Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Metraż Pokoi A Wielkość Grzejników


september

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli o d...e potłuc to nowe budownictwo i normy.Mam wielu znajomych w starszych blokach i bez problemu po odkręceniu grzejnika mogą zrobić "saune",poza jednostkowymi przypadkami gdzie ewidentnie jest coś skopane.Jak człowieka stać to powinien mieć możliwośc grzać się do woli. CIEPŁO DLA WSZYSTKICH :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę obliczeniową wody zasilającej w warunkach masz 70 stopni.

Jaka jest w tej chwili ta temperatura?

 

1. Możliwe, że temperatura wody zasilającej jest niższa niż 70 stopni. Jak temperatura zewnętrzna będzie maleć to temperatura wody zasilającej będzie rosła (regulacja pogodowa), czyli przy -20 stopniach w pokoju będzie dalej 21 stopni.

 

 

 

 

Na ciepłomierzu umieszczonym na klatce schodowej odczytałem ,iż temperatura zasilania to 62 st a na  powrocie 54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatury, jest powyżej 20 st. c a to oznacza,że jest o.k. Zgodnie z zaleceniami w pokojach powinna być temperatura 20 st. C.

 

No dobrze ale rozumiem ,że te zalecenia traktują tę temperaturę jako optymalna a tym samym minimalną , a w moim przypadku to temperatura maksymalna jaką mogę osiagnąć. a to chyba nie powinno tak być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Moim zdaniem grzejnik w pokoju jest za małej mocy.Proszę zwrócić uwagę ,że jest duża powierzchnia przeszklona (okno + duże drzwi balkonowe) ,mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze.Dochodzi przegroda zewnętrzna - strop (stropodach).

Instalacja jest zaprojektowana i wykonana w układzie Tichelmana (o jakieś rymy ?).Każdy własciciel mieszkania na klatce schodowej posiada licznik ciepła.Więc płaci tyle ilie pobierze tego ciepła. Moim zdaniem nie powinno być żadnych trudności nie tylko z powiększeniem (chodzi o wymianę na większy) grzejnika , ale nawet z zamontowaniem drugiego grzejnika.Układ Tichelmana jest najkorzystniejszy pod względem rozkładu strat ciśnienia.Mnie wydaje się to normalne,że ktoś chce mieć wyższą temp. w pokoju w czasie odpoczynku.

Więc Staraj się o zgodę w administracji o wymianę na większy.W Twoich warunkach (rodzaj i budowa instalacji) nikogo nie powinno interesować co chcesz zrobić z grzejnikami. Ciepło z miasta-klient płaci i wymaga.

 Jeszcze sprawdziłbym jakiej wielkości grzejnik w tym pokoju mają sąsiedzi mieszkający pietro niżej (powinien być mniejszy).Jeśli taki sam to ozanzczło by pomyłkę w projekcie. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj u wszystkich sąsiadów i wszyscy , poczawszy od parteru aż do 2 piętra mają identyczne pod względem wielkości grzejniki. Sąsiedzi z 1 i 2 pietra nie uskarżają sie specjalnie na temperatury w dużych pokojach , choć zgodnie twierdzą iz moga osiągnąć jedynie 22-23 stopnie i koniec. Podobną przypadłośc jak moja ma sąsiad z parteru ,ktory pod mieszkaniem ma garaże. Rozumiem ,że z powodu przepisów mówiącyh o tych wymaganych 20 st ,nie moge liczyć na wymianę grzejnika przez deweleopera tylko muszę uczynić to sam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tutaj widzimy ,że projektujący instalację popełnił błąd. U sąsiada na parterze i u Ciebie na ostatnim piętrze piętrze powinny być grzejniki większe od tych na 1 i 2 piętrze.Widzimy to nawet po temperaturach jakie macie.

Decyzja należy do Ciebie.Dochodzenie do prawdy drogą uczciwą wydaje mi się ,że będzie długie i skomplikowane.Moim skromnym zdaniem nikomu nie zrobisz ,żadnej krzywdy i nie spowodujesz żadnego rozregulowania instalacji sąsiadom jeśli zrobisz to sam nie pytając nikogo o zgodę.Motywuję to tym ,że każdy z lokatorów ma swój licznik ciepła ,a tym samym indywidualną swoją instalację.

To jest podobne do instalacji elektrycznej -z jednego gniazdka mogę sobie zrobić np. 5 gniazdek.Nikt inny za to nie płaci -tylko ja.

Tylko wtedy koszty są Twoje.Zawołaj instalatorów którzy przy tym pracowali (jednego),Kup grzejnik odpowiedniej długości ,z takim samym podłączeniem.Po pół godzinie będzie po sprawie.Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli układ nie posiada własnej pompy obiegowej to oznacza,że jest wspólny obieg c.o. niestety nie znamy układu zasilania ale prawdopodobnie każdy odbiorca ma zamontowane w okolicach ciepłomierza zawór regulacyjny czy to w postaci prostej regulacji przepływu lub też zawór równoważący, ograniczający przepływ przez poszczególnych odbiorców. Co do wielkości grzejników trzeba się zwrócić do administratora oraz zajrzeć do projektu czy zamontowany grzejnik jest zgodny z dokumentacją. Należy pamiętać,że zwiększenie przepływu w jednym grzejniku ma wpływ na pozostałe czy to w konkretnym mieszkaniu czy też w całym budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Z rzutu przedstawionego nam przez "Septembera" wynika,że grzejnik zamontowany jest niby zgodny z dokumentacją, Tylko .że....jest to rzut parteru-mieszkanie na parterze.Być może, że parter i ostatnia kondygnacja mają takie same straty ciepła. To dlaczego piętra 1 i 2 mają grzejniki tej samej wielkości??.

