Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prawidłowa instalacja?


veterblest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o opinie na temat takiego podłączenia instalacji jak na rysunku. Dwa grzejniki zaznaczone na niebiesko nie grzeją i hydraulik nie zna przyczyny. Wymieniłem pompę Grundfos 25-40 na 25-60 - zalecenie "mistrza", ale to nie rozwiązało problemu. Tylko strata kasy. Do parteru jest stara instalacja z rur stalowych, a na poddasze miedziana. Pytania:

1. Czy do zbiornika powinien być podłączony powrót jak na rys.

2. Na samej górze zbiornika wyrównawczego jest pól metra rurki miedzianej w górę(raz zagotowała się woda i para poszła na rygipsy). Czy mogę to zaślepić albo jakoś zabezpieczyć?

3. Jakie są skutki podłączenia zbiornika wyrównawczego za pompą?

post-4419-1227818357_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o opinie na temat takiego podłączenia instalacji jak na rysunku. Dwa grzejniki zaznaczone na niebiesko nie grzeją i hydraulik nie zna przyczyny. Wymieniłem pompę Grundfos ...

Jak byś połączył te grzejniki od pionu z drugiej strony .Ponieważ pompka robi obieg przeważnie tam gdzie ma łatwiej

post-829-1227868258_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o opinie na temat takiego podłączenia instalacji jak na rysunku. Dwa grzejniki zaznaczone na niebiesko nie grzeją i hydraulik nie zna przyczyny. Wymieniłem pompę Grundfos...

Witam,

 

Wykonaną instalację powinien instalator rozebrać na swój koszt i zwrócić pieniążki za materiał.Widać że gość jest całkowitym błaznem w tej sztuce.Błędy to:naczynie nie może być spięte z powrotem,gdyż w ten czas tworzy grzejnik,instalacja z miedzi nie może pracować w układzie otwartym-ulega korozji ze względu na inny odczyn.Przekrój rur miedzianych jest zbyt ciasny w stosunku do stali,należało by poprzykręcać wszystkie zawory, aby wyregulować równomierny przepływ wody.Przy tym układzie instalacji starej ,należało by połączenie grzejników ,które nie grzeją wykonać w taki sam sposób jak pozostałe.W pokazanym schemacie połączenie jest od dołu i boku,ale na pewno przepustowość wodna jest o wiele bardziej ograniczona niż w pozostałych.To stwarza problem nie grzania.Zasilenie od pionu z naczyniem ,należy poprowadzić ze spadkiem w kierunku grzejników.Nie tak jak powyżej kolega doradza ,ta rada jest błędem ze względu na torbę powietrzną,która uniemożliwi obieg ciepłej wody.Wymienił bym grzejniki na aluminiowe,będą sprawniejsze i nie będzie problemów z ogrzewaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli masz pompę która była zamontowana wcześniej u siebie w domu to załóż ją na zasilaniu tych dwóch nie grzejących kaloryferów które jak widzę są wyciągnięte z jednego pionu. Jeśli instalacja stalowa ma jaką kolwiek armaturę ( zawory) to postaraj się poprzykręcać tą cześć instalacji. Jeśli takowej możliwości nie ma to pozostaje tylko montaż drugiej pompy. Może ale nie musi pomóc. Problem leży tak jak wskazał Himani po stronie oporów hydraulicznych których nie można zbilansować. ( za duża różnica średnic). Spróbuj z tą drugą pompą ( na moje nie fachowe oko może pomóc stawiam 75 % że pomoże)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie tak jak powyżej kolega doradza ,ta rada jest błędem ze względu na torbę powietrzną,która uniemożliwi obieg ciepłej wody.

Dear himani, chyba trochę się zagalopowałeś z oceną mojej podpowiedzi. Zamknięcie powietrzne jest niezbędne w naczyniu wzbiorczym, bo takim mówimy, a nie o poddaszowej formie rozdzielacza.

 

 

 

która uniemożliwi obieg ciepłej wody.

Od kiedy to w naczyniu wzbiorczym mamy uzyskać obieg ciepłej wody? I w jakim celu? Pytam bo na naukę nigdy nie jest za późno.

 

 

Nie tak jak powyżej kolega doradza

Moja rada dotyczyła jedynie naczynia, a nie pozostałej instalacji. A to nastąpi poniżej.

 

do veterblest;

sposób nr 1 (bezkosztowy)

należało by poprzykręcać wszystkie zawory, aby wyregulować równomierny przepływ wody.

 

sposób nr 2

Jak byś połączył te grzejniki od pionu z drugiej strony

To rozwiązanie wymaga małej ingerencji w istniejącą instalację plus koszt materiału i robocizny. Sugeruję przepięcie i zasilania i powrotu niedogrzanych :) grzejników.

 

Zwróć uwagę na fakt iż po prawej stronie głównego pionu zasilającego (wg schematu) każde odgałęzienie zasilające podłączone jest max. do dwóch grzejników a po lewej stronie jedno odgałęzienie zasila aż pięć. To nierówny pojedynek. Drużyna z prawej zawsze wygra :) .

