Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam na początku chciałbym się przywitać i gorąco pozdrowić forumowiczów

Przymierzam się do zakupu pieca z podajnikiem i sterownikiem. Chciałbym wymienić piec,w tej chwili palę w piecu zasypowym dolnego spalania na ruszcie i w domu po prostu jest za gorąco, nie wspomnę też o konieczności co kilku godzinnego podkładania węgla i o umiejętności palenia bo jak wrzuci się za dużo to wtedy jest za gorąco

Dom 40 letni jednorodzinny (bliźniak) 120m2 wysokość pokoi 262 cm bez ocieplenia - jak wstawiałem okna to zaobserwowałem grubość murów 46cm (pustak 24cm - przerwa 10cm - pustak 12cm wewnętrzny) okna 3 komorowe. Instalacja obieg zamknięty z 1 pompą, miedź rurki 15mm, grzejniki płaskie razem10szt (nie wiem jak obliczyć ich moc może ktoś podpowie w pokojach 4szt.150x50, 2szt.160x50 z termostatami, na korytarzach bez termostatów 80x60, 40x60 i w 2 łazienkowe też bez termostatów) Do tego cwu 150 litrów z wężownicą. Piec zasypowy około 15 letni wykonany u rzemieślnika podobnie jak bojler

W zimie palimy od 8-22 jak duże mrozy do 24 w bojlerze brak termostatu woda w bojlerze zimą gorąca bo cały czas jak się pali w piecu jest podgrzewana,. Wiosna , jesień piec rozpalam dopiero o 16 i od rana brak ciepłej wody, mieszkanie szybko się nagrzewa a w bojlerze mało ciepłej wody.Latem grzejniki zakręcone tylko bojler. Na piecu żadnych oznaczeń nie wiem jakiej jest mocy mogę jedynie podać rozmiary szer.500, głęb.800, wys.900 (sam ruszt 500x300x600).

Palę węglem i ciężko utrzymać wymaganą temperaturę jak na piecu 50-60 oC ok ale często na piecu 70-80 oC i wtedy już za ciepło w mieszkaniu

Dlatego chciałbym się poradzić czy piec OGNIWO EKO PLUS 10kW nie będzie za duży ale na chwilę obecną to piec najniższej mocy jaki znalazłem z podajnikiem i sterownikiem.

Dodam że przeczytałem Poradnik Jak Wybierać Kocioł Na Ekogroszek i powiem że dał mi bardzo dużo. Fajnie i przejrzyście napisane

Jest to mój pierwszy post dlatego proszę o wyrozumiałość za styl i będę wdzięczny za wszelkie rady i sugestie

Opublikowano

Ogniwo, jak Ci się podoba będzie ok, ta moc dla węgla jest bardziej rozmyta i płynna, więc do tej grupy tzw małych kotłów możesz śmiało wrzucić jako zamienniki:

Galmeta 12kW, Hef-a 12kW, RBR-11kW, Skam-P Premium 12kW, Heiztechnika 12kW czy 10kW....

Zależy tez jakim opałem chcesz palić, bo część ma palniki tylko na ekogroszek....

 

ciut mniejsze mocą też są....

 

sterowników jest cała masa, zależy z jakich korzysta dany producenta, może warto wybrac coś ze strefami na c.o. z funkcja stop grzania w wybranych godzinach albo z czujnikiem pogodowym? Ważne też co można poprawić czy zmienić w instalacji, abyś miał komfortowo,to już zadanie dla dobrego instalatora

  • Zgadzam się 1
Opublikowano (edytowane)

Dzięki za odpowiedź

W tygodniu przeszedłem się po sklepach w regionie typu Koszałka,Bricomarche,Castorama,Leroy Marlin i niestety muszę stwierdzić że ani ja ani oni nie znają się na sprzedawanych piecach.

Dlatego tak ważna jest dla mnie opinia ludzi na forum, wiem że ciężko doradzić na odległość nie widząc wzrokowo sytuacji.

Czytając różne fora coraz częściej ludzie wypowiadają się w stylu " gdybym to wiedział wcześniej nie brałbym pieca o tak dużej mocy"

Dlatego drążąc temat zastanawiam się czy do mojego domu nie wystarczyłby piec 7kW np.

Ten piec wyczytałem ma poziome kanały a czy istnieje o takiej mocy z pioniwymi kanałami?

W duże mrozy a mieszkam nad morzem co się często nie zdarza piec na pewno dałby radę pójść na większej mocy, a z drugiej strony można by wcześniej dogrzać odpowiednio dom zwiększając przed mrozami temperaturę wewnątrz budynku.

A na pewno mniejsza moc pieca bardziej się sprawdzi w okresach wiosna-jesień, lato gdzie nie trzeba wykorzystywać pełnej mocy pieca

Po drugie nowy piec stałby w nowym miejscu ( w budynku są 2 kominy) i stary bym zostawił w razie czego można by go odpalić.

