Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak I Czym Moge Palić W Piecu Szamotowym


marekbo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Prosze o pomoc w prawdiłowym paleniu w pieci szamotowym. Mam dokładnie taki piec jak na zdjęciu (tylko lustrzane odbcie :)).

 

piec_szamotowy_koza_z_regulacja_9cegiel_7.jpg

 

piec chciałbym używać jeden sezon, remontuje mały domek z dziewczyną. Zawsze miałem problem z rozpalaniem ogniska czy kominków :), nikt mi tego nigdy nie wytłumaczył dobrze. Teraz nie mamy wyjścia musimy grzać, na razie palimy drzewem, ale drzewo strasznie szybko nam spala. (pewnie wszystko źle robimy). Okna już mamy plastikowe, komin sprawdzony przez kominiarza. Chciałbym jak najrzadziej dokładać do pieca, żeby skupić się na remoncie, i żeby po pracy jeszcze trochę grzało. W domku nie mieszkamy, zrobimy to dopiero po zakończeczeniu remontu. Chodzi o grzanie podczas pracy i trochę po, pod nasza nieobecność. Proszę o wytłumaczenie (w punktach) co powinieniem zrobić żeby było dobrze (chciałbym palić węglem), ale mam dużo drzewa do rozpalania.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz w tym szamocie palić węglem . Jak chcesz mieć spokój na kilka godzin to wsyp 1/3 pieca węgla na czysty ruszt na to daj drewno i podpałkę a następnie rozpal ognicho na górze zasypu . Powietrze podawaj pod ruszt ( uchyl popielnik) i przez drzwiczki górne przez tę okrągłą rozetę Podczas palenia możesz dokładać drewna ale nie dosypuj węgla . W tych kozach im dłuższa rura do komina tym cieplej w pomieszczeniu :D

Tu masz opis co i jak .

http://forum.murator...ęgla-kamiennego

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy już w tym palileś, czy jeszcze nie, ale u mnie wyglądało to tak:

na drewnie mimo pozamykania wszystkich możliwych przysłon ogień sięgał pół metra w komin

na węglu (orzech) piec świecił i nie dało się go opanować. W efekcie ruszta zniekształcone, drzwiczki przy ruszcie wygięte, rozeta w górnych już się nie ruszała i górna pokrywa (okrągła) też wygięta. Ciepla z tego jak na lekarstwo, a pozostawić to bez nadzoru nie radzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ta koza do tego jest aby ja postawic w surowym domu z rura stalowa 3metry i szef gadal pracownikom ja wam w piecu palil nie bede.poy Hermogenes

awaria na dyis koncye

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko rura czarna, moi budowlani zastosowali rynnę ocynkowaną i się potruli .

Jak węgiel to raczej w większych kawałkach, u mnie zasypali palące się drewno groszkiem z Bricomana i jak pi...ło to trzeba było na nowo ścianę i sufit tynkować :D

Ogólnie fajna rzecz, na budowie zawsze się znajdzie ktoś kto umie to obsługiwać.

Dobra koza to w działaniu ciemna wiśnia

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, odpaliłem spo

Możesz w tym szamocie palić węglem . Jak chcesz mieć spokój na kilka godzin to wsyp 1/3 pieca węgla na czysty ruszt na to daj drewno i podpałkę a następnie rozpal ognicho na górze zasypu . Powietrze podawaj pod ruszt ( uchyl popielnik) i przez drzwiczki górne przez tę okrągłą rozetę Podczas palenia możesz dokładać drewna ale nie dosypuj węgla . W tych kozach im dłuższa rura do komina tym cieplej w pomieszczeniu :D

Tu masz opis co i jak .

http://forum.murator...ęgla-kamiennego

 

Panowie odpaliłem nowym sposobem, wszystko poszło jak w opisie, tylko brakuje mi informacji jak ustawić przepustnicę na wylocie spalin i czy drzwi z popielnika mają być cały czas uchylone czy powinny być później zamknięte (jeśli tak to kiedy) brakuje mi tylko informacji o regulacji, a te pewnie są bardzo istotne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czopuch otwarty na max

Popielnik wg życzenia ale musi dochodzić tamtędy powietrze jeśli ma się palić .1-2 mm powinno wystarczyć . Tym regulujesz intensywność spalania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Informacje nawet niegłupie ale bym w tym "czymś" nie palił węglem, chyba że już się człowiek objadł wszystkiego i mu się życie nudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.