Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć,

 

Pytanie zapewne śmieszne i banalne, a jednak zadaję :)

 

Do wyboru mam oczywiście wkład kwasoodporny, 1mm, połączenie dwoma kolanami - kolano zaraz za czopuchem w górę, prosta rura i kolano do przyłączenia do wkładu.

 

Druga opcja to zwykła stalowa rura 2mm, przyspawane kolano od strony czopucha i przyspawane kolano od strony wkładu.

 

Chciałbym pierwszą opcję, ale obawiam się o rurę kwasoodporną, w końcu za czopuchem najwyższa temperatura. Poza tym muszę zrobić redukcję i jestem w stanie ładnie to przespawać, żeby zwężka była na odcinku metra, a nie od razu zmniejszać średnicę, Chyba lepiej to wpłynie na ciąg.

 

Co wy na to?

Opublikowano (edytowane)

To jest istotne, trzeba pytać.

Wkład powinien mieć zainstalowany trójnik, to tam już kolana nie trzeba.

A pierwsze kolano to dlaczego - masz wyjście z kotła górą?

W czopuchu temperatura nie może na stałe przekraczać 200C, bo to ogromna strata kominowa - jeśli tak jest, to trzeba kocioł wyregulować, a więc od 150-200C

Chwilowo może się zdarzyć i 350 ale niezbyt długo - trzeba wiedzieć jaki to kocioł itd, żeby się o tym przekonać.

Generalnie zwężki, rozszerzenia i kolana zmniejszają ciąg - i tu też ważne pytanie czy to Ci będzie coś przeszkadzać, bo może komin i tak ma ciąg za duży (a to wcale nie jest takie korzystne...

 

P.S. Pewni masz trójnik dużo wyżej niż poziome wyjście z kotła?

Edytowane przez vernal
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Ja kupiłem rury i kolana Bertrams (albo jakoś tak). Mają rózne kolana z możliwością ustawienia kąta oraz niektóre z wyczystkami sadzy.

Wszystko fajnie się łączy i działa bez problemów (bez spawania).

Opublikowano (edytowane)

Moim zdaniem powinieneś użyć rury żeliwnej, ale ...

Rury kwsoodporne sa przede wszystkim przeznaczone do odprowadzania spalin gazowych, ażeliwne do pieców/kotłów na paliwo stałe.

To połączenie od kotła do komina jest nie bardzo. Połączenie pieca i komina powinno byc za pomocą jednej prostej rury, która jest pod lekkim kątem. Spadek w kierunku pieca. Wszelkie zakręty (kolana) powodują (tak jak kol. vernal pisze) zmniejszenie ciągu. Poza tym w takich miejscach będzie stosunkowo szybko gromadziła się sadza - czyli częstotliwość czyszczenia wzrośnie.

Edytowane przez bobek310
Opublikowano

Nie wiem, czy to nie będzie reklama (jeżeli tak to proszę usunąć post), ale ostatnio widziałem rury, kolana itd. różnych przekrojów i średnic w castoramie. Chociaż w tej chwili jak się zastanawiam - czy nie walnąłem babola. Może to są po prostu stalowe, walcowane, bez szwu. Jednak moim zamysłem było zastosować jak najgrubszą, aby nie trzeba było wymieniać po jednym sezonie. Te, które widziałem w castoramie miały co najmniej 2 mm lub więcej. Ja jak kupowałem nowy kocioł u producenta, to ten od razu zaproponował mi odpowiednią rurę na czopuch -z czego skrzętnie skorzystałem.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Sorry, trochę mnie nie bylo na forum. Nie wiedziałem że temat się rozwinął. Najpierw eksperymentowałem z kolanami bertrams (wiadomo, w każdej casto i liroyu ta firma jest). Ale potem stwierdziłem, że najprostsze jest najlepsze i prostą rurę pociągnąłem od czopucha do wkładu, co dało mi odcinek jedynie 40 cm między nimi. Niestety sa minusy z którymi się liczę - po pierwsze utrudnione czyszczenie, dojście jedynie od wyczystki górnej (HEF), albo demontując wyczystkę komina (czyli przy trójniku). Drugi minus jest taki, że zrobiłem sporą redukcję (ze 170 na 130 mm) i lepiej chyba było zrobić metr rury i na tym powoli redukować, ale na razie smiga i nic się nie dzieje.

 

 

W tej chwili myślę jak ocieplić wkład kominowy przy kominie. A właściwie czy go w ogóle ocieplać. Palę już kilka dni, a na razie nawet kropla mi nie wyleciała z wkładu. Więc przy - 5 wkład jest cały ocieplony. A boję się, że jak zatkam wełną u góry, to gdy wkład się rozszczelni będzie nieszczęście, bo spaliny wrócą do kotłowni.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.