Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy Co


poki27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich proszę o wyrozumiałość bo to mój pierwszy post , albo raczej pytanie .

Stałem się szczęśliwym posiadaczem mieszkania i szczęście krótko trwało bo remont ,wszyscy wiedzą jak to jest ale ok do rzeczy . Układ mieszkania jak na załączonym obrazku.

 

schemat.bmp

 

Do każdego grzejnika położyłem Pex 16 i do rozdzielacza (pex położony jest w podłodze i w otulinie ) .

i teraz mam pytanko grawitacyjne + pompka czy zamknięte . Chciał bym dać grawitacyjne z pompką bo będzie bezpieczniejsze, ale nie wiem czy można takowe dać czy wszystkie grzejniki będą grzały . Piec będzie na węgiel (zwykły śmieciuch). Proszę o pomoc . Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzimy obrazka.

Dla funkcjonowania układu nie ma znaczenia czy będzie zamknięty, czy otwarty (nie grawitacyjny jak to nazwałeś).

 

Bez schematu nie da się nic więcej powiedzieć. Może tylko tyle, że śmieciuch + PEX to się nie lubią. Na pewno do rozdzielacza stal lub miedź oraz termostat awaryjny do ochrony PEX-a przed przegrzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuje to co narysowałeś to jakiś zawór bezpieczeństwa. Czekam jeszcze na jakieś poprawki a ja będę studiował dalej myślę czy potrzebny jest zawór zwrotny i czy pompkę nie lepiej było by zamontować na powrocie jak myślicie . A co do przegrzania pexa , to zawór 4 drożny coś pomoże , czy źle kombinuje ? Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Rozdzielacz i grzejniki masz już podłączone wiec dużo pracy wykonałeś sam

Kotłownie możesz zlecić instalatorowi który zrobi to w jeden dzień za 600zł

Lub próbować sam marnując na to tydzień oraz dużo niepotrzebnych nerwów na przeróbki

 

Oczywiście jeśli będziesz chciał robić sam kotłownie to chętnie pomożemy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A narzędzia posiadasz? Gwintownicę, klucze hydrauliczne itd. Na PEX-sie wszystkiego nie zrobisz. Ewentualnie palnik i umiejętność lutowania. Jeżeli to twój pierwszy kontakt z hydrauliką, to pewnie dasz radę to zrobić samemu, ale kosztem czasu i strat materiałowych. O solidności i poprawkach nie wspomnę, a posiadanie kotła w mieszkaniu to jest poważna sprawa i musi być bezpiecznie.

 

Proponuję ci wypracowanie tu na forum dobrego schematu, który możesz przedstawić wykonawcy. Nie musi on wykonywać wszystkiego jota w jotę, ale wszelkie zmiany musi uzasadnić. Na miejscu czasem inaczej to wygląda niż w opisach na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok więc najpierw musisz zapoznać się z zasadami montowania naczynia wzbiorczego w instalacjach otwartych ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze

 

Następnie musisz wiedzieć jak prowadzić instalacje aby się nie zapowietrzała

 

jak to będzie dla Ciebie jasne możesz spróbować sporządzić projekt swojej instalacji który postaramy się ocenić i jeśli będzie to potrzebne poprawimy błedy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz . Mam rozumieć ze ten ala schemat jest do bani , jeśli tak to czemu wiem ze nie ma na nim zaworów itp. Poszukam jeszcze w necie więcej informacji . Pracuje na budowie i z narzędziami nie będzie problemu .Zasilanie z piece chce zrobić w miedzi (jakiej średnicy najlepiej .czy fi 28 starczy)do samego rozdzielacza . Prosił bym o jakaś pomoc w tym projekcie , np czy ŻELIWNY ZAWÓR RÓŻNICOWY ZWROTNY jest potrzebny i gdzie najlepiej umieścić pompkę CO .Pytania możne banalne ale dla mnie bardzo pomocne .Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musisz popracować nad projektem. Dobry projekt to połowa sukcesu.

 

Kiedyś robiłem inwestycję i inwestor chciał zaoszczędzić na instalacji podlewania trawników. My wyceniliśmy robotę na ok. 10 tyś, on stwierdził, że zrobi wszystko za 1,5 tyś. I faktycznie facet nakupił węży ogrodowych, złączek i spryskiwaczy. Potem przez dwa tygodnie łączył to wszystko ze sobą. NA koniec podłączył to do hydrantu i odkręcił wodę. Z pierwszego tryskacza lało się nieźle, z drugiego gorzej, z trzeciego źle a z czwartego prawie wcale. Z pozostałych 20 nie lało się wcale. Koleś zaczął kombinować. Najpierw z ciśnieniem wody w hydrancie, potem z tryskaczami. Na koniec zwinął tą całą instalację i co jakiś czas wysyłał pracownika ze zwykłym wężem żeby podlewał trawniki, a było tego z pół hektara. Na koniec zapadł się jeszcze teren przy hydrancie, bo koleś nie wiedział, że hydrant nie służy do podlewania trawników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz . Mam rozumieć ze ten ala schemat jest do bani , jeśli tak to czemu wiem ze nie ma na nim zaworów itp. Poszukam jeszcze w necie więcej informacji . Pracuje na budowie i z narzędziami nie będzie problemu .Zasilanie z piece chce zrobić w miedzi (jakiej średnicy najlepiej .czy fi 28 starczy)do samego rozdzielacza . Prosił bym o jakaś pomoc w tym projekcie , np czy ŻELIWNY ZAWÓR RÓŻNICOWY ZWROTNY jest potrzebny i gdzie najlepiej umieścić pompkę CO .Pytania możne banalne ale dla mnie bardzo pomocne .Dzięki

Prosty układ na jednej pompie wyglądałby jak niżej. Obszar pompy ma mieć filtr i zawory. Jeśli kocioł to zwykły śmieciak, to ZR możesz wstawić. Nie lubię takiego mieszania koncepcji, ale latem bez problemu zagrzejesz wodę grawitacyjnie (bez pompy), a sytuacjach bliskich gotowania trochę energii zabierze boiler (odkęcasz kran z ciepłą wodą i trochę to kocioł studzi).

 

Potraktuj to jako punkt wyjściowy do dalszych "rozważań". Im wiecej błędów popełnisz na papierze, tym mniej ich będzie w kotłowni.

 

post-18583-0-73552800-1372499100_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie studnia była nieszczelna. Woda opadowa wypłukiwała grunt właśnie do tej studni. Tak często dzieje się przy kanalizacji w miastach, czego efektem są pozapadane drogi.

a ja mam inną teorię,często jest tak ze grunt przy studni zapada się na skutek szybkiego i intensywnego lub długotrwałego non stop pompowania z niej wody,wówczas nowa woda napływa do studni zbyt szybko zabierając ze soba piasek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś pewny że obwód CWU będzie na samej grawitacji działał?

Jeżeli tak to pompa nie jest potrzebna, ale ja bym ją dał.

 

Dodatkowo na obwodzie pompy kotłowej przydałby się zawór grzybkowy - do regulacji przepływu przez pompę - zawór kulowy się nie nadaje do tego celu.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.