Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie 90 Metrowego Lokalu W Kamienicy Malutkim Piecykiem.


Rekomendowane odpowiedzi

Siema wszystkim,

 

nie wiem czy to częsty temat podejmowany na forum czy nie bo prawdę mówiąc jest tu tyle tematów że nie sposób się przez nie przebrnąć więc.. 

 

Posiadam 90metrowy lokal w starej kamienicy, jest podzielony:

2x25 metrów (oba mają piece żeliwne)
1x10 metrów (tu też piec, kaflowy)

1x10 metrów bez ogrzewania

i reszta to powierzchnia mniej użytkowa. 

 

Nęka mnie od lat problem ogrzewania tak dużej powierzchni tyloma piecami bo jest to zwyczajnie nie ekonomiczne jeśli chodzi o węgiel, żeby wszędzie było ciepło trzeba grzać osobno w każdym piecu co stanowi też nie lada wyzwanie czasowe oraz ze względu na podzielność uwagi przy pilnowaniu ognia między 3 pomieszczeniami. Ostatni raz tak paliłem kilka lat temu na szczęście bo ostatnimi czasy zimny są już lżejsze.

 

No ale... jako że mieszkam sam i jestem młody(22) zacząłem sobie remontować to mieszkanie w celu wynajmu połowy(1x25+1x10) studentom ze względu na idealne umiejscowienie względem uniwersytetu w moim mieście. I tu zrodził się problem.. żeby podnieść cenę wynajmu dobrze było by zainwestować do października do centralne ogrzewanie, żeliwne kaloryfery niestety nie wchodzą w grę, za duże koszta dla mnie na chwilę obecną. Zdecydowanie taniej(bo z materiałów które posiadam) mogę zmontować coś co wydaje mi się zdać egzamin lecz niestety nie mam doświadczenia w instalacjach grzewczych i chciałbym posłuchać waszych sugestii w tej sprawie. 

 

Mianowicie posiadam jedno pomieszczenie 2x2m, nic tam nie ma prócz narzędzi, zastanawia mnie czy jeśli pociągnę pod sufitem instalacje nadmuchową i zabuduję to pomieszczenie blachami, cegłami grzewczymi na przemian, oraz zainstaluję w właściwej odległości od pieca wentylatory - zda to egzamin? Nie wiem czy wyjaśniłem to wystarczająco jasno, jak będzie trzeba to strzelę jakiś rysunek techniczny żeby lepiej za obrazować mój problem i pomysł jak sobie poradzić z mrozami. 

 

I tyle.. czekam na odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzanie powietrzem jest bardzo trudne jesli chodzi o stałe utrzyanie ciepła ,jesli posiadasz jakis budzet to widziałbym tam pompe ciepła powietrze powietrze i tyle ,a jesli jest gaz to jest jeszcze prostrze ,natomiast jesli to ma isc pod wynajem a mocy elektrzycznej masz sporo to poprostu grzejniki elekryczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twoim nickiem nie powinieneś mówić że to trudne:) Akurat wydaje mi się że to najprostsza rzecz w tym wszystkim... czujniki temperatury, kilka kabli przekaźników i działać musi. Bardziej mnie zastanawiało czy w tak małym pomieszczeniu uda mi się uzyskać wystarczającą temperaturę do ogrzewania całości. Narysuje to jednak jutro po pracy w celu lepszego zaobrazowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowana przez ciebie "instalacja grzewcza" będzie pracowała na podciśnieniu czyli będzie niebezpieczeństwo zasysania spalin z pieca, który będzie nagrzewał to pomieszczenie i może dojść do zaczadzenia osób przebywających w pomieszczeniach.

Jak chcesz radę to jest taka - tylko elektryka z podlicznikami, lub kocioł na paliwo stałe z instalacją grzejnikową.

Ponadto istnieje coś takiego jak składniki i opłaty czynszu i ciebie nie powinno interesować ile lokator płaci za energię elektryczną do grzania pokoju.

Studenci są oszczędni jak mają za coś płacić ;)

 

EDIT

 

Ponadto mała powierzchnia wymiany ciepła samego pieca i ograniczona temperatura jego powierzchni - przecież nie będziesz trzymał go rozgrzanego do czerwoności nie gwarantują uzyskania potrzebnej ilości ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mógłbyś ogrzać takie mieszkanie po przebudowaniu pieca. A dokładnie na zrobienie kaflaka na podkowe. Wtedy to tylko zrobić instalacje grzejnikową. :-) Pamiętaj tylko o zabezpieczeniach bo woda ci się zagotuje nie raz. :-D

wezownicaduza_zpsd094613e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze mógłby to jedno -.ważne czy może.

Kolego mitorski ,to ze jesteś właścicielem mieszkania ,to nie znaczy że możesz robić w tym mieszkaniu z ogrzewaniem co chcesz .

Jako właściciel mieszkania możesz bez zgody właściciela budynku zrobić sobie dodatkowe ogrzewanie.Takim dodatkowym ogrzewaniem (najtańszym )jest zamontowanie piecokuchni i zrobienie instalacji CO.Wbrew pozorom grzejniki żeliwne wcale nie są takie drogie.Ludzie je wymieniają ,można je kupić za grosze.Ogrzewanie elektryczne ,to jest 2ga taryfa i piece z dynamicznym ogrzewaniem, do kaflaka możesz zamontować grzałkę elektryczną.Ale to ogrzewanie(takiej powierzchni )będzie bardzo drogie.Na forum jest dużo na temat ogrzewania mieszkań w kamienicach ,oraz problemach z tym związanych ,zwłaszcza prawnych.

jeden z przykładów:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19152-samodzielne-wykonanie-instalacji-co-dobór-grzejników-i-piecokuchni/

drugi przyklad:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20461-ogrzewanie-mieszkania-47m/page-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.