Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła Na Węgiel, Drewno


bmwmaniak

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

   Poszukuję  kotła dolnego spalania na drewno, węgiel do nowego domu o pow. 155 m2 + 33m2 garaż i kotłownia ok 8 m2. Dylemat polega na tym że w garażu nie musi być sauny, ale tak zeby smiało można było w nim coś pracować w zimne,mroźne dni. W mojej okolicy jest Pan który robi na zamówienie kotły(bez ocieplenia z blach kotłowych 6mm), który proponuje mi kocioł 21Kw.

    Dom jest z poddaszem użytkowym   murowany z ytonga 24 docieplony styropianem 15 cm z frezem+wełna 15 w krokwie na strychu.

 

    Od sciany kolankowej do wysokości sufitów na poddaszu wełna 20 cm na przekładkę (15cm wzdłuż i 5cm w poprzek). Sufit na poddaszu też wypchany wełną 20 cm.

 Jeśli chodzi o sterowanie kotłem to interesuje mnie miarkownik ciągu unister, komin systemowy z wkładem ceramicznym przekrój 200 mm.  Może ktoś ma dom o podobnym metrażu i podzieli się informacjami na tema  spalania, obsługi. Początkowo chciałem ogniwo, ale tylko do mometu aż dowiedziałem się że to górniak, potem zębiec KWKD ale moc 15 kw lub 22kw. Proszę o pomoc w wyborze kotła.

Opublikowano

Po co ci tak duża moc? Ja przy gorszym ociepleniu i ponad 200m ogrzewanych opalałem się w poprzednim sezonie ze średnią mocą 5kW. Tyle mi wychodzi z przeliczenia zużytego opału. Kocioł 28kW nie miał kiedy się nawet rozpędzić, był przepalany raz lub dwa razy dziennie. Dla Twojego metrażu kociołek 10-12kW, a w razie bardzo dużych mrozów podajesz powietrze górą i masz większą moc. Problem w tym, że dobry dolniak na drewno i do tego małej mocy jest prawie jak jednorożec.

Opublikowano

Dokładnie jak przedmówca, dodam tylko od siebie abyś nie dał się namówić na kocioł górnego spalania lub takiego dolniaka ze stałą szczeliną nad wymiennikiem albowiem to co najcenniejsze ujdzie górą nie biorąc udziału w spalaniu.

Opublikowano

Nie za bardzo wiem o co chodzi z tą  staółą szczeliną nad wymiennikiem, w takim wypadku jaki dolniak mi polecacie  dodam że mam wejscie spalin do komina 197 cm od posadzki mierząć do osi otworu. Dobrze by było gdyby piec miał czopuch na górnym deklu w tedy by było mało zakrętów z pieca do komina. Jeśli chodzi o moc to te 10-12 kw nie będzie zbyt uboogo zwłaszcza że mam jescze grzać c.w.o.

Opublikowano

Jeżeli w garażu masz zamiar wygodnie popracować a lubisz ciepełko to 10kW może być zbyt skromnie.

Jeśli chodzi o grzanie c.w.u to problem jest bardziej złożony albowiem jeżeli w krótkim czasie potrzebujesz dużą ilość ciepłej wody to kocioł musi nadążać z jej podgrzewaniem, wówczas kocioł powinien mieć możliwość zwiększenie mocy chwilowej , jednym ze sposobów jest rozszczelnienie komory zasypowej ale ma to sens tylko w kotłach DS albowiem te dolno górne  jak SAS NWT czy CHT logica nie dają takowej możliwości właśnie ze względu na górne ujście gazów.