 

Zakładam że problem z zapowietrzeniem grzejników nie istnieje.

 

 

A tak ogólnie to

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak podłączyć cztery rurki do naczynia?

Wszystkie naczynia jakie widziałem w sklepach mają trzy wyprowadzenia.

post-3492-1227949345_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś połączył te grzejniki od pionu z drugiej strony .Ponieważ pompka robi obieg przeważnie tam gdzie ma łatwiej

Owszem na rysunku widać spadek w drugą stronę to tylko odniesienie spadek od pionu w kierunku grzejnika,Jeżeli maszto w miedzi usisz zastosować wymiennik i odpowietrzniki najlepiej autmatyryzz wymiennikiem

post-829-1227966047_thumb.jpg

post-829-1227966070_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Problem częściowo rozwiązany. Gdy pozamykałem wszystkie grzejniki w domu i bojler przy piecu ciepło poszło w „niebieskie” grzejniki. Jedyną możliwością zmniejszenia przepływu na pozostałych grzejnikach jest regulacja gałek (chwilowe rozwiązanie) i ustawienie zaworów bojlera (przy piecu) na ½. Zarówno lewa i prawa strona na poddaszu jest prowadzona z lekkim spadem w kierunku pionu. Przy zbiorniku będzie uruchomiony drugi bojler (zdj.) i nie wiem, czy wszystko się nie sypnie. Rzeczywiście u mnie w zbiorniku też są 3 przyłącza.

 

1) Czy jak mam bojler nr 2 przy zbiorniku to mogę wyciąć powrót i go zaślepić, a w jego miejsce podłączyć przyjście?

2) I czy mogę zaślepić tę rurę wychodzącą ze zbiornika w górę, lub jakoś zabezpieczyć?

 

Z przełączeniem do innego pionu będzie problem, bo już wszystko zabudowane i pomalowane. Jeszcze w ostateczności zostanie opcja z drugą pompą. A może zlikwidowanie kolanek i zaworu (zdj.) polepszyłoby pracę tej nitki?

Pozdrawiam.

 

post-4419-1227963938_thumb.jpg

post-4419-1227963960_thumb.jpg

post-4419-1227963969_thumb.jpg

post-4419-1227963981_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

"Fachman" ewidentnie to skitrał. Takie różnice średnic nie robi się na wodzie a co dopiero CO. Żadna pompa nie poradzi sobie z takim rozwiązaniem ( w takiej odległości od kotła). Jeśli już spróbujesz wszystkich opisanych metod i prób ( opisanych powyżej i nie tylko ) i nadal nie będzie działać to pomyśl nad drugą pompą ( przeróbka pół godziny). Albo jeśli masz trochę wprawy w "kręceniu. Odepnij to co jest na miedzi i daj na Pex na odpowiedniej średnicy( przeróbka kilka godzin, ale bez strat za energie pobraną przez drugą pompę) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dear himani, chyba trochę się zagalopowałeś z oceną mojej podpowiedzi. Zamknięcie powietrzne jest niezbędne w naczyniu wzbiorczym, bo takim mówimy, a nie o poddaszowej formie rozdzielacza.

 

 

 

 

Od kiedy to w naczyniu wzbiorczym mamy uzyskać obieg ciepłej wody? I w jakim celu? Pytam bo na naukę nigdy nie jest za późno.

 

 

 

Moja rada dotyczyła jedynie naczynia, a nie pozostałej instalacji. A to nastąpi poniżej.

 

do veterblest;

sposób nr 1 (bezkosztowy)

 

 

sposób nr 2

 

To rozwiązanie wymaga małej ingerencji w istniejącą instalację plus koszt materiału i robocizny. Sugeruję przepięcie i zasilania i powrotu niedogrzanych :) grzejników.

 

Zwróć uwagę na fakt iż po prawej stronie głównego pionu zasilającego (wg schematu) każde odgałęzienie zasilające podłączone jest max. do dwóch grzejników a po lewej stronie jedno odgałęzienie zasila aż pięć. To nierówny pojedynek. Drużyna z prawej zawsze wygra :) .

 

Zakładam że problem z zapowietrzeniem grzejników nie istnieje.

 

 

A tak ogólnie to

Pozdrawiam

 

 

Witam,

 

Goryna , a może zechciał byś dobrze spojrzeć na radę kolegi Sit .Wprowadził on poprawkę z torbą powietrzną i zwróciłem na to uwagę.Masz rację ,że na naukę zawsze jest czas.Gdybyś przeczytał mój wpis zrozumiale i zrozumiał rysunek ,to zapewne nie odnosił byś się w kierunku mnie .Moja pierwsza odpowiedż dla kolegi ,który ma problem jest prawidłowa w całości.Kto widzi schemat i ma rozeznanie w temacie skutecznie to rozwiąże.Dalsze rozmowy w tym temacie nic nie wniosą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.