Np. w ostatnich tygodniach gdy temp.na dworze utrzymuje się w granicach 5 C rozpalając piec z rana wystarczy 40-50 c na piecu aby do wieczora utrzymać temperaturę odpowiednią dla domowników czyli 21-22 C (niestety na dolnozasypowcu wystarczy chwila nieuwagi a na piecu może pojawić się 70 C i należy wtedy szybko reagować zmniejszając dopływ powietrza aby przygasić żar)

Zainteresowała mnie jeszcze bardzo funkcja STOP GRZANIA w wybranych godzinach czy funkcja ta jest w określonych sterownikach do danych piecy bo nie mogę nigdzie znaleźć - mógłbym prosić o jakieś namiary.
Edytowane przez as1as
Opublikowano

Nie wiem jak to jest we wszystkich sterach, bo częśc ma obniżenia, część stop grzania, ale tylko dla CWU...

 

Z firmy DK System strefy posiada MAster500, do wyboru na samo c.o., na samo cwu lub oba obiegi, tutaj strefy są także gotowo podane jako 3osobne programy tematyczne np. rodzina, senior.. i jest do własnej interpretacji...., ten sterownik jest dwustanowy

Z firmy Prond w modelu klasycznym Iryd lub Iryd PID ale też w klasycznym titanicu sa strefy, gdzie idzie zejśc do wartości tzw stop.

Strefy są tu w układzie tygodniowym i można jeszcze dołożyc czujnik pogodowy dla iryda dla samego układu c.o. lub dla układu za zaworem lub obu układów w jednym czasie... w układzie tygodniowym można miec identyczne strefy na 7dni, inne na 5dni pracujących i inne na sob-niedz.... do zadania jest po 8stref na każdy układ (c.o., cwu, cyrkulacja, za zaworem...)

Z Elektro-system takie obniżki sa w Bruli lub ecoalu, tutaj wejdź sobie na esterownik.pl i obejrzyj kilka wizualizacji pracujących sterów

Z Elektro-Miz w skorpionie w układzie dobowym,cobrze w układzie tygodniowym

Z tatarek wersja softu od v.5.21 sa strefy na CWU z opcją STOP grzania w wybranych porach a c.o. tylko obniżka...

 

itd. dopytaj u danego producenta kotła, który oferuje taki czy inny sterownik

  • Zgadzam się 1
  • 4 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Piec już jestem zdecydowany na Ogniwo Eko Plus 10kW. Do tego planuję wymienić bojler na 200 litrów z płaszczem wodnym (dla 6 osó B). Będzie to najpewniej ERMET http://www.fuego.pl/6638_Bojler_dwuplaszczowy_ERMET_w_piance_200_zywicowany.html

Pozostaje teraz sprawa modernizacji instalacji. Obieg zamknięty na 1 pompie podłączonej na powrocie GRUNDFOS UPS 25 ? 40 ; starszy modelna 3 biegu pobiera 60W oraz do tego na powrocie naczynko przeponowe REFLEX 35l 3bar 393K. Bojler jest zabudowany i ciężko określić jak jest to wykonane bo jest tam np.odpowietrznik na zasilaniu ciepłej wody do wężownicy (?) i obok bojlera jest zawór którym dopuszcza się zimną wodę do instalacji, do tej rury doprowadzona jest mniejsza (w przekroju) od bojlera. (jak trzeba będzie rozbiorę obudowę i zrobię zdjęcia)

 

W faq dla eCoala wyczytałem że:

  Cytat
Pomieszczenia w mieszkaniu są przegrzewane, co zrobić aby obniżyć temperaturę?

 

Odpowiedź: Najlepszym sposobem obniżenia (regulacji) temperatury w pomieszczeniach jest zamontowanie regulatorów termostatycznych na grzejnikach (kaloryferach) i odpowiednie ich ustawienie, tak aby pomieszczenia nie były przegrzewane. Jeśli nie ma zaworów to można zastosować zawór 4D w obiegu CO, którym obniżymy temperaturę wody CO. Jeśli powyższe metody są niemożliwe do zrealizowania, należy obniżyć maksymalnie temperaturę zadaną CO na kotle oraz aktywować regulator pokojowy

Od razu mam pytania dodatkowe, najlepiej jak wypunktuję będzie łatwiej udzielić odpowiedzi

1. czy jeżeli mam zawory termostatyczne to nie muszę montować 3D, 4D (to chyba do podłogówki, której nie mam)

2. czy lepiej zamontować 3D i na przykład pozostawić wyłączony ten zawór aby w razie czego z niego skorzystać

3. ostatnia deska ratunku to aktywacja regulatora pokojowego, czy oznacza to że jeżeli termostaty na kaloryferach zdają egzamin to lepiej nie włączać regulatora pokojowego i czy wystarczy sam pokojowy bez zewnętrznego

