Skocz do zawartości
IGNOROWANY

piec na ekogroszek czy na miał


Gość monika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiamy się z mężem który piec wybrać na ekogroszek czy na miał. Ważna jest kwestia finansowa: wiadomo że piec na ekogroszek jest droższy, ale może później zaoszczędzimy na opale? Proszę o poradę. Jaki jest średni koszt roczny paląc ekogroszkiem a miałem?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piec na ekogroszek z podajnikiem - dom 200 m2 - nieocieplony - żeliwne grzejniki - nowe plastikowe okna:

 

Roczne zużycie tej zimy (a więc dość srogiej) wyniosło ok. 9 ton (wraz z ogrzewaniem wody. Cena wynosiła około 300 zł za tonę, więc dom i ciepłą wodę ogrzałem za ok. 3000 zł rocznie (koszt ogrzewania ciepłej wody latem jest pomijalnie mały - 0,1-0,2 tony miesięcznie).

 

Do tego należy "doliczyć" olbrzymią wygodę użytkowania pieca (w porównaniu z piecem węglowym).

 

Czekamy na podobne dane dla pieca miałowego i innych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam, jestem nowa na tym forum i zagadnienia w zakresie dominujących tu tematów nie są mi w pełni znane, więc moje pytania też moga być niedojrzałe. Proszę o wyrozumiałość :oops:

Marcin

czy możesz sprecyzować sformuowanie "Roczne zużycie tej zimy ", czy można założyć, że dane dotyczące zuzycia dotyczą okresu od października 2005 do listopada 2006? Chcę sobie mniej więcej przeliczyć roczne koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak piszesz. Zimę podkreśliłem w tym zdaniu pewnie dlatego, że zużycie latem (czyt. w okresie kiedy ogrzewam tylko wodę użytkową) jest w zasadzie minimalne - rzędu 100-150 kg miesięcznie.

 

Pozdrawiam i witam na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Witam

Zastanawiamy się z mężem który piec wybrać na ekogroszek czy na miał. Ważna jest kwestia finansowa: wiadomo że piec na ekogroszek jest droższy, ale może później zaoszczędzimy na opale? Proszę o poradę. Jaki jest średni koszt roczny paląc ekogroszkiem a miałem?

Pozdrawiam

Witam serdecznie. Nie zaoszczędzicie na ekogroszku. Dalej najtańszym rodzajem ogrzewania jest miałowe i na drewno. Jednak praca przy piecu na ekogroszek z podanikiem jest bardziej czysta. Piece też sa wydajnie. Ja sam mam piec miałowy i nie chcę innego. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. Jezeli macie dylemat czy piec na miał czy eko groszek to polecam piec z podajnikiem retorowym przystosowanym do spalania mialu i groszku w stos. 1 do 1. Mozna Tez zamowic podajnik retorowy tylko na mial z ruchomym rusztem gzdzie spalicie nawet najtanszy mial.Ja zuzyłem ubiegłej zimy ok 3,5t dom nowy 115m2 latem ciepla woda prawie za darmo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Piec mam pleszewski z podajnikiem slimakowym na groszek i sterownikem MultiSter

mam go juz trzy lata i jestem bardzo zadowolony i z pieca a jeszcze bardziej ze sterownika( 6 stref czasowych, program cieplej wody z jej priorytetem itd).

Po sezonie mysle nad montazem do pieca podajnika ktory pozwoli tez spalac miał.(sa juz takowe dostepne)gdyz coraz trudniej o dobry groszek a i cena coraz wieksza

Napewno zmienie tez sterownik na Multi Ster z algorytmem PID (czekam na dostawe) wiec po sezonie powiem cos wiecej na ten temat.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta tego sterownika nie ma nigdzie wmianki że posiada PID, skąd wniosek że taki algorytm steruje pracą tego sterownika? Rozmawiałem w zeszłym roku z tą firmą i nic o tym nie wpominali, w instrukcji nie było też wzmianki, a to chyba duży atut funkcjonalny i marketingowy. Jak ma wyglądać to PID podczas pracy tego sterownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. "Wygląd" pracy sterownika z algorytmem PID jest bardzo złożony, zbyt bardzo żeby wyjaśnić wszystko w formie pisanej. Krótko mówiąc dostosowuje zmiennie parametry pracy nawiewu. pompy, zaworu mieszającego do zmieniających się wciąż warunków spalania. Każdy sterownik wykorzystujący pełen algorytm PID ( a nie PI ) to bardzo wartościowy produkt. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem na czym polega sterowanie PID, posiadam taki sterownik i tak jak Ty "piotrek automatyk" propaguję tą technologię wśród znajomych i nie tylko, gdyż jak raz człowiek doświadczy tego jak pracuje taki sterownik to szkoda mu zatrzymywać tą wiedzę tylko dla siebie :)

Sterownik PID który posiadam steruje płynnie nawiewem i ilością podawanego paliwa oraz ma zaimplementowany dodatkowo Fuzzy Logic. Wersje tylko do kotłów nadmuchowych także pracują rewelacyjne.

Ciekaw więc jestem jaki Elster zbudował sterownik PID, gdyż nie pisze wcale o tym na swojej stronie. Kilkakrotnie też wymieniałem ich Komforta na PID gdyż nie zdawał egzaminu u ludzi. Sam wiesz jak wspaniałe jest sterowanie PID więc dobrze by było mieć więcej niż jedną firmę która to oferuje bo zawsze można coś wybrać dla siebie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Nie zaoszczędzicie na ekogroszku. Dalej najtańszym rodzajem ogrzewania jest miałowe i na drewno. Jednak praca przy piecu na ekogroszek z podanikiem jest bardziej czysta. Piece też sa wydajnie. Ja sam mam piec miałowy i nie chcę innego. Pozdrawiam.

 

w pełni się zgadzam!

z tym że mam piec na miał i eko-gr lecz przy obecnych cenach (u mnie 280/520) tylko miał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to prawda/sterownik z ciągłym podawaniem powietrza/ to życzmy sobie takiego rozwiązania-a wszyscy będziemy mniej zatruci.Zaczynam wierzyć,że elektronika jest w stanie poradzić sobie z "kopciuchami "

Witam serdecznie. Kolego Jerryk, jestem przekonany, że coraz więcej producentów będzie proponowało użytkownikom kotłów sterowniki z tym algorytmem. Jest to bardzo istotne szczególnie dla nawiewu powietrza do spalania, żeby sterownik PID sterował przede wszystkim właśnie nawiewem.

 

Idealne rozwiązanie: Sterownik z algorytmem PID sterujący nawiewem i zaworem czterodrożnym. Albo PID zaworu mieszającego i bufor i samoczynne spalanie - uchylone drzwiczki kotła. Teraz mam kilka dni wolnego i montuję bufor.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.