Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Metraż Pokoi A Wielkość Grzejników


september

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam pytanie do fachowców dot oceny zamontowanych w naszym nowym mieszkaniu grzejników. Jeżeli chodzi o sypialnię i pokój dziecka to grzejniki "dają radę" i dobrze nagrzewają pomieszczenia. Grzejnik zamontowany w kuchni już lekko nie wydala i pomieszczenie wydaje sie lekko niedogrzane ale już poważne wątpliwości mam co do grzejnika zamontowane w dużym pokoju. tu już mam ja oraz inni domownicy wrażenie,że w pokoju pomimo ciągłego grzania nie ma optymalnej temperatury. We wszystkich pokojach są zamontowane grzejniki stalowe 2 płytowe . Nie ma na nich żądnych oznaczeń, tabliczek znamionowych itp wobec czego nie mogę odczytac ich mocy . Dlatego dokonałem ich zwymiarowania i proszę o ocenę czy zostały one właściwie dobrane do pomieszczeń

 

Duży pokój pow 20,76 m.kw - grzejnik o wymiarach 600x800x100

 

Kuchnia pow 9 m.kw- grzejnik o wymiarach 600x400x100

 

Sypialnia pow 10.66 m.kw - grzejnik o wymiarach 600x570x100

 

Pokoj dziecka pow 9.38 m.kw - grzejnik o wymiarach 600x570x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wydaje się że jeśli twój budynek jest budynkiem nowym to grzejniki są ok pod warunkiem że parametry instalacji to 75/65/20. Mi wychodzi tak z lekkim przewymiarowaniem bo nie wiem ile masz ścian zewnętrznych, jaki stopień przeszklenia, co to za domek, ilo piętrowy itp. no ale tak z grubsza to mi wychodzi tak:

duży pokój: 1400W

kuchnia: 940 W

sypialnia: 1000W

pokój dziecka: 940W

Jeśli masz grzejniki dwupłytowe to mniej więcej masz takie moce:

dla 75/65/20 dla 70/55/20 dla 55/45/20

duży pokój 1367 1090 697

kuchnia 684 545 349

sypialnia 1025 817 523

pokój dziecka 1025 817 523

Teraz musisz wiedzieć na jakie parametry została zaprojektowana twoja instalacja. Jak masz kondensata to na niższe, jak zwykłą gazówkę lub na paliwo stałe to na wyższe. A jak grzeją ci te grzejniki? gorące są czy letnie? jaka temp. na kotle ? może nastawy wstępne zdławione. Zresztą dziwne że przy takich temp. zewn. ci nie dogrzewają to co bęzie jak będzie - 20 stopni. Jaki masz kocioł przede wszystkim. Jak na mieszaczu to może źle miesza. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie , powinienem opisać jeszcze rodzaj budynku. Jest to oddany w tym roku blok. Mieszkanie jest na ostatnim 3 pietrze, jest szczytowe. Wg stron świata duzy pokój znajduje sie od strony południow0 zachodniej, kuchnia od zachodu, reszta pokoi od wschodu. ściany zewnętrzne sa wykonane z silki , ocieplone 10 cm styropianu. Ogrzewanie miejskie - z sieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, na pewno takiego "kwitu"nie dostałem a sprawdziłem i w protokole zdawczo-odbiorczym jest jedynie wymienione że przekazują mi 5 sprawnych grzejników i to wszystko. Chciałabym sie podeprzec jakimiś przepisami (wyliczeniami) zanim zacznę się "kopać" z deweloperem o ile oczywiście mam podstawy.

Z tym ,ze jak juz napisałem wszystkie pomieszczenia po za dużym pokojem sa dogrzane. Natomiast w dużym pokoju jest wg mnie stanowczo za zimno - ledwo uzyskuje temperaturę 20 st. Poza tym tak biorąc na logikę w sypialni o pow nieco ponad 10 metrów jest grzejnik o szer. 57cm a w dwa razy większym salonie jest grzejnik o szer 80 cm czyli jedynie 23 cm większy. Może ja się nie znam ale chyba cos jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zobacz jak jest w lokalach piętro wyżej i poniżej.

Możliwe że projekt był dobry, ale wykonawca miał takie grzejniki w nadmiarze i zamontował.

Wstępnie możesz sam dobrać grzejniki do tego pomieszczenia - np programem SDG ze strony Purmo i porównać z tym co masz.

Musisz tylko znać parametry zasilania twojego lokalu, wtedy dobierzesz dokładnie.