4. czy w przypadku wykonania instalacji wystarczy jedna w/w pompa grundfosa UPS-25-40 (dom jednopiętrowy z piwnicą) ustawiając na sterowniku cwu+mieszająca, czy lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie 2 pomp osobno na co i cwu

wyczytane na forum

  Cytat
? Drugie rozwiązanie, to zmagazynowanie tego nadmiarowego ciepła w buforze. Sterownik eCoal.pl realizuje to gdy masz w układzie osobną pompkę CWU. Zauważ że maksymalna nastawa CWU w tym sterowniku to tylko 60°C. W momencie gdy na piecu temperatura wzrośnie powyżej 90°C sterownik ignoruje nastawę CWU i załącza obie pompki CO i CWU celem wychłodzenia kotła. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania tego nadmiaru ciepła. Wadą, że w takim buforze można wtłoczyć ograniczoną ilość ciepła.?

 

Dlatego zastanawiam się czy nie dokupić 1 porządnej pompy GRUNDFOS ALPHA 2, a tą którą mam wpiąć w obieg cwu na 1 biegu(od pieca do bojlera będzie ok.4m.)

5. czy wukładzie zamkniętym należy zamontować wężownicę schładzającą i czy do OEP 10kW istnieje jakaś dedykowana polecana (wyczytałem żę np. Ogniwo S6WC posiadał taką wbudowaną)

http://www.google.pl...wQ9QEwAA&dur=24

6. czy w instalacji zamkniętej należy też montować filtr wody bo w tej chwili takiego nie ma

7. czy za pompą należy stosować zawory zwrotne

Trochę się rozpisałem ale wolę mieć mocne argumenty rozmawiając z instalatorem, którego cały czas poszukuję a mieszkam na pomorzu w Pucku może ktoś kogoś poleci.

Pozdrawiam

Edytowane przez as1as
Opublikowano
  W dniu 6.01.2013 o 19:33, as1as napisał(a):

Dzięki za odpowiedź

W tygodniu przeszedłem się po sklepach w regionie typu Koszałka,Bricomarche,Castorama,Leroy Marlin i niestety muszę stwierdzić że ani ja ani oni nie znają się na sprzedawanych piecach.

Dlatego tak ważna jest dla mnie opinia ludzi na forum, wiem że ciężko doradzić na odległość nie widząc wzrokowo sytuacji.

Czytając różne fora coraz częściej ludzie wypowiadają się w stylu " gdybym to wiedział wcześniej nie brałbym pieca o tak dużej mocy"

W supermarketach kotły słabe cienkie blachy .

Myślę ze za bardzo przesadzasz z tą mocą ,zleć OZC ? Obliczanie Zapotrzebowania na Ciepło to wcale nie takie drogie bedziesz wiedział jaką moc potrzebujesz a nie z "bereta" bierzesz .

Opublikowano (edytowane)
  W dniu 4.02.2013 o 19:55, as1as napisał(a):

Piec j10kW. Do tego bojler na 200 litrów z płaszczem wodnym (dla 6 osó B).

 

Od razu mam pytania dodatkowe, najlepiej jak wypunktuję będzie łatwiej udzielić odpowiedzi

1. czy jeżeli mam zawory termostatyczne to nie muszę montować 3D, 4D (to chyba do podłogówki, której nie mam)

2. czy lepiej zamontować 3D i na przykład pozostawić wyłączony ten zawór aby w razie czego z niego skorzystać

3. ostatnia deska ratunku to aktywacja regulatora pokojowego, czy oznacza to że jeżeli termostaty na kaloryferach zdają egzamin to lepiej nie włączać regulatora pokojowego i czy wystarczy sam pokojowy bez zewnętrznego

4. czy w przypadku wykonania instalacji wystarczy jedna w/w pompa grundfosa UPS-25-40 (dom jednopiętrowy z piwnicą) ustawiając na sterowniku cwu+mieszająca, czy lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie 2 pomp osobno na co i cwu

wyczytane na forum

6. czy w instalacji zamkniętej należy też montować filtr wody bo w tej chwili takiego nie ma

7. czy za pompą należy stosować zawory zwrotne

Zasobnik 200 litrów z płaszczem wodnym (dla 6 osó B) to za mały,

zamontować zawor 4D

przy zasobniku 2 płaszczowym pompka obieg cwu nie jest potrzebna .

kupić 1 porządną pompę GRUNDFOS ALPHA 2 25/60

może i przydała by się wężownica schładzająca jak wszystkie zawory się zamkną przecież pozostaje w sieci "śmieciuch " ale przy kotłach z podajnikiem nie występuje takie niebezpieczeństwo jak w zasypowym .

należy też montować filtr wody

Edytowane przez Animus

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.