 Zgadzam się z AdamGuitar co do zakłoceń jeśli chodzi o zwiększanie przepływów, ale tylko w większych ilościach.Moim zdaniem grzejnik dłuższy o 20cm i zwiększonej mocy o np.300W nie powinien spowodować zakłoceń.Gdyby tak było to nie wolno byłoby nam "kręcić"- regulować temp. przy pomocy zaworów termostatycznych.

Jeśli w okolicy ciepłomierza jest zawór regulujący przepływ ,to nie przepuści więcej czynnika niż się należy, ale za to większy grzejnik pozwoli na znaczniejsze obniżenie temp. na powrocie, wtedy więcej ciepła zostanie w pomieszczeniu.

September -życzę powodzenia w dążeniu do celu (zadowalającej temperatury).Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli układ nie posiada własnej pompy obiegowej to oznacza,że jest wspólny obieg c.o. niestety nie znamy układu zasilania ale prawdopodobnie każdy odbiorca ma zamontowane w okolicach ciepłomierza zawór regulacyjny czy to w postaci prostej regulacji przepływu lub też zawór równoważący, ograniczający przepływ przez poszczególnych odbiorców. Co do wielkości grzejników trzeba się zwrócić do administratora oraz zajrzeć do projektu czy zamontowany grzejnik jest zgodny z dokumentacją. Należy pamiętać,że zwiększenie przepływu w jednym grzejniku ma wpływ na pozostałe czy to w konkretnym mieszkaniu czy też w całym budynku.

 

czyli  mam rozumiec ,że mogę  spokojnie załozyć grzejnik o szerokosci 1200 lub 1400 mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dalej występuje u mnie problem z ogrzaniem dużego pokoju sprawdziłem dokładnie rodzaj grzejnika w dużym pokoju. jest to stalowy, dwupłytowy grzejnik higieniczny , najprawdopodobniej firmy Kermi( taki jak na załączonym zdjęciu) Ze specyfikacji znalezionej na stronie producenta wyszło mi iz taki grzejnik , o wymiarach 80x60x10 ma moc  822 W. Czyli chyba nijak ma sie to do planów ,ktore otrzymałem od dewelopera(post 12)

 

 

post-53461-0-28168200-1386075349_thumb.jpg

post-53461-0-08836300-1386075469_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem po walkach kolejne dokumenty dot instalacji . Skany w załączeniu.Mam prośbe o sprawdzenie tego schematu instalacji w stosunku do zamontowanych grzejników. Zgodnie z planami maja być to Brungmany ( i tak faktycznie jest, moja wcześniejsza pomyłka , że to Kermi). Czy ja do brze rozumiem ,zę grzejnik z planów oznaczony w pomieszczeniu nr 4  20s/600/800 to grzejnik płytowy, bez radiatora ? ( zgodnie z taka strona http://www.brugman.pl/html/pliki/katalog_techniczny_2013/01_plytowe.pdf_

 

Dostałem po walkach kolejne dokumenty dot instalacji . Skany w załączeniu.Mam prośbe o sprawdzenie tego schematu instalacji w stosunku do zamontowanych grzejników. Zgodnie z planami maja być to Brungmany ( i tak faktycznie jest, moja wcześniejsza pomyłka , że to Kermi). Czy ja do brze rozumiem ,zę grzejnik z planów oznaczony w pomieszczeniu nr 4  20s/600/800 to grzejnik płytowy, bez radiatora ? ( zgodnie z taka strona http://www.brugman.pl/html/pliki/katalog_techniczny_2013/01_plytowe.pdf_

post-53461-0-64334100-1386603129_thumb.jpg

post-53461-0-02937500-1386603142_thumb.jpg

post-53461-0-23905600-1386603166_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają na HIGIENIC,ale zadzwoń do jakiegoś sprzedawcy,albo podjedż i sprawdż na 100%. W papierach masz podane vk może przyoszczędzili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , czy mógłby mi ktoś wyliczyć jaki grzejnik , tzn o jakiej mocy powinienem mieć w dużym pokoju przy założeniu ;

 

- powierzchnia 20,76 m kw

-dwie ściany zewnętrzne - mocno przeszklone ;  okno i dwuskrzydlowe drzwi balkonowe

-ostatnie piętro wiec kolejna strop stanowi niejako trzecia zewnetrzna ścianę

-strefa klimartyczna II  czyli 18 st.

-temperatura pracy układu wg planów 80/60 st

-blok wybudowany z silki , ocieplony 10 cm styropianem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.