Innym rozwiązaniem jest własna wymiana grzejnika na większy np 600 x 1000 x 100.o takich samych podejściach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, na pewno takiego "kwitu"nie dostałem a sprawdziłem i w protokole zdawczo-odbiorczym jest jedynie wymienione że przekazują mi 5 sprawnych grzejników i to wszystko. Chciałabym sie podeprzec jakimiś przepisami (wyliczeniami) zanim zacznę się "kopać" z deweloperem o ile oczywiście mam podstawy.

Z tym ,ze jak juz napisałem wszystkie pomieszczenia po za dużym pokojem sa dogrzane. Natomiast w dużym pokoju jest wg mnie stanowczo za zimno - ledwo uzyskuje temperaturę 20 st. Poza tym tak biorąc na logikę w sypialni o pow nieco ponad 10 metrów jest grzejnik o szer. 57cm a w dwa razy większym salonie jest grzejnik o szer 80 cm czyli jedynie 23 cm większy. Może ja się nie znam ale chyba cos jest nie tak.

Nic nie wskórasz grzejniki dobiera się na temperaturę wymaganą 20C. Czyli nie masz niedogrzanego pomieszczenia. Sprawdzić dobór grzejników można tylko co to zmieni? Sam zmienić grzejnika nie możesz musisz mieć zgodę administratora. A znając życie zgodę można uzyskać tylko w przypadkach gdy pomieszczenia są rzeczywiście niedogrzane czyli gdy brak jest temperatury wymaganej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to d... blada. Myślałem jedynie ,że sa przepisy i jakies kalkulatory ,które w prosty sposób narzucaja wykonawcy wyposażenie pomieszczeń w takie a nie inne grzejniki i nie ma tu dowolności. Z drugiej strony to trochę głupie , że osiągnięcie w pokoju temperatury "tylko" 20 stopni sprawia ze grzejnik jest właściwie dobrany. Są przecież ludzie ,którzy chcą mieć cieplej w mieszkaniach i wydaje mi sie ,że mają do tego prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jednego jest to "tylko 20C" a dla innych "aż 20C". Poza tym to proponuję przed wyciąganiem wniosków poczekać do większego spadku temperatury. Inna sprawa to być może wcale nie trzeba od razu wymieniać grzejnika a być tylko wyregulować przepływ (zmiana kryzowania lub nastawy wstępnej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko co miałaby ta regulacja dać? To nie oto chodzi , ze grzejnik jest zimny. Grzejnik jest gorący , bardzo gorący. Jednak pomimo tego wg mnie (chyba że sie mylę) jest zbyt mały do tego metrażu i nie wystarcza do komfortowego nagrzania pokoju. Chodzi mi tylko ,oto czy sa na to jakieś normy określające wielkość danego grzejnika. Ja oczywiście mogę sobie samodzielnie zakupić większy grzejnik , jeżeli jednak miałoby się okazać ,że to deweloper "zaoszczędził " to w imię czego ja mam ponosić tego koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobną sytuacje miała moja siostra z łazienką w mieszkaniu spółdzielczym,tam było naprawda zimno.Przychodziły komisje mierzyły temperature,po wymianie pism i podań zezwolili łaskawie na ząłożenie większego grzejnika,ale na swój koszt.Skoro masz 20C to walka z developerem może być ciężka,a i musisz się dowiedziec czy samodzielnie możesz zmieniac grzejniki i jak to jest opomiarowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

. Inna sprawa to być może wcale nie trzeba od razu wymieniać grzejnika a być tylko wyregulować przepływ (zmiana kryzowania lub nastawy wstępnej)

Dalej jestem w czarnej d..... Temperatura na zewnątrz spada a w moim duzym pokoju jak stało 20 st tak dalej stoi. Grzejnik chodzi prawie 24 h/dobę a temperatura ani rusz. Jakby miała wyglądać zmiana kryzowania i tej wstępnej nastawy?  Kiedy zdjąłem głowice danfossa to zauwazyłem iż kryza jest nastawiona na 3 - nie wiem czy to je dobre ustawienie? Od brokera dostałęm załaczone ponizej dokumenty. Kiedy nieśmiało zauważyłem ,że grzejnik w dużym pokoju jest zbyt mały , powiedziano mi ,że wszystko jest OK. i tak jak wczesniej, we wszystkich pokojach po za duzym jest ciepło.

post-53461-0-61019400-1385408419_thumb.jpg

post-53461-0-74491600-1385408436_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porzo , tylko czy to sprawi ,że w pokoju będzie wyraźnie cieplej? Kurcze mieszkałęm w starego tyu bloku ,z żeliwnymi grzejnikami i nie miałem takiego problemu. Teraz niby nowy blok, od razu ocieplony , nowoczesne ogrzewanie  logoterma, plastikowe okna  a jakbym sie przeniósł do PRL-u .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczysz do jakiej temp się nagrzewa pomieszczenie w takim układzie i będzie to za mało to zrób odwrotny numer z pozostałymi grzejnikami, po prostu przykręć na nich nastawy  o 1 stopień a wtedy więcej pójdzie na ten niedogrzany.

