Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

witam

Mam problem z pionem oznaczonym gwiazdką na rysunku.Zasilanie jest górne ponieważ nie ma piwnicy a chciałem zachować grawitację, rury miedziane przekroje stopniowane jak na rysunku, w układzie pompka elektroniczna grundfosa ALPHA, zawór 3 drogowy ESBe 3MG, grzejniki aluminiowe z odpowietrznikami,zawory termostatyczne haimeiera o dużym przepływie i małym oporze niebieskie, głowice termostatyczne haimeiera, zawory na powrocie grzejników. Grzejnik z pionem oznaczonym gwiazdka słabo grzeje tzn. głowica ustawiona jest na max. poz. 5 a grzejnik grzeje jak inne w poz. 3. co może byc powodem słabszego grzania? Czy da cos wymiana rury z 22 na 28 w pomieszczeniu strych - poddasze plus może jeszcze zamontować dodatkowy odpowietrznik na tym pionie , wymiana 18 na inny nie jest możliwy obecnie bo 18 jest w ścianie. Prośba o pomoc co mozna jeszcze zrobić żeby ten grzejnik lepiej grzał?

post-7599-31111_thumb.jpg

Edytowane przez mkII
Opublikowano

Dziwnie masz zamontowany ten trój dróg. Jaką on ma funkcję spełniać ?? dzielenia, ochrony powrotu czy obniżenia temp. czynnika idącego na grzejniki?? Ja to widzę tak (załącznik), a co do grzejnika to robiłeś nastawy wstępne na grzejnikach ?? zasobnika nie posiadasz??

post-42382-0-87830700-1352137706_thumb.jpg

Opublikowano

Cześć

Zasobnik - bojler 140 l jest zainstalowany zaraz przy piecu z drugiego wyjscia z pieca a powrót jest podłączony do rury powracającej z zaworu 3 d do pieca. Grzejniki najlepiej grzeja jak pokretło jest w pozycji 9,10 czyli po prawej stronie patrząc na zwór 3d. Co znaczy nastawy wstepne? - przepraszam że pytam ale nie jestem hydraulikiem - do tej pory regulowałem tylko głowicami na grzejnikach i jak grzejniki sa bardziej otwarte to ten jeden bardzo słabo grzeje. Z tego co pamiętam powroty na grzejnikach są otwarte na pełny przepływ.

Opublikowano

Tu na przykładzie zaworu Danfoss.post-4692-0-72830900-1352189671_thumb.jpg

Inne zawory mogą mieć pierścień z tworzywa , znacznik kreseczkę . Cyfry oznaczają nr nastawy 1- najmniejsza nastawa, mały przepływ, cyfra najwyższa (tu 7) najwyższa nastawa, N bez nastawy, kreseczki nastawy zabronione (brak przepływu), nastawy służą do optymalizacji przepływu przez grzejnik w zależności od mocy grzejnika (zapotrzebowania na ciepło) dla pomieszczenia (wartość wyliczona)

Opublikowano

Zawory haimeiera nie posiadają pod kapturkiem regulacji, regulacja odbywa sie tylko za pomocą głowicy. Czy np. zmiana rury zasilającej ten pion z 22 na 28 na strychu i poddaszu moze coś pomóc? dalej niestety musiałaby zostać 18 na długości ok 2 m bo jest schowana w ścianie a nie chcemy teraz robic remontu salonu, czy dołozyć jeszcze w tym pionie dodatkowo na wszelki wypadek odpowietrznik?

A może trochę ograniczyć powrót na zaworach przy grzejnikach najbliżej pieca?

Opublikowano

Witam ponownie

Niestety nie jest to ten zawór. Zawory które są u mnie zamontowane są to termostatyczne zawory grzejnikowe o szczególnie małym oporze o duzym przepływie kvs 2,50, 3,10 z niebeiskimi kapturkami do instalacji grawitacyjnych. Kod z katalogu Heimeiera to 2241-02.000 , 2242-02.000.

Nie jestem hydraulikiem ale wydaje mi sie że na tym pionie jest za duży opór hydrauliczny. zastanawiam sie jeszcze nad ustawieniem pompki bo w tej chwili pracuje na autoupdate pobór mocy około 35 W czy przełączyć może na stałą pracę ale wtedy jaki bieg ustawić 1,2,3? a zawór 3 drogowy tez na 9 zeby najwiecej ciepła było przekazywane do grzejników?

Opublikowano

Nie to jest problemem, niestety te zawory nie nadają się do instalacji pompowych. Brak jest właśnie nastaw wstępnych, niezbędnych dla układów pompowych. Niestety układy grawitacyjne i pompowe maja sprzeczne wymagania i to pompa nie daje rady ze względu na zbyt duże przepływy przez wszystkie gałęzie instalacji. Można to wyregulować wstawiając kryzy z tworzywa w śrubunek zaworu ale nie wiem czy można je jeszcze kupić. należałoby je też wyliczyć. Kryza to okrągła płytka z wywierconym otworkiem od 2 do 15 mm.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.