 

Dodam że kotły na drewno muszą mieć odpowiednią zabudowę palnika pozwalającą na podniesienie temp spalania no i komorę załadowczą która pozwoli na odrobinę komfortu a nie bieganie co 15min. do kotła

Opublikowano

Własnie dlatego się tu zalogowałem, nie chcę przedobrzyć z mocą jak i nie chcę aby było za skromnie. Interesował by nie zębiec kwkd tylko te moce 15 kw lub 22 kw .... zbyt dużo informacji z różnych źródeł żeby podjąć racjonalny wybór. W NTI Głogów Pan przez tel napisał mi nawet 29kw, inny instalator proponuje seko coś ok 18 kw z dolnym spalaniem, miejscowa hurtownia armatury wyliczyła 24 kw. Forumowicze piszą o 10 12 kw. Morze się wypowie ktoś kto grzeje dolniakiem podobne metry i do tego c.w.o.

Opublikowano

Kolego w zupelnosci wystarczy Ci te 10 12 kW ja pale w dolniaku u siebie i u rodzicow i w zupelnosci taka moc daje rady.nie rob bledu i nieprzewymiarowoj kotla bo same problemy.pozdrawiam

Opublikowano

Kolego matex, chcesz powiedzieć że wodę użytkową też ogrzewasz tą mocą kotła? Jaki metraż grzejesz, ile opału na cały rok poszło ?

Dzisiaj rozmawiałem w pracy ze znajomym na temat ogrzewania. On ma 120m do ogrzania +c.w.o. i opala to kotłem  pleszewskim o mocy 12 kw i mówi że daje to radę nawet w mrozy, niby że nie mmusi biegać co chwila do kotłowni żeby podkładać. Czekam aż więcej osób się wypowie.

Opublikowano

U rodzicow grzeje tez cwu.idaje rady ogrzewam tam 130 m2 a spalam jakies 10mp drewna dobrego i suchutkiego.a u siebie ogrzewam 140 ale mam bufor 1000l.kociolki daja rade spokojnie

Opublikowano

Witam wszystkich.Ja jestem początkujący w eksploatacji kotła zasypowego. Używałem do tej pory kotła z podajnikiem ale zbyt często się zacinał, poza tym nie dawałem rady z ustawieniami za dużo dymu w kominie . Do tego pożerał sporo prądu . Absolutnym priorytetem dla mnie jest czyste spalanie W tym roku kupiłem kocioł Żywiec KDO-PLUS 21kW na 200m2 czyli przewymiarowany niestety. Czyste palenie może się odbywać tylko przy pełnej mocy kotła z otwartym powietrzem wtórnym i bez wygaszania. Każdy stan przejściowy rozpalanie/wygaszanie powoduje nieoptymalną prace i syf z komina. Aktualnie przerabiam kocioł  i jestem na dobrej drodze. Osiągnąłem już wynik : ograniczona moc do połowy,stałopalność 20 godzin, z komina nie unosi się żaden dym ani nie wydziela zapach, obserwując komin nie można się nawet zorientować czy się pali czy nie. Udoskonalę modyfikacje i opiszę na forum. A teraz odpowiedź na pytanie: dobry kocioł zasypowy musi być : dolnego spalania (tylko dolnego a nie żaden dolno-górny wynalazek), ceramiczny palnik (czego niestety żywiec nie ma), ruszt pochyły do tyłu i ruchomy, kocioł powinien być wąski i wysoki, do tego otwory do wprowadzenia powietrza wtórnego do płomienia. Czym będziesz palił to już inna historia ale nie nadaję się węgiel o wysokiej kaloryczności. Bardzo dobre efekty daje mieszanie ale to już temat na inną dyskusje.Czy miarkownik ciągu czy wentylator ? Tego nie wiem. Na razie mam miarkownik ale ma kilka bardzo istotnych wad .Stała czasowa układu kocioł+zasyp+woda + sam miarkownik powoduje rozchwianie układu, oscylacje temperatury +- 5 stopni. Jak się kończy opał miarkownik zamiast przymykać powietrze otwiera je jeszcze bardziej i bez sensu wychładza kocioł. Powoduje to też dostawanie się nadmiaru tlenu do komina czyli np możliwość pożaru sadzy. Poza tym żeby naturalny ciąg dobrze się sprawował musisz mieć gorący komin co jest ewidentnym wypuszczaniem ciepła i pieniędzy w powietrze. Jeżeli bym miał coś na dzień dzisiejszy radzić to kupić kocioł z możliwością pracy zarówno z miarkownikiem jak i nadmuchem ze sterownikiem ale zacząć przygodę od miarkownika. Pozdrawiam Karol

