Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Zasypowego. Kocioł Za Duży Na 2,3 Lata.


mkorba

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli był niezamieszkały i nieogrzewany, to masz pewne jak w banku, że mury są wiglotne. Zaczniesz grzać, to szybko się o tym przekonasz.

 

Niestety nie czuję się na tylke kompetentny, żeby doradzać w tak poważnej kwestii, kilka propozycji już padło nie przesadż tylko ze zbyt małą mocą, bo skończysz marnie. Napisałem to co wiem i na co powinieneś zwrócić uwagę podejmując decyzję. Sam wybierając dzisiaj kocioł, brałbym jednak co innego, włąśnie z uwagi na wielkość zasypu. Jakoś sobie wymyśliłem, że dwa razy na dobę to nie tak źle... i jest źle, bo jak jest -10 to wychodzi już prawie trzy, a przy minus -20 trzy wizyty jak nic. Niby takie były założenia, ale praktyce nie ma w tym nic przyjemnego.

 

Pamiętaj, że ielu na forum doradza małe kotły, ale sami mają przeywmiarowane. Nie mówię, żebyś instalował 50kW, ale jeśli zdecydujesz się na 25kW to szacunek, poważnie.

 

Jest tu forumowicz, który ma zdaje się 18kW na ponad 300m2, ale bardzo dobrze ociepolonego budynku. Sam mam 18kW na okolo 200m2 w tym od tego sezonu, ogrzewane do 20 stopni pomieszczenie w piwnicy o powierzchni 15m2, reszta piwnicy jakieś 55m2 nieogrzewane, na ścianach 10cm styro, gdzieniegrze wełna na poddaszu. W sumie budynek około 290m2, ale nie wszystko ogrzewane. Wychodziło, ze zużycia gazu, że w duże mrozy 11kw wystarczy i to pewnie by starczyło, ale jak widzisz mam 18kW.

 

Z małymi kotłami wszystko wygląda fajnie jak stoisz nad kotłem, ale rozumiem, że masz życie i pracę, weż to pod uwagę. Dbrze widzę, pod granicą zachodnią chyba nie ma tak ostrych zim, więc może też będziesz wiedział lepiej jak czesto zdarza -20, ale przy -10 też już będzie targał taki domek. Będziesz stał nad kotłem, zeby wyciągnać z niego jeszcze 5kW, bo zimno w domu?

 

2-3 lata to 2-3 sezony grzewcze, czy to tak długo nawet jeśli zdecdyjesz się na jakiś 35k-40kW? Z kotłem nic się nie stanie, z torbami nie pójdziesz, bo i tak będziesz grzał ostro na 80 stopni. Miałem u siebie 28kW przez 4 sezony i nic mu nie ma, upierdliwe przepalania i ogólnie zadymianie okolicy stąd decyzja o zmianie. Zobacz niedawny temat, na 130m2 25kW i zadowolony, niechciałbym takiego za sąsiada, bo niewaidomo, co tam z komina wylatuje, ale kocił żyje 13 lat i spalanie przyzwoite.

 

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra nie ma co się wiele rozpisywać bo i tak zawsze będzie jeszcze jakieś ale, podłącze ten mały piec 11kW i po prostu zobaczę, bo go mam i nie muszę wydać kaski. Jak nie będzie dawał rady to trzeba będzie kupić ten 35kw na cały dom i mam tylko nadzieję że przez te dwa lata to nic się złego nie stanie. Wielkie dzięki za rady :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jeszcze ja się wypowiem, arthi ma trochę racji, tylko co do wielkości zasypu, ja mam kocioł własnego pomysłu i zasyp w nim wystarcza na 24h więc się nie martwię, większość tych kotłów co można dostać w handlu ma za dużą powierzchnie rusztu do mocy generowanej, takie są moje obserwacje i z tego powodu zdymiają opał w momentach niskiego odbioru ciepła, jednak sprawne spalanie możliwe jest tylko w niewielkim przedziale regulacji kotła no i dopiero po ustabilizowaniu spalania, w tym przypadku najlepiej zlecić budowę kotła z odpowiednią komorą lub wybrać coś z dostępnych np dakon dor (jeśli jest dostępny tak duży) ale w tak dużej instalacji bez bufora się nie obędzie, tak myślę, albo modyfikacji kotła co też jest czasochłonnym zajęciem, w chwili obecnej jak bym musiał robić ogrzewanie to kocioł z buforem na "sztywno", dobrze wyregulować i palenie cykliczne

 

pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra nie ma co się wiele rozpisywać bo i tak zawsze będzie jeszcze jakieś ale, podłącze ten mały piec 11kW i po prostu zobaczę, bo go mam i nie muszę wydać kaski. Jak nie będzie dawał rady to trzeba będzie kupić ten 35kw na cały dom i mam tylko nadzieję że przez te dwa lata to nic się złego nie stanie. Wielkie dzięki za rady :) Pozdrawiam

I słusznie, sprawdź zobaczysz jak będzie się sprawował i ile ci będzie brakowało MOCY (pamiętaj że w tak wysokich pomieszczeniach trzeba to powietrze jakoś przemieszać inaczej będziesz grzał sufit). Nawet gdybym miał latać co 3-4h do kotła to wolałbym to niż wyrzucać przez komin tony niedopalonego CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra nie ma co się wiele rozpisywać bo i tak zawsze będzie jeszcze jakieś ale, podłącze ten mały piec 11kW i po prostu zobaczę, bo go mam i nie muszę wydać kaski. Jak nie będzie dawał rady to trzeba będzie kupić ten 35kw na cały dom i mam tylko nadzieję że przez te dwa lata to nic się złego nie stanie. Wielkie dzięki za rady :) Pozdrawiam

Jeśli nie zapomnisz, napisz koniecznie jak wyszło, to może być dobra lekcja pokory dla niektórych... od teroii do praktyki. Powodzewnia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I słusznie, sprawdź zobaczysz jak będzie się sprawował i ile ci będzie brakowało MOCY (pamiętaj że w tak wysokich pomieszczeniach trzeba to powietrze jakoś przemieszać inaczej będziesz grzał sufit). Nawet gdybym miał latać co 3-4h do kotła to wolałbym to niż wyrzucać przez komin tony niedopalonego CO.

Ok a odpisując na twój post to według mnie od tego jest grawitacja i obieg powietrza w pokoju, że grzejnik zasyssa zimne powietrze dołem i robi obieg może się mylę ale tak mi sie wydaję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co rozumiesz przez niskie parametry istalacji czy np. temp. wychodząca z pieca rzędu 75 stopni to też są niskie parametry instalacji czy to już są te wyższe :rolleyes: . Trochę jestem laikiem dlatego pytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.