Z projektu widać że ten grzejnik jest praktycznie ostatni w kolejności zasilania, naprawdę ostatni jest grzejnik w łazience, ale tam masz ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczysz do jakiej temp się nagrzewa pomieszczenie w takim układzie i będzie to za mało to zrób odwrotny numer z pozostałymi grzejnikami, po prostu przykręć na nich nastawy  o 1 stopień a wtedy więcej pójdzie na ten niedogrzany.

Z projektu widać że ten grzejnik jest praktycznie ostatni w kolejności zasilania, naprawdę ostatni jest grzejnik w łazience, ale tam masz ciepło.

 

 

Grzejnik może być jeszcze zdławiony na powrocie,w co wątpie,ale sprawdż dla spokoju.

 

Zaraz po powrocie z pracy , zrobię jak mi radzicie i oby pomogło. :)  Tak po czytaniu róznych postów zastanawiam się nad sprawdzeniem mieszkania od zewnątrz i od środka kamera termowizyjną. Pytanie tylko ile taka "przyjemność" kosztuje no i czy cokolwiek to da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile taka "przyjemność" kosztuje no i czy cokolwiek to da.

 

Do 400 zł powinieneś się zmieścić.

 

Będziesz wiedział czy:

1. Ocieplenie ścian jest właściwie wykonanie.

2. Ocieplenie wokół okien i parapetów jest właściwie wykonane.

3. Uszczelki i szyby w oknach są szczelne (np. czy jest gaz między dwoma szybami).Skrzydło okna jest dociśnięte na zawiasach do futryny itp.

4. Np. połączenie balkonu ze ścianą jest właściwie wykonane.

 

Popatrz na wiadomość #5 i dalsze

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8911-termowizja-i-zimne-narozniki/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem ok 09.00 , zgodnie z Waszymi sugestiami nastawy kryz. I tak kolejno

 

Pokój córki z 3 na 2

Sypialnia z 3  na 2

Kuchnia z 4 na 2

Duzy Pokój pozostał na N

 

Sprawdziłem zawór wpływ i powrotny na grzejniku w duzym pokoju - wszystko OK , odkręcone na maxa.

Po 3,5 godzinie temperatura dalej oscyluje ok 21 st  .Niby lepiej, niewiele ale lepiej.  Jednak co będzie jak przyjdą naprawdę duże mrozy? Nie mam w ogóle pomysłu co dalej z tym fantem robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę obliczeniową wody zasilającej w warunkach masz 70 stopni.
Jaka jest w tej chwili ta temperatura?

1. Możliwe, że temperatura wody zasilającej jest niższa niż 70 stopni. Jak temperatura zewnętrzna będzie maleć to temperatura wody zasilającej będzie rosła (regulacja pogodowa), czyli przy -20 stopniach w pokoju będzie dalej 21 stopni.
lub
2. W pokoju masz grzejnik o małej mocy i trzeba będzie zwiększyć jego moc.

lub

3. Instalatorzy przy instalacji zamienili grzejniki między pomieszczeniami (zwykła instalatorska pomyłka).

lub

4. Z pokoju ucieka więcej ciepła niż przewidział projektant i grzejnik jest źle dobrany.

lub

5. Itd.Itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajdż do sąsiadów, na pewno mają takie samo rozmieszczenie zobacz jaki mają grzejnik i jak działa u nich, zorientujesz się czy problem dotyczy tylko twojego mieszkania ,jeśli nie ,to razem może coś wywalczycie 'w kupie siła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana nastaw w budownictwie wielorodzinnym kończy się rozregulowaniem całej instalacji. Co do temperatury, jest powyżej 20 st. c a to oznacza,że jest o.k. Zgodnie z zaleceniami w pokojach powinna być temperatura 20 st. C. Przy większych spadkach temperatury na zewnątrz automatyka pogodowa węzła skoryguje temperaturę czynnika grzewczego wg krzywej grzewczej kompensując w ten sposób większe ubytki ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.