Opublikowano

bufor nie jest mi potrzebny........., ja potrzebuje kotła z wylotem spalin na górnym deklu. Kto robi dobre kotły? Może coś z Pleszewa, co jeśli bym faktycznie chciał ze sterowaniem kocioł.

Opublikowano

Zainteresuj się kotłem od Irleh. Chyba jedyny kocioł w Polsce co poprawnie ma zrobione dolne spalanie z dopalaniem gazów. 

Prawdzie dopalanie gazów i prawdziwe powietrze wtórne miał kocioł z Suwałk firmy Ferrum, Fex. Firma już nie istnieje, ale od nich został wykupiony patent przez firmę z Wolszcztyna Irleh i praktycznie robią pierwowzór Fexa z Suwałk bo mają do tego prawo wykupując od nich patent. Możesz sobie tam pooglądać filmiki jak wygląda powietrze wtórne, jak to działa.

 

 

http://www.kotly.irleh.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=85&Itemid=116

 

 

Ja osobiście mam SDS Ceramika od Kostrzewy. Docelowo miał być kupiony Fex od Ferrum, ale już byli na etapie zamykania biznesu w 2008 roku. Nawet ich prosiłem żeby mi zrobili jeden, nie udało się. To kupiłem od Kostrzewy. Później się dowiedziałem, że ich patenty odkupiła firma Irlech i w sumie robią identyczny kocioł jak Fex, tylko to już było za późno(miałem już Ceramika). Kostrzewa też jest dobra i polecam, sterownik Luxus 4 fajne steruje piecem, ogólnie nie mam zastrzeżeń, ale i tak bym wziął teraz Irleha.

Opublikowano

Podawanie powietrza wtórnego rozwiązane ciekawie, ale wymiennik w kociołku Irleh-Plus to średnio udana konstrukcja. Mam na myśli obrazek na ich stronie.  Przepływ wbrew fizyce, z dołu do góry i wyczystka z tyłu kotła.

Opublikowano

    To wcale nie musi być głupie (wymiennik). Na dole tam gdzie woda jest najchłodniejsza (powrót z instalacji) mamy najwyższą temp. spalin, nie będzie wykraplał się kondensat, ruch spalin tylko w góre( brak zmian kierunku ruchu) to potrzeba mniejszego ciągu czyli mniej trzeba puszczać w komin. Poziome półki to już sprawa dyskusyjna, pewnie chodziło o opadanie pyłów, zaś ich duża powierzchnia ma zrekompensować brak przeciwprądowego ruchu spaliny-woda. Podobną koncepcję mają prawie wszystkie kotły HG, chociaż wykonanie trochę inne.

Opublikowano

Sprawny wymiennik to taki gdzie spaliny podążają w dół przeciwprądowo albowiem jeżeli spaliny podążają współprądowo z temp wody wówczas nagrzana woda  odbiera mniej  ciepła od spalin a w skrajnych przypadkach (kotły GS z czterema bądź pięcioma półkami :) ) ją oddaje.

 

Większość ze znanych mi konstrukcji uznanych światowych liderów ma wznoszące kanały dopalające i wymienniki opadające (przeciwprądowe)  z wykorzystaniem płomieniówek.

Niemniej jednak prawdą jest że przy zachowaniu naturalnego ciągu bardziej sprzyjające jest zastosowanie wymiennika poziomego (z ruchem wznoszącym) ale dobór jego wielkości musi być odpowiedni do uzyskiwanej mocy paleniska.

 

Takie jest moje zdanie oczywiście i nikt nie musi go podzielać ;)

 

Pozdrawiam

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.