraz jak wypuszczałem wodę z buforów typ była masakra musiałem z nich wypompowac wodę pompa bo nie miałem po stronie buforów zaworu spustowego.

Teraz będę robił jeden przy kotle 2 przy buforach.

dodatkowo w buforach na samej górze i na samym dole po obu stronach dam zawory kulowe by móc dodać rurkę bez dopuszczania wody jak by co.

 

Mam dobry i mocny kocioł 27kW ale martwi mnie jedną rzecz.

Z racji tego ze nie korzystałem wcześniej z buforów martwi mnie ile będzie czasu trzeba czekać by ciepło było w grzejnikach.

Wiem że schemat kolegi meping powoduje ze woda będzie najszybciej jak się da.

Ale po prostu nie chciał bym by w zimie było zimno i zrobię ogień a będę musiał czekać na ciepłe grzejniki kilka godzin.

Z trąd chciałem zaworu na zasilaniu i powrocie które ominąć bufory w razie potrzeby natychmiastowego ogrzania domu.

Czujnik zwalczający pompe ladujaca bufory w płaszczu kotła nastawiony na 65stopni.

Kociol nastawiony na 85.

Czujnik zalaczajacy pompe na instalacje i cwu na samej górze 1 bufora.

Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to ciekawe ,co piszesz ,zbiornik przeponowy zawsze i wszedzie daje sie przed pompą ,zakłądam że kocioł jest do instalacji zamkniętych ,,natomiast co do zbiorników jesli uwazasz że moje rady śa kontrowersyjne i sprzeczne z prawem to do wad tego połączenia będziesz musiał sie przyzwyczaić ...

pozdrawiam

 

nie miałem na myśli naczynia przeponowego. Tu akurat się zgadzam. Natomiast ciekaw jestem Twoich uwag odnośnie układu buforów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, nie wiem, czy to nie jest dyskusja na oddzielny wątek, ale od jakiegoś czasu zastanawiam się też nad sterowaniem mojego układu, który ma być bardzo podobny do omawianego (albo odwrotnie :P). Zastanawiam się, czy pompa ładująca bufor powinna być załączana przy określonej temperaturze, czy też lepiej gdyby była sterowana włącznikiem różnicowym, kiedy temperatura kotła przekroczy temperaturę bufora o 2-4 st C na przykład. Takie sterowanie zapobiegałoby rozładowywaniu bufora poprzez kocioł kiedy ten wygaśnie. Można oczywiście zastosować sterowanie podwójne, czyli startujące przy temperaturze kotła X jeśli jest ona wyższa niż temperatura bufora, tylko nie wiem czy to ma sens jeśli kocioł jest zabezpieczony termostatycznym zaworem 3D. Owszem, pompa załączy się wcześniej, ale będzie mieliła wodę w układzie zamkniętym kotła do póki zawór się nie otworzy. 

 

Chętnie przeczytam Twoją jak i innych opinię.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.